V Castle Rocku sa čoskoro bude otvárať nový obchod s názvom „Needful Things.“ Jeho majiteľ Leland Gaunt v ňom má všetky možné veci, ktoré jeho zákazníci budú môcť chcieť. Vzácne hracie karty, podpísané fotografie, alebo aj akékoľvek iné predmety, ktoré môžu pre druhých veľa znamenať. A môžu ich dostať veľmi lacno. Fígeľ ale je v tom, že okrem toho musia splatiť ešte aj druhotnú cenu, kde musia vyviesť niekomu inému v meste nejaký „nevinný žart.“ A ako dlho bude trvať, kým ľuďom prasknú nervy a začnú si vyrovnávať účty? A podarí sa to nášmu šerifovi z minulej knihy – Alanovi Pangbornovi zastaviť skôr než bude neskoro? To sa dozviete až na samom konci.
Pohovorme si najprv o najlepšom aspekte tohto príbehu a to je jeho posolstvo. To, ktoré sa podarilo filmu tak neuveriteľne zničiť. Ľudia si tam kúpia predmety, ktorými sú absolútne posadnutí a ich cena nie je vôbec až tak vysoká. Ale sú tie veci skutočne také potrebné a úžasné, ako ich ľudia vidia? A stoja za to rozpútať maximálne peklo medzi ľuďmi? Tento príbeh to fantasticky deklaruje a ide do veľkých detailov, ktoré ho robia skutočne fantastickým.
Potom tu máme našich hlavných hrdinov. Alan Pangborn tu má väčšiu rolu ako v predošlom „The Dark Half“ a trošku viac ho spoznávame. Jediné, čo ma skutočne štve, ako som spomínal už v minulej recenzii je fakt, že v „The Dark Half“ má ženu a tu je už po smrti a zaľúbil sa do novej ženy – Polly Chalmersovej. Nie je to vyslvoené zlé, len chýba mi tam súvis. Keď som predošlý titul prečítaný nemal, nevnímal som to ako problém, teraz však už áno. Celkovo ho ale môžem opäť pochváliť ako silnú postavu. Je to ten istý racionálny, spravodlivý, dobrácky a silný šerif, no teraz ho môžeme vidieť aj ako muža, ktorý sa stará aj o svoj vzťah s Polly a to pridáva aj jeho boju proti zlu, ktoré sa dostane do ich mesta oveľa väčšiu chuť.
Povedzme si teda niečo aj o hlavnom zloduchovi a lovcovi duší– Lelandovi Gauntovi, ktorého by som mohol kategorizovať ako jedného z top zloduchov, ktorých Stephen King kedy stvoril. Navonok pôsobí ako elegantný a príjemný starý muž, ktorý robí radosť tým, že každý si v jeho obchode nájde to, čo naozaj potrebuje, no jeho motivácie a spôsoby, ktoré používa z neho robia skutočne veľmi zlého muža. A musím uznať, že stojí to za to ho sledovať. A opäť len poviem, že tak ako film spackal záver tohto príbehu, tu je to jeden z najveľkolepejších momentov od Stephena Kinga vôbec. Keď si človek predstaví celé mesto proti sebe v boji na život a na smrť, je to skutočne drsné.
Polly je tu ako postaršia dáma, ktorá trpí artritídou a miluje Alana Pangborna. Veľmi dobré je ju sledovať ako sa mení jej vzťah so šerifom, ako mu neverí a ako si neustále myslí, že je zaujatý voči pánovi Gauntovi. Potom je tu Eso Merill (o ňom si povieme ešte viac pri „Different Seasons“ a „Four Past Midnight“), ktorý funguje ako osoba, ktorá má byť na jednej strane spojkou s Lelandom Gauntom a súčasne byť manipulačným ťahom proti šerifovi. A funguje to skvele.
Rovnako sú na tom aj ostatné postavy, ktoré tu vidíme. Stephen King vždy vedel s nimi pracovať a fungujú maximálne. Od mladého Briana Ruska, ktorý veľmi oľutuje kúpu kartičky, Buster Keeton, ktorý miluje koníčky a chce na nich vyhrávať a aj slabomyseľná a bojazlivá Nettie, ktorá ako postava funguje presne tak ako má. A stačí len postavy správne namotivovať a urobia presne to, čo sa od nich očakáva. Tak ako to Leland Gaunt chce.
Neviem čo by sa dalo knihe okrem faktu, že sa slabo s „The Dark Half“ prepája s Alanovým príbehom? Všetko je tu zvládnuté do posledného detailu. Čas, keď začne Leland predávať v obchode zbrane. K čomu asi? Záver tejto knihy je silný, je akčný a s napätím očakávate výsledok. Epilóg je ďalšie senzačné miesto. Neviem čo k tomu povedať. Okrem neprepojenia Alanovho príbehu nemôžem prísť na jedinú vec, ktorú by som vytkol. Postavy sú kvalitné, príbeh je kvalitný, jeho posolstvo fantastické, záver je veľkolepý. „Needful Things“ radím medzi jednu z najlepších Kingových kníh. A mne už neostáva nič viac len ju odporúčať na prečítanie. Takže šup šup do najbližšej knižnice. Toto je kniha, ktorú si musíte prečítať.
Recenzia
7 komentov k blogu
1
hadimistr
16. 6.júna 2014 16:17
myslim ze o S.Kingovi mozme hovorit bez problemov ako o najlepsom spisovatelovi hororov aky kedy zil..
5
@hadimistr
Neviem. Nedelím ich tak. Ale je to minimálne diskutabilné. Napísal toho veľa, ale mená ako Poe, Shelley, Stoker, Ryu Murakami, Blatty, Lovecraft, Kafka... tie mená sú silné a pre niekoho pochopiteľne silnejšie, ako King. Samozrejme, nehovorím, že to nie je skvelý spisovateľ hororov a chápem, ak ho niekto pokladá za najlepšieho, ale nie je nič také ako objektívne najlepší spisovateľ v nejakom žánri.
Neviem. Nedelím ich tak. Ale je to minimálne diskutabilné. Napísal toho veľa, ale mená ako Poe, Shelley, Stoker, Ryu Murakami, Blatty, Lovecraft, Kafka... tie mená sú silné a pre niekoho pochopiteľne silnejšie, ako King. Samozrejme, nehovorím, že to nie je skvelý spisovateľ hororov a chápem, ak ho niekto pokladá za najlepšieho, ale nie je nič také ako objektívne najlepší spisovateľ v nejakom žánri.
6
@hadimistr - súhlasím so @zerone. Je to diskutabilné. A plus Stephen King mal v období 2002 - 2007 spisovateľskú krízu, kde solil jednu zlú knihu za druhou (však sa k tomu čoskoro dostaneme) a nedá sa povedať, že by bol najlepší. Je jeden z najplodnejších a jeho nápady sú fakt silné. Ja osobne jeho bibliografiu naozaj milujem, ale neznamená to, že za každým jeho krokom stojím. Je to skvelý spisovateľ... nie nadarmo sa mu hovorí kráľ hororov. Každopádne jeho nehororové knihy... to sú tiež pekné kúsky.
Napíš svoj komentár
- 1 Tomas5555555: Ako riešiť globálne otepľovanie / Ako šetriť zdrojmi lacno, ľahko, bezbolestne a efektívne
- 2 Tomas5555555: Ako šetriť zdrojmi, pokračovanie – druhá časť
- 1 Tulipanoo: Mám takú teóriu o samote
- 2 Soyastream: Zimná
- 3 Mahmut: Sme pripravení ďakovať za bolesť a nešťastie?
- 4 Tomas5555555: Ako riešiť globálne otepľovanie / Ako šetriť zdrojmi lacno, ľahko, bezbolestne a efektívne
- 5 Tomas5555555: Ako šetriť zdrojmi, pokračovanie – druhá časť
- 1 Hovado: Zvláštnosti slovenskej poľovačky s Maďarom
- 2 Tulipanoo: Mám takú teóriu o samote
- 3 Karamella: 2024
- 4 Tomasveres: Moje prvé ( ne ) vysnívané auto
- 5 Hovado: Metalurgia 1
- 6 Protiuder22: Kenosis
- 7 Tomasveres: Nový rok, "šťastný nový rok"
- 8 Mahmut: O Svetlej ochrane v dňoch súženia
- 9 Mahmut: Nesmierne zásadný text, ukazujúci, ako prejsť očistou a súdom
- 10 Soyastream: Zimná