Oklamať desaťtisíce až milióny ľudí nie je také ťažké, ako by sa mohlo zdať a ja sa vám teraz pokúsim poodhaliť niečo viac o tom, ako je to možné.

Všetci občas klameme, niekedy aj nechcene. Ešte častejšie sme však niekým oklamaní. Veľmi jednoduchou cestou ako oklamať veľké množstvo ľudí, je použitie masmédií.

Spôsoby komunikácie sa s vývojom ľudstva stále zlepšovali, až sme sa dostali do 21. storočia. Keď chceme niečo vedieť, stačí nám kúpiť si denník, zapnúť spravodajskú televíziu alebo ešte jednoduchšie, kliknúť si na nejakú stránku.

S uľahčením komunikácie však narástol vplyv ľudí, ktorí ťahajú za povrázky moci a sú niekde vzadu. Vlastnia televízie, noviny alebo webové stránky, platia si špeciálnych ľudí, niečo ako tieňovú radu.
Moje tvrdenia nemôžem podložiť, takže ich berte len ako tvrdenia.
Ja si však myslím, že svetom koluje množstvo dezinformácií a umelo vyvolané problémy.

Uvediem pár príkladov, ako môže čo i len nechcená dezinformácia pomýliť veľké množstvo ľudí. Médiá nie sú neomylné a tiež čerpajú zo svojich zdrojov. Spomeňme si na situáciu, keď pred pár rokmi tsunami zasiahlo ostrovy niekde v Indickom oceáne (tuším v tom oceáne to bolo). Mnohí slovenskí žurnalisti sa s takýmto niečím stretli prvýkrát a v televízii ste videli názvy ako "cunami" či dokonca "tsumani". Uvedomme si, koľko ľudí si prečítalo titulný nadpis tejto správy. O pár dní si médium uvedomilo, že napísalo kravinu. Opravilo chyby, možno aj vydalo nejakú ospravedlňujúcu nótu. Koľko ľudí si ju však prečítalo? Ani nie tretina z tých pôvodných. Takto zostali 2/3 ľudí, čo sú dezinformovaní.

Čerstvý prípad, na ktorý si spomínam, je ten s Norou Mojsejovou. Televízia Markíza ju uviedla v spojitosti s nejakým podnikateľom. O pár dní sa moderátor ospravedlňoval za všetkých, že zle ju uviedli v danej reportáži. Avšak zase zostalo veľké množstvo dezinformovaných ľudí.

Toto boli len tie mierne príklady. Masmédiá sú však využívané vládami krajín, politikmi a podnikateľmi. Spomeňme si na vojnu v Iraku. Američania tvrdili, že sú tam jadrové zbrane. Našiel ich však niekto? Pokiaľ viem, tak nie. Ale to však už bolo jedno, lebo krajina prakticky ležala v popole a pár médií sa ozvalo, ale čo už teraz?
Americká vláda využívala vplyv médií, ktoré mnohokrát nevedome zavádzajú ľudí. Nie je ťažké spraviť atentát na vlastný štát, obetovať zopár obyčajných ľudí, len "pešiakov" na šachovnici, pre vyššie ciele úzkej skupiny ľudí.
Masa sa dá ľahko ovplyvniť, ovládať, usmerniť, presvedčiť a dostať ju tam, kde ju chceme mať.

Taktiež sa dá ľahko očierniť nepriateľ, nepohodlná osoba. Z hrdinu v sekunde spravia odpadlíka a naopak, z vykorisťovateľa hrdinu. A my im to papáme aj s navijákom a ani si to neuvedomujeme, no stále viac sa naberáme na pomyselný háčik.

Ako sa ubrániť? Nedá sa ubrániť úplne, lebo potrebujeme prísun informácií. Snáď len netreba veriť prvej senzácii, ktorá sa vyskytne v médiách. Ešte stále existujú investigatívni novinári, ktorí pátrajú po pravde. Často končia otrávení, unesení, stratení a dobití, lebo "bábkarom" nevyhovujú. To je však ich údel a trest za pravdu.

Neverte všetkému, čo počujete, obzvlášť nie tomu, čo by z klamstva mohol mať profit.

Na margo irackej kauzy ešte spomeniem jednu vec. Ako je možné, že krajina s toľkými atómovými bombami, veľkou rozlohou, vyspelou infraštruktúrou a ekonomikou, s najmodernejšími zbraňami a satelitnými technológiami padne na kolená pred fúzatým, chlpatým, malým, slabým, ľahko ozbrojených chlapíkom s turbanom na hlave, ktorý sa skrýva v jaskyniach niekde v horách, kde aj zvieratá dochnú od smädu, hladu a tepla?

Možno som sa niekde mýlil, možno som uviedol aj ja dezinformácie kvôli svojej nevedomosti, ale hlavne som vás upozornil na hrozbu, ktorá je popri globálnych prírodných a politických problémoch tiež nemenej zanedbateľná.

 Úvaha
Komentuj
 fotka
jingsavv  3. 9. 2009 21:09
Len týmto sa útočí na tú časť populácie ktorá sa riadi médiami a tým čo hovorí väčšia skupina ľudí. Ktorý si nevytvoria názor na danú vec, ale slepo prijímajú to čo im servíruje vláda a média.
 fotka
bluepanter  3. 9. 2009 21:10
@jingsavv viac ako 80% svetovej populácie a stavím sa, že v USA to ide aj cez 90%
 fotka
jingsavv  3. 9. 2009 21:14
Záleží od toho aká časť populácie dokáže mať vlastný názor, čo záleží od vzdelania a inteligencie.

A potom sú tu samozrejme paranoidné osobnosti, ktoré neveria ani tomu, že suseda bola na nákupe a neinformovala KGB
 fotka
johnysheek  4. 9. 2009 08:21
@jingsavv vzdelanie a inteligencia mozno hraju rolu ale netreba ich precenovat, lebo mnohi "vzdelani a inteligentni" si kazdy den beru do ruky vytlacky najcitanejsi dennikov a vsetci vieme ake su to..

a nech mi nitko nevravi, ze preto ze su inteligenti si z nich zoberu len to "pravdive" : disappointed:
 fotka
pelly  4. 9. 2009 09:15
Áno, slovo má veľku moc. A ako každá moc aj moc slova sa dá zneužiť.
 fotka
jingsavv  4. 9. 2009 12:50
Lenže vzdelanie a inteligencia sú dve rozdielne veci , i keď áno, mohol som skôr povedať uvedomelá časť populácie.
 fotka
cerwik  4. 9. 2009 19:44
ak si chcel poodhaliť, ako médiá zavádzajú, vôbec sa ti to nepodarilo. Mne napríklad je jasné, že za každými novinami, televízoiu, rádiom, stojí majiteľ, vydavateľ...a ten sleduje svoje záujmy.



Vojna v Iraku? Je všetkým jasné, že o zbrane hromadného ničenia tam nešlo. Aj médiám. Spadnuté dvojičky? Tak to už je trochu iný problém. Predstav si, že si novinár, a chceš napísať pravdivú reportáž o dvojičkách. Podľa mňa by si sa dostal do situácie, keď by ti chýbal dostatok dôkazov, že Američania si to zhodili sami. A naopak. Našiel by si pravdu niekde uprostred. A čo by si spravil? Ako charakterný novinár - nič. Nemôžeš predsa klamať.



Je jasné, že médiá prikresľujú pravdu tak, ako to potrebujú. Nemôžu však klamať. A pokiaľ nechceš, nebudeš klamaný. Stačí ísť po pravde a nájdeš ju.
 fotka
bluepanter  4. 9. 2009 20:20
@cerwik nazval by som to skôr poukázaním ako poodhalením. Nie je v mojich silách poodhaliť niečo v tomto smere .

A dovolím si vyvrátiť tvoje tvrdenie, že je to všetkým jasné. Nie je to jasné väčšine. Len pochoď po Slovensku a pozri sa, čím sa ľudia riadia a zistíš, že sú to reči iných a to, čo vravia médiá.



"Stačí ísť po pravde a nájdeš ju"-to by bolo ideálne, ale ideálne nie je nič. Ísť po pravde je ťažké, keďže sa skrýva za "hmlou"
 fotka
cerwik  4. 9. 2009 20:55
@bluepanter tak ja nemôžem za to, že Nový Čas je najpredávanejším denníkom na Slovensku. Keby ľudia chceli, pravdu by našli. Ak nie našli, boli by k nej aspoň bližšie, ale toto už je naša hlúposť.



Mám doma otca, ktorý je klasickým Slovákom ako repa, ktorý odmieta všetko okrem mediálnej demagógie. A pritom, keby chcel, mohol by po informáciách pátrať inde ako na Markíze a v O 5 minút 12, kde Fico diskutuje sám so sebou.



Pokiaľ sa z dezorientácie v tomto svete nevieš aspoň trochu vyvliecť, nie je to chyba médii, je to tvoja chyba.



Áno, máš pravdu, väčšine to jasné byť nemusí, ale tak isto, je to chyba ľudí. My Slováci máme vo zvyku zo všetkého obviňovať iných, všade hľadáme iné príčiny, konšpirácie. Nie sme totiž zvyknutí prijať za seba zodpovednosť. A či chceš alebo nie, za všetko dobré aj zlé si vo svojom živote môžeme sami.
10 
 fotka
lonelygirl  5. 9. 2009 22:39
Píšeš ako riadny novinár.No ja čumim

A inak súhlasím s tebov, z toho všetkého čo sa píše v tlači a ukazuje v telke je len malé perceno pravdy.
Napíš svoj komentár