Už je to tu vyše mesiaca a... a nič. Ticho. Čakal som, že redakcia alebo pár bloggerov sa tejto „novinky“ chytí a napíše o tom. Po mesiaci čakania som si nevšimol o tomto nič vo fóre (hľadal som a nič som nenašiel, možno som prehliadol) a ani v blogoch (tiež som možno premeškal).
Nadišiel teda čas pustiť sa do toho osobne a rozriešiť túto záhadu.

Čo a kde je bookmark and share?
V preklade je to záložka a zdieľanie. Je to vlastne to tlačidlo, ktoré v blogoch pribudlo a nachádza sa pod hviezdičkami. Toto tlačidlo sa po prejdení myšou rozprestrie a zobrazí sa viacero služieb.



Na čo to teda slúži?
Ak sa návštevníkovi páčil váš článok a má kamaráta, ktorému by sa to asi páčilo, môže mu to odporučiť a má na to hneď niekoľko možností. Dokonca to môže odporučiť aj viacerým ľuďom. Stačí, aby klikol na ikonku služby, ktorú sám používa a odporučí tak váš článok.
Podľa mňa 90% z možností vám bude zbytočných. Na Slovensku má význam len pár služieb, ktoré sú najviac rozšírené:

Asi najrozšírenejší je Google. Musím sa priznať, že som to ešte neskúšal a tak neviem, komu presne sa to zobrazí, či všetkým kontaktom, alebo sa dá nastaviť zdieľanie, resp. konkrétna osoba. Skúšať to ani nechcem, lebo sa snažím zostať v utajení od Gmail kontaktov (ale asi ma už majú ).

Nasleduje Facebook. Ten je u nás tiež dosť rozšírený a tu si dovolím predpokladať, že ak odporučíte článok, zobrazí sa odporúčanie na vašej Facebook nástenke. Takto teda upozorníte všetkých vašich priateľov.

Po tom, čo Jaiku menilo majiteľov a prestali fungovať niektoré možnosti, som prešiel na Twitter. Je to mikroblog, kde píšete svoje aktuálne myšlienky (ako stavy na Birdz) a môžete aj linkom upozorniť na niečo zaujímavé.
Poznámka: Ak ma chcete nasledovať na Twitteri, tak kliknnite na Follow.

Neviem, ako je rozšírené Myspace, ale je to služba podobná Facebooku, takže platí to napísané vyššie.

Ako prvý som mal dať asi e-mail. To má dnes každý. Po kliknutí sa vám zobrazí tabuľka, kde zadáte vašu mailovú adresu, adresu toho, komu to posielate a môžete pridať aj váš komentár. Myslím si, že toto je hneď po IM (instant messaging) druhá najosobnejšia cesta, ako niekomu na internete niečo odporučiť.

Ďalej si článok môžete pridať k obľúbeným vo vašom prehliadači alebo si ho vytlačiť. Ostatné možnosti nie sú u nás až tak rozšírené, preto som ich bližšie nepopisoval.

Teraz však niečo o výhodách a nevýhodách:
Výhody
-ak zaujmete, návštevník váš článok môže odporučiť viacerým ľuďom a máte šancu získať nových návštevníkov.
-získate odkaz z inej stránky, teda vec dobrá pre SEO (search engine optimizing)a to je opäť prínos ohľadom návštevnosti.
-uľahčenie pre návštevníkov v tom smere, že môžu ľahšie upozorniť na dobré články.

Nevýhody
-málo služieb je využívaných na Slovensku a ak nepíšete po anglicky pre zahraničných návštevníkov, na zahraničných službách neuspejete.
-len málo návštevníkov má vôľu kliknúť na nejaké tlačidlo, potom vybrať nejakú služby, prihlasovať sa do nej a potvrdiť svoju voľbu.
-ešte menej návštevníkov vie o tom, že takéto niečo môžu urobiť.
-nie sú podporované slovenské a české služby podobné tým zahraničným (vybrali.sme, linkuj.cz, mojelinky.sk, topclanky.cz)

Zo strany Birdzu hodnotím tento krok ako krok vpred, ale vychýlený o 65° vľavo. Neviem, či panuje nejaká rivalita medzi Birdzom a vyššie spomenutými službami, ale aj napriek tomu by pridanie takýchto tlačidiel prospelo Birdzu, lebo by pritiahol návštevníkov z ostatných portálov.

Každopádne, sociálne siete sú silným nástrojom v rukách bloggera, na Slovensku však s veľkým trápením.

Dúfam, že som vám pomohol bližšie pochopiť to tlačidlo dolu a možno ho aj na tomto článku odskúšate .

Predchádzajúci článok: Žena alebo pivo? ? ?

 Návod
Komentuj
 fotka
tomas  30. 5. 2009 11:45
@bluepanter Pravdupovediac to bol len test, ze ci to ludia budu vyuzivat, alebo nie, a kedze nechcelo sa mi robit vlastne statistiky, tak som pouzil americku sluzmu AddThis.com, ktora meria kolko ludi na ktoru sluzbu klika... Pravdepodobne o par dni sa tato vec zmeni a povyradujeme 90% z menovanych sluzieb.
 fotka
tomas  30. 5. 2009 11:49
@bluepanter co sa tyka slovenskych/ceskych, moj nazor je ze veci ako mojelinky.sk, topclanky.cz a pod su pouzivane asi ako vacsina tych americkych = takmer nikym...



takze to Bookmark and share nadizajnujeme krajsie a dame tam len tie funkcie, ktore mali iste percento pouziti... Zo slovenskych by mal vyznam maximalne Vybrali.sme.sk a nic ine.



Problem je, ze samotne Vybrali.sme.sk nam v minulosti dalo najavo, ze si nepraju clanky z Birdzu (lebo su o laske, skole a pod) a to asi citatelov vybrali sme nezaujima (oni si chcu citat donekonecna to iste co pise Richard Sulik, alebo ako niekto pise stale o tom istom ako je Ministerka Tomanova mimozemstanka, ja rad citam Sulika nic proti tomu, ale Vybrali sme je prilis uzavrete, prilis zmanipulovane a chodi tam prilis malo ludi, aby tie clanky boli pestre, cize nema vyznam aby bol na Birdzi)
 fotka
bagurin  30. 5. 2009 12:03
zaujimave aj ked myslel som ze na to to asi sluzi, ale nepouzival som to nejak. neviem naco by som to sharoval a komu
 fotka
bluepanter  30. 5. 2009 12:49
@tomas aha...takže len test a ide sa to designovať, super, už sa teším

to je pravda, že sa to nevyužíva a v tom sme pozadu oproti zvyšku sveta .

Takže Vybrali.sme sa boja porušenia ich vlastného sveta? tak to asi vymrú



@bagurin jedine, že by si mal nejakého priateľa, ktorého veľmi zaujíma opisovaná téma, inak to asi nemá využitie
 fotka
smoothman  30. 5. 2009 14:23
Videl som to už vo viacerých stránkach, ale nikdy som nechápal na čo to je Dobre vedieť, dik
 fotka
bluepanter  30. 5. 2009 15:28
@smoothman som rád, že článok splnil svoje poslanie
 fotka
fxx  30. 5. 2009 22:58
Super napisany blog si dobry bloger
 fotka
bluepanter  31. 5. 2009 11:36
@fxx ďakujem, snažím sa
 fotka
nicmanenapada  6. 6. 2009 21:43
Pridávam sa k tým, ktorí doteraz ani netušili, čo to vlastne je Veľmi užitočný článok, ale aj naďalej to asi u mňa zostane nepoužité...
10 
 fotka
bluepanter  6. 6. 2009 21:47
@nicmanenapada ďakujem a tiež si myslím, že to nájde len malé využitie, ale je to krok vpred.
Napíš svoj komentár