Úvahy často začínajú slovami: "Keď sa povie to a to, každému napadne..." alebo "Táto téma je momentálne veľmi aktuálnou, pretože...." alebo "Hľadanie riešenia tejto otázky je pre ľudí stále rovnako dôležité, ako kedysi." Skrátka, autor úvahy začína svoju slohovú prácu priblížením témy, pripomenie, prečo nás mala zaujať. Ja takéto niečo urobiť nemôžem. Nemôžem tvrdiť, že by úvaha na tému emo vrabec bola pre ľudský život zásadná alebo zaujímavá. Môžem sa ale pokúsiť priblížiť tento pojem a rozobrať jeho význam.

Emo, čo je skratka pre emotional hardcore, je hudobný a životný štýl, pôvodne z osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia, ktorý sa vyvinul z hardcore punku a indie rocku. Na prelome tisícročí dosiahol mainstreamovú popularitu. K hlavným znakom hudby patrí expresívny text s častými vyznaniami. Príslušníci tejto subkultúry, tak, ako aj mnohých iných, sa vyznačujú špecifickým výzorom, pozostávajúcim z dodržiavania určitého módneho, make-upového a kaderníckeho kódexu, čím sa výrazne odlišujú od iných ľudí. Tento štýl sa stal pomerne kontroverzným. K bežnej predstave nezasväteného jedinca patrí účes čiernej farby s výraznou ofinou, hrubé očné linky u žien a z úplne iného súdka - pochybná bisexualita a samovražedné alebo samopoškodzovacie sklony.

Vrabec domový je vták malého vzrastu, ktorého možno nájsť všade v susedstve človeka. Je to spoločenské zviera, vytvárajúce veľké a hlučné kŕdle.

Čo alebo kto je teda emo vrabec? Najjednoduchšia predstava nás zavedie ku skombinovaniu oboch pojmov do obrazu vrabca s čiernou ofinou. Môže sa jednať o obyčajný vtip s použitím grafických nástrojov, ale nie je na tejto predstave niečo viac? To, čo ju robí vtipnou, je jej nereálnosť. Emo vrabec teda predstavuje pojem životnej absurdity, pocit, kedy nás zmysluplná životná cesta dovedie na slepý koniec, tak, ako keď slová z nášho jazyka nevhodne pokombinujeme. Výsledok si síce vieme predstaviť, zároveň však vieme, že je nereálny. Emo vrabec tak môže zosobňovať pocit životného neúspechu, ktorý zdanlivo bol celý čas len krôčik od nás, v skutočnosti bol však vždy príliš ďaleko.

Je ale tento pesimistický pohľad jediným možným výkladom? Osobne si myslím, že nie. Keď ideme ďalej, uvedomíme si, že emo vrabec je vlastne oxymoron - spojenie introvertného mladíka s ťažobou na duši a vrabca, extrovertného a spoločenského.

Ďalej by sa dalo povedať, že sa jedná o symbol slobody voľby, neobmedzenosti, sily vlastnej vôle a prekonania osudu. Aj malý vrabec si rovnako ako veľký a mocný človek zvolil svoju cestu a stal sa tým, čím chcel byť.

Vidíme, že zdanlivo absurdný pojem, ktorý sám o sebe akoby nemal čo povedať, môže v ľuďoch vyvolať rôzne zmysluplné asociácie a myšlienky o živote, teda aspoň u tých, ktorí ich radi hľadajú. A to je ďalšia vec, ktorú emo vrabec zosobňuje. Hovorí nám, aby sme spomalili a hľadali podnetné myšlienky aj tam, kde by sme ich nikdy nečakali.


--------------------------------------------------------------------------------------------------
Vysvetlenie: Mala som sen o tom, ako mám napísať sloh na tému emo vrabec. To je celé.

 Blog
Komentuj
 fotka
tunidlo  12. 9. 2010 21:40
Ja som tušil, že to neostane len tak



@galinka dobrá si
 fotka
cjubou  12. 9. 2010 21:42
he, už som išiel kliknúť na odhlásiť, ale toto som si musel prečítať
 fotka
tunidlo  12. 9. 2010 21:43
Super blog



Len mi tam chýbalo to najväčšie klišé s vrabcom, ktorý je smutný, tak si chce podrezať žily, ale nevie do krídla chytiť žiletku,,, tak je ešte smutnejší
 fotka
galinka  12. 9. 2010 21:45
Normálne ma po dočítaní zamrzelo, že ti môžem dať len 5 hviezdičiek, kľudne by som dala aj viac



A ďakujem
 fotka
galinka  12. 9. 2010 21:46
 fotka
mixelle  12. 9. 2010 21:48
najkrajší blog aký som za posledný..asi aj rok ,čítala....
 fotka
anzu  12. 9. 2010 21:49
@tunidlo toto nie je trápny vtip, toto je (pseudo)úvaha, to som čo mala napísať? že emo vrabec je symbol človeka, ktorý je taký smutný, že je už znova smutný?
 fotka
fragile.  14. 9. 2010 00:16
Dojalo ma to k slzám Hlavne keď si rázne skočila do predmetu slovami "emotional hardcore"

10/5
 fotka
sisska  14. 9. 2010 00:21
Napíš svoj komentár