„JERUSALEM´S LOT“
Prvá poviedka tejto zbierky patrí podľa mňa medzi najkreatívnejšie a najzaujímavejšie napísané. Ide o prequel k románu „Salem´s Lot,“ Čo som zaregistroval, príbeh patrí medzi obľúbené poviedky Kingových čitateľov. A čo sa mňa týka, viem pochopiť z čoho to všetko plynie.
V prvom rade je to mestečko Jerusalem´s Lot, ktoré už poznáme a získavame o ňom trochu viac info najmä po stránke histórie. Dozvieme sa o ďalších zlých veciach, ktoré sa udiali ešte predtým, než sa z mestečka stalo stredisko upírov. Všetko je to písané formou listov a zápisov v denníkoch
Hlavným hrdinom je aristokrat Charles Boone. Ten pricestuje do Jerusalem´s Lot so svojim sluhom Calvinom McCannom do opusteného sídla bo jeho bratrancovi Stephenovi. Ľudia si však myslia, že sa zbláznili. Najmä kvôli sérii nešťastných udalostí a zmiznutí. Dom je podľa všetkého prekliaty. A ako bude príbeh pokračovať, Charles sám tomu začne veriť. Začne byť maximálne paranoidný a vydesený. Všetko však bude ešte zaujímavejšie keď Calvin objaví mapu opustenej neďalekej dedinky, ktorú sa rozhodnú preskúmať.
Silným elementom tejto knihy je strach. Prežívate ho spolu s Charlesom, ktorý neustále má pocit, že niečo ho prenasleduje, že je dom prekliaty a súčasne to zoslal i na seba. Dodáva to príbehu skvelú atmosféru. Sledujete jeho kroky až do jeho absolútneho konca, kde neviete či sa v príbehu skutočne stalo niečo paranormálne, alebo sa len zbláznil a nedokázal to uniesť.
Spôsob akým je príbeh podaný je rovnako skvelé. Zápisky v denníkoch a listy dodávajú príbehu chuť autorstva hlavného hrdinu, ktorý písal to čo videl a čo prežíval a vytvára to fantastický dojem. Môžete si na konci myslieť čo len chcete. Kniha tu osobne začína veľmi silnou poviedkou, ktorá je určite pre všetkých fanúšikov „Salem´s Lot“ no rovnako aj pre fanúšikov Stephena Kinga všeobecne.
„GRAVEYARD SHIFT“
V druhej poviedke sa presúvame do textilky, kde zamestnanci budú vypratávať sklad pod dohľadom svojho šéfa. Náš hlavný hrdina Hall, ktorý pracuje ako nočný strážnk. Šéf mu, a aj niekoľkým ďalším zamestnancom, ponúkne prácu navyše za príplatok. Ide o vypratanie pivnice, kde je halda prachu, krámov a najmä potkanov. Ľudia sa do toho celkom rýchlo pustia, no problémy im robia najmä potkany a netopiere, ktorých sa tam usalašilo nejako moc. Okrem toho však zistia, že pod hlavnou pivnicou sú ešte aj ďalšie pivnice a kanály, ktoré nemali byť nikdy nikomu sprístupnené a skrývajú veľké tajomstvo potkanej a netopierej rodiny. A možno sa nám aj vysvetlí ich agresivita a útoky na zamestnancov, ktorí si len plnia svoju prácu.
V prvom rade poviem, že ako príbeh je tento oveľa slabší než „Jerusalem´s Lot“. Atmosféra vôbec nie je dobre vygradovaná a miestami sa človek viac nudí, než stará o to, čo sa deje so zamestnancami. To, že potkany sú agresívnejšie ako normálne môže byť okey, no viac by som uvítal nejaké iné rozuzlenie alebo zakončenie tohto príbehu, ktoré je podľa mňa veľmi hlúpe. Nechcem prezrádzať moc, ale povedzme si aspoň fakt, že napriek tomu, že Kingova fantázia je skvelá, toto mi prišlo proste divné.
A rovnako aj morálka príbehu nie je veľmi zaujímavá a originálna. Máme tu šéfa textilky, ktorý urobil v minulosti chybu, aby sa zbavil nebezpečných látok a z toho plynie aj ten hlúpy záver. Čo sa týka postáv, tak si nepamätám skoro nikoho, s výnimkou Halla a to je asi aj dôvod, pre ktorý ja som sa s touto poviedkou až tak moc nestotožnil. Podľa mňa to potrebovalo len iný smer. Nechal by som textilku, nočné zmeny v pivnici a určite aj tú skrytú pivnicu s kanálmi. Možno dokonca aj tie agresívne potkany. Ale chcelo to iný záver a iné poučenie príbehu. Neviem čo by pasovalo najlepšie... ale chcelo to proste niečo úplne iné, než to, k čomu sme dospeli. Podľa mňa poviedka chcela ešte trochu dopracovať a mohla byť niečím oveľa silnejším. Ale ak hodnotím len príbeh ako taký, myslím, že je to celkom okey. Len to nie je Kingov najlepší materiál
„NIGHT SURF“
A budem pokračovať negatívnymi hodnoteniami pri poviedke „Night Surf“, ktorú asi ani neviem nazvať poviedkou. Je to skôr malé postapokalyptické dielko, kde niekoľko preživších študentov prechádza po pláži a rieši, čo majú spraviť, ako sa zachovať, vysporadúvajú sa so svojimi emóciami a podobne. Väčšinou keď King urobí takéto poviedky, málokedy to chytí za srdce, pretože mám pocit, že nám na konci nechá len veľmi málo. Ideálny príklad je aj poviedka „Graduation Afternoon“, o ktorej si povieme viac pri zbierke „Just After Sunset.“
Ja ani neviem čo o nej povedať. Je to skupina študentov, kde sa dej sústredí na jedného chlapca a jedno dievča, ktoré od neho chce sex. Jemu sa to ale nepáči a pošle ju niekam. Vyjde ale najavo, že napriek faktu, že sú všetci imúnni voči vírusu, ktorý vyzabíjal ľudí, je tiež nakazená chrípkou A6 a čoskoro umrie. A otázka je, či ich to postihne rovnako. Pre mňa to bola nuda od začiatku do konca. Radšej si čeknite román „The Stand.“ Oveľa viac prepracovaná atmosféra aj celkový príbeh. Toto je proste len na pár strán rozpísaná hlavná myšlienka bez príbehu. Aspoň pre mňa.
To bude na dnešnú časť všetko. V ďalšej časti očakávajte recenzie na poviedky - "I AM DOORWAY" , THE MANGLER a "THE BOOGEYMAN
Recenzia
Komenty k blogu
Napíš svoj komentár
- 1 Tulipanoo: Mám takú teóriu o samote
- 2 Tomasveres: Nový rok, "šťastný nový rok"
- 3 Soyastream: Zimná
- 4 Mahmut: Sme pripravení ďakovať za bolesť a nešťastie?
- 1 Hovado: Zvláštnosti slovenskej poľovačky s Maďarom
- 2 Tulipanoo: Mám takú teóriu o samote
- 3 Karamella: 2024
- 4 Tomasveres: Moje prvé ( ne ) vysnívané auto
- 5 Hovado: Metalurgia 1
- 6 Protiuder22: Kenosis
- 7 Tomasveres: Nový rok, "šťastný nový rok"
- 8 Mahmut: O Svetlej ochrane v dňoch súženia
- 9 Mahmut: Nesmierne zásadný text, ukazujúci, ako prejsť očistou a súdom
- 10 Soyastream: Zimná