Určite ste sa už stretli s rôznymi formami recyklácie, ale skôr by ma zaujímala, či niečo z toho aj praktizujete?
V tomto mojom článku si môžete prečítať o jednom z tých kreatívnejších spôsobov - » volanska.blog.sme.sk/c/355689/Ako-kr...
Recyklácia je totálna hlúposť a vedie k presnému opaku toho, čo sa ľudia snažia dosiahnuť - k plytvaniu vzácnymi zdrojmi. Recyklácia tak vzácne zdroje vyčerpáva a robí ľudí chudobnejšími.
recyklácia je kolektivistická ideológia, ktorá ako v iných sférach života/ekonomiky aj tu predpokladá, že trh, teda dobrovoľná ľudská spolupráca a nasledovanie sebeckého záujmu nevedie k optimálnym výsledkom. a teda že je potrebné obetovať sa v prospech "väčšieho dobra". a tak ľudia obetujú svoj vzácny čas na tieto hlúposti namiesto toho, aby ho venovali na to, aby zlepšovali svoj život, a tak aj životy ostatných.
@asceticjunkie nechce sa mi pozerat 30 minut dristov.
samozrejme, ze z recyklacie si niekto robi biznis. a recyklacia niektorych materialov si vyzaduje vacsie vstupne naklady, alebo casto napr. vacsiu spotrebu vody alebo vyuziva toxicke zluceniny a pod., ked si to porovnas s priamou vyrobou, teda by bolo lepsie napriklad vymysliet nahradu miesto dalsieho drancovania zivotneho prostredia.
ale taketo konspiracne teorie su uz trosku privela.
@kitty7 čo je na tomto konšpiračné? som proti konšpiračným teóriám. toto je čistá logika.
prečo ľudia obetujú svoj vzácny čas na záchranu niečoho, čo sami o sebe považujú za niečo menej cenné ako tento čas? keďže si ten čas cenia menej ako dané, pre nich bezcenné materiály, tak je to podobné, ako keby niekto dá 20 eur na to, aby našiel svoju spadnutú 10-eurovú bankovku.
ľudia prirodzene a aj bez citového vydierania (kto nerecykluje, poškodzuje prírodu!) recyklujú to, čo považujú za užitočné - použitú elektroniku, oblečenie alebo drahé kovy. pri tých ostatných veciach, ktoré recyklujú len z dôvodu citového vydierania, prípade snahy podielať sa na absurdnosti typu "väčšie dobro", sú, ako som napísal v predchádzajúcom odstavci, plytvaním ich časom, ktorý si podľa ich subjektívneho ohodnotenia (a iné ako subjektívne ohodnotenie neexistuje) cenia viac ako daný odpad. vynakladajú teda zdroje väčšej hodnoty na to, aby zachránili zdroje menšej hodnoty. a tým ochudobňujú seba a aj ostatných.
@asceticjunkie hodnota veci sa predsa meni...
a ked moj otec pred vyse 30 rokmi zacal hovorit o ekologii, tak sa na neho cela dedina pozerala ako na debila, ze naco je to vobec dobre, chranit prirodu. vdaka tomu citovemu vydieraniu nam dnes pripada recyklacia ako nieco normalne. to, co dnes povazujes za zbytocne recyklovat moze byt o 10 rokov uplne bezne a nikto sa nad tym nebude pozastavovat.
@kitty7 áno, hodnota vecí sa mení, ale už budúca hodnota vecí je odrazená v jej dnešnej cene, viď napr. toto » goo.gl/G74sx7...
inak povedané - ak by si si kúpila v obchode čokoládu za euro a potom by ti povedali, že za tú čokoládu ti dajú o týždeň, rok alebo 10 rokov milión eur, bude mať pre teba tá čokoláda hodnotu euro? nie, hodnota tej čokolády pre teba sa bude blížiť ku tomu miliónu.
@kitty7 prečo si myslíš, že ich spotreba je vyššia ako optimálna, ako definuješ ten optimálny stav? podla mna je miera ich využívania umelo nízka, minimálne kvôli 4 dôvodom:
1. spotrebné dane a iné dane na pohonné hmoty - bez nich by bol napr. benzín na Slovensku tak 3x lacnejší a ludia by ho využívali ovela viac
2. vlády tlačia výrobcov vozidiel do znižovania spotreby áut
3. vlády reguláciami bránia ťažbe ropy, napr. z ropných pieskov a ropných bridlíc ale nielen z nich
4. ľudia šetria benzínom aj dobrovolne nie kvôli vlastnému prospechu, ale preto, lebo si myslia, že to je správne.
A cena ropy je rovnaká už zhruba od 2. svetovej vojny, čo je už zhruba 70 rokov. Problém je v tom, že ide o cenu v zlate. Inak povedané - nestúpa cena ropy, ale klesá cena inflačných peňazí:
@kitty7 nechápem, vysvetli mi to. ved predsa dopyt a biznis určujú rovnovážnu cenu a dalej to už netreba riešiť a netreba nič šetriť, nie? a technológie čo?
@asceticjunkie comu nerozumies? to, ze za nieco zaplatim neznamena, ze sa tym neplytva...
hovorit len o benzine, ked je rec o fosilnych palivach je... ja neviem, ja mam pocit, ze ty sa do tohto vobec nerozumies a netusim preto, ako ti to vysvetlit.
zivotne prostredie nie je len o peniazoch.
@kitty7 ok, ale nejaká miera znečisťovania je žiaduca, keďže ich nepoužívanie by viedlo k oveľa horším dôsledkom ako znečisťovanie. ako teda vieš, že práve teraz sa využívajú fosílne palivá nadmerne a nie napr. príliš málo?
@asceticjunkie samozrejme, ze priemyselna vyroba si vyzaduje nejaku spotrebu. ale mne toto pripada uplne odveci, ze ti to nie je jasne. v bohatom svete mas neskutocne vela odpadov, vyhadzuju sa funkcne veci nehovoriac o tom, kolko zbytocnych sa vlastne vyraba len kvoli peniazom. v chudobnom svete mas nedokonale technologie, teda musis pouzit viac surovin. oboje poukazuje na plytvanie zdrojmi, ked v jednej casti sveta vyhadzujeme a nakupujeme co nepotrebujeme a na druhej strane sveta pouzivame nadbytok, pretoze nemame lepsie stroje a technologie. wtf comu nerozumies?
nemyslím. pozrime sa napr. na krajinu, ktorá je najviac považovaná za topiacu sa v odpade - USA
"Myth No. 4: America is running out of safe places to put landfills.
Findings: The article cites a study in which A. Clark Wiseman, an economist at Resources for the Future, a Washington-based think tank, "calculated that at the current rate of waste generation, all of America's garbage for the next 1,000 years would fit into a single landfill space only 120 feet deep and 44 miles square" (three times the size of Oklahoma City). " » www.plasticsindustry.org/AboutPlastics/c...
2. " vyhadzuju sa funkcne veci "
prečo ľudia vyhadzujú funkčné veci? zrejme preto, lebo je to pre nich výhodnejšie ako akýkoľvek iný spôsob využitia tej veci.
3. "nehovoriac o tom, kolko zbytocnych sa vlastne vyraba len kvoli peniazom"
a pre čo sa má vyrábať, ked nie pre peniaze? čím lepšie výrobcovia uspokoja potreby svojich zákazníkov, tým viac zarobia. takže to môžeš preformulovať ako - kolko zbytočných sa vlastne vyrába len preto, aby to uspokojilo potreby ľudí.
4. "v chudobnom svete mas nedokonale technologie, teda musis pouzit viac surovin."
tak nechajme tieto krajiny zbohatnúť. environmentalisti však zvyčajne hlásajú presný opak a v bohatstve vidia zlo
@asceticjunkie
1. nechapem, co je to za argument, ze na odpad mame miesta dost. zabudas na vplyv na zivotne prostredie. okrem toho laik nema ani ponatia, co vsetko taka skladka odpadov vyzaduje, to nie je len, ze tuna vysyp odpad a staci
2. nie, je to trhom. ked ti da operator po skonceni zmluvy po roku a pol alebo dvoch novy mobil za vyhodnu cenu, tak ho vezmes. co na tom, ze tvoj stary mobil je plne funkcny.
3. zas ide o biznis. najprv vyvolas v ludoch dojem, ze daco potrebuju a potom im to predas. skrine mame plne veci, ktore nepotrebujeme alebo vyuzivame len raz za cas. a aby obchodnici predali co najviac, umyselne znizuju kvalitu vyrobkov, aby si si o nejaky cas kupil novy a novy a novy...
4. ako asi environmentalisti bojuju proti tomu, aby zbohatli chudobne krajiny? wtf? asi si nenasiel ziadny rozumny protiargument, co? no jasne, lebo tych technologiach nic nevies...
1. dnešné moderné skládky sú výnimočne zabezpečené pred unikaním škodlivých látok do okolitého prostredia. po nejakom čase sa navyše môžu zasypať zemou a môže tam byť trebárs aj golfové ihrisko. aj to je v tom dokumente/komédii, ktorý som sem postol
2. ale ved to na tom nič nemení, tak či tak to spravia preto, lebo je pre nich výhodnejšie zobrať si ten nový mobil a starý "zahodiť" (zvyčajne tie staré mobily ludia predávajú alebo si ich nechávajú do zálohy) ako to nespraviť. čo je na tom?
3. a ako ty vieš ktorá potreba je "skutočná" a ktorá len "umelá", ktorú nejako vyvolal niekto v ľuďoch?
a prečo si ľudia kupujú tie menej kvalitné veci, prečo si nekupujú veci, ktoré im vydržia veľmi dlho? myslím, že pre to, že je to pre nich výhodnejšie, že lepšie ich potreby uspokoja tie lacnejšie veci. na čo je komu mobil, tv alebo chladnička, ktoré mu vydržia 10-20 rokov, ked vtedy budú technológie niekde úplne inde?
4. veľmi často počúvam o tom, že krajiny ako Čína a India chcú tiež spotrebovávať toľko ako USA a že to už nebude udržateľné, atď...veď environmentalisti sú za návrat k prírode, spochybňujú význam a úlohu zisku (viď tvoje komentáre), atď
@asceticjunkie to je pekne, ale to je len polovica pravdy, ze na tom mieste potom nieco moze byt. pretoze skladka musi byt nadalej monitorovana (naklady, nakldy a dalsie naklady) a tiez su tam nejake stavebne obmedzenia.
preco potrebujes novy mobil, ked ti stary funguje omg? nehovorim, ze ma clovek doteraz pouzivat daku staru motorolu, ale naco si niekto kupi novy android, ked ma stary android, ktory funguje?
lebo pouzivam mozog? jasne, ze si ludia radsej kupia menej kvalitnu vec, aby usetrili peniaze, aj ja to tak robim, neseriem eura, tiez pouzivam kopec zbytocnosti, ktore na mna skocili v obchode, ale ked mi potom stoja v skrini tak vidim, ze mi je to na hovno...
ja spochybnujem vyznam a ulohu zisku? ty si mlady v prvom rade nastuduj, co taky environmentalista je a potom ma tu ociernuj
ja nespochybnujem vyznam ekonomiky, ja spochybnujem tvoje pochybne utopisticke nazory... pre mna si laik, co sa do veci vobec nerozumie, iba prebral nejake ideologie, co mu akoze otvorili oci a pritom nema ponatia o fungovani priemyslu ani ludskej psychiky... nechape dopady ludskeho konania na zivotne prostredie, pretoze netusi, co vsetko sa v priemysle pouziva a vyraba... sorry, ale je to tak...
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
28 komentov
» www.aktuality.sk/clanok/94256/ko...
» iness.sk/stranka/7935-Mo...
» en.wikipedia.org/wiki/Hotelling... 's_rule
------------
a navyše prírodné zdroje, aj neobnoviteľné, sú nevyčerpateľné. pred komentovaním k tomuto výroku prosím prečítať toto:
» docs.google.com/document/d/13jM...
inak napadov na recyklaciu alebo znovupouzitie je dost, z PET flias sa daju robit, s troskou napadu, krasne sperky napriklad...
recyklácia je kolektivistická ideológia, ktorá ako v iných sférach života/ekonomiky aj tu predpokladá, že trh, teda dobrovoľná ľudská spolupráca a nasledovanie sebeckého záujmu nevedie k optimálnym výsledkom. a teda že je potrebné obetovať sa v prospech "väčšieho dobra". a tak ľudia obetujú svoj vzácny čas na tieto hlúposti namiesto toho, aby ho venovali na to, aby zlepšovali svoj život, a tak aj životy ostatných.
samozrejme, ze z recyklacie si niekto robi biznis. a recyklacia niektorych materialov si vyzaduje vacsie vstupne naklady, alebo casto napr. vacsiu spotrebu vody alebo vyuziva toxicke zluceniny a pod., ked si to porovnas s priamou vyrobou, teda by bolo lepsie napriklad vymysliet nahradu miesto dalsieho drancovania zivotneho prostredia.
ale taketo konspiracne teorie su uz trosku privela.
prečo ľudia obetujú svoj vzácny čas na záchranu niečoho, čo sami o sebe považujú za niečo menej cenné ako tento čas? keďže si ten čas cenia menej ako dané, pre nich bezcenné materiály, tak je to podobné, ako keby niekto dá 20 eur na to, aby našiel svoju spadnutú 10-eurovú bankovku.
ľudia prirodzene a aj bez citového vydierania (kto nerecykluje, poškodzuje prírodu!) recyklujú to, čo považujú za užitočné - použitú elektroniku, oblečenie alebo drahé kovy. pri tých ostatných veciach, ktoré recyklujú len z dôvodu citového vydierania, prípade snahy podielať sa na absurdnosti typu "väčšie dobro", sú, ako som napísal v predchádzajúcom odstavci, plytvaním ich časom, ktorý si podľa ich subjektívneho ohodnotenia (a iné ako subjektívne ohodnotenie neexistuje) cenia viac ako daný odpad. vynakladajú teda zdroje väčšej hodnoty na to, aby zachránili zdroje menšej hodnoty. a tým ochudobňujú seba a aj ostatných.
a ked moj otec pred vyse 30 rokmi zacal hovorit o ekologii, tak sa na neho cela dedina pozerala ako na debila, ze naco je to vobec dobre, chranit prirodu. vdaka tomu citovemu vydieraniu nam dnes pripada recyklacia ako nieco normalne. to, co dnes povazujes za zbytocne recyklovat moze byt o 10 rokov uplne bezne a nikto sa nad tym nebude pozastavovat.
inak povedané - ak by si si kúpila v obchode čokoládu za euro a potom by ti povedali, že za tú čokoládu ti dajú o týždeň, rok alebo 10 rokov milión eur, bude mať pre teba tá čokoláda hodnotu euro? nie, hodnota tej čokolády pre teba sa bude blížiť ku tomu miliónu.
1. spotrebné dane a iné dane na pohonné hmoty - bez nich by bol napr. benzín na Slovensku tak 3x lacnejší a ludia by ho využívali ovela viac
2. vlády tlačia výrobcov vozidiel do znižovania spotreby áut
3. vlády reguláciami bránia ťažbe ropy, napr. z ropných pieskov a ropných bridlíc ale nielen z nich
4. ľudia šetria benzínom aj dobrovolne nie kvôli vlastnému prospechu, ale preto, lebo si myslia, že to je správne.
Ropa, podobne ako iné prírodné zdroje, nedôjde nikdy. Prečítaj si prosím ťa tento článok » kucik.blog.idnes.cz/c/159614/Kdy-do...
A cena ropy je rovnaká už zhruba od 2. svetovej vojny, čo je už zhruba 70 rokov. Problém je v tom, že ide o cenu v zlate. Inak povedané - nestúpa cena ropy, ale klesá cena inflačných peňazí:
a v chudobnych krajinach je ochrana zivotneho prostredia v plienkach
hovorit len o benzine, ked je rec o fosilnych palivach je... ja neviem, ja mam pocit, ze ty sa do tohto vobec nerozumies a netusim preto, ako ti to vysvetlit.
zivotne prostredie nie je len o peniazoch.
1. "v bohatom svete mas neskutocne vela odpadov"
nemyslím. pozrime sa napr. na krajinu, ktorá je najviac považovaná za topiacu sa v odpade - USA
"Myth No. 4: America is running out of safe places to put landfills.
Findings: The article cites a study in which A. Clark Wiseman, an economist at Resources for the Future, a Washington-based think tank, "calculated that at the current rate of waste generation, all of America's garbage for the next 1,000 years would fit into a single landfill space only 120 feet deep and 44 miles square" (three times the size of Oklahoma City). "
» www.plasticsindustry.org/AboutPlastics/c...
2. " vyhadzuju sa funkcne veci "
prečo ľudia vyhadzujú funkčné veci? zrejme preto, lebo je to pre nich výhodnejšie ako akýkoľvek iný spôsob využitia tej veci.
3. "nehovoriac o tom, kolko zbytocnych sa vlastne vyraba len kvoli peniazom"
a pre čo sa má vyrábať, ked nie pre peniaze? čím lepšie výrobcovia uspokoja potreby svojich zákazníkov, tým viac zarobia. takže to môžeš preformulovať ako - kolko zbytočných sa vlastne vyrába len preto, aby to uspokojilo potreby ľudí.
4. "v chudobnom svete mas nedokonale technologie, teda musis pouzit viac surovin."
tak nechajme tieto krajiny zbohatnúť. environmentalisti však zvyčajne hlásajú presný opak a v bohatstve vidia zlo
1. nechapem, co je to za argument, ze na odpad mame miesta dost. zabudas na vplyv na zivotne prostredie. okrem toho laik nema ani ponatia, co vsetko taka skladka odpadov vyzaduje, to nie je len, ze tuna vysyp odpad a staci
2. nie, je to trhom. ked ti da operator po skonceni zmluvy po roku a pol alebo dvoch novy mobil za vyhodnu cenu, tak ho vezmes. co na tom, ze tvoj stary mobil je plne funkcny.
3. zas ide o biznis. najprv vyvolas v ludoch dojem, ze daco potrebuju a potom im to predas. skrine mame plne veci, ktore nepotrebujeme alebo vyuzivame len raz za cas. a aby obchodnici predali co najviac, umyselne znizuju kvalitu vyrobkov, aby si si o nejaky cas kupil novy a novy a novy...
4. ako asi environmentalisti bojuju proti tomu, aby zbohatli chudobne krajiny? wtf? asi si nenasiel ziadny rozumny protiargument, co? no jasne, lebo tych technologiach nic nevies...
2. ale ved to na tom nič nemení, tak či tak to spravia preto, lebo je pre nich výhodnejšie zobrať si ten nový mobil a starý "zahodiť" (zvyčajne tie staré mobily ludia predávajú alebo si ich nechávajú do zálohy) ako to nespraviť. čo je na tom?
3. a ako ty vieš ktorá potreba je "skutočná" a ktorá len "umelá", ktorú nejako vyvolal niekto v ľuďoch?
a prečo si ľudia kupujú tie menej kvalitné veci, prečo si nekupujú veci, ktoré im vydržia veľmi dlho? myslím, že pre to, že je to pre nich výhodnejšie, že lepšie ich potreby uspokoja tie lacnejšie veci. na čo je komu mobil, tv alebo chladnička, ktoré mu vydržia 10-20 rokov, ked vtedy budú technológie niekde úplne inde?
4. veľmi často počúvam o tom, že krajiny ako Čína a India chcú tiež spotrebovávať toľko ako USA a že to už nebude udržateľné, atď...veď environmentalisti sú za návrat k prírode, spochybňujú význam a úlohu zisku (viď tvoje komentáre), atď
preco potrebujes novy mobil, ked ti stary funguje omg? nehovorim, ze ma clovek doteraz pouzivat daku staru motorolu, ale naco si niekto kupi novy android, ked ma stary android, ktory funguje?
lebo pouzivam mozog? jasne, ze si ludia radsej kupia menej kvalitnu vec, aby usetrili peniaze, aj ja to tak robim, neseriem eura, tiez pouzivam kopec zbytocnosti, ktore na mna skocili v obchode, ale ked mi potom stoja v skrini tak vidim, ze mi je to na hovno...
ja spochybnujem vyznam a ulohu zisku? ty si mlady v prvom rade nastuduj, co taky environmentalista je a potom ma tu ociernuj
ja nespochybnujem vyznam ekonomiky, ja spochybnujem tvoje pochybne utopisticke nazory... pre mna si laik, co sa do veci vobec nerozumie, iba prebral nejake ideologie, co mu akoze otvorili oci a pritom nema ponatia o fungovani priemyslu ani ludskej psychiky... nechape dopady ludskeho konania na zivotne prostredie, pretoze netusi, co vsetko sa v priemysle pouziva a vyraba... sorry, ale je to tak...