1. vyspelé kapitalistické ekonomiky (napr. Švajčiarsko, Austrália, USA, Hong-Kong, Singapur, Japonsko, UK, Kanada, Nemecko)
2. rozvojové ekonomiky (India, Pakistan, Tunisko, Maroko, Turecko, Kazachstan, Ukrajina, Mexiko) - zaustalé krajiny ktoré ale zaznamenávajú vysoký ekonomický rast.
3. komunistické / socialistické ekonomiky (Kuba, Severná kórea, Venezuela)
4. zaostalé ekonomiky (Demokratiská republika kongo, Stredoafrická Republika, Eritrea, Libéria, Haiti) - proste krajiny s nízkym HDP bez infraštruktúry, na úrovni 17 - 19teho storočia
myslím si, že špeciálny stupeň post-komunistickej krajiny, ktorá sa spamätáva dlhodobo po následkoch komunizmu, no nie je zaostalá. Na rovnakej úrovni sú i mnohé iné krajiny bývalého ZSSR
@emzaaak keď to porovnáš s 90s tak sme na tom omnoho lepšie a určite sme ekonomický tiger v porovnaní s krajinami ako Ukrajina, Moldavsko, Albánsko, Rumunsko a Bulharsko) pritom v 90tych rokoch sme mali podobné problémy ako oni a až dzurinda s miklošom nás posunuli do inej ligy.
@poke hej ale povedzme si pravdu čo su to tie postkomunistické krajiny? sú to rozvojové krajiny... Ale máme šancu že sa posunieme inde. Aj taký taiwan alebo juźná kórea patrili pred 30timi rokmi medzi rozvojové krajiny a dnes sa zaradili medzi 1.
Podla mojho chapania rozvojovych krajin nie Sme sice desna zaostala skorumpovana krajina, ale kto je sikovny a chce pracovat, tak uplatnit sa a spokojne zit sa tu da.
@azizi to hej ale ked si zoberes ze u nas ked dakto zaraba 2 - 3 tisic eur mesacne tak je rad zato napr. v Californii si s takym platom povazovana za socialny pripad a nezaplatila by si z toho ani najomne. Priepast medzi nami a vyspelym svetom je stale obrovska.
@xxar3s Tak to ano, isto je tam priepastny rozdiel. Neviem, ako nas vnimaju druhe krajiny, ale u nas sa Slovensko za rozvojove podla vsetkeho nepoklada. Trebars ked som robila pre Unicef, kde sa s tymto pojmom casto narabalo. Mozno kazda krajina poklada za rozvojove tie ekonomicky slabsie, ale neviem. Ja som prirodovedec, nevyznam sa moc v tychto veciach. Len pisem, aku skusenost s pouzivanim toho oznacenia mam ja sama a ako to vnimam. Keby sme neboli tak extremne skorumpovana krajina, tak sme mohli byt uz ocela dalej. Iste, vo vsetkych krajinach funguje korupcia, ale to co sa deje tu... :/
@xxar3s 2-3 tisíc kámo, dojdi na východ, rob tu ako mnohí za 700 eur a potom to porovnaj s Californiou. Tá priepasť nie je len obrovská... to je niečo insane. Ja mám to šťastie, že si zarobím dostatok, ale tri štvrtiny východného a stredného Slovenska bežne zarába pod 1000 eur. Ale zas na druhú stranu... jeden týpek raz povedal, že kapitalizmus bude až budú zemiaky drahšie než banány... a už je to tu, takže asi sme vyspelá kapitalistická krajina... škoda, že tomu nezodpovedajú mzdy, ale len ceny.
@azizi tak to súhlas? Takže ty nie si slovenka? To som ani nevedel.
@Billyjoe každý má toľko koľko si zaslúži. Ak je tvoja práca pre spoločnosť hodnotnejšia ako práca pokladníčky v tescu tak zarobíš viac ako ona. Ty si do toho aby si zarábal viac investoval čas a energiu (namiesto toho aby si hral futbal vonku s kamarátmi) a teraz sa ti to vrátilo.
A to aké sú tu mzdy a ceny určujeme my všetci (trh) (Mzda je tiež len cena)
A ak nie si kaderníčke ochotný zaplatiť dajme tomu 50 euro ale len 15 tak sa nečuduj že málo zarába. Ľudia sa sťažujú že aké sú tu mzdy, ale pritom oni sami rozhodujú o tých cenách. Všetko je o ponuke a dopyte.
Slovensko má v podstate dobrý základ, len rýchlejšie nám pred očami hrdzavie ako ho obnovujeme a modernizujeme. Mali sme si zobrať to najlepšie z komunizmu a kapitalizmu a bol by tu raj na zemi. Niektorí si vzali za vzor pravý opak. Ale myslím, že my Slováci máme v celku pacifistický prístup k veciam a sme dosť ovplyvniteľní a prispôsobivejší vzhľadom napr. na Česko alebo Rakúsko.
@Yoss čo dobré sa dá zobrať s komunizmu? veď komunizmus má chorý už základ (rovnostárstvo).
Práve to je ten problém že sme neuropbili hrubú čiaru za minulosťou, ale stále má vačšina slovákov rovnakú komunistickú mentalitu ako pred 30timi rokmi. A ľudia sa stále spoliehajú na to, že im niekto pomôže, namiesto toho aby si pomohli sami. Chýba im podnikavosť nápady... Slováci stále očakávajú, že sa o nich niekto bude starať. Taktiež tá hrozná pracovná morálka, alebo odrbávanie sa navzájom - to sú pozostatoky komunistického myslenia.
@xxar3s Kapitalizmus zavrhuje rovnostárstvo, ale upriamuje pozornosť na to, aby stredná trieda tvorila prevažnú väčšinu v štáte, lebo je to pre rozvoj a zdravie krajiny to najlepšie, čo môže byť. Alebo by si chcel vrátiť časy kráľov a poddaných ? Nemyslím si, že Slováci sa spoliehajú na niekoho. Vidím okolo seba ľudí, čo denno-denne chodia do práce a popri tom majú ešte rôzne brigády, záujmy. Naozaj nie sme leniví, asi ťažko by k nám prišli 4 automobilky, kebyže sme národ lenivcov. A to odrbávanie sa navzájom je základom kapitalizmu, kapitalizmus totiž vychádza z toho zarobiť, čo najviac na druhom bez ostychu.
@yoss prečo sa potom najviac odrbáva u nás a v pstkomunistických krajinách? u nás sa za komančov ludia naučili že kto neodrbáva ostatných odrbáva sám seba. všetko bolo štátne takže nikoho nehrýzlo svedomie keď niečo ukradol napr v práci... a teraz už je všetko súkromné ale ľudia sa svojho zvyku nezbavili zo dna na deň.
@yoss kapitalizmus je o spolupráci a aj medzi kapitalistami tak ako všade sa nájdu ojebávači ale nepovedal by som že hlavná charakteristika kapitalizmu je ojebávanie najlepšie sa darí firmám ktoré dávajú zákazníkovi pridanú hodnotu
@poke nad tým som uvažovala, ako je to možné, že v r. 1945 sa skončila II. svetová - krajina zbombardovaná, muži vyzabíjaní, továrne zničené... potom prišiel ten strašný komunizmus... za 20 rokov tu bol priemysel, školstvo, zdravotníctvo... 1968 skoro aj demokracia. V r. 1989 konečne komunizmus padol... dnes je 30 rokov odvtedy... s minimálnymi modernizáciami fičíme na dosluhujúcich komunistických projektoch (VSŽ, Gabčíkovo) a nedokážeme postaviť ani dialnice.
@petronellaaa@28 pozri sa kolko sa za ten čas vybudovalo na západe. To čo sa udialo s našou ekonomikou za komunizm sa dá asi najlepšie vyjadriť slovom KATASTROFA.
U nás tá vojna až taká strašná nebola pred vojnou sme boli 10ta najvyspelejšia krajina na svete a po WW2 sme mali vyššiu životnú úroveň ako rakúšania a nemci. Ale za 40 rokov socializmu sme sa dostali ďaleko za nich.
@29 ukrajina je na tom podobne ako ostatné krajiny bývalého USSR. Proste 70 rokov socializmu zničilo ich ekonomiky viac ako tú našu za 40.
@30 všade na svete sa nájdu nečestní ľudia a všade na svete sa nájdu aj chudobné regióny kde sú rôzne kriminálne živly, ale vo vyspelých krajinách sa nekradne v nepodvádza v takej miere ako tu. Keď napríklad v amerike podvádzaš pri teste tak ťa rovno vyhodia zo školy. U nás by museli vyhodiť všetkých
@xxar3s Čo si mal z dejepisu? 5-ku hehehe
Pred WW2 bola WW1 a už v medzivojnovom období nemali ľudia doslova ani maslo na chlieb. (A to mám navyše aj opakovane potvrdené od pamätníkov, čo vtedy žili.)
Vieš čo je Marshallov plán? Podpora na obnovu po vojne pre západné krajiny. Tak, ten sme my nechceli, pretože nič nie je zadarmo.
Zničenú krajinu nám postavili na nohy naši starí rodičia a rodičia... teda sami!
Teda moja otázka ešte raz:
- za 20 rokov po vojne náš národ samostatne postavil krajinu z trosiek + ťahalo z nás peniaze aj ZSSR
- čo sme postavili za 30 rokov od 1989? ..koľko peňazí muselo byť vyťahaných do rôznych vreciek
@petronellaaa v medzivojnovom obsoví sme boli 10ty najvyspelejší štát na svete a z dejepisu aj geografie som mal vždy 1ky a historiu sa zaujimam aj teraz. Marshallov plán sme nepriali lebo nám to psychopat stalin zakázal a potom to tu aj tak vyzeralo.
@petronellaaa o akých troskách to hovoríš my sme neboli nacistické nemecko ktoré bolo naozaj v troskách u nás spojenci vybombardovali pár továrni a to bolo všetko. v 89tom tu nebolo nič len pár zatuchnutých socialistických reštaurácií ktoré vyzerali ako dnešné krčmy 4 cenovej skupiny škody 120 a trabanty ja si to pamatám. za tých 30 rokov sme toho vybudovali 10x viac ako komanči... same nove budovy a business centrá železobeyónové monštrá. že si ty stále doma zavretá za pc keď toto nevidíš?
koli nejakým umelým čiaram na mape ktoré nakreslili politici aby rozdelovali ľudí budem rozlišovať že toto je dobrý investor lebo jeho firma bola založená na slovensku?, ale akonáhle bola založená 5 metrov za slovenskou hranicou tak je to už zlá firma?
Keď slovenský podnikateľ predáva niečo drahšie alebo menej kvalitné, keď neposkytuje kvalitné služby, mám ho podporiť len preto že je slovenský? A čo z toho budem mať ja? Asi nič že? Tak potom načo rozlišovať medzi slovenským a zahraničným investorom. Mńa zaujíma či mi poskytne kvalitnú službu alebo predá kvalitný výrobok za čo najnižšiu cenu nie to či je z rakúska alebo zo slovenska.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
35 komentov
1. vyspelé kapitalistické ekonomiky (napr. Švajčiarsko, Austrália, USA, Hong-Kong, Singapur, Japonsko, UK, Kanada, Nemecko)
2. rozvojové ekonomiky (India, Pakistan, Tunisko, Maroko, Turecko, Kazachstan, Ukrajina, Mexiko) - zaustalé krajiny ktoré ale zaznamenávajú vysoký ekonomický rast.
3. komunistické / socialistické ekonomiky (Kuba, Severná kórea, Venezuela)
4. zaostalé ekonomiky (Demokratiská republika kongo, Stredoafrická Republika, Eritrea, Libéria, Haiti) - proste krajiny s nízkym HDP bez infraštruktúry, na úrovni 17 - 19teho storočia
kam patrí Slovensko?
@poke hej ale povedzme si pravdu čo su to tie postkomunistické krajiny? sú to rozvojové krajiny... Ale máme šancu že sa posunieme inde. Aj taký taiwan alebo juźná kórea patrili pred 30timi rokmi medzi rozvojové krajiny a dnes sa zaradili medzi 1.
...a ostatné je len môj pokec v ktorom definujem pojmy.
povinny joke bokom, z charakteristik mame najblizsie k 1.
ze to tu vyzera jak v kokotovciach, je druha vec
@Billyjoe každý má toľko koľko si zaslúži. Ak je tvoja práca pre spoločnosť hodnotnejšia ako práca pokladníčky v tescu tak zarobíš viac ako ona. Ty si do toho aby si zarábal viac investoval čas a energiu (namiesto toho aby si hral futbal vonku s kamarátmi) a teraz sa ti to vrátilo.
A to aké sú tu mzdy a ceny určujeme my všetci (trh) (Mzda je tiež len cena)
A ak nie si kaderníčke ochotný zaplatiť dajme tomu 50 euro ale len 15 tak sa nečuduj že málo zarába. Ľudia sa sťažujú že aké sú tu mzdy, ale pritom oni sami rozhodujú o tých cenách. Všetko je o ponuke a dopyte.
@Yoss čo dobré sa dá zobrať s komunizmu? veď komunizmus má chorý už základ (rovnostárstvo).
Práve to je ten problém že sme neuropbili hrubú čiaru za minulosťou, ale stále má vačšina slovákov rovnakú komunistickú mentalitu ako pred 30timi rokmi. A ľudia sa stále spoliehajú na to, že im niekto pomôže, namiesto toho aby si pomohli sami. Chýba im podnikavosť nápady... Slováci stále očakávajú, že sa o nich niekto bude starať. Taktiež tá hrozná pracovná morálka, alebo odrbávanie sa navzájom - to sú pozostatoky komunistického myslenia.
U nás tá vojna až taká strašná nebola pred vojnou sme boli 10ta najvyspelejšia krajina na svete a po WW2 sme mali vyššiu životnú úroveň ako rakúšania a nemci. Ale za 40 rokov socializmu sme sa dostali ďaleko za nich.
@29 ukrajina je na tom podobne ako ostatné krajiny bývalého USSR. Proste 70 rokov socializmu zničilo ich ekonomiky viac ako tú našu za 40.
@30 všade na svete sa nájdu nečestní ľudia a všade na svete sa nájdu aj chudobné regióny kde sú rôzne kriminálne živly, ale vo vyspelých krajinách sa nekradne v nepodvádza v takej miere ako tu. Keď napríklad v amerike podvádzaš pri teste tak ťa rovno vyhodia zo školy. U nás by museli vyhodiť všetkých
Pred WW2 bola WW1 a už v medzivojnovom období nemali ľudia doslova ani maslo na chlieb. (A to mám navyše aj opakovane potvrdené od pamätníkov, čo vtedy žili.)
Vieš čo je Marshallov plán? Podpora na obnovu po vojne pre západné krajiny. Tak, ten sme my nechceli, pretože nič nie je zadarmo.
Zničenú krajinu nám postavili na nohy naši starí rodičia a rodičia... teda sami!
Teda moja otázka ešte raz:
- za 20 rokov po vojne náš národ samostatne postavil krajinu z trosiek + ťahalo z nás peniaze aj ZSSR
- čo sme postavili za 30 rokov od 1989? ..koľko peňazí muselo byť vyťahaných do rôznych vreciek
koli nejakým umelým čiaram na mape ktoré nakreslili politici aby rozdelovali ľudí budem rozlišovať že toto je dobrý investor lebo jeho firma bola založená na slovensku?, ale akonáhle bola založená 5 metrov za slovenskou hranicou tak je to už zlá firma?
Keď slovenský podnikateľ predáva niečo drahšie alebo menej kvalitné, keď neposkytuje kvalitné služby, mám ho podporiť len preto že je slovenský? A čo z toho budem mať ja? Asi nič že? Tak potom načo rozlišovať medzi slovenským a zahraničným investorom. Mńa zaujíma či mi poskytne kvalitnú službu alebo predá kvalitný výrobok za čo najnižšiu cenu nie to či je z rakúska alebo zo slovenska.