Zdravím, myslíte si, že vedci na Slovensku by mali robiť nejakým spôsobom popularizáciu svojho výskumu? Napr. písanie blogov o svojej práci, zrobenie streamu, kde sa verejnost moze pytat čo to vlastne robi, nejake video o tom, čo robí?
@majmarad a v akej miere? Lebo nemam pocit, ze na youtube nieje nejak extra super vela video o tom. Videa typu VAT, kde sa tak odborne pred kamerou hovori, alebo promo videa Univerzity Komenskeho (matfyz) to je take čudné.
určite pomocou blogov alebo výstupu na TEDx napríklad, tiež to takt chcem no na slovenských VŠ (väčšine určite) je výskum odtrhnutý od vyučovania, učitelia učia predmet, popritom publikujú a študenti o publikáciách nemajú ani šajnu, ďalšia vec sú výročné hodnotenia učiteľov, kde často uspejú hlavne tí, čo majú áčkové články vo WOS, ale pedagogický prístup je zanedbávaný, ved možno majú na študentov viac času, vedia lepšie vysvetliť a to nikto nerieši, len počty publikácii, a ked sme pri tých publikáciách tak úspešnosť je niekedy ovplyvená tým, že niektoré školy sponzorujú zborníky, tak učitelia z nich majú väčšiu šancu na uverejnenie ako z iných škôl, robia sa aj dotazníky spokojnosti s učiteľmi, ale to asi len preto, aby sa splnili ISO normy školy...čiže učite viac prepojiť a viac o výskume diskutovať nielen so študentmi, ale aj na verejnosť
ja si myslím že to nie je také dôležité. Lebo keď pracujem na nejakom výskume tak je v prvom rade dôležité to aby to prinieslo niečo tej výskumnej oblasti v ktorej pracujem a aby to eventuálne uľahčilo život všetkým ľudom. Podľa mňa je rozhodne lepšie venovať sa stopercentne výskumu a jeho propagácií vrámci ľudí čo o tej oblasti niečo aj vedia ako riešiť bežných laikov. Ale samozrejme je dobré aj keď nejaká časť vedcov popularizuje.,
Ale veď to aj robia niektorí, bohužiaľ väčšinu ľudí to nezaujíma a už vôbec nevyhľadáva. To, čo je v súčastnosti populárne a rozšírené závisí od ľudí, od publika, preto tu už máme 10. sériu farmy (nie preto že by to Markízu bavilo, ale točia to lebo to má vysokú sledovanosť).
Ale kto chce tak nájde aj niečo od slovenských vedcov, píšu blogy, knihy, prednášajú, popularizujú. Príklady - Mojžiš, Celec, Szolcsányi, Kováčik (Vedátor_sk na Fb) a ďalší..
A nemusia to robiť všetci, vedcov nie je málo, pracujú v skupinách na tom istom. Nie každý má "vlohy" na tú popularizáciu tak sa môžu venovať vede na 100 %.
Ale určite je to dôležité, mohli by to robiť viacerí
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
13 komentov
Ale kto chce tak nájde aj niečo od slovenských vedcov, píšu blogy, knihy, prednášajú, popularizujú. Príklady - Mojžiš, Celec, Szolcsányi, Kováčik (Vedátor_sk na Fb) a ďalší..
Ale určite je to dôležité, mohli by to robiť viacerí