Pamätám si, keď som vyšiel zo strednej školy. Nastúpil som do svojej prvej práce (resp. začal som pracovať popri externom štúdiu) a na moje nie veľmi tučné konto začali prvýkrát nabiehať “väčšie bubáky”. A ako inak – začal som rozmýšľať, čo s nimi.

Kurz finančnej gramotnosti

Svoj postup som s odstupom času rozdelil do štyroch kurzov.

Čo som teda vykonal?

I. kurz finančnej gramotnosti

To, čo by možno urobila väčšina z nás. Opýtal som sa rodičov. Predsa len sú starší (pochopiteľne mladý duchom), skúsenejší a istý čas sa o mňa úspešne finančne starali.

II. kurz finančnej gramotnosti

V druhej fáze som zvolil najuniverzálnejšieho poradcu menom internet. Však na nete je dnes už všetko. Dúfal som, že nájdem spoľahlivú stránku alebo informáciu, ktorá mi v disponovaní s peniazmi pomôže. Našiel som naozaj všeličo finančné i nefinančné, ale žiadnemu z nájdených virtuálnych zdrojov som úplne nedôveroval. Pravdupovediac, ani nerozumel. Pár informácií som ale nahonobil.

III. kurz finančnej gramotnosti

Prichádza tretia fáza. Išiel som na to fyzicky. Pobehal som rôzne dostupné finančné inštitúcie. Stretol som sa aj s rôznym prístupom (ktorým sa ale teraz nebudem zaoberať) a zisťoval, čo a ako sa dá poriešiť. Možno sa vám to zdá príliš, ale keď do niečoho idem, zvlášť keď sa to týka peňazí, chcem vedieť na čom som.

Zhrnutie prvých troch kurzov.

Po prvom kurze som bol bohatší o rady od rodičov, no nevedel som posúdiť či sa k nim mám prikloniť. Poradili mi, aby som sa išiel opýtať aj do inštitúcie, prípadne niečo pohľadal na internete. Čo som aj patrične vykonal, ako som sa zmienil vyššie. Po druhom internetovom kurze som sa cítil zmätene a po treťom som bol už úplne mimo. Príval pojmov a výrazov, ktorým som nerozumel vo mne skôr vzbudzovali strach ako dôveru.

IV. kurz finančnej gramotnosti

A teraz prichádza na rad posledný štvrtý kurz. Viete, čo bolo riešením mojej dilemy? Stretnutie s odborníkom. Ozajstným odborníkom. A prečo bol odborník? Lebo mi vysvetlil niekoľko mýtov o finančnej gramotnosti. Lebo sa vo finančnom svete naozaj pohyboval a neboli to iba teórie.

Odborník ma usmernil a keďže som chcel vedieť viac, vysvetlil mi viac. Viac natoľko, až som začal vykonávať činnosť v tejto oblasti, ale to je iný príbeh.

Po neskoršej úvahe som usúdil, že niektorým informáciám som mohol porozumieť skôr. Aj som o nich vedel, ale nerozumel som ako fungujú. Napríklad štátna prémia alebo podpoistnie.

Pojem štátna prémia je všeobecne známy. Ale viete, kde ju môžete získať? V akom produkte? Za akých podmienok môžete získať plnú štátnu prémiu? Viete o tom že každý rok sa mení jej výška?

Alebo podpoistenie – viete čo to je? Viete, že keď máte podpoistenú nehnuteľnosť, dostávate sa do finančného rizika?

Áno – určite sa nájdu aj takí, ktorí odpovedali kladne. To je super a teším sa z toho. Nájdu sa aj mnohí, ktorí nevedia odpovedať kladne ani na jednu z otázok. Nič sa však nedeje, všetko sa dá naučiť.

Následne som sa spýtal sám seba – kde som k týmto informáciám mal prísť? A prečo sa finančná gramotnosť neučí v škole? Nebol by život mnohých ľudí jednoduchší, keby boli o financiách viac informovaní? A nielen rodičmi, kamarátmi, či známymi, ktorí nemusia hospodáriť s peniazmi najrozumnejšie.

Kurz finančnej gramotnosti

Ak chceme našu spoločnosť niekam posunúť, tak finančná gramotnosť by mala byť jedným z hlavných predmetov na každej škole bez rozdielu. A posunúť ju rozhodne chceme.

 Úvaha
Komentuj
 fotka
antifunebracka  27. 4. 2017 16:23
Dal ti lekcie nejaký odborník z OJB?
Napíš svoj komentár