Keď som prvýkrát videl knihu "Firestarter" vôbec ma podľa názvu nezaujala. A popravde mal Stephen King viacero titulov, ktorých názov akosi neupútal (Lisey´s Story, Duma Key, Gerald´s Game) a dlho som tento titul nečítal. Ale keď som sa rozhodol, že prečítam všetky knihy od Stephena Kinga, tak samozrejme som sa k nej nakoniec dostal. Sadol som si k nej, prečítal ju, a bol som z príbehu maximálne šokovaný. Nechápal som, ako som mohol tak dlho tento titul ignorovať. "Firestarter" dal jednoznačne slovu pekelné ohne celkom nový význam v tomto príbehu. Ako som už spomínal v predošlých recenziách... "The Stand" priniesol Stephena Kinga, ktorý naznačil odklon od hororu, "The Dead Zone" bol už skutočný odklon (leda by ste sa na scénku vraha Castle Rocku dívali ako horor) a "Firestarter" bol akýsi pokus o návrat k hororu, no súčasne si zachovať dramatickú schému, ktorú sme mali v predchádzajúcich dielach. Ok, dosť bolo úvodu, poďme sa pozrieť na príbeh.

Prechádzame útekom otca a dcéry: Andy a Charlie, ktorých sa snaží zatknúť vláda USA. Prečo? Lebo počas experimentu s vyvinutými látkami Andy a jeho žena Vicky získali nové schopnosti. A tým, že sa im narodila Charlie, sama získala nové schopnosti. Avšak sú aj veľmi nebezpečné. Pyrokinéziu.

Po tom, ako vládni agenti zabijú Vicky sa otec s dcérou rozhodnú utiecť, no cesta vôbec nie je taká jednoduchá, ako by si mohli myslieť. Otec má však schopnosť mentálnej dominancie, ktorá sa ukáže byť veľmi užitočná. Využívanie schopnosti však ubližuje výrazne jeho zdraviu.

Pracovníci spoločnosti jednoducho nazvanou "Firma" však nakoniec proti nim pošlú nebezpečného zabijaka Johna Rainbirda, ktorý však má svoje vlastné motívy a rozhodne sa zabiť dve muchy jednou ranou. Chytiť otca s dcérou a veľmi zaujímavým spôsobom ju presvedčiť k spolupráci s "Firmou."

Ok, povedzme si v čom táto kniha je neopísateľne dobrá. V prvom rade je to John Rainbird. Je to veľmi efektná, veľmi komplexná a veľmi dobre spracovaná postava zloducha. Tento chlap je skutočne skvelý a každú jednu scénku s ním si užijete na sto percent. Rovnako silné je aj puto medzi otcom a dcérou. A komplexnosť ich postáv je na tom rovnako. Neustále sa vyvíjajú, neustále sa dozvedáme o nich viac a dochádzajú aj do konfliktov. Rovnako zaujíamvé sú aj ostatné postavy v príbehu. Veľmi dobre zapracované a vytvárajú zaujímavé situácie.

Vyvrcholenie tejto knihy je rovnako skvelé. Posúva sa to tu oveľa vyššie než to bolo pri "The Stand" alebo "The Dead Zone". Ako som spomínal, tam mi akési skutočné vyvrcholenie chýbalo, no tu si užijete skutočné ohnivé peklo, aké by ste očakávali. A nebudem toho veľa prezrádzať, lebo to skutočne stojí za to.

Čo ďalšie je na tejto knihe skvelé? Veľmi dobre zapracované momenty z minulosti, ktoré nám odhalia stretnutie Andyho a Vicky a zistíme veľa o projekte, ktorého sa zúčastnili. A tieto momenty sú skutočne silné a efektné.

"Firestarter" sa konečne posúva naspäť do hororovejšej tématiky, no napriek tomu ostáva v silných dramatických momentoch. Dodáva to knihe silný nádych a ja som si to veľmi užil. Je to kniha, ktorú radím do prvej trojky od Stephena Kinga. Sú tam ale aj nejaké problémy? Dokopy len jeden.

A to je záverečná kapitola knihy, ktorá je strašne pomalá a nudná. Priam čakáte čo sa udeje a máte pocit, že je to nekonečne natiahnuté. Na druhú stranu po tom, čo som sledoval záverečných 100 strán "The Stand" mohlo to dopadnúť oveľa horšie, no i tak som čakal trošku kvalitnejší záver. To však nič nemení na tom, že všetko čo som spomenul predtým sú naozaj fantastické momenty. Vzťah otca a dcéry je úprimný, postavy uveriteľné, zloduch je fantastický, sila Charlie je ohromná. To všetko robí túto knihu jednou z najlepších Kingoviek, ktoré som kedy čítal. A už len na záver dodám - určite sa po tomto titule poobhliadnite. Stojí za to, aby ste si ho prečítali. Pre mňa jeden z top, a verím, že si ho zamilujete aj vy.

 Recenzia
Komentuj
 fotka
skip  26. 5. 2014 12:03
mohol by si neskôr napísať aj blog o prepojeniach jednotlivých kníh.
Napíš svoj komentár