No vedieme akurát v súčasnosti, teraz večer na diskusnom fóre musím teda poznamenať celkom peknú diskusiu, a pokúsim sa vám odpovedať ak dovolíte. 

Takže. Áno beriem, že v istom zmysle je prehnané, ak je niekto fundamentalistický biblista, hoci ja tvrdím, že keď raz sa niečo píše v písme, prečo by som tomu neveril. pozor. opakujem písmo je kniha vzťahov. 

Kresťanstvo nemá za ulohu byť akýmsi kulturnym referentom, kde má knaz odslúžiť bohoslužbu a dosť. Božie slovo, uvedomme si, sa má rozsievať do všetkých končím zeme, a napokon, tak ako sa píše v písme... budú sa ti klaňať Pane, všetky národy, ono k tomu raz aj príde, ale nebude to hneď. 

Ako sa píše, prídu rozne súženia. Súženie a zlo nepríde tak, kde je klamstvo, ale tam, kde je pravda. Keby biblia nehovorila pravdu, nik by ju nebral vážne, ale predsa, ako píše, raz sa budú nebesia triasť a chvieť, keď príde s mocou na tento svet. Napriek tomu vidíme, koľko kresťanov trpelo pre vieru naprieč dvetisíc rokov historie. 

Aj iné náboženstvá trpeli, a v tomto môžu byť nejakým spôsobom, neviem presne akým, to netuším, to naozaj vie len Pán Boh v nebi, istým spôsobom ospravedlnené. Ale to vie len Boh. Podstatou kresťanstva je, aby sme prišli k pravde, ktorá tkvie o výkupnej cene ježišovej smrti na križi, a o vykúpení ľudstva z hriechu a otroctva. 

Keď by som tomuto neveril, čo som napísal, a keby to nebola pravda, kresťanstvo je v tom prípade len ako ďalšia kultúra, ktorá niečo priniesla dobré aj menej dobré, ale tam to končí. 

Vidíme, že takú dehonestáciu biblického učenia a svojského výkladu vidíme aj u kresťanov, ktorí si myslia, že kresťanstvo je rovné iným náboženstvám, ale to nie je prevda, ako ilustračný príklad vam poviem jedno. 

Máte v kuchárskej knihe recept na bábovku, alebo neviem na aký pokrm. Vysvetlite mi, ako je možné, že ked do misy nasypete múku, vajíčka, soľ, cukor, mlieko, žltko, rumovú príchuť, a neviem ešte čoho všeličo by sme spomenuli, všetky tie prímesy, a podobne, suroviny, ak pečiete viete... ak nie, pani manželka vás v tomto azda celkom isto doplní, povedzte mi, skade sa vezme pekne tvarovaný formovaný koláč, kde prísady sme pred chvíľou videli voľným okom? Vidíte všetko zrazu rovnorodo, nie rôznorodo. Chémia tieto pojmy posledne menované, čo som spomenul vymedzuje, teda definíciu by ste mali poučkovo zvládnuť z učebnice chémie základnej školy.

Azda viete, aký je význam týchto slov. Toto isté by sme mohli aplikovať do Písma Svätého. My vidíme len výsledok, ale tie udalosti, ktorých bolo x... tam sa reálne boli. Napríkad si vezmite, že prečin kráľa Dávida bolo, že dal spočítať počet bojaschopných mužov. Počitalo sa mu to za hriech. Ale prečo to bol hriech?

Lebo chcel počítať vojsko? Nie v nejakých matematických výpočtoch. Ale preto, lebo neveril v božiu moc, že Boh koná zázraky tam, kde končia ľudské sily. Ja by som Vám mohol povedať x príkladov, kedy verím v autenticitu biblie na sto percent. Biblia v nijakom prípade nie je kniha akýchsi obrazných pomenovaní. 

Nik by jej nevenoval pozornosť. To máte ako s encyklopédiami, kde je všetko zaznamenané, ale ako sa vyvíja ľudstvo a veda technika, objavy a nálezy, postupne sú v nových verziach dopĺňané nové poznatky. Teda tá kniha kompletná nebude nikdy, pretože istým spôsobom je to dynamická a nie statická verzia, teda je menná, akcidentálna, nie nemenná, konštantná. 

Písmo v takejto podobe existuje od roku 100. Samozrejme nevysvetľujte si to tak, že roku sto hodili do tlačiarne asi 2200 strán, ktoré má biblia, ako zoznam strán, a tak si to čítali. Všetko prešlo istým vývojom, ale pozrite.... nie ľudský čin, ale jedine vanutie Ducha Svätého spôsobilo. že písmo sv. fascinuje veriacich aj hľadajúcich súčasne, a biblia je najčítanejšia kniha sveta. Dáva pozornosť na kresťanov, ale aj na ateistov, ktorí sa čosi usilujú z nej niečo vystiahnuť, čo sa im páči. Tento postup nie je správny, ale nazval by som ho niečo ako pomocný pre tých, ktorí niečo proste skúmajú, ale ešte sa nedopracovali k večnej pravde, ktorou Pán Ježiš Kristus bezpochyby je

Ešte záverom k tejto diskusii napíšem čosi v krákosti. Keby to bola naozaj akási len znôška výmyslov, ako to písal beťár Einstein,  čo je vyvrátiteľný a predovšetkým pre mńa zavrhnutia hodný počin, v ktorom som sa ja osobne predovšetkým veľmi hlboko sklamal, nikdy by to neskúmali na univerzite ako hodnovernú knihu. Písmo je kniha vzťahov! Ona prekračuje nás! Ona je naozaj mapa poznania našim životom, ako to píše laci. Keby to tak nebolo, nikdy by nebolo napríklad ani prenasledovanie kresťanov. Nech sa vám darí.

 Blog
Komentuj
Napíš svoj komentár