Nebol by to až taký zlý nápad, keby sa tu spomedzi nás vybralo pár ľudí, ktorý psychológiu študujú alebo sa o to fakt zaujímajú, a mohli by radiť. Viem že by to bolo síce neprofesionálne, ale keby sa ku každej téme vyjadrili povinne trebárs 5 \"dvorných psychológov\" (normálne a konštruktívne názory a rady). Už by si ten človek z toho niečo zobral. Myslím si že tieto fóra nie sú práve miestom, kde človek dostane aspoň akú takú normálnu odpoveď a takto by sa to aspoň čiastočne dalo. Ja by som toho dvorného psychológa určite chcela skúsiť.. alebo je to totálna blbosť?
@tomas nechcela by som sa nezákonne vydávať za psychológa. Len by sme vybrali pár ľudí, ktorý by dávali konštruktívnejšie odpovede. Nazvať ich môžme hocijako
@Plarika Myslím, že je to viac než len dobrí nápad Môj názor je taký, že aspoň polovica ľudí, ktorá tu je, našla birdz kvôli problémom, ktoré už sami nevedeli vyriešiť. To sa týka aj mňa A dostal som pár dobre mierených rád, ktoré mi pomohli. Len som si na ne dlho počkal. Keby tu je psychológ, alebo aspoň niekto, kto sa danému problému rozumie, tak by to veľa ľudí privítalo s nadšením.
@nepoviem11 taký 100%-tný psychológovia to nebudú, len pár ľudí z birdzu, ktorý chcú tým ostatným v niečom pomôcť. Ja by som to chcela robiť, vždy ma to zaujímalo. Rada som ľudom pomohla a chcem aj psychológiu študovať (snáď sa mi podarí tam dostať). Len mi pripadá trápne keď sem príde človek s problémom a dostanú sa mu rady typu "ty krava, , hoď si to z mosta"..
to by bolo fakt dobre.....ale no , musim priznat, ze to: "... ty krava, hoď si to z mosta... " ma dostalo, ako fakt sory ....ale je to fakt supeer, ja by som to aj podporil, keby sa dalo , ved mozno ajja budem potrebovat pomoc
@16 ale zober si nick, ktorý je jeden krát prihlásený a pýta sa na niečo čož si môže pri troche inteligencie domyslieť sám...vzbudzuje, chtiac-nechtiac, iný dojem, ako to, že potrebuje poradiť
a pomyslelo sa i na nevyhody..
reso ako by to bolo.. ze by niekto mal ten titul a prispieval by normalne do diskusie??
ja si myslim ze to nic nevyriesi.. ak chce niekto radit tak to moze napisat i teraz a nepotrebuje na to nic specialne..
a ako teraz tak i potom, by sa len kydalo na tych ludi a ti co tu nadavju by nadavali este viac a snazili by sa este urputnejsie dotycnych ludi zosmiesnit ci vyprovokovat..
teda nemyslim, ze by to malo nejaky vyznam alebo nieco..
a vytvorit tu poradnu psychologicku alebo tak nejak.. no to zas neviem aka je odbornost tych ludi a ako by sa to dokazovalo, resp co by vlastne robili.. teda nie som za.. ale ani nejak silno proti..
Možno by to mohlo vyzerať tak že najprv by bol rozpísaný problém, potom by nasledovala časť "Vybraný z nás" alebo tak nejako.. tých 5 ľudí by sa konštruktívne vyjadrilo a nasledovali by normálne komenty k téme.. len chcem aby tam bolo aspoň pár konštruktívnych odpovedí..
No veď...Som myslel že by mohla byť rubrika niečo ako Poradňa. Samozrejme by to bolo len pre tých čo to NAOZAJ potrebujú...Napríklad nejaké špeciálne fórum kde by nikto okrem tých "psychológov" a osôb ktorých sa to týka nemohol prísť a frflať...Alebo tak Ja nič, to len subjektívny názor
@jimmycrow ved ja tiež nič.. je to len nápad
A ako sa zistí, kto to NAOZAJ potrebuje? To nikdy nevieš. A len špeciálne fórum, kde by boli tí "vyvolení", to ti môže rovno TS napísať. Heh.. frflať sa bude vždy a všade.. len by sme mohli trošku lepšie pomôcť tým, čo radu potrebujú..
Nie som úplne proti, ale jedna otázka je, podľa čoho by sa tí ľudia vyberali? Na to nadväzujúca moja poznámka - ak by sa aj vybrali vhodní ľudia, niekedy ten človek čo na to celkovo "vhodný nie je" môže dať lepšiu radu než ten ktorý bol vybratý (lebo to sám zažil, má k tomu bližšie a podobne)
Proste sa mi to celkom nepáči... ono v podstate by samotné fórum (alebo aj blogy, stavy atď ) stačilo, keby si niektorí vyslovení rýpači odpustili svoje niekedy fakt nevhodné (až priam idiotské) poznámky a radšej sa nevyjadrili...
Keď už, skôr by som si vedela predstaviť nejaké oddelené fórum, rubriku, proste niečo, kam by síce mali prístup všetci, ale akékoľvek urážlivé poznámky by sa bez milosti mazali (a to by zase chcelo vybrať zodpovedných ľudí ktorí by na to dozerali)
Aj keď je pravda že takéto mazanie bez milosti by som občas mala chuť zaviesť aj na fóre :/
klarika, nie, pretože som tu ani nestretla na birdze niekoho, kto by prejavil "myseľ psychológa", takže si ani neviem predstaviť, čo alebo kto by tu tak vystupoval... a nemal by byť psychológ ten, kto má nestranné postavenie v danom areáli (v tomto prípade birdz)? nebolo by tak lepšie aj pre nás? človek, ktorý tu nie je "doma", ti lepšie poradí, pretože tak psychológ nie je "pokúšaný" subjektívnymi prejavmi... a že "mohli by radiť" chytá ma alergia , ako keby len na to bol psychológ... jednoducho, nechcem príspevkom v tebe vyvolať negatívne víry pocitov , ani sa javiť ako niekto, kto sa v tom vyzná, v tomto mám ale v hlavičke čisto a jasno
tvoj návrh by bol krajší v realite, po dohode s kamarátmi aj navzájom si môžeme byť "neprofesionálnymi" psychológmi v realite
@tomas nemyslím, že by to malo nejakú cenu vyjadrovať sa tu k tomu.
ale budiž.
@plarika takže títo "dvorní psychológovia" by nemali byť profesionáli, ale ľudia s dušou psychológa, alebo študentmi psychológie. a ty by si psychológiu študovať chcela takže by ťa aj bavilo byť "dvorným psychológom" porozumela som správne, áno?
tak v bodoch.
- žiaden normálny študent psychológie by neprijal možnosť "dvorne psychologizovať". ani tu na birdzi ani na iných stránkach, v rádiách, v televízii, dokonca ani v bufetoch či stánkoch s občerstvením. proste nie.
- väčšina ľudí, ktorí idú psychológiu študovať z dôvodu že chcú radiť druhým, ju nakoniec nedoštudujú. dodávam aj :našťastie.
- z právneho hľadiska: ak by Birdz mienil poskytovať akékoľvek psychologické poradenstvo, musel by mat psychologickú činnosť zapísanú ako náplň pracovných aktivít v obchodnom registry a musel by mať garanta, psychológa, ktorému by bola vydaná licencia v oblasti poradenskej psychológie.
pozri, aj ja sama psychológiu študujem, ale prvé tri roky sú tak všeobecne zamerané, že sa ti dostanú len základy, čo znamená, že si v poradenstve neškrtneš ani ako absolvent 3. ročníka = bakalár psychológie.
teraz som síce Bc. ale pokračujem v štúdiu a hoci už viem viac vecí kvoli praktickejšiemu zameraniu magisterských predmetov, ked si len teoreticky vybavená zo školy , stále je to o ničom.
robím si dvojročný výcvik paliatívnej starostlivosti, absolvovala som tri mesiace praxe u klinického psychológa a na psychiatrickom stacionáry, robila vlastný spánkový experiment, v apríli idem na kurz scénotestu, aby som ho mohla vykonávať ako diagnostickú metódu, chodím po kongresoch a vzdelávacích akciách za ktoré získavam kredity za priebežné vzdelávanie, vypracúvam diplomovku o krízovej intervencii a konzultujem ju aj so zahraničnými psychológmi, a pracujem so psychológmi už vyše pol roka, ale toto vsetko robím mimo školy ako niečo navyše a hoci by sa dalo povedať, že mám viac skúseností než moji spolužiaci, nikdy by som sa nedala na poradenstvo ľudom s peciatkou "som psychológ" bez supervízie.
na to si počkám minimálne do budúceho mája, ked budem registrovaná v slovenskej komore psychológov ako psychologička.
ale ty si to myslela asi len ako "osvedčenejší poradiť" a v tom potom som skor zástanca sukromného dotazovania cez téesky, ako to tu , myslím načrtol johnysheek
..dovolím si NESŮHLASIT..s jogurtovou,aj inými "KULTŮRAMI"...
lebo medzi tými šialencami,čo sa tu vyskytujů a svoju "ŠIALENOST" si neuvedomujů..(teda ani žiadne "odborné poradenstvo" TUNÁ,ale ani INDE vyhladávat nebudů...
..sa mi zdá,že niektoré "zblůdilé DUŠE"...aj TUNÁ naozaj hladajů NIEKOHO,komu by sa mohli zdoverit a poradit sa "ako dalej"...
Je to podla mna asi ako v problematike poradenstva s počítačami...
BEŽNÉ problémiky...sa riešia na otvorených forach,kde aj "NELICENCOVANÍ FACHMANI"vedia v absolutnek vačšine PROBLÉMOU dobre poradit...
...no a tie "naozaj ZAPEKLITÉ" problémy posunů "HORE"....medzi naozajstných "FACHMANOU"...
...ktorí však svoj čas nemárnia riešením tých "BEŽNÝCH "banálnych" problémou.
....lebo ich čas je "VZÁCNY"...a aj "drahý"...
Teda si myslím,že ked už dakto študuje niekolko rokou psychologiu,mal by "SNÁD" zvládnut taků "vstupnů analýzu" problému a podla toho sa pokůsit to bud:
A: riešit SÁM(alebo ešte lepšie v onom "KLUBE NELICENCOVANÝCH PSYCHOLOGOU")
B:posunůt problém-"KLIENTA".."HORE"(ku tým "licencovaným)..
lebo si myslím,že aj "malá" podaná ruka može niekoho "zachránit"(pred dačímm horším,než je len "sklamanie",že sa "NIKTO" vča nenašiel..
PS:ked mi tu uvediete relevantné argumenty,PREČO BY TO TAKTO NEŠLO..
Transpersonální psychoterapie využívá kromě elementů různých humanistických psychoterapeutických směrů především meditativní techniky, techniky práce se změněnými stavy vědomí (např. holotropní dýchání, psychdelické drogy), jakož i metody práce s tělem (Bodywork), šamanské a jiné spirituální techniky.
[editovat] Přínos pro akademickou vědu
Transpersonální psychologie soustředila kromě jiného klinickou pozornost na řadu "psychoreligiózních" a "psychospirituálních" problémů. Psychoreligiózní problémy se vztahují k psychologickým konfliktům vznikajícím u lidí zapojených ve víře či praktikách nějaké organizované náboženské instituce (církve).
K takovým problémům patří zážitky spojené s konverzí nebo změnou denominace, zintenzivněním náboženské víry nebo praktik, ztrátou víry, a zapojením se nebo naopak odchodem z náboženského hnutí nebo kultu. Psychospirituální problémy se naproti tomu netýkají organizovaného náboženství.
Týkají se obecně vztahu člověka k existenciálním otázkám či otázkám, které transcendují každodenní realitu. K takovým problémům patří psychiatrické komplikace vztahující se ke ztrátě víry, zážitkům blízkosti smrti, mystickým zkušenostem, otevření kundalini, šamanským iniciačním zkušenostem, psychickému otevření, minulým životům, stavům posedlosti, problémům v meditační praxi a odloučení od duchovního učitele.
Stanislav Grof a jeho žena Christina (1989) popisovali proces postupného rozvíjení psycho-spirituálních kategorií v životě člověka termínem „psychospirituální vývoj“. V případech, kdy se tento proces duchovního růstu stane natolik intenzivním, že nad ním jedinec ztrácí kontrolu, může se podle nich zvrátit do tzv. psychospirituální krize.
Psychospirituální krize může způsobovat vážné potíže v psychologickém a sociálním fungování člověka, včetně zvládání pracovních povinností. Jako psychospirituální krize mohou být označeny mnohé psychospirituální problémy zmíněné výše (Lukoff et.al, 1998). Kromě psychospirituálních kategorií zmiňovaných Turnerem et.al (1995) a Lukoffem et.al (1998), diskutoval Whitney (1998) možnost chápat také mánii jako jednu z forem psychospirituální krize.
Vzhledem k povaze psychoreligiózních a psychospirituálních problémů, vytvořili transpersonální psychologové počátkem 90. let 20. století návrh nové diagnostické kategorie nazvané "Náboženský nebo spirituální problém". Tato kategorie byla později zahrnuta do "Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch" (DSM-IV) v kapitole "Další stavy, jež mohou být předmětem klinického zájmu", kód V62.89 (American Psychiatric Association, 1994; Lu et.al, 1997).
Podle teoretiků transpersonální psychologie, svědčí zahrnutí této kategorie o zvyšující se kulturní senzitivitě manuálu a může pomoci podpořit zvýšení porozumění mezi psychiatrií a náboženstvím, resp. spiritualitou (Turner et.al, 1995; Sovatsky, 1998). Konstrukční validita této nové kategorie byla ohodnocena Milsteinem et.al (2000).
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
42 komentov
Takže som všetkými desiatimi za
» www.birdz.sk/maslo/love/...
reso ako by to bolo.. ze by niekto mal ten titul a prispieval by normalne do diskusie??
ja si myslim ze to nic nevyriesi.. ak chce niekto radit tak to moze napisat i teraz a nepotrebuje na to nic specialne..
a ako teraz tak i potom, by sa len kydalo na tych ludi a ti co tu nadavju by nadavali este viac a snazili by sa este urputnejsie dotycnych ludi zosmiesnit ci vyprovokovat..
teda nemyslim, ze by to malo nejaky vyznam alebo nieco..
a vytvorit tu poradnu psychologicku alebo tak nejak.. no to zas neviem aka je odbornost tych ludi a ako by sa to dokazovalo, resp co by vlastne robili.. teda nie som za.. ale ani nejak silno proti..
A ako sa zistí, kto to NAOZAJ potrebuje? To nikdy nevieš. A len špeciálne fórum, kde by boli tí "vyvolení", to ti môže rovno TS napísať. Heh.. frflať sa bude vždy a všade.. len by sme mohli trošku lepšie pomôcť tým, čo radu potrebujú..
Proste sa mi to celkom nepáči... ono v podstate by samotné fórum (alebo aj blogy, stavy atď ) stačilo, keby si niektorí vyslovení rýpači odpustili svoje niekedy fakt nevhodné (až priam idiotské) poznámky a radšej sa nevyjadrili...
Keď už, skôr by som si vedela predstaviť nejaké oddelené fórum, rubriku, proste niečo, kam by síce mali prístup všetci, ale akékoľvek urážlivé poznámky by sa bez milosti mazali (a to by zase chcelo vybrať zodpovedných ľudí ktorí by na to dozerali)
Aj keď je pravda že takéto mazanie bez milosti by som občas mala chuť zaviesť aj na fóre :/
tvoj návrh by bol krajší v realite, po dohode s kamarátmi aj navzájom si môžeme byť "neprofesionálnymi" psychológmi v realite
ale budiž.
@plarika takže títo "dvorní psychológovia" by nemali byť profesionáli, ale ľudia s dušou psychológa, alebo študentmi psychológie. a ty by si psychológiu študovať chcela takže by ťa aj bavilo byť "dvorným psychológom" porozumela som správne, áno?
tak v bodoch.
- žiaden normálny študent psychológie by neprijal možnosť "dvorne psychologizovať". ani tu na birdzi ani na iných stránkach, v rádiách, v televízii, dokonca ani v bufetoch či stánkoch s občerstvením. proste nie.
- väčšina ľudí, ktorí idú psychológiu študovať z dôvodu že chcú radiť druhým, ju nakoniec nedoštudujú. dodávam aj :našťastie.
- z právneho hľadiska: ak by Birdz mienil poskytovať akékoľvek psychologické poradenstvo, musel by mat psychologickú činnosť zapísanú ako náplň pracovných aktivít v obchodnom registry a musel by mať garanta, psychológa, ktorému by bola vydaná licencia v oblasti poradenskej psychológie.
pozri, aj ja sama psychológiu študujem, ale prvé tri roky sú tak všeobecne zamerané, že sa ti dostanú len základy, čo znamená, že si v poradenstve neškrtneš ani ako absolvent 3. ročníka = bakalár psychológie.
teraz som síce Bc. ale pokračujem v štúdiu a hoci už viem viac vecí kvoli praktickejšiemu zameraniu magisterských predmetov, ked si len teoreticky vybavená zo školy , stále je to o ničom.
robím si dvojročný výcvik paliatívnej starostlivosti, absolvovala som tri mesiace praxe u klinického psychológa a na psychiatrickom stacionáry, robila vlastný spánkový experiment, v apríli idem na kurz scénotestu, aby som ho mohla vykonávať ako diagnostickú metódu, chodím po kongresoch a vzdelávacích akciách za ktoré získavam kredity za priebežné vzdelávanie, vypracúvam diplomovku o krízovej intervencii a konzultujem ju aj so zahraničnými psychológmi, a pracujem so psychológmi už vyše pol roka, ale toto vsetko robím mimo školy ako niečo navyše a hoci by sa dalo povedať, že mám viac skúseností než moji spolužiaci, nikdy by som sa nedala na poradenstvo ľudom s peciatkou "som psychológ" bez supervízie.
na to si počkám minimálne do budúceho mája, ked budem registrovaná v slovenskej komore psychológov ako psychologička.
ale ty si to myslela asi len ako "osvedčenejší poradiť" a v tom potom som skor zástanca sukromného dotazovania cez téesky, ako to tu , myslím načrtol johnysheek
lebo medzi tými šialencami,čo sa tu vyskytujů a svoju "ŠIALENOST" si neuvedomujů..(teda ani žiadne "odborné poradenstvo" TUNÁ,ale ani INDE vyhladávat nebudů...
..sa mi zdá,že niektoré "zblůdilé DUŠE"...aj TUNÁ naozaj hladajů NIEKOHO,komu by sa mohli zdoverit a poradit sa "ako dalej"...
Je to podla mna asi ako v problematike poradenstva s počítačami...
BEŽNÉ problémiky...sa riešia na otvorených forach,kde aj "NELICENCOVANÍ FACHMANI"vedia v absolutnek vačšine PROBLÉMOU dobre poradit...
...no a tie "naozaj ZAPEKLITÉ" problémy posunů "HORE"....medzi naozajstných "FACHMANOU"...
...ktorí však svoj čas nemárnia riešením tých "BEŽNÝCH "banálnych" problémou.
....lebo ich čas je "VZÁCNY"...a aj "drahý"...
Teda si myslím,že ked už dakto študuje niekolko rokou psychologiu,mal by "SNÁD" zvládnut taků "vstupnů analýzu" problému a podla toho sa pokůsit to bud:
A: riešit SÁM(alebo ešte lepšie v onom "KLUBE NELICENCOVANÝCH PSYCHOLOGOU")
B:posunůt problém-"KLIENTA".."HORE"(ku tým "licencovaným)..
lebo si myslím,že aj "malá" podaná ruka može niekoho "zachránit"(pred dačímm horším,než je len "sklamanie",že sa "NIKTO" vča nenašiel..
PS:ked mi tu uvediete relevantné argumenty,PREČO BY TO TAKTO NEŠLO..
...rád si poopravím názor..
vladko001
Na iných serveroch funguje aj u hodnotenia "KOMENTÁROU" systém "KARMA"...
..aby sa človek nemusel v "kilometrovej" diskusii "brodit"záplavou "nezmyslou"...
No a tak by sa aj NA TOMTO WEBE dal tento systém hodnotenia komentárou takto vylepšit..
a úplne "perfektné" by bolo,keby si človek mohol vybrat"HLADINU" bodového hodnotenia...
...od ktorej by už ten "balast"(česky "MLÁCENÍ PRÍZDNÉ SLÁMY")...
v tom "SVOJOM" výbere už čítat nemusel..
...no neni to DOBRÝ NÁPAD???
vladko001
Na iných serveroch funguje aj u hodnotenia "KOMENTÁROU" systém "KARMA"...
» info.blog.sme.sk/c/11722/Karma-o...
..aby sa človek nemusel v "kilometrovej" diskusii "brodit"záplavou "nezmyslou"...
No a tak by sa aj NA TOMTO WEBE dal tento systém hodnotenia komentárou takto vylepšit..
a úplne "perfektné" by bolo,keby si človek mohol vybrat"HLADINU" bodového hodnotenia...
...od ktorej by už ten "balast"(česky "MLÁCENÍ PRÍZDNÉ SLÁMY")...
v tom "SVOJOM" výbere už čítat nemusel..
...no neni to DOBRÝ NÁPAD???
vladko001
Transpersonální psychoterapie využívá kromě elementů různých humanistických psychoterapeutických směrů především meditativní techniky, techniky práce se změněnými stavy vědomí (např. holotropní dýchání, psychdelické drogy), jakož i metody práce s tělem (Bodywork), šamanské a jiné spirituální techniky.
[editovat] Přínos pro akademickou vědu
Transpersonální psychologie soustředila kromě jiného klinickou pozornost na řadu "psychoreligiózních" a "psychospirituálních" problémů. Psychoreligiózní problémy se vztahují k psychologickým konfliktům vznikajícím u lidí zapojených ve víře či praktikách nějaké organizované náboženské instituce (církve).
K takovým problémům patří zážitky spojené s konverzí nebo změnou denominace, zintenzivněním náboženské víry nebo praktik, ztrátou víry, a zapojením se nebo naopak odchodem z náboženského hnutí nebo kultu. Psychospirituální problémy se naproti tomu netýkají organizovaného náboženství.
Týkají se obecně vztahu člověka k existenciálním otázkám či otázkám, které transcendují každodenní realitu. K takovým problémům patří psychiatrické komplikace vztahující se ke ztrátě víry, zážitkům blízkosti smrti, mystickým zkušenostem, otevření kundalini, šamanským iniciačním zkušenostem, psychickému otevření, minulým životům, stavům posedlosti, problémům v meditační praxi a odloučení od duchovního učitele.
Stanislav Grof a jeho žena Christina (1989) popisovali proces postupného rozvíjení psycho-spirituálních kategorií v životě člověka termínem „psychospirituální vývoj“. V případech, kdy se tento proces duchovního růstu stane natolik intenzivním, že nad ním jedinec ztrácí kontrolu, může se podle nich zvrátit do tzv. psychospirituální krize.
Psychospirituální krize může způsobovat vážné potíže v psychologickém a sociálním fungování člověka, včetně zvládání pracovních povinností. Jako psychospirituální krize mohou být označeny mnohé psychospirituální problémy zmíněné výše (Lukoff et.al, 1998). Kromě psychospirituálních kategorií zmiňovaných Turnerem et.al (1995) a Lukoffem et.al (1998), diskutoval Whitney (1998) možnost chápat také mánii jako jednu z forem psychospirituální krize.
Vzhledem k povaze psychoreligiózních a psychospirituálních problémů, vytvořili transpersonální psychologové počátkem 90. let 20. století návrh nové diagnostické kategorie nazvané "Náboženský nebo spirituální problém". Tato kategorie byla později zahrnuta do "Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch" (DSM-IV) v kapitole "Další stavy, jež mohou být předmětem klinického zájmu", kód V62.89 (American Psychiatric Association, 1994; Lu et.al, 1997).
Podle teoretiků transpersonální psychologie, svědčí zahrnutí této kategorie o zvyšující se kulturní senzitivitě manuálu a může pomoci podpořit zvýšení porozumění mezi psychiatrií a náboženstvím, resp. spiritualitou (Turner et.al, 1995; Sovatsky, 1998). Konstrukční validita této nové kategorie byla ohodnocena Milsteinem et.al (2000).
» cs.wikipedia.org/wiki/Transperso...