Ja si to neviem ani predstaviť.
Keď som mal 13 rokov som si myslel že 18 ročný človek - preboha to už musí byť aký vyspelý, zodpovedný...
Mám 19, o pár týždňov 20 a cítim sa rovnako ako keď som mal 13, považujem sa za dieťa, a neviem si ani len predstaviť že ja by som mal deti. Čo sa neviem poriadne ani postarať o seba. Budem rád keď to sa mi jedného dňa podarí a bude zo mňa samostatná jednotka.
Ja by som chcela rodinu, deti. Nie veľa ale tak, aby som im vedela poskytnúť dobrú budúcnosť. Škoda, že v dnešnej dobe je to ťažšie osamostatniť sa, nájsť si bývanie bez zaťaženia hypotékou, dobrú prácu. Chce to usilovnosť a aj istú dávku šťastia. No uvidíme.
mať v pláne toto mi príde divné
Neplánujem, a neviem či chcem, vždy som sa skôr prikláňala k nie, ale to kvôli mojej nevyzretosti (ja sama som ešte také velké decko) ale človek nikdy nevie.
Ak bude správny človek, dosť prostriedkov, a chuti do niečoho takého, tak ktovie... ale zatiaľ ma to neláka, napriek môjmu veku
@miki_snark
Tvoje obavy su uplne bezne. Maju ich aj vsetky mamicky, kt. cakaju prvy prirastok.
Vlastne, uz len fakt, ze sa s tym v tomto veku zaoberas, je znakom, ze si zodpovedny. To je jeden z predpokladov uspesneho rodicovstva
@vsakpredsajaa
Svet bol vzdy "prijebany", len inym sposobom.
Hoci ludia nadavaju, dnes zijeme v dobe najslobodnejsej a najbohatsej, poskytujucej najviac moznosti. To kladie na nas aj ine naroky, ale to je uz iny pribeh.
Zaoberam sa rodicovstvom, rodinnym zivotom aj z historickeho aspektu (scasti aj profesne) a je holym faktom, ze dnes to ma rodic najjednoduchsie. Naslo by sa zopar aspektov, v com to mali zeny v minulosti lahsie (v zavislodti od spolocenskeho postavenia samozrejme), ale su to len ojedinele detaily.
Ludia mali deti v hojnom pocte v predpriemyselnej ere, pocas vojen, epidemii, okupacie, v zlocineckych rezimoch...
Tak nevidim dovod nechat sa odradit "prijebanou" dobou, inak by sme uz davno vyhynuli.
Mám 5 detí. Všetko v náhradnej rodinnej starostlivosti, všetko deti s rôznymi postihmi alebo špeciálnymi potrebami. Jedného autistu, hydrocefalus, týrané deti s poruchami správania. Ako profesionál som mal v starostlivosti aj deti, ktoré sa narodili ako závislé. @redchevrolet
Nesúhlasím s tvrdením že "dnes to má rodič najjednoduchšie". Nedá sa to porovnávať. Myslím že to vždy mali rodičia ťažké. V dnešných časoch pribudli rodičom nové starosti o akých v minulosti ani neslýchali. Samozrejme dnes, ak človek chce, vie nájsť veľa hodnotných informácii o výchove. No je veľa informácii, ktoré môžu aj pomýliť. Nehovoriac o masmédiách, a podobne. Myslím že to mali rodičia vždy rovnaké.
Motto:
"Nevychovávať dieťa je znakom nenávisti nie lásky." (Biblia - Príslovia 13,24)
@redchevrolet Musím súhlasiť. Nikdy tu nebola lepšia doba. Ale pre mňa svet stále nie je dosť dobrý na to aby som mal deti, hoci v minulosti by bol ešte horší. Ludia mali deti aj cez vojnu ale ja som ja. Keď sa chceli trápiť tak nech ich majú aj 20.
Čo sa týka vymretia, možno to znie sebecky, ale je mi úplne jedno či vymreme alebo nie. Po mojej smrti, alebo aspoň po 70. narodeninách nech príde aj 3. svetová vojna. Nepociťujem k ludstvu ako celku nejakú lásku ani nič podobné. Aj dinosaury vymreli, možno po nás príde zase niečo lepšie.
môže byť doba aká chce dobrá ... "koniec sveta" "vojna" a neviem čo všetko hrozí stále ... aj v minulosti hrozilo. Ale prečo nemáme ako západná EU veľa detí už ? ... Pretože musíme makať na ekonomike a chodiť vkuse do roboty. Čo zaberie každý deň celý deň v podstate a tým pádom na deti by nemal nikto čas. A takisto druhá stránka. Má každý dosť rozumu na to, aby chcel dieťa až potom, čo mu bude schopný kúpiť všetko čo bude potrebovať a nebude nič také že "nemáme peniaze" ...domov...čas... . Moslimovia, Indovia a Aziati majú veľa detí. Tam proste dieťa v 20tke už je ... U arabov a indov aj skorej. Tam asi ani nepoužívajú alebo ani nemajú....alebo ani nemajú peniaze na nejakú "ochranu" ... musim vygoogliť prečo to tam každý robí a každý rok dva rodí ...
@kuko1965
Dakujem za pripomienku. Samozrejme suhlasim, ze zlozitost rodicovstva sa meni v zavislosti od doby a v kazdej je to svojim sposobom "tazke".
Mala som skor na mysli spolocensko-materialno-technicko-zdravotnicky aspekt, ktory je dnes u nas najpriaznivejsi nielen pre rodicovstvo, ale aj zivot celkovo. K tomu viac v dalsom tagu.
Sucasne komplikacie rodicovstva suvisia ciastocne prave s tymto faktom, ze sa mame dobre. Trefne si naznacil, ze napr. rozne informacie o vychovnych pristupoch su dvojsecna zbran.
Na rozdiel od minulosti ma rodic vasciu moznost ich eliminovat a ovplynit, zalezi, ako a kedy sa k tomu postavi.
@wistingher
"...musíme makať na ekonomike a chodiť vkuse do roboty. Čo zaberie každý deň celý deň v podstate a tým pádom na deti by nemal nikto čas..."
Ludia predsa pracovali aj minulosti. Castokrat bola ich praca casovo narocnejsia ako dnes, o fyzickej namahe ani nehovorim. Beznou sucastou bola detska praca - a to nielen doma alebo na poliach. Deti chodili do sluzieb, robili v baniach, pilach, neskor v tovarnach...
Rodicia mali na nich nielen menej penazi, ale aj casu, nemali moznost sa im venovat tak, ako dnes, vychovavali ich surodenci, alebo skratka okolite prostredie...
Dnes v priemyslenych krajinach sa rodi malo deti, lebo mame ine naroky na podmienky, v akych chceme zit a vychovavat deti. Ale to je len jeden aspekt. Prikladom je napr. Estonsko, kde sa vlada rozhodla podporit demograficky vyvoj podla mna velmi dobrym krokom - trojrocna materska s plnym platom rodica po celu dobu. Efekt? Ziaden.
Ludia maju skratka ine priority, nastavenie hodnot, predstavy o zivote. Mat vela deti znamena, cely zivotsa im venovat, a to dnes ludi nelaka.
@motorbreath
Mas pravdu, na udrzanie populacie treba 2,2 dietata na zenu. V EU sa prirodzeny prirastok pohybuje v intervale od 1,3-1,1. SR ma jeden z najnizsich.
Vyrazny populacny pokles sme tu mali naposledy na prelome 17. - 18. st, z inych dovodov samozrejme.
@vsakpredsajaa
Svet a život sa dá ovplyvniť. Taktiež vnútorná sila. Charakter človeka do veľkej miery určuje, aký bude jeho život. Charakter človeka sa dá značne ovplyvniť výchovou. Svet, život tu na zemi sa môže často javiť nespravodlivý ale ako sa človek cíti a ako ho prežíva, za to môže sám. Volá sa to zodpovednosť. Alebo inak - pravidlo sejby a žatvy. Čo zaseješ, ako sa o to postaráš, to budeš žať. Nemusí sa vždy úroda vydariť. Ale život nie je len o jednej úrode ale o stálom prinášaní plodov. S dobrými skutkami môžeš začať aj hneď - a onedlho príde úroda v podobe radosti. Z konania dobrých skutkov prichádza radosť. Robiť dobro človeku zachutí. Výhoda je že stačí snaha. Nie je dôležitý výsledok ako hlúpo učí dnešný svet. Snaha stačí.
@redchevrolet veď áno, ďeťom sa treba venovať. Ale hlavne to zaberie peniaze a čas. A nikto nechce aby jeho dieťa niečo nemalo. V Indii proste v 16 roční spolu majú dieťa a je to nejaky sused z ulice a stará sa o to matka alebo"stará sa" ... a vychováva ich "ulica" a potom chodia na vlakoch povešaní jak klobásky.
@wistingher Z výchovného hľadiska "dať dieťaťu všetko alebo veľa" nie je výchovné. Dieťa si spraví názor že v živote všetko dostane, na všetko má nárok, atď. a že je život spravodlivý. Deti čo "všetko dostanú" sú potom v živote nešťastné. Podstatné je aby dostali výchovu - a tá nezávisí od materiálnych možností (okrem stupňa biedy). Možno lepšia pre výchovu je v určitom stupni chudoba (nie núdza).
Doporučujem prečítať si knižku vynikajúcich uznávaných amerických klinických psychológov: Hranice a deti (Henry Cloud, John Townsend)
@kuko1965 @wistingher
Ano, tiez sa pripajam ku Kukovi. Dnes je castou chybou, ak rodicia chcu, nech ma ich dieta vsetko. Nie je mozne, aby aj dospely alebo hocikto mal vsetko predsa.
Netreba v nich vytvarat tuto falosnu iluziu.
Nemyslim, ze chudoba je vyhodnejsia. Pokojne mozu byt aj v bohatstve, ale nesmu mat ku vsetkemu neobmedzeny a nezasluzeny pristup.
Dalsim neblahym zapadnym trendom dneska je deti len chvalit a nic im nevytykat. Ako sa maju potom naucit, ze robia aj zle/nevhodne veci? Ako sa maju naucit rozlisovat medzi vhodnym/nevhodnym spravanim?
Dnes je v tomto specificka doba, v tom mal Kuko pravdu v predoslom prispevku.
Vidíte len čiernu alebo bielu farbu. Hovorím o normálnych bežných ľuďoch. Nie o bohatých generálnych manažéroch a chudobných obyvateľov Dilí.
To že sám môžeš dieťaťu dať všetko čo bude potrebovať, prípadne chcieť by si mal zaistiť v tejto dobe keď na to máš možnosti. Nie byť nezodpovedný. Výchovu má každý inú, to je zbytočné riešiť. Ak bohatý môže byť dobrý človek. Ale dnes je viac zlých ako dobrých. A je to výchovou. Každý normálny chce pre dieťa to najlepšie. Nech sa má lepšie ako si sa mal ty. Nech má čo si nemal ty atď. Nesúhlasím s príspevkom Kuka. Chudoba/Bohatstvo s tým samo o sebe nemá čo dočinenia. Ľudia formujú človeka. Či už je to vo forme kamarátov, rodičov, alebo cudzích ľudí.
@wistingher
Zrejme si nase prispevky celkom nepochopil. Nikto tu nepausalizoval zlo s bohatstvom a dobro s chudobou.
Dieta nemoze mat vsetko nie preto, ze je rodic nezodpovedny aleb nebodaj neprajny. Ide o to, aby pochopilo, ze veci na svete sa nedostavaju/nefunguju tak, ako si to vzdy bude ono predstavovat.
Vobec nehovorim len o materialnych veciach. Ma vediet, ze nie vzdy sa ma spravat podla svojej vole, ze ludia sa nebudu vzdy spravat podla jeho vole, ze okolnosti a faktory vo svojom zivote moze do istej miery ovplyvnit, ale musi sa vediet vyrovnat aj s prehrami alebo nepriaznou osudu.
V tom je sila cloveka.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
31 komentov
Keď som mal 13 rokov som si myslel že 18 ročný človek - preboha to už musí byť aký vyspelý, zodpovedný...
Mám 19, o pár týždňov 20 a cítim sa rovnako ako keď som mal 13, považujem sa za dieťa, a neviem si ani len predstaviť že ja by som mal deti. Čo sa neviem poriadne ani postarať o seba. Budem rád keď to sa mi jedného dňa podarí a bude zo mňa samostatná jednotka.
sorry
Kategoria "ine"
Neplánujem, a neviem či chcem, vždy som sa skôr prikláňala k nie, ale to kvôli mojej nevyzretosti (ja sama som ešte také velké decko) ale človek nikdy nevie.
Ak bude správny človek, dosť prostriedkov, a chuti do niečoho takého, tak ktovie... ale zatiaľ ma to neláka, napriek môjmu veku
Tvoje obavy su uplne bezne. Maju ich aj vsetky mamicky, kt. cakaju prvy prirastok.
Vlastne, uz len fakt, ze sa s tym v tomto veku zaoberas, je znakom, ze si zodpovedny. To je jeden z predpokladov uspesneho rodicovstva
@vsakpredsajaa
Svet bol vzdy "prijebany", len inym sposobom.
Hoci ludia nadavaju, dnes zijeme v dobe najslobodnejsej a najbohatsej, poskytujucej najviac moznosti. To kladie na nas aj ine naroky, ale to je uz iny pribeh.
Zaoberam sa rodicovstvom, rodinnym zivotom aj z historickeho aspektu (scasti aj profesne) a je holym faktom, ze dnes to ma rodic najjednoduchsie. Naslo by sa zopar aspektov, v com to mali zeny v minulosti lahsie (v zavislodti od spolocenskeho postavenia samozrejme), ale su to len ojedinele detaily.
Ludia mali deti v hojnom pocte v predpriemyselnej ere, pocas vojen, epidemii, okupacie, v zlocineckych rezimoch...
Tak nevidim dovod nechat sa odradit "prijebanou" dobou, inak by sme uz davno vyhynuli.
@redchevrolet
Nesúhlasím s tvrdením že "dnes to má rodič najjednoduchšie". Nedá sa to porovnávať. Myslím že to vždy mali rodičia ťažké. V dnešných časoch pribudli rodičom nové starosti o akých v minulosti ani neslýchali. Samozrejme dnes, ak človek chce, vie nájsť veľa hodnotných informácii o výchove. No je veľa informácii, ktoré môžu aj pomýliť. Nehovoriac o masmédiách, a podobne. Myslím že to mali rodičia vždy rovnaké.
Motto:
"Nevychovávať dieťa je znakom nenávisti nie lásky." (Biblia - Príslovia 13,24)
Čo sa týka vymretia, možno to znie sebecky, ale je mi úplne jedno či vymreme alebo nie. Po mojej smrti, alebo aspoň po 70. narodeninách nech príde aj 3. svetová vojna. Nepociťujem k ludstvu ako celku nejakú lásku ani nič podobné. Aj dinosaury vymreli, možno po nás príde zase niečo lepšie.
Dakujem za pripomienku. Samozrejme suhlasim, ze zlozitost rodicovstva sa meni v zavislosti od doby a v kazdej je to svojim sposobom "tazke".
Mala som skor na mysli spolocensko-materialno-technicko-zdravotnicky aspekt, ktory je dnes u nas najpriaznivejsi nielen pre rodicovstvo, ale aj zivot celkovo. K tomu viac v dalsom tagu.
Sucasne komplikacie rodicovstva suvisia ciastocne prave s tymto faktom, ze sa mame dobre. Trefne si naznacil, ze napr. rozne informacie o vychovnych pristupoch su dvojsecna zbran.
Na rozdiel od minulosti ma rodic vasciu moznost ich eliminovat a ovplynit, zalezi, ako a kedy sa k tomu postavi.
@wistingher
"...musíme makať na ekonomike a chodiť vkuse do roboty. Čo zaberie každý deň celý deň v podstate a tým pádom na deti by nemal nikto čas..."
Ludia predsa pracovali aj minulosti. Castokrat bola ich praca casovo narocnejsia ako dnes, o fyzickej namahe ani nehovorim. Beznou sucastou bola detska praca - a to nielen doma alebo na poliach. Deti chodili do sluzieb, robili v baniach, pilach, neskor v tovarnach...
Rodicia mali na nich nielen menej penazi, ale aj casu, nemali moznost sa im venovat tak, ako dnes, vychovavali ich surodenci, alebo skratka okolite prostredie...
Dnes v priemyslenych krajinach sa rodi malo deti, lebo mame ine naroky na podmienky, v akych chceme zit a vychovavat deti. Ale to je len jeden aspekt. Prikladom je napr. Estonsko, kde sa vlada rozhodla podporit demograficky vyvoj podla mna velmi dobrym krokom - trojrocna materska s plnym platom rodica po celu dobu. Efekt? Ziaden.
Ludia maju skratka ine priority, nastavenie hodnot, predstavy o zivote. Mat vela deti znamena, cely zivotsa im venovat, a to dnes ludi nelaka.
@motorbreath
Mas pravdu, na udrzanie populacie treba 2,2 dietata na zenu. V EU sa prirodzeny prirastok pohybuje v intervale od 1,3-1,1. SR ma jeden z najnizsich.
Vyrazny populacny pokles sme tu mali naposledy na prelome 17. - 18. st, z inych dovodov samozrejme.
Svet a život sa dá ovplyvniť. Taktiež vnútorná sila. Charakter človeka do veľkej miery určuje, aký bude jeho život. Charakter človeka sa dá značne ovplyvniť výchovou. Svet, život tu na zemi sa môže často javiť nespravodlivý ale ako sa človek cíti a ako ho prežíva, za to môže sám. Volá sa to zodpovednosť. Alebo inak - pravidlo sejby a žatvy. Čo zaseješ, ako sa o to postaráš, to budeš žať. Nemusí sa vždy úroda vydariť. Ale život nie je len o jednej úrode ale o stálom prinášaní plodov. S dobrými skutkami môžeš začať aj hneď - a onedlho príde úroda v podobe radosti. Z konania dobrých skutkov prichádza radosť. Robiť dobro človeku zachutí. Výhoda je že stačí snaha. Nie je dôležitý výsledok ako hlúpo učí dnešný svet. Snaha stačí.
Doporučujem prečítať si knižku vynikajúcich uznávaných amerických klinických psychológov: Hranice a deti (Henry Cloud, John Townsend)
@wistingher
Ano, tiez sa pripajam ku Kukovi. Dnes je castou chybou, ak rodicia chcu, nech ma ich dieta vsetko. Nie je mozne, aby aj dospely alebo hocikto mal vsetko predsa.
Netreba v nich vytvarat tuto falosnu iluziu.
Nemyslim, ze chudoba je vyhodnejsia. Pokojne mozu byt aj v bohatstve, ale nesmu mat ku vsetkemu neobmedzeny a nezasluzeny pristup.
Dalsim neblahym zapadnym trendom dneska je deti len chvalit a nic im nevytykat. Ako sa maju potom naucit, ze robia aj zle/nevhodne veci? Ako sa maju naucit rozlisovat medzi vhodnym/nevhodnym spravanim?
Dnes je v tomto specificka doba, v tom mal Kuko pravdu v predoslom prispevku.
To že sám môžeš dieťaťu dať všetko čo bude potrebovať, prípadne chcieť by si mal zaistiť v tejto dobe keď na to máš možnosti. Nie byť nezodpovedný. Výchovu má každý inú, to je zbytočné riešiť. Ak bohatý môže byť dobrý človek. Ale dnes je viac zlých ako dobrých. A je to výchovou. Každý normálny chce pre dieťa to najlepšie. Nech sa má lepšie ako si sa mal ty. Nech má čo si nemal ty atď. Nesúhlasím s príspevkom Kuka. Chudoba/Bohatstvo s tým samo o sebe nemá čo dočinenia. Ľudia formujú človeka. Či už je to vo forme kamarátov, rodičov, alebo cudzích ľudí.
Zrejme si nase prispevky celkom nepochopil. Nikto tu nepausalizoval zlo s bohatstvom a dobro s chudobou.
Dieta nemoze mat vsetko nie preto, ze je rodic nezodpovedny aleb nebodaj neprajny. Ide o to, aby pochopilo, ze veci na svete sa nedostavaju/nefunguju tak, ako si to vzdy bude ono predstavovat.
Vobec nehovorim len o materialnych veciach. Ma vediet, ze nie vzdy sa ma spravat podla svojej vole, ze ludia sa nebudu vzdy spravat podla jeho vole, ze okolnosti a faktory vo svojom zivote moze do istej miery ovplyvnit, ale musi sa vediet vyrovnat aj s prehrami alebo nepriaznou osudu.
V tom je sila cloveka.