Nedávno bola vo fóre zaujímavá diskusia o tom, či pozitívne myslenie napomáha k úspechu a k dosiahnutiu cieľov. Rád by som na toto fórum nadviazal a reagoval, pretože je to v skutku zaujímavá téma.

Odpovede vo fóre boli rôzne a myslím si, že názory Birdzákov boli odrazom ich zážitkov alebo ich osobnosti. Pesimisti sa hneď ohradili, že to nie je pravda. Optimisti súhlasili s hlavnou myšlienkou fóra, ale veľa ich nebolo. Realisti to vidia tak, že pozitívne myslenie má vplyv na úspech alebo výsledok činnosti, ale len samotné myslenie nestačí.

Ja osobne sa prikláňam k realistom. Je jasné, že bez pričinenia sa o niečo to nedosiahneme, nech na to myslíme akokoľvek silno. Ak teda priložíme ruku k dielu, môžeme uvažovať o tom, či treba veriť v kladný výsledok alebo je to jedno.
Ľudská psychika je mocný nástroj a úžasné je aj to, že predsa do určitej miery ju vieme ovládať. Aj pesimista sa teda môže snažiť myslieť pozitívne, musí sa však premáhať. Ale oplatí sa to?

Podľa mňa určite áno! S pozitívnym myslením už má človek časť úspechu. Myšlienky o reálnosti úspechu sú silným hnacím motorom pre aktivitu človeka. Proste sú motiváciou, a tá je pre akúkoľvek ľudskú činnosť nevyhnutná.
Asi všetko robíme preto, lebo chceme niečo dosiahnuť. Práve náš cieľ je tou motiváciou k usilovnosti a potom odmenou, ak ho dosiahneme. Teraz zo všetkého môžeme vyvodiť záver, že v podstate je jedno, či ste optimista alebo pesimista. Motivovať sa vie každý a od toho sa odvíja snaha.



Čím väčšia je motivácia, tým viac sa človek snaží. Každý by mal seba poznať čo najlepšie a teda vie, čo ho dokáže navnadiť. S každým naplnením vytýčeného cieľa vzrastá chuť po dosiahnutí ďalšieho úspechu, je to teda akási reťazová reakcia. Kvôli tomuto je vhodné určiť si radšej veľa jednoduchších cieľov ako jeden veľký. Pre lepšiu víziu tohto nápadu:
Predstavte si, že máte z cesty odstrániť prekážku. Je pre vás lepšie, keď je to jeden veľký ťažký balvan alebo viacero malých kameňov, ktoré udvihne aj dieťa? S každým odhodeným kameňom vidíte, ako sa cesta uvoľňuje.

Takže takýto je môj pohľad na vec. Ale ako to vidíte vy? Nájdu sa prípady z reálneho sveta, ktoré túto teóriu potvrdzujú/vyvracajú?

Zdroj foto: empower2go.wordpress.com

 Blog
Komentuj
 fotka
bonita  15. 5. 2010 19:36
a ty si sa mi vysmial minule že som realista a tebe sa to nezdá!

v podstate súhlasím

tak rada by som oponovala,ale neviem nejako



len toľko že ja si dávam vysoké ciele,som netrpezlivá a hneď chcem dosiahnuť úspech

občas sa nezadarí

asi treba zmeniť stratégiu
 fotka
bluepanter  15. 5. 2010 19:40
@bonita prepáč . Ale podľa mňa si pesimista , väčšinou XD



Tak to je typicky ľudské, že každý chce hneď úspech, to aj ja, ale viem, že také sa nestane
 fotka
bonita  15. 5. 2010 19:43
@bluepanter neštvi ma!!

keby si ma predtým poznal,vtedy som bola len pesimista, zmenila som sa o 90 stupňov na tú úroveň realistu
 fotka
bluepanter  15. 5. 2010 19:45
@bonita prepáč ....ja že o 360°
 fotka
bonita  15. 5. 2010 19:46
@bluepanter hahaha to ma máš za sprostú?
 fotka
bluepanter  15. 5. 2010 19:48
@bonita nie, ale zatiaľ máš stále blízko k pesimizmu
 fotka
bonita  15. 5. 2010 19:50
@bluepanter k pesimizmu nie,ale k depresii áno
 fotka
snehovavlocka  15. 5. 2010 23:39
hm...



(za lomítkom máš zbytočnú medzeru)
 fotka
bluepanter  16. 5. 2010 11:28
@snehovavlocka (díky, nebol som si istý, ako sa to píše )
Napíš svoj komentár