Rúbanie lesov je nevratný proces. Je to najvážnejší zásah do lesného prostredia. Prirodzený les sa nedá ničím nahradiť. Napriek uvedenému sa v ťažbe pokračuje a stále sa zvyšuje. Pri súčastnom tempe spolu zo zamorením ovzdušia môžu lesy úplne zmiznúť z povrchu Zeme už za 50 až 90 rokov. Stav prinajmenej alarmujúci. Stromy, ktoré rastú stovky rokov sa ako papier použijú za 3 dni. Nepriateľmi lesov je ďalej odpadové hospodárstvo - ročne v Európe vyhodíme 5 t na obyvateľa, to má za následok ubudnutie 2000 - 3000 ha lesa.
Najdôležitejší lesný ekosystém je Tropický dažďový prales. Výnimkou nie sú 800 ročné stromy! Za 1 sekundu sa vyrúbe z lesa plocha o rozlohe futbalového ihriska, to znamená 135 000 km2 ročne!!! Dažďový prales je najdôležitejší producent kyslíka pre planétu, domov najrozmanitejších rastlinných a zvieracích spoločenstiev. Od množstva svetových pralesov závisí či bude Zem obývateľná z týchto príčin. Pralesy sú veľmi dôležité tým, že produkujú kyslík pre celú planétu, ale s tým súvisí aj jeho schopnosť pohlcovať jedovatý oxid uhličitý produkovaný priemyslom, energetikou a dopravou. Ten sa podieľa na klimatických zmenách a zamorení ovzdušia. Dokedy budeme tolerovať bezohľadné ekonomické záujmy biznismanov na úkor nás všetkých a budúcnosti?
Oblasť Stredomoria je už v obrovskej miere vyťažená a odlesnená! Po lesoch vznikli machy, drobné krovinové porasty. Tie však neplnia dôležité funkcie lesných ekosystémov. Sú tu sadené umelé monokultúrne stromové porasty. Chýbajú im tak isto všetky dôležité a nenahraditeľné články prirodzeného lesa. Dôsledky: Odlesnenie spôsobuje menší záchyt najmä CO2, klimatické zmeny spôsobené narušením prirodzených hydrologických cyklov a vodných režimov týchto území (lesy udržujú vlahu). Umelé lesy nemôžu a nikdy nebudú plniť nezastupiteľné úlohy prirodzeného lesa.
Súčasné zmenené klimatické podmienky, charakterizované postupným zvyšovaním priemerných teplôt a dlhodobo trvajúcou periódou deficitu zrážok, za spolupôsobenia ľudských vplyvov spôsobili oslabenie lesných ekosystémov. S dôsledkami sa stretávame takmer vo všetkých lesných spoločenstvách. Priemerné teploty stúpli o 0,5 až 1,1°C. Na drevinách sa objavujú typické choroby sprevádzajúce zmeny hraníc klimatických pásiem, ako sú tracheomykózne ochorenia vreckatými hubami rodu Ophiostoma a Ceratocystis.
Čo spôsobuje najväčšie škody? Ľudská netolerantnosť, obmedzenosť a neschopnosť vidieť za dôsledky vlastných činov. Človek stále vo väčšej miere poškodzuje svoje vlastné prostredie, najviac však ťažbou či už zákonnou, alebo ilegálnou. Tiež emisie, emisie škodcov, požiare, pesticídy, odpad, regulácia vodných tokov, výrub vianočných stromov, zraňovanie stromov, lámanie konárov, cestné hospodárstvo - poškodenie stromov 100 m od cesty. V ochrane lesa je najväčšou chybou zanedbanie preventívnych opatrení na upevnenie odolnosti.
Ilegálna ťažba spôsobuje hospodárske škody štátu. Samozrejme sa vyhýba regulácii. Lesné porasty sú ohrozené ešte necitlivejšími a neodbornými zásahmi do ekosystému. Na Slovensku sa kradne aj s Tatrovkami. Problémom je páchateľov vypátrať a keď ich pristihnú vyhýbajú sa trestnému stíhaniu vďaka legislatívnym dieram.
Príčiny škodlivosti ťažby sú nasledovné. S ťažbou dreva sú spojené nevyhnutné zásahy do lesného prostredia. Transport dreva pri ťažbe spôsobuje najväčšie škody. Veľké a ťažké mechanizmy poškodzujú kmene, koreňové nábehy i korene stromov. Na poškodených miestach vznikajú infekcie drevokaznými hubami. Dôsledkom je hnilosť a malá odolnosť lesa. 50 % rán 50 cm od kmeňa. Tým dochádza k zníženiu prírastku lesa až o 25 %. Gravitačné priblíženie poškodzuje 30 - 70 % rastúcich stromov, takmer rovnaký počet zasahuje ranová hniloba prízemkov, alebo kmeňov. Nesprávne volené mechanizačné prostriedky na dopravu dreva môžu veľmi poškodiť pôdu. V členitom teréne na nesúdržnom substráte vznikajú potom často výmole. Nesprávne volené mechanizmy, k čomu prichádza vo viacerých prípadoch, spôsobujú eróziu pôdy. Narušujú vodný režim a zhoršuje sa režim živín. Takéto pôdy sa regenerujú po 90 rokoch! Nedôkladná úprava a upratanie po ťažbe, najmä smreku, spôsobujú epidémie lykožrúta smrekového.
Nezámerné a zámerné poškodenie lesa vyplýva z nesprávneho vzťahu človeka k lesu. Podmieňuje ho nedostatočné uvedomenie významu lesa a neznalosť dôsledkov poškodzovania lesa pre následné procesy v lesnom ekosystéme. Vyplýva to z nedisciplinovanosti a najmä kvôli koristníckym záujmom niektorých ľudí.

 Blog
Komentuj
 fotka
zmyja365  5. 2. 2008 15:32
milé...ale nič sa tým nezmení...
 fotka
anin  5. 2. 2008 15:35
hmm...to si pisal- vymyslel ty? zaujimave.. normalne mam az vycitky svedomia....
 fotka
dona28  5. 2. 2008 15:40
Čo spôsobuje najväčšie škody? Ľudská netolerantnosť, obmedzenosť a neschopnosť vidieť za dôsledky vlastných činov.



Pravda, ľudia sú takí hlúpi, že si to neuvedomujú alebo takí obmedzení, že si to nechcú priznať...bažia iba za peniazmi
 fotka
gandalf  5. 2. 2008 16:04
Trochu to preháňaš...dúfam že máš výčitky svedomia že aj teraz pri zapnutom compe míňaš elektrinu ktorú vyrobila nejaká zlá elektráreň!
 fotka
amy111  11. 5. 2008 13:04
Wow! Tolko faktov pokope.. Je fajn vediet, ze este stale existuje niekto, koho priroda zaujima. Ale takychto ludi je stale menej. Dnesni ludia sa zaoberaju len tym, co je teraz a netrapi ich co bude o niekolko rokov.
Napíš svoj komentár