Toto je reakcia na birdzácku gramatickú políciu, síce nie som jej členom, ale chcel by som sa i ja trochu pričiniť o zlepšnie gramatickej úrovne našej (nielen) mládeže.
Poďme na to.
Prídavné mená
Poznáme vlastnostné (akostné a vzťahové) a privlastňovacie prídavné mená, čiže môžu vyjadrovať vlastnosti, alebo vzťahy medzi predmetmi alebo javmi.
Skloňujeme ich podobne ako podstatné mená podľa vzorov. Poznáme 5 vzorov:
1) pekný
2) cudzí
3) páví
4) matkin
5) otcov
3. Podľa vzoru páví skloňujeme privlastňovacie a vzťahové zvieracie prídavné mená, v základnom tvare spravidla ukončené na samohlásku -í, napr. orl-í, mačac-í, vtáč-í...
Vyskloňujme si napr. slovo "holubí" v mužskom rode.
Ako môžte vidieť, žiadna stopa po ypsilonoch. Koncovky zvýraznené červenou čiarou sú "problémové", na ktoré by ste si mali dávať pozor, a ktoré mnohých zvádzajú písať tam miesto ioty ypsilon.
Taktiež sa tam nachádzajú dve *.
Je to z dôvodu, že koncovka sa v N sg. a N, A pl. mužského rodu mení podľa toho, či sa za prídavným menom nachádza podstatné meno životné, alebo neživotné. Príklad:
(vidím) holubieho muža
(vidím) holubí výkal
Slovo muž je životné podstatné meno (lebo je živý) a výkal, v ňom sa zväčša veľa života nenachádza, preto ho zaraďujeme medzi neživotné podstatné mená. Podobne je to v N a A pl.
Dávajte si ešte pozor aj na tvary L sg. mužského rodu - (o) orľom (zraku), včeľom. (L sa zmäkčuje)
V strednom a ženskom rode nie je skloňovanie podľa tohto vzoru príliš problematické.
Z tohto môžme vyvodiť záver:
Pri skloňovaní zvieracích prídavných mien ukončených na -í (podľa vzoru páví) nikdy nepíšeme koncovku -ý.
Príklad:
Páví samci na svojej prechádzke stretli rybích mužov
Nabudúce prídavné mená podľa vzoru matkin a otcov.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.