Po dlhšej prestávke opäť pokračujem v sérii článkov o tom ako blogovať. Témou dnešného blogu je štylistika.

O tom, čo je to štylistika nám viac povie Wikipédia.
Niekto možno bude tvrdiť, že blog je natoľko osobný a individuálny, že ak autor nechce, tak štylistiku môže ignorovať. Ja súhlasím. Ignorujte štylistiku, možno tak nájdete vlastný a originálny spôsob písania, ale vo väčšine prípadov to nedopadne dobre.
Istejšie je aspoň sčasti sa pridŕžať rád, ktoré nám vštepovali na hodinách slovenčiny do hláv.

Úvod, jadro a záver by mali byť samozrejmosťou.
V úvode predstavte návštevníkovi tému, uveďte ho do obrazu alebo deja, načrtnite mu zaujímavosť zvyšku článku a predajte sa. Práve úvod zachraňuje článok. V sekcii "blogy" na Birdz sa z článku zobrazuje výňatok začiatku článku, ktorý sa nazýva perex.
Perex uľahčuje návštevníkovi zorientovanie sa v ponuke blogov a bloggerom sťažuje šancu upútať na seba. Máte len limitované miesto na text, preto dobre uvážte ako ho využijete.
V úvode položte otázku, naznačte zaujímavý kúsok deja alebo vyslovte niečo šokujúce, aby ste návštevníka prilákali. (Chcem sa priznať, že mne úvody robia najväčší problém. Buď sú tuctové alebo nezaujímavé.)

Jadro je to najobsiahlejšie z celého článku. Pre jednoduchšiu čitateľnosť je potrebné ho členiť na odseky. Neexistuje pravidlo, že po piatich riadkoch má byť odsek. Odseky majú svoje logické postavenie podľa toho, kde sa končí jedna myšlienka a začína druhá. Pridlhé ani prikrátke odseky nie sú dobré, treba to mať "v oku".

Záver je zdanlivo menej podstatný, ale tiež má svoju úlohu. V závere môžete zosumarizovať obsah jadra. Môžete v ňom za niečo poďakovať alebo spomenúť menej dôležité veci. Vo svojom článku Ako získať viac komentárov som spomínal tipy ako môžete záver využiť aj pre komunikáciu s návštevníkom.

K štylistike patria aj vety. Zbytočne dlhé vety unavujú návštevníka a veľmi ľahko sa v nich dá stratiť pointa. Príliš krátke vety toho zas veľa nepovedia. Záleží od toho, čo píšete. V próze platí to, že krátke vety zrýchľujú dej, dlhé ho spomaľujú.

Štýl písania je tiež dôležitý. Slová, ktoré používame by sa mali hodiť k téme, ktorú opisujeme. Príklad: Odborník na globálne otepľovanie chce predstaviť na Birdz svoj referát o vplyve freónov na klímu. Ide o referát, takže by mal používať odborné termíny, ale popri tom písať zrozumiteľne. Čo by ste si pomysleli o odborníkovi, ktorý by používal v referáte básnické vyjadrovanie? Alebo ešte lepšie, nespisovné a slangové výrazy?

Mali by sme poznať aj to, kedy je už toho dosť. Neúmerne dlhé články odrádzajú lenivých čitateľov ešte pred čítaním. Príliš krátke články zas majú malú výpovednú hodnotu. Skoro ako pri všetkom platí stredná cesta, preto aj ja už končím tento článok .

Ak sa vám článok páčil a chcete si prečítať predchádzajúce diely tejto série, nájdete ich tu:
Ako blogovať: Výber témy!
Akých chýb sa dopúšťajú bloggeri.

Zabudol som na niečo dôležité? Máte pripomienky alebo sa chcete vyjadriť? Mám v texte pravopisné chyby? Napíšte TS alebo komentár!

 Návod
Komentuj
 fotka
mernose  11. 4. 2009 21:58
opäť pekný článok, keď už si rozprával o tých vetách, niektorým blogerom by nebolo na škodu pripomenúť, že každá veta sa začína veľkým začiatočným písmenom... ... a tak no... nemám čo dodať viac
 fotka
bluepanter  11. 4. 2009 22:07
@1 ďakujem. Tak teraz si prečítajú tvoj komentár a už to budú vedieť .
 fotka
zuzanne112  12. 4. 2009 19:09
súhlasím..

a tiež by si tento blog(a viacero o písaní blogoch)malo prečítať aj iných ľudí,ktorých tu vidím písať a o písaní(nielen blogoch či článkov)nemajú ani poňatia.je to potom dosť smutné,keď vidím, že aké hlúpe chyby robia :/



ale viem,že tieto články ma moc zaujímajú o písaní blogoch
 fotka
bluepanter  12. 4. 2009 19:23
@3 ak sa na tých chybách aspoň poučia, tak nech ich pár spravia, ale lepšie je učiť sa na cudzích chybách .
 fotka
andel  26. 4. 2009 20:59
Super Si skutočne veľmi šikovný a máš u mňa obdiv, že sa venuješ takýmto témam a hlavne spôsobom, akým píšeš a prihováraš sa k čitateľom... Pretože nie je odsudzujúci, poučujúco panovačný, ale naopak - tzv. priateľská inštruktáž
 fotka
bluepanter  27. 4. 2009 15:15
@andel Veľmi pekne ďakujem. Píšem tak, ako by som to chcel čítať, keby som bol čitateľom svojho blogu .
 fotka
bagurin  25. 5. 2009 18:20
ty brďo, toto som si aj zabookmarkoval, idem si to teraz v pokoji prečíťať aj celý tvoj blog, je to fascinujúce, chcem začať blogovať, aj som si kúpil doménu, ale zatiaľ nejak nefunguje budem sa riadiť tvojimi pokynmi a nápadmi
Napíš svoj komentár