201 strán textu. Z toho 18 strán trápnych vulgárností, 37 strán príbehu, 77 strán psychoanalytických filozofických zádrepov, na 28 stranách nachádzal nirvánu, v 35 stránkach presviedčal svoje okolie, že on už „všetko v tomto prostredí počul, videl, zjedol, šnupal, voňal, šlukoval, pochytal, precítil, preplakal, presnoril, prebolel, preskákal, prežil...“ (s. 197) a 5 strán venoval dialógom „zo života“. Áno, ešte jedna stránka ostala. Tá mu poslúžila ako letisková hala, z ktorej odštartoval do Ázie.

Posledné strany knihy sa zahrali na výkladné skrine pre jeho knihy, albumy a tričká. Recenzia jeho knihy Raz aj v pekle vyjde slnko je zakončená : „Radi čítate Matkina, Bukowského, Vonneguta, Hellera či Gogoľa? Milujete sarkastický a ironický humor života? Tak potom nech sa páči...“ Vyvoďte si z toho, čo len chcete.

Hlavný hrdina je Robinson Crusoe, Matka Tereza a Cicero v jednom, ktorý „prežil toľko, koľko iný človek za päť životov.“ (s. 197)
Jeho obecenstvo bolo vždy niečím výnimočné, ale nikdy to nebola tá výnimočná jednoduchosť, ktorá vás obklopuje deň čo deň, hoci „pochopil, že každá obyčajná vec má v sebe obrovské čaro, len my ho nevidíme.“ (s. 201)

Po určitom čase som odseky začínajúce „život je krásna záhrada...“ preskakovala a hľadala úseky, ktoré by som s určitým úsilím pozliepala do hodnotného literárneho diela. Nebránili mi v tom len siahodlhé moralistické a skúsenosťami ovenčené tirády o prežívaní, dosiahnutí pokoja, o jadre človeka..., ale aj také drobnosti, ako vety storočia známe z internetu alebo príbehy od Coelha.

Hovorí o veciach, o myšlienkach, o ľuďoch, o sebe, o tebe. Krásne myšlienky samy o sebe. Obdivujem jeho talent, jeho schopnosť tak krásne to obrazne vypovedať. Nech ich však radšej zapíše do „Hiraxových filozofií“. Alebo skráti a neprekrýva nimi pointu diela.






Kázne o tom, ako by mal človek žiť, ako by nemal podliehať davu, ako dosiahnuť šťastie. Nepriamo zatracuje tých, ktorí „neriskujú“, ktorí sa boja, ktorí sú obyčajní. Boj za jedinečnosť a odmietanie dogiem. Zabudol však na ľudí, ktorí sedia doma a hoci pravidelne navštevujú kostoly, hoci neexpandujú voči Cirkvi (hoci je to dnes v móde), hoci šéf je pre nich vyššie a kvôli strachu pred vyhadzovom mu vždy iba pritakávajú..... zabúda na nich, hoci oni napriek tomu všetkému doma naozaj bojujú. Bojujú ticho.

Možno toto nebolo hlavnou myšlienkou diela, ja však iba podávam to, čo zo mňa vyšlo pár sekúnd po prečítaní.

 Recenzia
Komentuj
 fotka
gothicdaniela  25. 4. 2009 14:37
Mala som v pláne si Raz aj v pekle vyjde Slnko prečítať, no myslím, že po tejto recenzii ma na dosť dlhú dobu prešla chuť.
 fotka
lestaty  25. 4. 2009 14:39
Tiež som mala v pláne si to kúpiť. Ale podľa toho, čo píšeš by ma to nebavilo . Aspoň miniem na niečo iné
 fotka
mirkova  25. 4. 2009 14:40
čo majú, preboha, spoločné Matkin a Gogoľ?
 fotka
hunter2  25. 4. 2009 16:59
Nahodou nesuhlasim s nazorom recenzistky.. knihu som si poctivo kupil a nelutujem. Jedno z najlepsich diel, ake som za posledne roky cital. A teraz sa tu do mna mozte pustit Je to vsetko o vnimani.. kazdy vnima len to co chce. Niekto, ze tam su nadavky, iny tam skutocne najde zaujimave postrehy a myslienky.
 fotka
psycholilithka  25. 4. 2009 17:52
Raz aj v pekle vyjde slnko je jeden slovenský skvost a hovorí o hľadaní seba samého... áno, nachádzajú sa v ňom opĺzlosti, ale to, že si nevšimneš tie krásne filozofické úvahy je dosť smutné, pretože práve ony sú nosným pilierom tejto knihy... Skús napísať niečo podobné a vzdám ti hold Ako som niekde čítala "kritika znamená zhodenie niečoho, čo by si ty urobil lepšie, keby si to urobiť vedel " V tomto prípade je to podľa mňa viac než trafné I´m sorry a @gothicdaniela - mala by si si to prečítať sama, vzdať sa toho na základe nejakej prudko subjektívnej recenzie mi nepríde ako najlepší nápad

A @hunter2 - pod to sa ti podpíšem krvou
 fotka
xrumka  25. 4. 2009 23:18
necitala som cely blog,ale ked som uvidela tu strukturu s citaciami podla stran tak mi doslo zle a nedocitala som.
 fotka
whatsername8  25. 4. 2009 23:30
suhlasim pol na pol...hľadania poznam len z blogu ale celkom na chytili, na nervy mi však liezla jeho prvotina raz aj v pekle vyjde slnko..nehovorim že to bolo zle, ale sem tam bolo tych metafôr na mňa priveľa a hlavny hrdina sa mi po čase zhnusil, ako proti všetkemu bojkotoval...citiť tam dosť hiraxa, to maš s pravdu, hlavne s tou indiou. no zažila som ho dvakrat naživo(martinčan) a ma niečo do seba...no za svoju prvu myšlienku "nie je to nahodou matkin?" sa fakticky hanbím...
 fotka
transplantovana  26. 4. 2009 13:52
príde mi smutné, ako nelogicky vyberáš slová z kontextu a dávaš im až urážlivý podtón.

nie som si úplne istá, či si tú knihu vôbec pochopila, tú tvoju pointu... skús si o nej niečo nájsť na nete, choď na Hiraxovu čítačku a dozvieš sa tam viac.

celú "recenziu" si napísala veľmi jednostranne, bez náhľadu na iné faktory, ktoré knihu ovplyvnili.
 fotka
mardzi93  26. 4. 2009 20:38
Nesúhlasím prečítala som obidve jedho knihy a fest sa mi páčili Mám aj blogy z tých jeho vtipných citátov MNe sa tie knohy páčili
10 
 fotka
clouy15  30. 6. 2009 16:58
Podľa mňa kniha je veľmi dobra.Áno vyjadruje sa tam vulgárne ale taký je život.Nikto vás nebude za ručičku vodiť.Proste Hirax,Matkin....píšu to o čom vskutočnosti život je a práve to že tam dali práve jednotlivcov ktorý sa vedia zo svojim osudom pobiť je dobre,lebo tí čo si prečítajú tu knižku sa možno naučia mať svoj názor a aj ho vyjadriť pred všetkými a nie si ho len v tichosti myslieť.
Napíš svoj komentár