čo ja viem... dokážem si predstaviť rôzne situácie, kde by bol muž nalíčený /nejaké umelecké vystúpenie (divadlo, performance...), karneval, štýlovo ladená párty atď./.
len nechápem, čo je na mužskej tvári tak iné, že by mali mať vlastnú dekoratívnu kozmetiku.
@5 - ty si myslíš, že by muži mali používať ženskú dekoratívnu kozmetiku?
@6 - vy ženy ste urobili 1. krok, keď ste si obliekli nohavice.
@7 - veľmi dobrý postreh, že "muži sú pekní aj bez kozmetiky". Vám zostane už len prirodzená krása.
Aj tak si myslím, že to máte jednoduchšie, teda pokiaľ ide o estetické nedostatky a ich retušovanie prostriedkami kozmetického priemyslu a inými zásahmi. My muži sa musíme uspokojiť so svojimi tvárovými dispozíciami a pritom nepatríme ku krajšej polovici ľudských bytostí. Nespravodlivý svet!
"Je to správne alebo je to čudné?" - neviem prečo,ale zarazila ma táto otázka...čudné? čo ja viem, pri všetkom čo sa tu deje, ani nie a či je to správne? neviem, definuj správnu vec. ale ja osobne si myslím, že je to zbytočnosť. či je to dobré alebo zlé ? netuším a je mi to jedno. teda pokiaľ môj muž nebude chodiť vymaľovaný viac ako ja, tak mi to bude jedno. ale mne sa to proste nepáči
Dúfam, že sa veľmi nemaľuješ. To preto, aby tvoj muž nemal veľa práce, keďže ti je to jedno, či bude maľovaný, ale s podmienkou, že nesmie byť viac ako ty. Verím, že by sa ti to nepáčilo, keby to so šminkami prehnal a prekonal by teba svojou záľubou v dekoratívnej kozmetike.
Hoc by aj všetci muži chodili nalíčení mužskými líčidlami - aký by to malo dosah na môj život či na život spoločnosti?
Problematické by bolo jedine to, že by sa pravdepodobne nevenovali typicky mužským záležitostiam, ale skôr ženským. Avšak prácu by mohli vykonávať rovnako, či už nalíčení alebo nie. Možno by bolo v spoločnosti menej agresivity a násilia - v tom prípade by sa dalo povedať, že tie šminky slúžia dobrému účelu.
Je to však určite primitívne a povrchné (rovnako ako ženské skrášľovacie prostriedky) - ale netýka sa ma to.
Mimochodom, dovolím si citovať z Tvojho profilu (ak nie je myslený ironicky, vážnosť niektorých častí neviem zhodnotiť): "...nosím bižutériu."
Osobne nevidím veľký rozdiel medzi tým, či skrášliš svoje telo alebo odev umelo bižutériou, alebo skrášliš svoje telo umelo kozmetikou.
Jedná sa vždy o niečo nepraktické, z pragmatického hľadiska zbytočné, slúžiace iba vonkajšiemu zdanlivému skrášleniu či zaradeniu do istej spoločenskej skupiny.
@radiophonic pokiaľ by sa používala v situáciách, ktoré som spomínala... nechápem, prečo by mali byť dva druhy maskár, tieňov, očných liniek atď. len z dôvodu, aby na nich bolo napísané "for men"?
aby sa muži cítili mužsky aj napriek ich používaniu? je to smiešne a pokrytecké.
tak či tak ma udivuje jedna vec. spoločnosť všeobecne (hovorím o západnej spoločnosti) sa snaží (aspoň nejak povrchne a na ukážku, každopádne tie tendencie tu sú) vymazať z ľudského povedomia rozdelenie rolí na "mužské" a ženské"
aj muži chodia na "otcovskú" dovolenku
sú ženy vojačky, pilotky
muži stewardovia v lietadle (tu mi inak odveci napadla francúzska magornosť... francúzi horlivo vyhadzujú zo svojho jazyka všetky anglické výrazy, takže slovo steward u nich nefiguruje, avšak slovo pre "letuška" (akože chlapa letuška) stále nemajú. len pre letušku)
už nie je len doktor, právnik, vodič... už sú aj doktorky, právničky a vodičky (každopádne ja budem rada, ak o mne budete hovoriť ako teoretikovi nových médií, haha)
domáce práce sú vyžadované už aj po mužoch
existuje žena kariéristka
spoločnosť ako taká s tým súhlasí, bežní ľudia to vnímajú ako bežný jav.
akonáhle však príde o toto unisexové vyjadrenie aj vo výzore (a hlavne u chlapov), tak je to už divné.
ženy môžu nosiť nohavice, chodiť v ťažkých topánkach a neviem čo ešte.
pokiaľ nejaký chlap niečo preberie zo ženského štýlu (pričom, ako som spomenula vyššie, rozdelenie rolí ženská-mužská už dávno mizne z nášho povedomia), tak je na tom niečo choré.
zamyslite sa nad sebou. nemôžete si raz niečo myslieť a potom s tým v inej situácii nesúhlasiť.
pri tomto mi napadá príklad, ktorý uviedla Katherine Hayles v prológu do svojej knihy How we became posthuman (ja viem. lezie mi na mozog škola. prepáčte. ale sem sa to hodí.) Jedná sa o pokus pána Turinga (teda len jeho návrh, pretože to prebiehalo v 50. rokoch), ktorý vyzerá asi takto:
človek je sám v izbe, pred ním iba PC,pomocou ktorého sa rozpráva s osobou, ktorú nikdy nevidel. má jej klásť otázky a na základe jej odpovedí zistiť, či sa jedná o muža alebo o ženu. (keďže v angličtine neexistuje rozlíšenie rodov v prvej a druhej osobe jednotného čísla, tak ten pokus mohol fungovať).
a vec a má tak, že časom tento pokus uskutočnili (teraz neviem presne kto a kedy) a výsledok bol taký, že nemožno to nebolo možné usúdiť (pokus bol samozrejme opakovaný)
čo len určitým spôsobom potvrdzuje dobu unisexu, ktorú som spomínala vyššie.
Vytknúť by som mohol možno len jediné - zakladateľ tejto diskusie nenapísal, že súhlasí s približovaním prejavov mužských a ženských, avšak apriori máme dôvod si myslieť, že mu to neprekáža, keďže sa k tomu kriticky nevyjadril. A ani k tomu nemožno byť kritickým - pokiaľ plní žena danú úlohu tak isto ako muž (a naopak), tak je to predsa úplne jedno.
Avšak, napadá ma, prečo sú najmä muži obzvlášť hákliví na jav, keď sa snažia muži výzorom (najmä tvárou - úprava obočia, líčenie, mihálnice, oči,..) podobať ženám.
Narozdiel od "funkcionalistických" otázok, vzhľad a výzor priamo zasahuje oblasť ľudskej sexuality.
Muži majú nasledovné vnímanie (veľmi zjednodušene, patologické javy nespomeniem):
Žena - sexuálny objekt muža, vrchol jeho túžby a snaženia
Muž - jeho konkurent o ženu, sok; prípadne priateľ (bez sexuálneho podtónu)
Teda, muž v súvislosti s iným mužom nikdy nezmýšľa v sexuálnej rovine. Preto im zrejme vadí, ak sa muž podobá (aj keď len nepatrne) na ženu - pretože im pripomína ich vlastné, intímne, sexuálne túžby.
Napísal som to veľmi kostrbato, ale snáď sa dá vycítiť, čo som tým myslel.
@alpynus zakladateľovi som adresovala jeden príspevok ďalej som si tak mlela do všeobecného prázdna.
tu sa núka otázka. žena, ktorá má mnoho mužských znakov, či už v obliekaní, hlase, vyjadrovaní sa alebo záľubách, mužovi prečo neprekáža? (v tom zmysle, že ho tak či tak priťahuje?)
a rovnako sa núka aj otázka, či sa ľudia (všeobecne) nebránia svojim vlastným sexuálnym pohnútkam kvôli kultúre a histórii a prostrediu a všetkým týmto sociologickým volovinám, čím sa len bránia sami sebe? alebo si myslíš, že skutočne je väčšina heterosexuálna? (100%. ani len 0,1% odchýlky k bisexualite)
Žena, ktorá má veľa mužských znakov, je drvivej väčšine mužov odpudivá - možno máš aj Ty v pamäti ešte stále aktuálnu kauzu atletickej bežkyne (Semenyaová sa myslím volá, zrejme je akýsi hermafrodit, ale považovaná za ženu).
Ak má žena niektoré "sekundárne" znaky skôr mužské - napr. Tebou spomenuté obliekanie, hlas, vyjadrovanie - mužom to neprekáža, pretože omnoho dôležitejšie pre posudzovanie atraktivity sú "primárne" znaky - najmä tvár. Ženy, ktorých tvár má mužské črty, určite nepriťahujú mužov. A to je to, o čom som písal vyššie - háklivosť mužov na splývanie mužskej tváre so ženskou.
Homosexualitou som sa nechcel zaoberať, je to iná téma. Predpoklad je taký, že drvivá väčšina populácie je rýdzo heterosexuálna, preto nemajú tieto výnimky v tejto téme zásadné postavenie.
@alpynus problém je v tom, že svoju teóriu staviaš na zlom predpoklade, keďže je dokázané, že len 4% populácie sú čisto heterosexuálne a 4% čisto homosexuálne. zvyšok osciluje medzi 99,9%-0,1% heterosexuality /inak by ma úprimne zaujímalo, ako tento výskum robili/
humanitné vedy nie sú prírodné, kde môžeš riešiť "veci" v ideálnych podmienkach. (to však neznamená, že sa berie v teoretickej rovine ohľad na každú výnimku)
chápem, čo si chcel povedať. ale jednoducho to nepasuje do vyššie spomenutej teórie. /pretože pokiaľ sú na to muži hákliví len z toho hľadiska, že spoločnosť chce po nich "alfa samcov tvrďasov", ale oni by nemali nič proti malému "gay úletu", tak to v sebe musia dusiť a háklivosť preukazujú v dosť silnej miere/
ale hlavne si zaviedol diskusiu úplne iným smerom. a aj ja.
nemyslím si, že v unisexe ide o homosexualitu. či vôbec sexualitu primárne.
nechcela som sa baviť o sexuálnych preferenciách, fuj, zmažte to, sú to neadekvátne komentáre k mojim rozsiahlym poznámkach a dobe unisexu (jasne a očividne vyplývajúce z nepochopenia teoretickej roviny!
@Grietusha Ja by som hneď cez PC poznal, či ide o muža alebo ženu, keď by som nahodil tému futbal. Je zaujímavé ako dnes, v krčme, všetci chlapi žili tým zápasom slovenska v polsku, ani žiaden sex by ich od obrazoviek neodlákal a ženy, čo tam boli, sedeli v pohode obrazovke chrbtom. Tu niekde by som začal výskum medzi ženskou a mužskou náturou. Tu žiaden unisex neexistuje, unisex jen výplod feminizmu.
Ak mám byť úprimný, pochybujem o správnosti tej štúdie. Rád by som ju videl a sám zhodnotil. A také niečo sa nikdy nebude dať dokázať s absolútnou presnosťou a istotou - môžeš len povedať, že v súčasnosti sú 4% populácie homosexuálne a 4% heterosexuálne.
Som si istý, že odporučiť mi literatúru k tak prevratným výsledkom nebude problém.
Taktiež si myslím, že iná štúdia "dokázala", že tie čísla sú úplne iné.
Taktiež si myslím, že by sa dalo nájsť viacero oblastí, ktoré sú prislúchajúce omnoho viac mužom, než ženám a naopak (napr. vzťah k dieťaťu, k sexualite,...)
@stage nie,nie sú to myšlienky feminizmu, sú to myšlienky vychádzajúce zo sociológie nových médií, konštrukcie postčloveka a kyborga.
okrem toho poznám mnohých mužov, ktorí nepozerali futbal a zas poznám mnohé ženy, ktoré futbal pozerali
@alpynus hovorili mi to viacerí študenti psychológie nezávisle od seba, priznávam, sama som si k tomu literatúru nevyhľadávala, môžeš sa do toho pustiť, ak sa ti tak veľmi chce.
okrem toho nehovorím, že ženy a muži sú rovnakí (som militantná antifeministka, hahaha . ale osobne si myslím, že sa to viac líši individuálne než rodovo.
Páčia sa mi chalani s namaľovanými očami - LEN čierna ceruzka... Hovorím o emákoch, o spevákoch niektorých skupín... Musí sa to chalanovi hodiť a samozrejme to musí ladiť s jeho štýlom... Inak si ani mužský "make-up" neviem predstaviť...
Inak, ja nevidím význam v make-upe ako takom... Načo je dobré, že sa ženy maľujú??? Hej, niektoré vyzerajú lepšie... Ale aj tak je to hlúposť... Sama sa maľujem málokedy a to si dám "len" čierny tieň a špirálu... A pri chlapoch by to bolo už úplne zbytočné... Okrem toho, chlapi sú takí pekní, že im to ani netreba
Neviem ci maju alebo mali niekedy chlapi nutnost sa licit (su vynimky ako trans ci licenie ako spominala grietusha).
Moj nazor je, ze je to opat nejaka modna? vlna z dalekeho zapadu. Niekto nieco vymyslel (skor aplikoval do muzskeho prostredia) a vdak nejakym priskumom zistil, ze trh to potrebuje. Nepotrebuje, ale ked to exsituje dopyt po tom vznikne sice malý, ale od toho sa zrejme odrazi aj cena.
Co urobili? Obal pre zensku spiralu prelepili inou etiketou s napisom for men. Naklady? Nulove. Zisk? Vacsi. Mozno iba spekuluje a zistuju ako ludia nato zaregauju- uchyti sa? Ideme nato tvrdsie - dame nove vyrobky. Ludia resp. chlapu nezareaguju - stiahneme to a nic sa nedeje.
Ako poznam mladez a rozne indvidua tak takyto zareguju ci to bude, ael dostacujuci pocet nevieme.
Rozoberáte tu, či by sa chlap mal alebo nemal líčiť.(S čím anyway trt urobíte...Ale keď už ste pritom, pozrite sa na všetky národy v histórii, u ktorých sa muži bežne skrášľovali.)
Otázka znela, či je to "správne" alebo "čudné".(Čo sú dva nedefinovateľné pojmy, preto na otázku možno odpovedať len..atď.)
Neviem, či je to správne, či čudné..ale čo je ma preboha po tom?
Každému, po čom mu srdce piští.
Keď sa chlap chce líčiť, vystačí si aj s kozmetikou pre ženy a stiahnutie tých výrobkoch z predaja k ničomu nepovedie.
Aj keď ste odbočovali od fundamentu položenej otázky, vždy ste oscilovali veľmi blízko a vaše analýzy mali skutočne viac do seba. Myslím, že Taliani sú liberálnejší, ako Slováci, ale nie v zmysle, že by podporovali dekadenciu súvisiacu napr. s morálkou. Ide o veci povrchné, o veci vkusu a selekcie ľudského rodu. Mám pocit, že ľudia na Slovensku sú stále nútení hodnotiť jednotlivca na základe vizuálnych dispozícií alebo dekorácií a na tomto základe stavajú svoj úsudok predovšetkým o sexuálnom zameraní človeka. Neviem, čím je to spôsobené, kde sa začalo zakoreňovanie sa týchto princípov, ale určite to má historickú príčinu. Je logické, že vždy a všade existuje väčšina, pre ktorú nikdy nebude akceptovateľná otázka unisexuality, pretože si ju budú spájať s bisexualitou a tým vlastne s istou podobou zvrátenosti až polysexuality. Vždy bude fungovať model založený na mužskom a ženskom princípe, ale je na evolúcii, čomu dovolí preniknúť do spoločnosti a tým to urobiť akceptovateľnejším.
@Alpynus spomínal, že mužské líčenie nemá zásadný dopad na spoločnosť. To je pravda. Ale má dopad na človeka ako subjekt. Je zas na konkrétnej komunite, či zakceptuje odlišnosť jednotlivca, alebo ju zavrhne. Tým sa v nej vytvorí určitá nálada, ktorá vlastne v konečnom dôsledku môže formovať chápanie spoločnosti ako širšieho celku.
Prečo sú muži hákliví na to, keď sa iní muži snažia podobať ženám? Oni sú častokrát hákliví aj na to, keď sa muž nesnaží podobať žene, ale jednoducho z nejakého dôvodu ženu pripomína, buď vizuálne alebo behaviorálne, bez toho, aby vyvíjal snahu byť podobným žene. Háklivosť na tento jav súvisí zas s rodovou predstavou a s modelom, ktorý je už ako deťom predkladaný ako správny. Častokrát majú aj ženy dosť rigidné predstavy o tomto modely formované konzervativizmom a konvenciami.
Pokiaľ ide o ženy a ich "pomužšťovanie", je to všeobecne akceptovateľnejší jav ako opačný prípad. Žena si ale musí zachovať prevažnú časť svojej ženskej podstaty, aby bola pre muža objektom túžby. Mužské "zoženšťovanie" je všeobecne menej prijateľné, ale zas ženy vedia byť tolerantnejšie k mužom, ktorí majú takéto tendencie a títo muži pre nich môžu naďalej fungovať ako objekt túžby aj v prípade, že ich zoženšťovanie preváži nad ich mužskosťou.
Výhra vo včerajšom futbale, ktorý som nesledoval, je pre mňa príliš efemérna záležitosť, aby som jej prikladal zásadnejší význam. Prirodzene, viem prežívať aj na základe efemérnych podnetov, lenže tie sa musia viazať k vyšším princípom, k dojmom z umenia alebo k nedefinovateľným chvíľkovým impresiám neznámeho pôvodu (alebo som ich konštruktérom ja).
Zabudol som ešte v súvislosti s "mužskými líčidlami" spomenúť, že aj podľa mňa skutočne ide o masáž spotrebiteľských mozgov reklamným priemyslom, ako sa o tom zmienili @Grietusha & @Hajzelodkosti. Niekto tu tiež spomínal prelepovanie nálepiek na produktoch a mužské pokrytectvo v súvislosti s tým, že si takto chcú upokojiť svoje ego, aby si sami pred sebou nepripadali čudní. S nálepkami je to pravda, spolu s designom predávajú, ale to pokrytectvo je silné slovo. Tiež si obliekam džínsy alebo pulóvre, pri ktorých na prvý pohľad nie je jasné, či ide o mužské alebo ženské oblečenie. Dá sa to poznať len na základe prečítania visačky. Keby ten istý pulóver predávali na dámskom oddelení s etiketou s označením per donna a nemal by som možnosť si ho kúpiť ako pánsky, tak si ho nekúpim. Ide o to, aby som sa v tom komfortne cítil, čo by sa nedalo, keby som mal v podvedomí, že nosím ženský kus. Tak je to aj s kozmetikou.
OMG, to je chore... je sice pravda, ze vela zien nosi volne nohavice, chalanske ucesy a pracuje na muzskych poziciach a tym sa tiez podobaju chlapom, ale je to tak rozsirene, ze to prestava byt nezvycajne. ale mna prave take maskuline crty na vyzore alebo charaktere zeny odpudzuju. okrem toho vela zien odpudzuju muzi, ktori su zzenstili, pretoze sa to proste vymika normalu.... absolutne nevidim ziaden zmysel v meneni uloh a znakov pohlavi ktore im prirodzene prisluchaju.
ked sa povie kozmetika pre pánov tak si predstavím akurát tak možno nejaký parfém a vodu po holení...ale rúž, špirála a púder??to je možno pre gejov alebo metrosexuálov
ceruzka na oči ešte môže byť, ale nejký rúž ( uja Marilyna neriešim teraz ) alebo tiene farebné, lícenka a kotvieho aká ešte riť ... to je buď buzícke, alebo ten dotyčný trpí akýmsi zvláštnym komplexom
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
47 komentov
len nechápem, čo je na mužskej tvári tak iné, že by mali mať vlastnú dekoratívnu kozmetiku.
@6 - vy ženy ste urobili 1. krok, keď ste si obliekli nohavice.
@7 - veľmi dobrý postreh, že "muži sú pekní aj bez kozmetiky". Vám zostane už len prirodzená krása.
Aj tak si myslím, že to máte jednoduchšie, teda pokiaľ ide o estetické nedostatky a ich retušovanie prostriedkami kozmetického priemyslu a inými zásahmi. My muži sa musíme uspokojiť so svojimi tvárovými dispozíciami a pritom nepatríme ku krajšej polovici ľudských bytostí. Nespravodlivý svet!
Dúfam, že sa veľmi nemaľuješ. To preto, aby tvoj muž nemal veľa práce, keďže ti je to jedno, či bude maľovaný, ale s podmienkou, že nesmie byť viac ako ty. Verím, že by sa ti to nepáčilo, keby to so šminkami prehnal a prekonal by teba svojou záľubou v dekoratívnej kozmetike.
Hoc by aj všetci muži chodili nalíčení mužskými líčidlami - aký by to malo dosah na môj život či na život spoločnosti?
Problematické by bolo jedine to, že by sa pravdepodobne nevenovali typicky mužským záležitostiam, ale skôr ženským. Avšak prácu by mohli vykonávať rovnako, či už nalíčení alebo nie. Možno by bolo v spoločnosti menej agresivity a násilia - v tom prípade by sa dalo povedať, že tie šminky slúžia dobrému účelu.
Je to však určite primitívne a povrchné (rovnako ako ženské skrášľovacie prostriedky) - ale netýka sa ma to.
Osobne nevidím veľký rozdiel medzi tým, či skrášliš svoje telo alebo odev umelo bižutériou, alebo skrášliš svoje telo umelo kozmetikou.
Jedná sa vždy o niečo nepraktické, z pragmatického hľadiska zbytočné, slúžiace iba vonkajšiemu zdanlivému skrášleniu či zaradeniu do istej spoločenskej skupiny.
aby sa muži cítili mužsky aj napriek ich používaniu? je to smiešne a pokrytecké.
tak či tak už je unisex doba.
aj muži chodia na "otcovskú" dovolenku
sú ženy vojačky, pilotky
muži stewardovia v lietadle (tu mi inak odveci napadla francúzska magornosť... francúzi horlivo vyhadzujú zo svojho jazyka všetky anglické výrazy, takže slovo steward u nich nefiguruje, avšak slovo pre "letuška" (akože chlapa letuška) stále nemajú. len pre letušku)
už nie je len doktor, právnik, vodič... už sú aj doktorky, právničky a vodičky (každopádne ja budem rada, ak o mne budete hovoriť ako teoretikovi nových médií, haha)
domáce práce sú vyžadované už aj po mužoch
existuje žena kariéristka
spoločnosť ako taká s tým súhlasí, bežní ľudia to vnímajú ako bežný jav.
akonáhle však príde o toto unisexové vyjadrenie aj vo výzore (a hlavne u chlapov), tak je to už divné.
ženy môžu nosiť nohavice, chodiť v ťažkých topánkach a neviem čo ešte.
pokiaľ nejaký chlap niečo preberie zo ženského štýlu (pričom, ako som spomenula vyššie, rozdelenie rolí ženská-mužská už dávno mizne z nášho povedomia), tak je na tom niečo choré.
zamyslite sa nad sebou. nemôžete si raz niečo myslieť a potom s tým v inej situácii nesúhlasiť.
človek je sám v izbe, pred ním iba PC,pomocou ktorého sa rozpráva s osobou, ktorú nikdy nevidel. má jej klásť otázky a na základe jej odpovedí zistiť, či sa jedná o muža alebo o ženu. (keďže v angličtine neexistuje rozlíšenie rodov v prvej a druhej osobe jednotného čísla, tak ten pokus mohol fungovať).
a vec a má tak, že časom tento pokus uskutočnili (teraz neviem presne kto a kedy) a výsledok bol taký, že nemožno to nebolo možné usúdiť (pokus bol samozrejme opakovaný)
čo len určitým spôsobom potvrdzuje dobu unisexu, ktorú som spomínala vyššie.
Vytknúť by som mohol možno len jediné - zakladateľ tejto diskusie nenapísal, že súhlasí s približovaním prejavov mužských a ženských, avšak apriori máme dôvod si myslieť, že mu to neprekáža, keďže sa k tomu kriticky nevyjadril. A ani k tomu nemožno byť kritickým - pokiaľ plní žena danú úlohu tak isto ako muž (a naopak), tak je to predsa úplne jedno.
Avšak, napadá ma, prečo sú najmä muži obzvlášť hákliví na jav, keď sa snažia muži výzorom (najmä tvárou - úprava obočia, líčenie, mihálnice, oči,..) podobať ženám.
Narozdiel od "funkcionalistických" otázok, vzhľad a výzor priamo zasahuje oblasť ľudskej sexuality.
Muži majú nasledovné vnímanie (veľmi zjednodušene, patologické javy nespomeniem):
Žena - sexuálny objekt muža, vrchol jeho túžby a snaženia
Muž - jeho konkurent o ženu, sok; prípadne priateľ (bez sexuálneho podtónu)
Teda, muž v súvislosti s iným mužom nikdy nezmýšľa v sexuálnej rovine. Preto im zrejme vadí, ak sa muž podobá (aj keď len nepatrne) na ženu - pretože im pripomína ich vlastné, intímne, sexuálne túžby.
Napísal som to veľmi kostrbato, ale snáď sa dá vycítiť, čo som tým myslel.
tu sa núka otázka. žena, ktorá má mnoho mužských znakov, či už v obliekaní, hlase, vyjadrovaní sa alebo záľubách, mužovi prečo neprekáža? (v tom zmysle, že ho tak či tak priťahuje?)
a rovnako sa núka aj otázka, či sa ľudia (všeobecne) nebránia svojim vlastným sexuálnym pohnútkam kvôli kultúre a histórii a prostrediu a všetkým týmto sociologickým volovinám, čím sa len bránia sami sebe? alebo si myslíš, že skutočne je väčšina heterosexuálna? (100%. ani len 0,1% odchýlky k bisexualite)
Žena, ktorá má veľa mužských znakov, je drvivej väčšine mužov odpudivá - možno máš aj Ty v pamäti ešte stále aktuálnu kauzu atletickej bežkyne (Semenyaová sa myslím volá, zrejme je akýsi hermafrodit, ale považovaná za ženu).
Ak má žena niektoré "sekundárne" znaky skôr mužské - napr. Tebou spomenuté obliekanie, hlas, vyjadrovanie - mužom to neprekáža, pretože omnoho dôležitejšie pre posudzovanie atraktivity sú "primárne" znaky - najmä tvár. Ženy, ktorých tvár má mužské črty, určite nepriťahujú mužov. A to je to, o čom som písal vyššie - háklivosť mužov na splývanie mužskej tváre so ženskou.
Homosexualitou som sa nechcel zaoberať, je to iná téma. Predpoklad je taký, že drvivá väčšina populácie je rýdzo heterosexuálna, preto nemajú tieto výnimky v tejto téme zásadné postavenie.
Ach, zabudol som k prvému odstavcu dodať to, kvôli čomu som ho napísal - sledoval som diskusie k článkom o nej - zaujali ma prílišným radikalizmom.
humanitné vedy nie sú prírodné, kde môžeš riešiť "veci" v ideálnych podmienkach. (to však neznamená, že sa berie v teoretickej rovine ohľad na každú výnimku)
chápem, čo si chcel povedať. ale jednoducho to nepasuje do vyššie spomenutej teórie. /pretože pokiaľ sú na to muži hákliví len z toho hľadiska, že spoločnosť chce po nich "alfa samcov tvrďasov", ale oni by nemali nič proti malému "gay úletu", tak to v sebe musia dusiť a háklivosť preukazujú v dosť silnej miere/
ale hlavne si zaviedol diskusiu úplne iným smerom. a aj ja.
nemyslím si, že v unisexe ide o homosexualitu. či vôbec sexualitu primárne.
nechcela som sa baviť o sexuálnych preferenciách, fuj, zmažte to, sú to neadekvátne komentáre k mojim rozsiahlym poznámkach a dobe unisexu (jasne a očividne vyplývajúce z nepochopenia teoretickej roviny!
Ak mám byť úprimný, pochybujem o správnosti tej štúdie. Rád by som ju videl a sám zhodnotil. A také niečo sa nikdy nebude dať dokázať s absolútnou presnosťou a istotou - môžeš len povedať, že v súčasnosti sú 4% populácie homosexuálne a 4% heterosexuálne.
Som si istý, že odporučiť mi literatúru k tak prevratným výsledkom nebude problém.
Taktiež si myslím, že iná štúdia "dokázala", že tie čísla sú úplne iné.
@Stage
Zaujímavá úvaha : )
Taktiež si myslím, že by sa dalo nájsť viacero oblastí, ktoré sú prislúchajúce omnoho viac mužom, než ženám a naopak (napr. vzťah k dieťaťu, k sexualite,...)
okrem toho poznám mnohých mužov, ktorí nepozerali futbal a zas poznám mnohé ženy, ktoré futbal pozerali
@alpynus hovorili mi to viacerí študenti psychológie nezávisle od seba, priznávam, sama som si k tomu literatúru nevyhľadávala, môžeš sa do toho pustiť, ak sa ti tak veľmi chce.
okrem toho nehovorím, že ženy a muži sú rovnakí (som militantná antifeministka, hahaha . ale osobne si myslím, že sa to viac líši individuálne než rodovo.
Inak, ja nevidím význam v make-upe ako takom... Načo je dobré, že sa ženy maľujú??? Hej, niektoré vyzerajú lepšie... Ale aj tak je to hlúposť... Sama sa maľujem málokedy a to si dám "len" čierny tieň a špirálu... A pri chlapoch by to bolo už úplne zbytočné... Okrem toho, chlapi sú takí pekní, že im to ani netreba
Moj nazor je, ze je to opat nejaka modna? vlna z dalekeho zapadu. Niekto nieco vymyslel (skor aplikoval do muzskeho prostredia) a vdak nejakym priskumom zistil, ze trh to potrebuje. Nepotrebuje, ale ked to exsituje dopyt po tom vznikne sice malý, ale od toho sa zrejme odrazi aj cena.
Co urobili? Obal pre zensku spiralu prelepili inou etiketou s napisom for men. Naklady? Nulove. Zisk? Vacsi. Mozno iba spekuluje a zistuju ako ludia nato zaregauju- uchyti sa? Ideme nato tvrdsie - dame nove vyrobky. Ludia resp. chlapu nezareaguju - stiahneme to a nic sa nedeje.
Ako poznam mladez a rozne indvidua tak takyto zareguju ci to bude, ael dostacujuci pocet nevieme.
Otázka znela, či je to "správne" alebo "čudné".(Čo sú dva nedefinovateľné pojmy, preto na otázku možno odpovedať len..atď.)
Neviem, či je to správne, či čudné..ale čo je ma preboha po tom?
Každému, po čom mu srdce piští.
Keď sa chlap chce líčiť, vystačí si aj s kozmetikou pre ženy a stiahnutie tých výrobkoch z predaja k ničomu nepovedie.
Aj keď ste odbočovali od fundamentu položenej otázky, vždy ste oscilovali veľmi blízko a vaše analýzy mali skutočne viac do seba. Myslím, že Taliani sú liberálnejší, ako Slováci, ale nie v zmysle, že by podporovali dekadenciu súvisiacu napr. s morálkou. Ide o veci povrchné, o veci vkusu a selekcie ľudského rodu. Mám pocit, že ľudia na Slovensku sú stále nútení hodnotiť jednotlivca na základe vizuálnych dispozícií alebo dekorácií a na tomto základe stavajú svoj úsudok predovšetkým o sexuálnom zameraní človeka. Neviem, čím je to spôsobené, kde sa začalo zakoreňovanie sa týchto princípov, ale určite to má historickú príčinu. Je logické, že vždy a všade existuje väčšina, pre ktorú nikdy nebude akceptovateľná otázka unisexuality, pretože si ju budú spájať s bisexualitou a tým vlastne s istou podobou zvrátenosti až polysexuality. Vždy bude fungovať model založený na mužskom a ženskom princípe, ale je na evolúcii, čomu dovolí preniknúť do spoločnosti a tým to urobiť akceptovateľnejším.
@Alpynus spomínal, že mužské líčenie nemá zásadný dopad na spoločnosť. To je pravda. Ale má dopad na človeka ako subjekt. Je zas na konkrétnej komunite, či zakceptuje odlišnosť jednotlivca, alebo ju zavrhne. Tým sa v nej vytvorí určitá nálada, ktorá vlastne v konečnom dôsledku môže formovať chápanie spoločnosti ako širšieho celku.
Prečo sú muži hákliví na to, keď sa iní muži snažia podobať ženám? Oni sú častokrát hákliví aj na to, keď sa muž nesnaží podobať žene, ale jednoducho z nejakého dôvodu ženu pripomína, buď vizuálne alebo behaviorálne, bez toho, aby vyvíjal snahu byť podobným žene. Háklivosť na tento jav súvisí zas s rodovou predstavou a s modelom, ktorý je už ako deťom predkladaný ako správny. Častokrát majú aj ženy dosť rigidné predstavy o tomto modely formované konzervativizmom a konvenciami.
Pokiaľ ide o ženy a ich "pomužšťovanie", je to všeobecne akceptovateľnejší jav ako opačný prípad. Žena si ale musí zachovať prevažnú časť svojej ženskej podstaty, aby bola pre muža objektom túžby. Mužské "zoženšťovanie" je všeobecne menej prijateľné, ale zas ženy vedia byť tolerantnejšie k mužom, ktorí majú takéto tendencie a títo muži pre nich môžu naďalej fungovať ako objekt túžby aj v prípade, že ich zoženšťovanie preváži nad ich mužskosťou.
Výhra vo včerajšom futbale, ktorý som nesledoval, je pre mňa príliš efemérna záležitosť, aby som jej prikladal zásadnejší význam. Prirodzene, viem prežívať aj na základe efemérnych podnetov, lenže tie sa musia viazať k vyšším princípom, k dojmom z umenia alebo k nedefinovateľným chvíľkovým impresiám neznámeho pôvodu (alebo som ich konštruktérom ja).
je to pijak je to tak.
Feri kráča cez mestský park
a vkuse si listuje spark.
Feri žije
Feri pije
Feri hnije
Feri blije
Feri žije
Feri pije
Feri hnije
Feri blije
Feri nakradol si šminky
líči sa jak posledne defky.
Feri meikapom skríva pupáky
lebo tvár ma na mraky.
Feri spity kráča východom
Nemôže najsť svoj dom..