Film natočený podľa skutočných udalostí, ktoré sa naozaj stali. Film, ktorý Amerike „nevonia“ napr. tak ako „kontroverzný“ Hostel. Nech sa páči. Užite si každú minútu…
Úvod filmu je skutočne zaujímavý. Najskôr nám chlap v saku povie pár zaujímavých informácií o svete a počas titulkov sme oboznámený s výrobou nábojnice. Tá prechádza výrobnou linkou, putuje do debny, odtiaľ niekam do Ruska až pri pouličných bojoch po vystrelení zo zbrane končí v hlave malého chlapca…
Rok 1982. Hlavným hrdinom a chlapom v saku z úvodu je Yuri Orlov. Je obyčajným prisťahovalcom v Amerike žijúcim na Brighton Beach v New Yorku. Začína rozprávanie príbehu, ako to všetko začalo, ako žil a ako od malička obdivoval Evu Fontaine.
Yuri si žil pokojným životom a v rodinnej reštaurácii vypomáhal rodičom. Až do jedného osudného dňa. V susednom hoteli, do ktorého nosil jedlo z reštaurácie sa strhla mafiánska prestrelka. A Yuri bol pri tom. Zostal zarazený a uvedomil si, že jeho život naberá iný smer. Zbrane! To bude ono. To bude to, čo mu pomôže získať to po čom túži. Vyhrabať sa z úbohého života v Brighton Beach. Jeho prvý obchod boli len dva malé UZI, pri predaji ktorých sa cítil ako pri prvom sexe…
Tak sa to všetko rozbehlo. Spolu s bratom Vitalyim sa dali na nebezpečnú cestu vo svete medzinárodného obchodu so zbraňami. Najskôr pracovali len s malými obnosmi, no postupne sa vypracovali na tých najlepších dodávateľov zbraní pre kohokoľvek a hlavne kdekoľvek. V časoch Yuriho najväčšej „slávy“ dodávali do 8 z 10 vojen alebo bojov. Dostali sa do takých krajín, o ktorých sa im ani nesnívalo. Spoznali najväčších a najnebezpečnejších diktátorov sveta, ktorým dovážali zbrane. Jedinou chybou, ktorú Yuri spravil bolo, že raz za zbrane vymenil kokaín. To sa stalo osudným jeho bratovi. Stal sa závislým. Yuri sa ho niekoľko krát pokúšal dať na liečenie, ale bez úspechu.
Všade kam sa dostal bola na reklamných plagátoch jeho vysnívaná Eva Fontaine. Keď mal už dosť peňazí, prenajal si celý hotel a pozval Evu na vymyslené fotenie. Na Francúzskej riviére krása prírody urobila svoje. Teda skôr lži a pretvárka… Zakrátko sa zobrali. Narodil sa im syn a na Vianoce v roku 1991 sa stala úžasná vec. Jeho syn Nicolas chodí, Michail Gorbačov urobil bodku za Sovietskym zväzom a Vitalij znovu droguje.
Yuri odišiel na Ukrajinu, aby „skontroloval“ zásoby zbraní po studenej vojne. 40 000 kalašnikovov v jedinom sklade, flotila vrtuľníkov, tankový prápor… To všetko si Yuri kúpil za pár dolárov a všetci boli šťastný. Yuri, dôstojníci, generáli… Len Simeon Weisz, Yuriho najväčší sok, bol absolútne sklamaný.
Takto sa Yurimu darilo až do chvíle, keď po ňom začal tvrdo ísť agent Interpolu a jeho manželka Eva sa začala strachovať o ich spoločný život. Yuriho začalo hrýzť svedomie a sľúbil Eve, že s tým prestane. Začal predávať normálne suroviny ako drevo, ovocie,… Až raz za ním osobne prišiel prezident Andre Baptiste. Žiadal ho o poslednú zákazku. To sa Yurimu vôbec nevyplatilo. Prišiel o Vitalyho, svoju ženu Evu a svojho syna. Pri návrate Vitalymu našli v hrudi náboj a Yuri bol obžalovaný… Ostal do konca života v base?
Po pár hodinách bol za záhadných okolností prepustený.
„Nikdy nechoďte do vojny… a nikdy nie so samým sebou!“
Film ako Lord of War sa pre režiséra a scenáristu zároveň natáčal veľmi ťažko. Scenár sa pokúšal predať americkým filmovým spoločnostiam iba deň pred začatím vojny v Iraku. Film o tom, ako Amerika predáva zbrane? Tak to nie! To si žiadna z oslovených spoločností nemohla dovoliť. Preto oslovil aj zahraničných producentov a tí už boli filmu náklonnejší. S rozpočtom iba 50 miliónov dolárov sa režisérovi Andrewovi Niccolovi podarilo natočiť naozaj kvalitnú snímku. Rozhodol sa natáčať hlavne v JAR, kde je krajina tak rôznorodá, že mohol vytvoriť obraz 13 krajín, v ktorých sa Yuri Orlov pohyboval. Po asi 2 mesiacoch sa natáčanie ukončilo na starej vojenskej základni v ČR, odkiaľ sú scény napr. ukrajinskej základne.
Kameraman Amir Mokri odviedol taktiež kus práce, pretože dokázal nasnímať režisérovi jeho „smutnú absurditu sveta obchodu so zbraňami“.
Scenár je naozaj úchvatný. Úvod vo vás zanechá také isté pocity, ako keď film dopozeráte úplne do konca. Je tým typom filmu, ktorý si nedáva žiadne servítky pred ústa a tým sa stáva kvalitným. Nemyslím vulgárne filmy, v ktorých si taktiež nikto nedáva servítku pred ústa, ale pravdivá výpoveď založená na faktoch. Fakty, ktoré Američania nemajú tak radi. Ako Yuri vo filme poznamenal: „ Najväčším obchodníkom so zbraňami je prezident USA.“ Postava Yuriho Orlova je samozrejme vymyslená. Andrew Niccol ju zostavil až z piatich skutočných príbehov obchodníkov so zbraňami a vytvoril portrét človeka, ktorý sa pohybuje na svojej vlastnej morálnej hranici a správa sa podľa svojich pravidiel. Má to len jednu chybu. Láska. Tá akosi do jeho pravidiel nezapadá a nakoniec o ňu aj prichádza.
Herecky je film obsadený vynikajúco. Výkon Nicolasa Cagea je dokonalý. Podľa režisérových slov nevedel o nikom, kto by lepšie vedel zahrať človeka, ktorý rieši hromadu vnútorných bojov s takou charizmou ako práve Nicolas Cage. Taktiež Jared Leto ako Vitaly, Yuriho brat, je vynikajúci. Postava Vitalya sa mu hodila ako uliata. Ďalej spomeniem výkon Yuriho manželky Evy (Bridget Moynahan), ktorá sa úlohy nič netušiacej, dobre postavenej ženy v domácnosti zhostila na výbornú. Taktiež nadpriemerný výkon podal Eamonn Walker, hoci z Andrea Bpatista sr. spravil skôr neviniatko v porovnaní s tým aký je.
Hudba je ideálnym doplnkom deja a v prípade tohto filmu je to ešte umocnené. Presne zapadá do dejovej línie a použitím niektorých starších hitov filmu pridáva na kvalite. Najviac sa mi páčila úvodná hudba pri tom ako sa putovala nábojnica.
Čo dodať na záver? Film Obchodník so smrťou vo mne zanechal skutočne zaujímavé pocity. Bol som z neho nadšený a zároveň sklamaný. Nadšený z toho, že konečne ďalší film bez „made in USA“ štýlu a sklamaný z toho čo všetko sa udialo vo svete. Taktiež sa mi páčilo ironické zobrazenie byrokracie a to, ako ľahko Yuri zo všetkého vedel vykľučkovať. Výkon Nicolasa Cagea ma opäť presvedčil, že je to vynikajúci univerzálny herec. Andrew Niccol napísal dobý scenár a kameraman Amir Mokri mu dopomohol k tomu, aby dielo bolo dokonalé. U mňa má 101%.Úryvky z filmu na záver:
„ Nebyť ľudí ako som ja, niektoré krajiny by nemohli dôstojným spôsobom viesť vojnu.“
„ Po Studenej vojne bol AK-47 najväčším vývozným artiklom. Po ňom nasledovala vodka kaviár a spisovatelia-samovrahovia.“
„ Nikdy som nepredával Osamu Bin Ladenovi. Nie z morálnych dôvodov, ale pretože mal neustálen nekryté šeky.“
„ Moslimom som predával zbrane vyrobené v Izraeli a náboje vyrobené komunistami zas fašistom…“
Obchodník so smrťou (Lord of War)
(USA, 2005, 122 min)
Réžia: Andrew Niccol
Scenár: Andrew Niccol
Kamera: Amir Mokri
Hudba: Antonio Pinto
Hrajú: Nicolas Cage (Yuri), Jared Leto (Vitaly Orlov), Bridget Moynahan (Eva Fontaine Orlov), Ethan Hawke (agent Interpolu), Eamonn Walker (Andre Baptiste sr.), Ian Holm (Simeon Weisz), Sammi Rotibi (Andre Baptiste jr.), Shake Tukhmanyan (Irina Orlov), Jean-Pierre Nshanian (Anatoly Orlov)
VERDIKT MOVIEMANIA:
Lord of War, 2005
USA, 122 min.
Réžia: Andrew Niccol
Hrajú: Nicolas Cage, Bridget Moynahan, Jared Leto, Shake Tukhmanyan, Jean-Pierre Nshanian, Ian Holm
S. P. Porubsky
Blog
6 komentov k blogu
3
akurát zajtra ho brat požičia od kamoša sa totálne teším, lebo Nicolasa Cagea mám veľmi rada
Napíš svoj komentár
- 1 Mahmut: O tých, ktorí na zemi zostanú a tých, ktorí z nej musia odísť
- 2 Tomasveres: Motivácia je nezmysel
- 3 Protiuder22: Oheň
- 4 Hovado: Opäť som späť
- 1 Soyastream: Októbrová
- 2 Mahmut: Kritický pohľad na Halloween a sprievody strašidiel
- 3 Dezolat: Pribehova hra o susedskej vojne. chatgpt. na pokracovanie.
- 4 Soyastream: Novembrová
- 5 Mahmut: O čítaní z oblakov a o premenách foriem Pravdy
- 6 Mahmut: O tých, ktorí na zemi zostanú a tých, ktorí z nej musia odísť
- 7 Dezolat: Test hrania textovej hry s AI friends & Fables
- 8 Tomasveres: Motivácia je nezmysel
- 9 Protiuder22: Oheň
- 10 Hovado: Opäť som späť
- BIRDZ
- Orochimaru
- Blog
- RECENZIA Obchodník so smrťou (Lord of War)
..bolo to fakt dost dobre a aj napiynave chech!!?! ...