Poznáte ten pocit, keď si stále namýšľate, že vás niekto pozoruje, číha na vás za každým rohom. Nepríjemné. A teraz si pomyslite, že to nie je len vaša mienka, ale to je realita a „niekto“ sa na vás pozerá riadi vás život, jednoducho ste ako bábky, ktoré niekto riadi. To pomaly zisťuje hlavný hrdina filmu Jerry Shaw, ktorému v jeden obyčajný deň zazvoní telefón a jeho život sa zmení a stane sa s neho hotové peklo. Hovoríte si, že to má potenciál na nepriami ramek Utečenca, či Nepriateľa štátu, tak v tom máte sto percentnú pravdu, avšak režisér D.J. Caruso snímok nehodil do odšťavovača, ale naopak vysušil to ako sa len dalo. Tými metaforami myslím to, že Caruso sa mohol vydať dvoma cestami, buď mohol dielo vykresliť ako priamo čiaru popcornovú letnú zábavu, ktorá má gule, a druhá možnosť je tá, že to mohol pokaziť zbytočnými dialógmi, respektíve prázdnymi rečami o hlavných postavách, minulosti hrdinov, alebo „rozprávkami“ o tom ako to všetko prežívajú. Hádajte, ktorou cestou sa vybral režisér?
Áno uhádli ste a ak nie, tak vám pomôžem. Vybral si tú nudnú, rozťahanú možnosť, kde sa márne pokúša vytvoriť istú psychológiu postáv a scenár, ktorý ma nekonečný potenciál nebol vôbec využití. Po úvodnej scéne, kde nás D.J. šikovne oboznámi s hlavnými hrdinami je koniec a dynamika sa stráca. Nehovoriac o tom, že Caruso strašne kopíruje s ostatných filmov, v niektorých scénach Oko Dravca pôsobí ako Ja Robot, inokedy ako Utečenec, akoby režisér stále musel niečo imitovať a nedokázal vytvoriť niečo iné a tým pádom i ďalšia akcia , okrem úvodnej, nepôsobí tak akoby mala. Avšak rovnako ako Caruso i vy si môžete vybrať medzi dvomi možnosťami ako sa na film dívať. Buď ako obyčajný radový divák, ktorý sa s kamarátmi prišiel odreagovať a zabaviť, alebo ako divák s očakávaním od snímku niečo viac. Ja som si vybral zlú možnosť, myslel som si, že Caruso zvládne film na výbornú a tešil som sa ako ho na internete budem do neba chváliť, ako kríženca Greengrassa a Baya, no nič s toho sa nedialo a po východu s kina som bol sklamaný. Ale keď sa na Oko Dravca vyberiete len ako na čistú popcornovú zábavu, tak vám v snímku nebude vadiť nič, ani imitácia iných filmov.
Ak ste sa teda na Oko Dravca vybrali ako na film, ktorý vám dá viac, tak vaše očakávanie naplní aspoň herecké duo. Shia LaBeouf je jednoducho vládca novej generácie hercov a jeho nekonečná charizma okúzli každého diváka. V minulom filme sa vedel tváriť ako dokonalý blbec, no teraz sa dokáže tváriť i ako riadni tvrďák, no aj ako vystrašený človek. Jednou vetou: Shiovy by ste uverili aj to, keby začal hrať popolušku . Ženskú úlohu obsadila Michelle Monaghan, ktorá vynikajúco pasuje k LaBeoufovy a do celého „týmu“ zapadá perfektne.
Ako som už písal scenár, respektíve dej má neuveriteľný potenciál, ktorý sa točí len okolo toho, že niekto sa stále pozerá a má dokonalý prehľad o vašom živote. Aby som náhodou nebol málo nazlostený tí štyria scenáristi, ktorý ako tak perfektne držali film v nejakom tom tempe na stôl položili všetky karty aké mali bez ohľadu na to, či to do „hry“ nejako bude zapadať. Scenáristi sa neboja toho, že budú urážať divákovu inteligenciu a bezhlavo hádžu jednu nezmyselnú kartu za druhou a vôbec im nevadí, že to nedáva žiadny zmysel, a film sa automaticky mení na totálnu sračku a s napínavého akčáku sa snímok mení na sci-fi blbosť, ktorá neuveriteľne imituje spomínaný film Ja robot. Scenáristi nemajú žiadne zľutovanie a s akých takých dobrých postavách sa stávajú obyčajný hrdinovia, ktorý bez hlavo obetujú svoj život, len preto aby „Amerika prežila“. S Jerryho hlavného hrdinu sa stáva typický akčný hrdina a kašle na to, že pred chvíľkou nedokázal chytiť do ruky pušku a taktiež sa bez hlavo naháňa za záchranu ľudstva. Áno za záchranu ľudstva, pretože s Oka dravca sa v poslednej tretine stane celosvetová katastrofa. Nechce sa mi veriť, že taký hrozný scenár písal sám Spielberg, v poslednom čase to s ním ide dole vodou a mám taký pocit, že už nenatočí žiaden dobrý film, no dúfam, že svoju kariéru zakončí niečím výnimočným.
Na záver by som chcel spomenúť pár kladov. Najväčší klad na celom filme majú efekty, ktoré za tie peniaze naozaj stoja a vidno, že sú so štúdia Dream Works. Ďalším kladom je strih, ktorý je presný a dokonalý ako v Bourne Ultimatum, no kamera veru nie je dobrá. Roztrasenosť pôsobí naozaj zle a občas vás s namáhania očí bude bolieť hlava, pretože občas je taká chaotická, že nevidíte čo je kde. To isté sa ale nedá povedať o samotnej akcii, pretože Caruso v podstate do filmu vtrepal len dve akčné scény v úvode a na konci. Jadro naozaj vyplňujú len samé zápory a v hlave snímku sa nedeje vôbec nič. Musím ale brať do úvahy, že rozpočet nebol veľký a za tie peniaze D.J vyťažil maximum. No ak nemal dostatočné finančné prostriedky, mohol akčné sekvencie vytvoriť napínavo a nemuselo pri tom vybuchnúť ani jedno auto (vid spomínaný Bourne Ultimatum a scéna na vlakovej stanici 1 .
Čo dodať. Caruso určite nie je režisérsky mág. O tom ma presvedčil po úvodnej polhodinke, kde sa vo filme paradoxne nič nedeje. Pri živote Oko dravca držala herecká zostava a aký taký scenár, no i ten sa nakoniec v druhej polovici premenil na čistú katastrofu. Oko dravca je jednohubka, pri ktorej sa môžete uvoľniť, i zdriemnuť, no nič viac od toho nečakajte. Dokonca to nie je ani akčná jazda ako bol film označovaný, pretože akcii je skutočne prchavo. Caruso sa do čierneho netrafil a spoločne so scenárom pokazil celý film, ktorý mal potenciál na akčný hit roka. No čo už nič nie je dokonalé a viem, že kritizovať je ľahké a tvoriť je už o inom, avšak stále držím Carusovy prsty nech mu to pri nejakom filme vide .
Recenzia
2 komenty k blogu
1
pawlo
22. 7.júla 2009 20:15
Neidem to čítať - ale bol to dobrý film
2
hmm, pises "Musím ale brať do úvahy, že rozpočet nebol veľký a za tie peniaze D.J vyťažil maximum" coz je penkna blbost Na 300 mali este menej, za tie peniaze mohli natocit nieco lepsie, uz som videl uzasne filmy za 3000€.
Nejde o rozpocet, ide o vykony o scenar a pod.
Oko dravca som videl kratko potom ako prislo do kin, podla recenzii som cakal nieco zaujimave a pristupoval som k tomu ako k zabavnemu filmu. Ale v polke filmu mi bolo jasne ze nie dakujem, a ked som uvidel ten "pocitac" tak som sa valal na zemi od smiechu, ze co je toto za kravinu proste blbost na entu, mizerny scenar, reziserske vykony ...
Jedine plus je zaciatok a herecke obsadenie ktore sa mi pacilo.
Nejde o rozpocet, ide o vykony o scenar a pod.
Oko dravca som videl kratko potom ako prislo do kin, podla recenzii som cakal nieco zaujimave a pristupoval som k tomu ako k zabavnemu filmu. Ale v polke filmu mi bolo jasne ze nie dakujem, a ked som uvidel ten "pocitac" tak som sa valal na zemi od smiechu, ze co je toto za kravinu proste blbost na entu, mizerny scenar, reziserske vykony ...
Jedine plus je zaciatok a herecke obsadenie ktore sa mi pacilo.
Napíš svoj komentár
- 1 Hovado: Opäť som späť
- 2 Tomasveres: Motivácia je nezmysel
- 3 Hovado: Spomienky
- 4 Protiuder22: Oheň
- 5 Hovado: Každé bláznovstvo, 3 dni trvá
- 6 Hovado: Venované kajke
- 7 Hovado: Zopár myšlienok
- 8 Hovado: Prečo ľudia kričia
- 9 Hovado: Duša mačacia
- 1 Soyastream: Októbrová
- 2 Dezolat: Pribehova hra o susedskej vojne. chatgpt. na pokracovanie.
- 3 Mahmut: Kritický pohľad na Halloween a sprievody strašidiel
- 4 Soyastream: Novembrová
- 5 Mahmut: O tých, ktorí na zemi zostanú a tých, ktorí z nej musia odísť
- 6 Mahmut: O čítaní z oblakov a o premenách foriem Pravdy
- 7 Hovado: Opäť som späť
- 8 Tomasveres: Motivácia je nezmysel
- 9 Dezolat: Test hrania textovej hry s AI friends & Fables
- 10 Hovado: Spomienky
- BIRDZ
- Twofacetwoside
- Blog
- Oko dravca (recenzia)