študujem na umeleckej škole. V posledných dňoch však začínam rozmýšľať, či je to tá správna cesta ktorou som sa vydal, alebo či ľudia vôbec umenie vedia chápať. Ako vraví jeden filozof "Existujú dve cesty, ktorými sa človek môže oslobodiť z neutíchajúceho kolobehu chcenia a presýtenia, honby a utrpenia. Askéza je cestou, ktorou dokáže ísť iba svätec a ktorá je veľmi zriedkavá. Druhá cesta, práve tak výnimočná, je tá, ktorou ide génius - filozof alebo umelec." Autorom je Arthur Schopenhaue.r. Zvažujem, či som nemal byť skôr filozof ako umelec. Idem trošku zamudrovať
Keď zoberieme umelecké dielo v jeho vlastnej podstate a umelca ako sprostredkovateľa - vychádza mi z toho, že dielo je vlastne umelcov názor, jeho uhol pohľadu, ako sa díva na svet - jeho vlastný názor na život. Veľa krát sa mi stalo, že som nejaký obraz nepochopil. Hlavne surrealizmus je na mňa až príliš. ľudia mi často vravia, že umenie sa nemá chápať a že je krásne v tom, že každý si v obraze, muzike alebo básni nájde to, čo sa mu páči, čo ho osloví a že tam nájde akýsi svoj význam. Je to ale správne? Je správne hľadať si vlastné významy v umeleckých dielach? Pretransformuje si znovu umelecké dielo do názoru. Predstavme si že na verejnosti poviete svoj názor a 100 ľudí si vo vašom názore nájde niečo iné, že si jednoducho vytrhnutú z vášho názoru niečo, čo ich zaujme, že si jednoducho pretransformujú váš názor, na svoj obraz a budú o vás tvrdiť niečo iné, ako ste pôvodne svojí výrokom zamýšľali.
Je mi strašne divne, keď sa pozriem navôkol na všetkých tých milovníkov umenia, ktorý chodia z vernisáže na vernisáž, vedia o živote tvorcu uplné nič, a budú mudrovať o jeho diele, akoby ho sami robili. Znovu je to len o svojej interpretácií názoru niekoho iného. Čo ak sa to stane aj mne? Nechcem aby moje diela boli zle interpreované. Naskytá sa mi teda jedna závažná otázka, ktorá ma už dlho škrie, ktorá mi berie spánok a ktorá mi znepríjemňuje život - MOŽE ČLOVEK POCHOPIŤ UMENIE, KEĎ NEVIE POCHOPIŤ ČLOVEKA?
Názor na umenie môže byť podľa mňa dvojaký a to teda: buď si každý urobí názor sám (pomocou premýšľaní o diele) alebo sa oprie o profesionála a pozrie si čo o diele hovorí on. Ja sa často uchyľujem k obom možnostiam, keďže neviem úplne všetko sám zhodnotiť, viem si urobiť aspoň o tom mienku a ak je tá mienka dobrá idem hlbšie, pozriem sa na život autora, pozriem si čo píšu o tom kunsthistorici a iní umelci či dokonca sám autor, ak zanechal nejaké poznámky ku dielu (a ak sú dostupné verejnosti – čo sa niekedy nestáva).... Mám síce malo možností hodnotiť umenie, nechodím moc na výstavy a vernisáže a tak, pretože v meste, kde bývam je ich naozaj málo .. tak skôr posudzujem len hudbu (a to klasickú) a knihy (na ktoré sa snáď stanem aj odborníkom .... podľa mňa môže umenie pomôcť ľuďom premýšľať, naučiť sa premýšľať... ale vzhľadom na dobu, v ktorej žijeme, ľudia neradi premýšľajú.. a vyvodzujú svoje domnienky len povrchným názorom.. čo pochopiteľne správne nie je.. ale hold kritika na iného človeka je dnes väčšinou braná ako útok na jeho osobu... tak čo zmôžeme ..( Heh a inak vidím, že si to písal už riadne dávno , len som natrafil teraz na jeden tvoj blok tak som pozeral čo tu máš ďalšie
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.