Čaj sa v začiatkoch využíval hlavne v oblasti medicíny a trvalo veľmi dlho, než dostal podobu, v akej ho poznáme dnes.
V dobe, keď bola objavená Amerika sa postupne čaj zmenil až do podoby, v ktorej ho poznáme dnes.
Prvé vzorky čaju boli do Anglicka dovezené okolo rokov 1652-54. Čaj sa stal natoľko obľúbený, že ho čoskoro vyhlásili za anglický národný nápoj.
V Amerike je známe „Bostonské pitie čaju“, ktoré bolo protestom proti britskej dani z čaju. Američania prispeli k čajovému priemyslu až v 20 storočí. Roku 1904 bol na svetovej výstave v St. Louis objavený ľadový čaj a v roku 1908 vyvinul Thomas Sullivan z New Yorku koncept čaju vo vrecúšku. V súčasnej dobe, kedy sa do módy dostáva zdravý životný štýl, je čaj populárnejší, ako kedkoľvek predtým.
Zloženie a účinky čaju
Všetky pravé čaje v podstate pochádzajú z rovnakej rastliny - Camellia sinensis. Účinky čaju na ľudský organizmus sú mnohostranné. Číňania, u ktorých má pitie čaju tradíciu niekoľko tisíc rokov, ho od pradávna považovali za liečivý nápoj. Tieto vlastnosti sa však pričítavajú predovšetkým zelenému čaju, ktorého pitie je v mnohých ázijských krajinách pomerne rozšírené.
Odborníci dokazujú, že zelený čaj má zhruba desaťnásobný obsah vitamínov v porovnaní s čajom čiernym. Poznatky mnohých vedeckých pracovníkov a inštitúcií zaoberajúcich sa skúmaním účinkov čaju však ukazujú, že podobné účinky má aj pitie čierneho (tmavého) čaju.
Bolo dokázané, že pitie čaju pred tučným jedlom a po ňom zabraňuje zvyšovaniu tukotvorných lipidov. Čaj má aj priaznivé účinky v boji proti infarktu, mŕtvici a trombóze. Zaujímavý je účinok čaju druhu Pu-Erh. Teraz sa predáva bežne ako čínsky „čaj na chudnutie“ a ten, kto ho bude piť, asi za tri mesiace vraj zhodí viac, ako šesť kilogramov tuku.
Vysoké percento prítomného selénu v čaji vytvára v tele prirodzenú obranu proti rakovine. Bolo dokázané, že čajové polyfenoly zvyšujú počet bielych krviniek, ktoré sú vojakmi v boji proti infekciám. Zelený čaj upravuje hyperfunkciu štítnej žľazy, bráni vzniku leukémie po vplyve radiácie. Je celkom zrejmé, že čaj podporuje svojimi liečivými a preventívnymi schopnosťami dlhovekosť. Od nepamäti považovali Číňania čaj za základnú prísadu do elixíru nesmrteľnosti. Pravidelné pitie čaju (najmä zeleného) zvyšuje odolnosť proti rakovine pečene, hrubého čreva a pľúc. Vedecké výskumy dokazujú, že čaj posilňuje imunitný systém a má vplyv na dlhovekosť. Samotná chuť čaju je len jednou zo slastí, ktoré ponúka.
Dokonca mnoho zubárov doporučuje pitie čaju. V niekoľkých šálkach silného čaju je obsiahnutá denná dávka troch miligramov fluoridu, ktoré potrebuje ľudský organizmus (v zelenom čaji je ho dvakrát viac ako v čiernom).
Odvar zeleného čaju úspešne pomáha liečiť cukrovku.
Pitie čaju hrá významnú úlohu v prevencii mnohých prenosných chorôb.Výskumy dokázali veľmi malý výskyt artériosklerózy v Číne a s tým spojenú nízku hladinu cholesterolu v krvi.
Experimentálne bolo zistené, že v horúcich letných dňoch studené nápoje znižujú teplotu len v ústnej dutine, ale horúci čaj dokáže znížiť teplotu celého ľudského tela o 1 až 2 stupne, aj keď sa teplota asi po 15-20 minútach vráti na pôvodnú hodnotu. Preto obyvateľom teplých klimatických pásiem odborníci radia, aby horúci čaj pili často a v malých dávkach. Čaj je známy ako prostriedok vyvolávajúci potenie, a preto sa doporučuje pri chrípke, alebo pri teplotách sprevádzajúcich ochorenia dýchacieho ústrojenstva.
Čaj taktiež podporuje srdečnú činnosť a rozširuje mozgové cievy, čo do istej miery znižuje bolesti hlavy a únavu. Človek se po jeho vypití cíti sviežejší, lepšie si vybavuje myšlienky a spomína na prežité veci.
Nebezpečenstvo predávkovania organizmu kofeínom z čaju takmer nehrozí, pretože by nastalo po vypití okolo tridsiatich šálok čaju denne a toľko čaju zrejme nikto nevypije.
Milióny milovníkov čaju na celom svete pijú tento nápoj predovšetkým pre jeho povzbudzujúce účinky, ktoré má na ľudský organizmus, hlavne na centrálny nervový systém.
V mnohých krajinách sa oddávna nazýva čaj, nápoj života.
Zber, spracovanie a kvalita čaju
Čajovník (Camellia sinensis) je v súčasnosti pestovaný v tropických až subtropických pásmach do nadmorskej výšky až 2100 m.n.m. Čajovník produkuje čaj približne 30 až 100 rokov, pričom s vekom čajovníka sa postupne znižuje kvalita čaju. Na kvalite čaju sa podieľajú genetické vlastnosti čajovníka, ktoré sa líšia medzi jednotlivými krajinami, plantážami a dokonca sú rozdiely aj medzi jednotlivými kríkmi. Významnú úlohu hrajú prírodné a klimatické podmienky.
Zber je jednou z najdôležitejších činnosti na plantáži. Od neho sa odvíja kvalita čaju. Lístky sú spravidla zbierané ručne v čase, kedy sa mladé lístky začínajú rozvíjať. Na vrchole výhonku sú lístky čajovníka najcennejšie. Zbierajú sa aj ďaľšie 2-3 najmladšie lístky.
Po zbere prebieha proces zavädania čajových lístkov pomocou ventilátorov vháňajúcich horúci vzduch do sušiacich rámov.
Príprava čaju
Neexistuje žiadny univerzálny návod, ktorý by zaručil prípravu skutočne dobrého čaju. Preto sa vám budeme snažiť skôr poradiť čo treba dodržať a čomu sa pri príprave čaju vyhnúť. Jedná sa o poznatky vychádzajúce z dlhodobých skúseností a tradícií čajovníkov z celého sveta. Základnými prvkami prípravy čaju sú samotný čaj, voda, čajník a čas. Každý prvok hrá v príprave čaju dôležitú úlohu.
Niektoré druhy čierneho čaju je vhodné ešte dochutiť troškou cukru, pre vychutnanie skvelej chuti však čaje spravidla nesladíme a zásadne neochucujeme citrónom, alebo inými kyslidlami, ktoré úplne degradujú skvelú chuť a farbu tohto nápoja. Najhoršia je kombinácia množstva cukru a citrónu, prípadne nejakej liehoviny, čím čajovú delikatesu úplne znehodnotíme. Veľa ľudom to bude síce pravdepodobne chutiť, ale sotva môžete v takomto čaji oceniť skvelú prirodzenú farbu, arómu a jedinečnú chuť, ak v takomto prípade vôbec možeme ešte hovoriť o čaji.
Ľudia si vychutnávajú kofeínové nápoje už veľa rokov. Kofeín je prírodne sa vyskytujúca látka, ktorú nájdeme v listoch, semenách alebo plodoch viac ako 100 rôznych druhov rastlín po celom svete a patrí do skupiny zložiek známych ako metylxantíny.
Množstvo kofeínu závisí od druhu produktu, jeho množstva a prípravy. Napríklad šálka čaju (190 ml) obsahuje 50 mg kofeínu, teda o tretinu menej ako šálka kávy (75 mg).
Aká je bezpečná dávka kofeínu?
Pri konzumácii 300mg kofeínu na deň (6 šálok čaju) sa nepreukázali žiadne škodlivé účinky pre väčšinu dospelej populácie. Niektorí jedinci sú na kofeín citlivejší a pociťujú jeho účinky už pri malých dávkach, niektorí sú naopak na kofeín menej citliví. Práve preto by títo citlivejší jedinci mali príjem kofeínu obmedzovať.
Viete aký je rozdiel medzi zeleným a čiernym čajom?
Zelený i čierny čaj sa vyrába z listov rastliny Camellia sinensis, avšak procesy, ktoré listy podstúpia pri spracovaní sú iné. Listy určené na čierny čaj sú plne okysličené zatiaľ čo listy na zelený čaj sú pred vysušením ľahko naparené.
Predbežný výskum publikovaný v American Journal of Clinical Nutrition (Americký žurnál klinickej výživy) sa domnieva, že výťažok zeleného čaju môže urýchliť chudnutie, a to urýchlením oxidácie tuku. V tejto štúdii výskumníci pozorovali 6 týždňov 10 mužov vo veku 20 až 30 rokov a zistili, že tí z nich, ktorým podávali extrakt zo zeleného čaju, spotrebovali za deň viac kalórií ako ostatní. Na potvrdenie vplyvu zeleného čaju na chudnutie je však potrebný ďalší výskum.
Ktorý čaj piť?
Zdravotné účinky pitia čierneho i zeleného čaju sú porovnateľné, oba dopomáhajú k zdraviu a dobrému pocitu. Rozhodnutie, ktorý z týchto čajov piť, je jednoducho iba záležitosť chuti.
Exitujú rôzne druhy čajov: Biely, zelený, čierny, Oolong, Lapacho, Maté, Ginkgo, Pu – Erh.
Čaj z maté je považovaný za účinný zdroj energie pri duševnej a fyzickej vyčerpanosti, utlmuje pocit hladu. Pravidelné popíjenie maté pôsobí komplexne na celý organizmus omladzujúcim efektom.
Ginkgo
Ginkgo Biloba, ide o najstarší strom na svete. Jeho listy sa používajú viac ako 5.000 rokov v tradičnej čínskej medicíne na liečbu priedušiek a astmy. Ide o akýsi doplnok výživy, ktorého účinky sú oceňované aj pri cievnych a degeneratívnych ochoreniach mozgu. Ginkgo zlepšuje prekrvnie a činnosť mozgových buniek.
Každodenným pitím čaju sa vyhnete doktorovi
Čaj je prírodný osviežujúci nápoj a vzhľadom nato, že nemá žiadne kalórie, je to ideálny nápoj, po ktorom sa budete cítiť dobre a vyzerať lepšie. Oproti mlieku ho preferuje 98% populácie. Štyri šálky čaju denne vám dodajú významnú dávku nasledujúcich živín: približne 17% doporučeného príjmu vápnika, 5% zinku, 22% vitamínu B2, 5% kyseliny listovej (vitamín B9) a vitamíny B1 a B6.
Šálka čaju je takisto výborným zdrojom magnézia, ktorý je potrebný pre celkový fyzický vývoj, a draslík, ktorý napomáha udržiavať vo vašom tele rovnováhu tekutín.
Vedci dokázali, že čaj je to pravé
Posledné výskumy moderného spôsobu žitia často ukazujú ako nám znečistený vzduch v mestách, či pridlhý pobyt na slnku ubližujú. Naše telo je z vnútra neustále atakované nestabilnými substanciami nazývanými voľné radikály, ktoré môžu poškodiť inak zdravé bunky. Poškodenie voľnými radikálmi sa preukázalo pri srdcových chorobách, mŕtvici, rakovine ako aj pri starnutí.
Predpokladá sa, že jednou z ciest boja proti voľným radikálom je pravidelná konzumácia jedál a nápojov obsahujúcich látky nazývané antioxidanty. Takisto ako konzumáciou ovocia a zeleniny, tak i pitím čaju si môžete zvýšiť počet antioxidantov vo vašom tele. Je to preto, že čaj je všeobecne známy zdroj skupiny antioxidantov nazývaných flavonoidy.
Napríklad v troch šálkach čaju je osemkrát viac „antioxidačnej energie“ než v jednom jablku a za každú minútu varenia pohára čaju získate 140 mg proti voľným radikálom bojujúcich flavonoidov. Kto by mohol predpokladať, že niečo tak chutné môže byť pre vás tak dobré.
Čaj ako prevencia chorôb
Dlhý stresujúci deň v práci, nedostatok cvičenia, časté jedenie rýchlych jedál z vysokým obsahom tuku a cukru a nízkym obsahom vlákniny si môže vyžiadať svoju daň. Vychutnajte si preto naplno prestávku na čaj, čo vám nielen pomôže zahnať každodenný zhon a stres, ale urobíte tým niečo i pre svoje srdce.
Štúdie z celého sveta ukazujú, že aktívne látky nachádzajúce sa v čaji pomáhajú udržiavať vaše srdce zdravé. Štúdia uskutočnená na 1674 ženách v Saudskej Arábii ukázala, že konzumentky čaju boli o 19% menej náchylné na kardiovaskulárne choroby, ako ženy, ktoré čaj nepili. V Holandsku bolo 806 mužov, ktorí konzumovali veľké dávky katechínov (druh flavonoidov) o 51% menej náchylných na zlyhanie srdca v priebehu 10-tich rokov, v porovnaní s mužmi, ktorí prijímali malé dávky.
Čaj vo svete
Obyvatelia Číny si obľúbili zelené a ovocné čaje, i keď Čína produkuje obrovské množstvo čierneho čaju. Na pitie čaju používajú čajový servis, pozostávajúci z malej kanvičky a miniatúrnych kalíškov.
Japonci dávajú prednosť tradičnému zelenému čaju, hlavne ráno a po jedle na trávenie. Mnohí z nich navštevujú čajové školy, kde sa učia čajový obrad. Existujú rôzne spôsoby vedenia rituálu, líšia sa podľa jednotlivých škôl a učiteľov.
Čaj je pre Tibeťanov posvätná obeť. Vareniu čaju venujú každý deň dôkladnú starostlivosť. Pijú slaný čaj, ktorý sa robí z nastrúhaného kúska lisovaného čaju, ktorý sa povarí vo vode. Precedený nálev sa v drevenej nádobe dochutí maslom a soľou, naleje sa do kanvice nad ohniskom , aby zostal dlhšie teplý.
V Indii krátko povaria čajové lístky vo vode s mliekom a cukrom, prípadne s korením. Bežne na ulici dostanete veľmi silný zelený čaj s mliekom. Vo večne preplnených indických vlakoch sa aj rozlieva z obrovských kanvíc do nepálených hlinených šálok, ktoré sa po vypití odhodia a recyklujú.
Turci podávajú silný precedený čierny nálev do pohárov tvaru vázy a podáva sa po celý deň. Čaju sa prikladá tak veľký význam, že matky sa pred svadbou svojho syna presviedčajú, či ho budúca nevesta dokáže správne pripraviť.
V Iráne a Afganistane sa čaj, ako národný nápoj, popíja z porcelánových hrnčekov žiarivých farieb. Zelený čaj sa pije na zahnanie smädu, zatiaľ čo čierny na zahriatie. Čaje sa značne sladia.
V Rusku je známy samovar, z ktorého sa čaj podáva. Populárny je tu zelený i čierny čaj, ktorý sa pije z pohárikov zasadených do kovových stojančekov s uškom. Pred napitím si vkladajú do úst kocku cukru alebo lyžičku džemu.
Egypťania sú vyznávačmi silného a sladkého čaju. Servírujú ho v pohárikoch na podnose spolu s pohárom vody, cukrom, lyžičkou a niekedy aj s lístkami čerstvej mäty.
Vo Veľkej Británii tradičný "čaj o piatej" dodnes zostal neoddeliteľnou súčasťou každodenného života Britov. Priemerný Brit vypije približne 3, 32 šálok čaju denne.
Možno sa budete diviť, ale až 70% ľudského tela tvorí voda. Preto je dôležité dopĺňať tekutiny, ktoré sa stratia počas každodenných aktivít. Doktori doporučujú vypiť denne aspoň 1, 5 litra tekutín a tým predísť dehydratácii. Už dve šálky čaju (4dl) vám dodajú štvrtinu dennej potreby tekutín a tým napomôžu vášmu telu ostať fit.
Nájdite si teda čas pre poobednajšiu šálku čaju a urobte tak niečo pre svoje zdravie.
Blog
4 komenty k blogu
Napíš svoj komentár
- 1 Hovado: Opäť som späť
- 2 Protiuder22: Oheň
- 3 Hovado: Spomienky
- 4 Hovado: Zopár myšlienok
- 5 Hovado: Prečo ľudia kričia
- 6 Hovado: Venované kajke
- 1 Tomasveres: Motivácia je nezmysel
- 2 Hovado: Opäť som späť
- 3 Protiuder22: Oheň
- 4 Hovado: Spomienky
- 5 Hovado: Zopár myšlienok
- 6 Hovado: Prečo ľudia kričia
- 7 Hovado: Venované kajke
- 1 Soyastream: Októbrová
- 2 Mahmut: Kritický pohľad na Halloween a sprievody strašidiel
- 3 Dezolat: Pribehova hra o susedskej vojne. chatgpt. na pokracovanie.
- 4 Soyastream: Novembrová
- 5 Mahmut: O tých, ktorí na zemi zostanú a tých, ktorí z nej musia odísť
- 6 Mahmut: O čítaní z oblakov a o premenách foriem Pravdy
- 7 Dezolat: Test hrania textovej hry s AI friends & Fables
- 8 Tomasveres: Motivácia je nezmysel
- 9 Hovado: Opäť som späť
- 10 Protiuder22: Oheň
Inak, ja pijem najčastejšie zelený čaj. Hlavne ráno.