Na začiatok je potrebné povedať, čo to vôbec je RSS (Really Simple Syndication).
Je to určitý súbor, ktorý ma dnes už skoro každý web. Úlohou tohto súboru je sledovať zmeny na webe, ku ktorému patrí a tieto zmeny potom odovzdáva RSS čítačke.
RSS čítačka je teda aplikácia, ktorá získava informácie z RSS súboru, spracováva ich a zobrazuje ich užívateľovi.
Mohli by sme to prirovnať k mailovým notifikáciám. Predstavte si, že na nejakej stránke (napríklad www.inet.sk ) sa nachádza políčko pre zadanie e-mailu. Tam ho zadáte a potom vám budú chodiť maily vtedy, keď sa na stránke objaví nový článok.
Toto isté robí aj čítačka. Keď sa objaví zmena v RSS súbore, čítačka to zbadá a ukáže vám nadpis článku a jeho krátky výňatok (perex). Samozrejme, priloží aj link k článku.
Výhoda je v tom, že čítačka šetrí váš čas. Už nie je nutné, aby ste chodili na nejaký web zisťovať, či je niečo nové. Tento program vám to ukáže.
Ak vás článok nezaujme, tak ho nemusíte ani otvoriť na originálnej stránke a zase šetríte čas.
Čítačky umožňujú aj triedenie do priečinkov, takže aj pri väčšom množstve odberov sú prehľadné (záleží to len na vašej schopnosti roztriediť si to).
Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že poznáme 3 druhy RSS čítačiek:
a) online čítačky
b) čítačky inštalované do PC
c) vstavané v prehliadači
Online čítačky sú tie, ku ktorým sa prihlásite na nejakej stránke a máte potom hneď k dispozícii vaše odbery. Výhodou tohto typu je, že prihlásiť sa môžete na akomkoľvek počítači a stále tak máte prístup k článkom.
Ja osobne využívam len tento typ čítačky a to od spoločnosti Google. Jej názov je Google Reader, je prehľadná a má aj pár odlišných funkcií od ostatných čítačiek. Páči sa mi na nej to, že umožňuje zdieľanie s mojimi kontaktmi, takže môžem nastaviť ktorýkoľvek článok, aby bol viditeľný pre mojich priateľov. Existuje aj doplnok pre Firefox, ktorý ukazuje počet nových správ v čítačke.
S čítačkou, ktorá je inštalovaná ako program do PC, nemám skúsenosti. Je to však klasická čítačka. Nevýhodou je, že je to ďalší program spustený v systéme, takže môže zaťažovať počítač.
Takúto čítačku poznám od spoločnosti Mozilla a program sa volá Thunderbird. Okrem čítačky je to aj e-mailový klient.
Niektoré prehliadače majú čítačku vstavanú v sebe a je tak vždy po ruke. Vo Firefoxe má čítačka vyčlenený celý jeden panel, na ktorý sa pridávajú odoberané kanály. Zo začiatku som využíval tento spôsob, no spomaľoval mi štart prehliadača a po čase s väčším množstvom odberov sa pre mňa stával neprehľadným.
Čítačky vrelo odporúčam každému. Uľahčia vám život a sprehľadnia vám prezeranie noviniek.
Neodporúčam však pridávať si kanály veľkých spravodajských portálov, lebo budete mať ihneď preplnenú čítačku. Skôr sa hodia kanály webov, ktoré sú aktualizované 2x denne alebo menej. Ide o to, aby ste nemuseli tie weby navštevovať a hľadať, či je niečo nové.
Pozrite si aj môj starší článok o Bookmark and share tlačidle.
Užitočné linky:
Ako používať Google Reader
Iné čítačky
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.