Ešte chcem dodat záverom môjho blogu, tematike, ktorá ma dosť inšpiroval ešte teda jednu vec. Otvorme sa pravde. Viacerí máme tendenciu uveriť akýmsi davovým psychózam, alebo lacným špásom, trikom, ničím nepodloženým faktom. Mnohí máme radi senzácie, ale odmietame počuť pravdu. Mnohí sa dívame istým pohľadom celkovo na tento svet, nielen na pohľad písma svätého, na opis historických udalostí vo svetle viery, prirodzeného rozumu, ktoré sú požiadavky pre štúdium teológie a filozofie, takým pohľadom, ktorý hľadá čiste len nejaké senzácie, alebo kontrašpekulácie, ktoré nemajú nič spoločné predovšetkým, a to chcem zdôrazniť s hľadaním pravdy, a rešpektovania celistvosti historických udalostí, pri ktorých, a to chcem naplno zdôrazniť, ide predovšetkým o prijatie vo svetle viery.
Toto je problém, ktorého som sa teda na začiatok môjho článku dotkol. S týmto majú problém kadejakí vykladači, kadejakí materialisti, ktorým naozaj ide azda o podvracanie hodnôt, ktoré tu kresťanstvo skrze duchovnú kultúru tvorilo.
Prečo spomínam pojem duchovno. Pretože pojem ako taký znamená prvé a najnedokonalejšie poznanie veci. Bez tohoto prvého poznania, nedokonalého, ako teda zdôrazňujem, paradoxne, nedopracujeme sa k ničomu.
K čomu by som to azda prirovnal. Presne tak, ako keď musíme proste z nejakého oporného bodu vychádzať. Nevieme to celkom presne definovať, a práve aj filozofia naozaj mi ponúka komplexný pohľad na isté záležitosti, ktoré si viem vysvetliť jednak svetlom prirodzeného rozumu, a jednak s prijatím viery.
Myslim si, ze nijaký človek napríklad nespochybňuje akýsi návod na obsluhu kúpeneho tovaru, ktorý predtym nepoznal, a bude ho používať bez akéhokoľvek preštudovania. Dobre vieme, že za chyby spôsobene neodbornou manipuláciou nezodpovedá výrobca. Klasická marketingová poučka.
A tak isto je to s Pismom Svätým. Mám pocit že aj einstein, nietsche a ostatni jemu podobni vedci dobre vedia kde je pravda. Ale z obavy straty popularity vtedajsej spolocnosti si nedovolili akysi riskantny krok.
Ja mam jednu zasadu v zivote ktorej sa drzim. A tou je to, ze čo neviem dokázať, nemôžem ani vyvrátiť. Neodsudzujem myslenie Einsteina, alebo akychsi ateistickych vedcov (pre mna pseudovedcov, ale dajme tomu), ale kriticky sa vyjadrujem k tomu, ze nevedia, o com je viera, nepripustaju si moznost nedokonalosti racionalneho objasnenia ktorý spociva v neschopnosti zodpovedat na niektore palcive spolocenske, moralne, nabozenske, duchovne, pripadne politicke nazory, a celkova neschopnost prijat akykolvek iny nazor, pri ktorom by som nemusel potláčat akýkolvek prejav mojho prirodzeneho prava vyjadrit sa. Ešte v krátkosti vyjadrím záverom.
Záverom ešte napíšem toľkoto. Totiz einstein mozno bol genialny matematik, ale ak sa na urovni vedeckeho poznania kriticky (konstruktivne) vyjadroval urovnou, ktoru moze spochybnit hocijaky krestan na zaklade empirickeho poznania nauky teologie na univerzitnom charaktere podoprete konstruktivnym myslenim, vystanovi mi otazka, či bol Einstein ohladom kritickeho myslenia zdravy. A prečo to vlastne robil a aky mal cieľ. Azda už naozaj spoznal pravdu vo večnosti. Tolko moj príspevok.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.