Po sklamaní s „The Eyes Of The Dragon“ a veľkým nesúhlasom zo strany svojich fanúšikov sa Stephen King rozhodol priniesť svoju reakciu na túto tému so svojim nasledujúcim románom „Misery.“ A skôr než si rozoberieme príbeh, malý background k tejto knihe by neuškodil. „Misery“ mala pôvodne byť nasledujúcou Bachmanovkou. Keď sa však odhalila identita muža menom Richard Bachmann, King sa rozhodol vydať to dielo pod svojim vlastným menom a súčasne pochovať svoje druhé ja (viac si o tomto povieme ešte pri románe „The Dark Half“). Je tu vidno pocit zviazanosti hlavného hrdinu tak, ako sa aj King cítil pri reakcii svojich fanúšikov na jeho predošlý titul.

Ja preto len zosumarizujem svoje problémy. Nevadí mi ak Stephen King skúsi napísať niečo iné. Môže to byť aj dráma ako bola kniha „The Dead Zone“ alebo neskôr „Gerald´s Game“ a „Lisey´s Story“. A problémy „The Eyes Of The Dragon“ podľa mňa neboli v tom, že išlo o rozprávku. Podľa mňa viacerých odradil priehľadný dej, slabo rozpracované postavy a príbeh, ktorý použil všetky existujúce klišé. Ja som si knihu bol schopný užiť, no napriek tomu mala veľa momentov, ktoré odpútavali moju pozornosť. Teraz sa ale vráťme k románu „Misery.“

Spisovateľ Paul Sheldon je známym spisovateľom. Autorom románov červenej knižnice o dievčine Misery. Jeho diela sú veľmi populárne a má obrovské množstvo fanúšikov, ktorí len čakajú na ďalší príbeh o Misery. Paul sa ale chce tejto značky zbaviť a rozhodne sa napísať niečo iné. Román „Rýchle Autá“, ktorý má byť niečím úplne iným, než jeho predošlé diela. Počas cesty so svojim rukopisom (nakoľko je zima) dostane so svojim autom šmyk a veľmi vážne sa zraní.

Má však šťastie nakoľko ho nájde zdravotná sestra Annie Wilkesová a rozhodne sa o neho postarať. A nevezme ho do nemocnice, ale vezme si ho do svojej osobnej starostlivosti, nakoľko je veľkým fanúšikom jeho tvorby a príbehy o Misery pozná naspamäť. Keď však dočíta jeho posledný Misery titul a zistí, že jej milovaná hlavná hrdinka prišla o život, vtedy spoznáme veľkú časť jej osobnosti a pre Paula nastane situácia, kde musí jej hrdinku prebrať naspäť k životu výmenou za svoj vlastný život. Príbeh, ktorý bude veľkolepým návratom Misery. A ako trest jeho rukopis „Rýchle Autá“, ktorý sa jej vôbec nepáčil, musí Paul dobrovoľne spáliť, aby sa vrátil k tomu, čo je pre neho najlepšie.

„Misery“ je atmosféricky zázrak. To sa nedá ani iným pojmom nazvať. Na to, že v príbehu dominujú len dve postavy, všetko do seba fantasticky zapadá. Annie je šialená a Paul si je vedomý, že sa mu situácia môže pokojne vymknúť spod kontroly v prípade, že by nebola dokonale spokojná. Desivejšie na tom všetkom ešte je aj fakt, že Annie Paula pozná dokonale. Jeho zvyky, jeho slabiny, všetko. A v prípade, že mu ublíži, robí to všetko len „pre jeho vlastné dobro.“

Annie Wilkesová je jednou z najlepších postáv, ktoré sa Stephenovi Kingovi kedy podarilo vytvoriť. Jej povaha je tak nevyspytateľná, že vôbec neviete ako sa v jednotlivých situáciach zachová. Najväčší podiel atmosféry má však i fakt, že dielo pôsobí veľmi realistickým dojmom. Je to príbeh, ktorý by sa pokojne mohol stať. A myslím si, že každá celebrita má aj svojich nebezpečne šialených fanúšikov. A presne to je tu ukázané.

Čo sa týka Paula, tak sa jeho povaha postupne začne vyvíjať. Je úžasné ho sledovať ako sa z neho stane fantastický klamár. Dôvodom je samozrejme Annie. Tak ako je nevyspytateľná a nedokáže sa ovládať, tak musí byť Paul opatrný. Je to niečo ako keď Alica stojí pred srdcovou kráľovnou a zvažuje i jediné slovo vo svojej vete, lebo si je vedomá, že môže kedykoľvek prísť o hlavu. A Paul je na tom rovnako. Nemá záruku, že keď nový román pre ňu dopíše, tak ho pustí a nechá nažive, nemá záruku, že si to všetko nerozmyslí. Je ale rozhodnutý ten čas, ktorý má využiť čo najlepšie ako dokáže. A je rozhodnutý Annie zabiť.

Je to desivé a súčasne zaujímavé sledovať ako sa Annie dokáže aj pre maličkosti rozčúliť na najvyššie obrátky a takisto chválim moment, kedy Paul dostane Annie do rovnakej situácie, akú predostrela ona jemu. Nie ste si dokonca vôbec istí, čo sa bude diať ďalej a aký je jeho plán. A to je ďalšia silná stránka knihy.

Už viackrát ma King vedel hnevať tým, že nám dopredu prezradil niektoré momenty v deji. Tu neprezrádza nič a necháva čitateľov si vychutnávať atmosféru, ktorá graduje a graduje. Neviem čo viac ešte dodať. Možno by som aspoň mohol na záver pochváliť Kathy Bates, ktorá vo filmovej verzii stvárnila šialenú Annie, a priznajme si jedno, dokázala to obdivuhodne. Príbeh je temný, je silný a veľmi uveriteľný. To ho robí skutočným thrillerovo hororovým klenotom, ktorý nemôžem nič viac než len odporúčať. Každopádne dúfam, že máte silný žalúdok a pevné nervy, lebo tu máme skutočne veľkú časť z ja Richarda Bachmanna.

 Recenzia
Komentuj
 fotka
willbebetter  6. 6. 2014 15:58
Priznam sa, ze som videla len film, ktory bol fantasticky. Misery nesmie zomriet sa to tusim volalo a pamatam si ako som sa Kathy Bates vyslovene bala - asi som to videla mladsia nez som mala...nuz ale navnadil si ma paradne, cez leto je to moja dalsia knizka v poradi, zapisujem si do diarika.
 fotka
skip  6. 6. 2014 16:26
parádna kniha. film som ešte nevidel
 fotka
tryffanya  6. 6. 2014 16:30
@skip presne ako píše @1 film je viac než obstojný tá herečka - Kathy Bates je v ňom super
 fotka
skip  6. 6. 2014 18:31
@tryffanya chcel som si ho pozrieť hneď po knihe, ale tá bola tak dobrá, že som sa bál pokazenia zážitku. tak som si povedal že film kuknem tak o mesiac a potom som na to už zabudol dám si do chci videt na csfd
 fotka
kristine  6. 6. 2014 19:35
film som síce nevidela, ale kniha je fantastická jedna z mojich obľúbených
 fotka
canndy  7. 6. 2014 13:11
King je king!
Napíš svoj komentár