možno ste sa už niekedy stretli s termínom "bullshit job" resp. "nezmyselná práca".
David Graeber to zhrnul ako "pointless jobs just for the sake of keeping us all working"
Čím bohatšia krajina, tým viac ľudí robí nezmyselné alebo skôr neesenciálne povolania. Lekár, architekt, smetiar, poľnohospodár, upratovač, elektrikár vysokého napätia, vodič kamiónu, autobusu, vlaku...atď. To sú všetko, síce rozdielne platené, ale nevyhnutné povolania. A potom tu máš také, bez ktorých sa dá zaobísť ako si spomenul. Ja osobne by som nikdy nevedel robiť takú kvázi prácu, potrebujem reálne niečo vyrábať, niekomu pomáhať napr. zdravotne a hlavne vedieť, že bez mojej práce sa ľudstvo len tak ľahko nezaobíde.
Príklad - pred covidom bolo veľa manažérov presvedčených, že bežní zamestnanci sú leniví hlupáci, ktorí neurobia nič bez toho, aby im niekto diktoval čo a ako majú robiť. A keď nebudú pod dohľadom, budú sa celý deň zašívať a popíjať kávu. O práci z domu nechceli ani počuť.
A potom prišiel lockdown a čuduj sa svete - práca sa spravila, aj z domu. Dokonca veľakrát aj rýchlejšie a kvalitnejšie. Korporáty zistili, že platili všelijakých "manažérov" a "teamleaderov" a "Senior Head Of Whatever" úplne zbytočne.
Skôr sa zamýšľam nad tým, či je človek schopný byť spokojný a naplnený aj vtedy, ak si uvedomuje, že je pre spoločnosť (viac či menej) nepotrebný, alebo je "potreba byť užitočný" zapísaná hlboko v našej DNA a bez naplnenia tejto potreby prepadáme depresii, vyhoreniu, apatii, demotivácii a pod...
1. well, niekomu k pocitu vnútorného naplnenia pokojne stačí len pocit, že aj vďaka takejto nezmyselnej práci mu na konci mesiaca pípne na účte výplata.. a viac ku spokojnosti nepotrebuje ráta sa to ako odpoveď na tvoju otázku?
2. o svojej práci si určite nemyslím, že je bullshit job, keďže vzdelávam a vychovávam budúcu generáciu
1. mozno ani NEVIE. Proste robi, co robi, a pokial je ochotny ho za to niekto platit, tak nema dovod povazovat sa zbytocneho. Plus zbytocnost niektorych profesii sa mi zda subjektivna, napr kopa z tych vymenovanych mi vobec nepripada zbytocnych.
2. Mozno je moja praca zbytocna, neviem. Dokazali by to pokryt aj ine osoby, ale muselo by ich na danych poziciach byt viac, a ich agenda by nabrala sirsi zaber. Neviem, ci v korporatnom svete, kde je tolko parcialnych roli, mozno oznacit prave nejaku konkretnu za zbytocnu. Aj ked… osoba, ktorej napln prace je vyrabat firemny “casopis”, ktory nikoho nezaujima a posielat emaily o upratovani priestorov a umyvani okien… ?
@instrucciones@6 no áno, lebo oni si povedzme mysleli že na tu robotu treba robiť 8h a pritom sa zda stihnúť v pohode aj s tým kávičkovaním a flakanim…
Ale stále si myslím, že nejakú čiastkovú úlohu v tom korporate to zohráva, aj keď ak človek vidí iba jedno zrnko v piesku, môže to byt frustrujúce
Nie je nad to, keď ľavicový think tank so špecializáciou v zbytočnom odbore zakempený celý život na univerzite hovorí o "bullshit jobs".
K otázke - väčšina z ľudí vykonávajúcich bullshit job si neuvedomuje, že vykonáva bullshit job. Napríklad David Graeber. Preto sa ani nezvyknú zamyslieť nad tým, či ich to napĺňa napriek tomu, že je to nezmyselné.
forma plateného zamestnania, ktoré je absolútne nezmyselné, nepotrebné či dokonca škodlivé, a to do tej miery, že ani sám zamestnanec nedokáže jeho existenciu obhájiť, ba čo viac, v rámci limitov pracovných podmienok má potrebu predstierať, že sa ho to netýka.“ A pokračuje: „Ľuďom, ktorí tieto práce vykonávajú, sa často dostáva úcty a prestíže, sú rešpektovaní ako odborníci vo svojom odbore, sú dobre platení (…) a aj tak v kútiku duše vedia, že v skutočnosti nič nedosiahli (…) cítia, že je to všetko založené na lži – čo vlastne aj je.“
Tak sa zdá, že hoc sa mu celý život nepodarilo pochopiť, čo určuje cenu práce, ako ani úlohu manažmentu (hoci, to druhé je asi celkom pochopiteľné u človeka, ktorý v živote nepracoval - akoby aj mohol vedieť, ako vlastne vyzerá organizácia práce, že), dokázal aspoň celkom dobre vystihnúť pointu celej svojej kariéry. Podľa mňa je "Bullshit Jobs" z jeho strany skrytým prejavom sebareflexie, ktorým ho ku koncu osvietilo.
pre mna je podstatne, ze mam celkom slusny plat, nejaky vyssi zmysel mi je ukradnuty definicou zbytocnych prac su povolania, co qoli roznym kktskym teoriam o rovnosti vsetkeho a kazdych vyskakuju ako huby po dazdi na zapade: koordinator sexualnych scen, manazer rovnych prilezitosti/boja proti diskriminacii/podpory mensin atd atd, to vsetko je tam uplne bezne zamestnavat v kazdom vacsom korporate
Pre mna je dolezite ze dostanem za pracu dostatok penazi a bavi ma to, az tak mi nezalezi na tom ci je to potrebne a ma to zmysel. Ale hej mavala som casto wtf myslienky hlavne ked som chvilu robila QA testera. Hocikedy som reportovala nejaky bug ze ja neviem tlacitko sa posunulo o dva pixely a zrazu mi napadlo ze WHO THE FUCK CARES??? ze mi prislo dost neuveritelne ze takou nepodstatnou blbostou sa musim z nejakeho dovodu zaoberat
teraz tiez robim pre firmu bez ktorej produktu by ludstvo teda rozhodne prezilo, ale praveze mi pride ze mam vdaka tomu taky nadhlad a neriesim, nestresujem sa kvoli praci prilis
no ja robim nieco z vymenovanych a nemam problem
keby moja pozicia neexistovala, firma by potrebovala najat viac sales ludi,ktori by moju napln prace museli vykonavat. cize tak..
a otazja c 1- ci ma to naplna...zacala som len v januari,takze este neviem,ci ma to bude naplnat.spytaj sa ma o pol roka
ale zatial mam pocit,ze praca ma dost siroky zaber a to sa mi paci
@Patrixo@Bebekex@Luc.Ka
ospravedlnujem sa, asi som to nešťastne formuloval keď som sa snažil byť čo najviac stručný...
Nemyslím to tak, že "zrušíme tie joby zo dňa na deň a vôbec nič sa nestane”. To určite nie. Taktiež som nechcel hodnotiť alebo zhadzovať konkrétne pracovné pozície a porovnávať a moralizovať že "učiteľ alebo zdravotná sestra má väčší prínos ako Sagan alebo nejaký travel blogger” ani nič podobné. Uznávam, že “prínos pre spoločnosť" sa nedá objektívne zmerať. (ale dalo by sa o tom debatovať pri pive
)
Ale to, o čo sa dá oprieť, je subjektívny pocit ľudí ktorí priamo vykonávajú tento typ práce.
Podľa prieskumu » yougov.co.uk/topics/lifestyl... až 37% pracujúcich v GB si myslí, že ich job nemá zmysluplný prínos pre svet. Myslím, že je pravdepodobnejšie, že v spomínaných 37% skôr nájdeme “korporátneho vypĺňača metrík” ako lekára alebo hasiča.
Tak som sa zamýšľal, či aj v tých 37% budú ľudia, ktorých ich práca napriek tomu napĺňa (samotná náplň práce, nemyslím plat alebo benefity). Proste či sa to vylučuje alebo nie.
@james98@21 Viem, veď zato vravím, že sa mu to za celý život nepodarilo. Knihy som, samozrejme, nečítal, na to sa mám príliš rád. Ale viackrát som mal tú česť s jeho apoštolmi, čiže tuším, že ktorým smerom vietor fúka. Vyzerá to, že buď nechápe pojem "hodnota" z ekonomického hľadiska, alebo má nejakú vlastnú (a nesprávnu) definíciu. Prípadne mix oboch. Nič zvláštne, snáď všetky podobné myšlienky stoja na niečom z uvedeného. Len mi prišlo úsmevné, že jeho celoživotná práca spadá do jeho vlastnej definície bullshit jobu.
@3kratadost@22 To by si potom do tej kategórie musel hodiť všetkých vysokoškolských pracovníkov. Bádanie v akejkoľvek oblasti má zmysel. On píše o takých prácach, kde neefektívne vyplňaš reporty a ešte reportuješ hádam aj to, ako niekto reportuje a tak dookola. Proste presúvaš nezmyselné tlačivá k niekomu, kto presunie niezmyselné tlačivo niekde inde, až sa ti to tlačivo vráti a zas ho niekam presunieš. A všetko to stojí kopu času a peňazí. Na tomto princípe funguje strašne veľa prác. Bez toho, aby si videl za sebou konkrétny produkt alebo konkrétny výsledok svojej práce.
@james98@23 Nie, nemohol. Len tých, ktorí "bádajú" v imaginárnych oblatiach existujúcich výlučne v abstraktnej rovine na univerzitnej pôde. But again, nie je to moja definícia...
Keď sme už ale pri tom, optimalizovať takéto procesy (a teda zaistiť vyššiu efektivitu využívania zdrojov, do čoho spadá aj ľudský kapitál) je úlohou manažmentu. Presne toho manažmentu, ktorý ľudia z jeho resp. z príbuzných myšlienkových škôl (a možno aj on, ale to neviem naisto) často považujú za zbytočný, lebo výsledok takej práce nie je niečo, čo oni považujú za hodnotu. No a to ma privádza k môjmu pôvodnému tvrdeniu o problémoch s chápaním pojmu "hodnota".
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
25 komentov
» www.welcometothejungle.com/sk/articles/nah...
otázka 1:
myslíte, že človeka môže vnútorne napĺňať aj práca, o ktorej VIE, že je "bullshit job" a nemá reálny prínos pre spoločnosť?
otázka 2:
myslíte si, že vaša súčasná práca patrí k "bullshit jobs"?
Príklad - pred covidom bolo veľa manažérov presvedčených, že bežní zamestnanci sú leniví hlupáci, ktorí neurobia nič bez toho, aby im niekto diktoval čo a ako majú robiť. A keď nebudú pod dohľadom, budú sa celý deň zašívať a popíjať kávu. O práci z domu nechceli ani počuť.
A potom prišiel lockdown a čuduj sa svete - práca sa spravila, aj z domu. Dokonca veľakrát aj rýchlejšie a kvalitnejšie. Korporáty zistili, že platili všelijakých "manažérov" a "teamleaderov" a "Senior Head Of Whatever" úplne zbytočne.
Skôr sa zamýšľam nad tým, či je človek schopný byť spokojný a naplnený aj vtedy, ak si uvedomuje, že je pre spoločnosť (viac či menej) nepotrebný, alebo je "potreba byť užitočný" zapísaná hlboko v našej DNA a bez naplnenia tejto potreby prepadáme depresii, vyhoreniu, apatii, demotivácii a pod...
2. o svojej práci si určite nemyslím, že je bullshit job, keďže vzdelávam a vychovávam budúcu generáciu
2. Mozno je moja praca zbytocna, neviem. Dokazali by to pokryt aj ine osoby, ale muselo by ich na danych poziciach byt viac, a ich agenda by nabrala sirsi zaber. Neviem, ci v korporatnom svete, kde je tolko parcialnych roli, mozno oznacit prave nejaku konkretnu za zbytocnu. Aj ked… osoba, ktorej napln prace je vyrabat firemny “casopis”, ktory nikoho nezaujima a posielat emaily o upratovani priestorov a umyvani okien… ?
Ale stále si myslím, že nejakú čiastkovú úlohu v tom korporate to zohráva, aj keď ak človek vidí iba jedno zrnko v piesku, môže to byt frustrujúce
K otázke - väčšina z ľudí vykonávajúcich bullshit job si neuvedomuje, že vykonáva bullshit job. Napríklad David Graeber. Preto sa ani nezvyknú zamyslieť nad tým, či ich to napĺňa napriek tomu, že je to nezmyselné.
forma plateného zamestnania, ktoré je absolútne nezmyselné, nepotrebné či dokonca škodlivé, a to do tej miery, že ani sám zamestnanec nedokáže jeho existenciu obhájiť, ba čo viac, v rámci limitov pracovných podmienok má potrebu predstierať, že sa ho to netýka.“ A pokračuje: „Ľuďom, ktorí tieto práce vykonávajú, sa často dostáva úcty a prestíže, sú rešpektovaní ako odborníci vo svojom odbore, sú dobre platení (…) a aj tak v kútiku duše vedia, že v skutočnosti nič nedosiahli (…) cítia, že je to všetko založené na lži – čo vlastne aj je.“
Tak sa zdá, že hoc sa mu celý život nepodarilo pochopiť, čo určuje cenu práce, ako ani úlohu manažmentu (hoci, to druhé je asi celkom pochopiteľné u človeka, ktorý v živote nepracoval - akoby aj mohol vedieť, ako vlastne vyzerá organizácia práce, že), dokázal aspoň celkom dobre vystihnúť pointu celej svojej kariéry. Podľa mňa je "Bullshit Jobs" z jeho strany skrytým prejavom sebareflexie, ktorým ho ku koncu osvietilo.
teraz tiez robim pre firmu bez ktorej produktu by ludstvo teda rozhodne prezilo, ale praveze mi pride ze mam vdaka tomu taky nadhlad a neriesim, nestresujem sa kvoli praci prilis
áno, ďakujem za odpoveď
keby moja pozicia neexistovala, firma by potrebovala najat viac sales ludi,ktori by moju napln prace museli vykonavat. cize tak..
ale zatial mam pocit,ze praca ma dost siroky zaber a to sa mi paci
ospravedlnujem sa, asi som to nešťastne formuloval keď som sa snažil byť čo najviac stručný...
Nemyslím to tak, že "zrušíme tie joby zo dňa na deň a vôbec nič sa nestane”. To určite nie. Taktiež som nechcel hodnotiť alebo zhadzovať konkrétne pracovné pozície a porovnávať a moralizovať že "učiteľ alebo zdravotná sestra má väčší prínos ako Sagan alebo nejaký travel blogger” ani nič podobné. Uznávam, že “prínos pre spoločnosť" sa nedá objektívne zmerať. (ale dalo by sa o tom debatovať pri pive
)
Ale to, o čo sa dá oprieť, je subjektívny pocit ľudí ktorí priamo vykonávajú tento typ práce.
Podľa prieskumu » yougov.co.uk/topics/lifestyl... až 37% pracujúcich v GB si myslí, že ich job nemá zmysluplný prínos pre svet. Myslím, že je pravdepodobnejšie, že v spomínaných 37% skôr nájdeme “korporátneho vypĺňača metrík” ako lekára alebo hasiča.
Tak som sa zamýšľal, či aj v tých 37% budú ľudia, ktorých ich práca napriek tomu napĺňa (samotná náplň práce, nemyslím plat alebo benefity). Proste či sa to vylučuje alebo nie.
Keď sme už ale pri tom, optimalizovať takéto procesy (a teda zaistiť vyššiu efektivitu využívania zdrojov, do čoho spadá aj ľudský kapitál) je úlohou manažmentu. Presne toho manažmentu, ktorý ľudia z jeho resp. z príbuzných myšlienkových škôl (a možno aj on, ale to neviem naisto) často považujú za zbytočný, lebo výsledok takej práce nie je niečo, čo oni považujú za hodnotu. No a to ma privádza k môjmu pôvodnému tvrdeniu o problémoch s chápaním pojmu "hodnota".
ale
je to bullshit job