Mnoho ľudí číta hlavne noviny a časopisy a už si nenájdu čas, či chuť prečítať si kvalitnejšiu a hodnotnejšiu literatúru, ktorá bola napísaná už dávnejšie. Preto je aj dosť nepochopená táto staršia literatúra, lebo ľudia nemajú záujem o rozvíjanie svojho intelektu pomocou vlastného samoštúdia.
Každý z nás chápe literárnu kritiku z iného pohľadu. Niektorý čitateľ si všíma po prečítaní literárneho diela jeho obsah, ďalší si všimne estetickú funkciu, a teda to, ako na neho to, ktoré diela pôsobí a vplýva.
Kritika ako taká sa dá chápať z viacerých aspektov. Pri „kritizovaní“ diel je pre čitateľa dôležité pozorovať hlavne to, aký ma text poslanie, čo v čitateľovi autorov text vyvoláva. Taktiež sa hodnotí či autor splnil všetky podmienky v danom žánre. Kritika by sa mal niesť vo vecnom duchu bez emotívnych prejavov.
Dobrým kritikom môže byť len ten čitateľ, ktorý si prečítal v oblasti, ktorú kritizuje, viacero diel, a to diela viac aj menej hodnotné. Aby mohol posúdiť umelecké dielo, je dobré aj diskutovať o diele s ďalšími čitateľmi, teda prijímateľmi diela.
Literárny kritik je teda jedným z účastníkov literárnej komunikácie, svojím pôsobením aktívne zasahuje do literárneho procesu, predovšetkým však vytváraním mienky o kvalitách a hodnotách diela, ale aj spätným vplyvom na autora. Kritik vychádza z individuálneho zážitku z literárneho diela. Jeho literárnokritická činnosť teda spočíva v interpretácii, posudzovaní a hodnotení literárneho diela.
Pri kritike literárneho diela ide o objektívne hodnotenie umeleckého alebo náučného diela, aj keď toto hodnotenie píše odborník, špecialista.
Myslím si, že je potrebné, aby sa čitatelia zaujímali o hodnotnejšiu literatúru, len tak budú môcť rozvíjať svoj čitateľský intelekt. Pri výbere diel si môžu dopomôcť prečítaním recenzií v literárnych časopisoch, napr. Romboid, Slovenské pohľady alebo Knižná revue.
pri citani clanku som sa citila ako v skole - neber to v zlom.. myslim si, ze svoj citatelsky intelekt rozvijam dostatocne. No lit. kritika nie je nic pre mna. zaujima ma nieco ine .
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.