Nehovorte stále NIE, pretože raz nebudete mať možnosť povedať ÁNO
- Pôjdeš von?
- Nie, nechce sa mi.
- Pomôžeš mi s tým?
- Nie, neviem to.
- Dáš si zmrzlinu?
- Nie, nemám chuť.
A za deň počujeme túto odpoveď miliónkrát... Je skutočne tak potrebná?
Sú situácie, kedy sa táto odpoveď priam vyžaduje, ale to je zväčša v krajných prípadoch. No ľudia sú zvyknutí používať ju automaticky na všetko, aby sa netrápili premýšľaním nad otázkou, ktorá im bola položená. Je to minimálna námaha, použiť slovo pozostávajúce z troch písmen, no nie vždy je to správnou voľbou.
Predstavte si, že prídete za jednou osobou a opýtate sa jej, či niekam pôjde. Odpovie vám záporne v priebehu niekoľkých sekúnd a vy si poviete, že asi nemala čas, tak to necháte tak. Potom prídete znova, no aj druhýkrát sa vám uštedrí rovnaká odpoveď. No keď to skúsite do tretice a odpoveď sa nezmení, vykašlete sa na to s pocitom, že sa nebudete vtierať a tá osoba možno iba bez premýšľania povedala nie a nemalo to nič spoločné so sympatiami k vám. Neskôr začne uvažovať, že aj tak vlastne nemá nič na práci a robí dookola to isté a zašla by s vami von, lenže si neuvedomuje fakt, že hoci by rada súhlasila, vy ste stratili záujem dookola počúvať odmietnutia a rovnakú otázku už nepoložíte.
A ponaučenie?
Život je dosť krátky, aby ste zahadzovali šance a príležitosti, ktoré sa vám naskytnú. Nemyslite si, že iba strácate čas, ak sa necháte presvedčiť na hodiny klavíra, tínedžerskú párty či dvojhodinovú prechádzku, lebo za pár rokov budete spomínať a možno aj ľutovať, prečo ste to v danom momente tak hlúpo a ľahko hodili za hlavu. A možno aj prišli o osoby, ktoré sa s vami snažili nadviazať kontakt.
Verte alebo nie. Vyslovením slova "ÁNO" nejednému človeku vyčaríte na tvári úsmev.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.