S rozvážnou hlavou sa to dá. Je v tom ale strašne veľa stresu. Mnohého z neho sa dá striasť rôznymi praktikami a organizovaním si hrania, na ten zvyšok treba mať proste talent a odolnosť a samozrejme celkovo na to potrebuješ dosť veľa skúseností. Poznať turnaje, ľudí...
Ja osobne však nepoznám nikoho kto to tak robí a minimálne jeden mesiac v roku neskončil s tým, že si musel nakoniec na živobytie požičiavať.
@grietusha ani neviem, čo tu mám akože napísať. asi len toľko, že pokiaľ je človek aspoň trochu kompetentný a snaživý, tak ešte stále môže mať štandardný mesačný zisk vyšší než slovenský štandardný plat.
Už nehrávam, hrával som na bwine, po 3-5 stolov 10e vstupné 10miest 50/50 výhra a dalo sa tam za dve hodinky naškrabať okolo 30eur a to mi stačilo za deň dať, na druhej strane stačilo mať trošku viac smoly a do hodiny mohol byť človek vo fajnom mínuse. Inak už nehrávam, jeden čas som obehával herne, kde bolo omnoho ľahšie hrávať, ale s tým som tiež pred pár rokmi sekol. Celkovú bilanciu mám tak 4000eur+ za dva roky hrania z toho 1000eur som získal na poslednom turnaji, ktorý som hral, kde som začal s decovým ginom a zobudil sa o piatej ráno na pohovke v herni s ogrcanou hlavnou výhrou vo vrecku a o svojej "geniálnej" hre som sa dozvedal len z rozprávania iných. Potom som to už nadobro ukončil. Ak to mám teraz spätne zhodnotiť celkovo to za ten stres,čas a námahu ani náhodou nestálo.
Bráchu to však drží aj občas vezme nejakú výhru na turnajoch, ale ten okrem vstupného vráža peniaze aj do kníh a celkového zvyšovania svojej úrovne, čo ho stálo dosť, na druhej strane teraz šetrieva na vstupnom do turnajov, keďže tie menšie kde sa hráva o miestenky na väčšie zvláda bez problémov. Celkovo je to proste náročné nie len v hre ale aj mimo nej a treba si ujasniť v hlave nie len svoj postup pri stole ale aj mimo neho, on sa tomu venuje už vyše 7rokov takto, ale čo viem ani on si nedovolí mať to ako hlavný príjem a má to viac ako hobby v ktorom sa rád zdokonaluje. takže to fakt zhodnoť a pozisťuj si čo môžeš ak sa do toho rozhodneš investovať peniaze a čas s vidinou, že sa ti to môže stať živobytím. Šťastie ti proste nebude stačiť a ani kvázi schopnosti pochytané na pár turnajoch.
tak urcite sa da ale ja napriklad tazko lebo som kkt co ani nevie presne tie pokrove vyrazy a ani po anglicky ale tak s kamaratmi hravame len tak o nic
@tunidlo inak prečo si myslíš, že hranie pokru nie je užitočné?
akože isteže, ak si užitočné činnosti zadefinujeme tak, že sú to činnosti, ktorými vznikajú nejaké veci/služby, ktoré priamo v shortterme zvyšujú komfort ľudstva, tak poker asi nie je moc užitočný. len slovo užitočný sa dá poňať aj širšie.
napr. ja osobne to vnímam poker ako činnosť na prerozdeľovanie peňazí - tí ľudia, ktorí v pokri prehrávajú, by tie peniaze rozbili tak či onak a tým, že sa dostanú ku mne, ich môžem používať užitočnejšie, než keby ich používali oni.
@alpynus polka slovenska ma 500 eur cisteho, 6 tisic rocne. clovek s priemernym iq po par stovkach hrania a studovania pokru si vie mesacne tolko zarobit pokrom
@shit dovolím si nesúhlasiť. akože hitol pár turnajov, lebo má skrátka lifetime luck v MTTčkách, ale inak o pokri veľa nevie - viď príšerná úroveň tej jeho knihy alebo to, že keď bol ešte pokerstars pro, tak radšej hrával iba NL2 alebo NL5, lebo na vyššie stakes skrátka nemá priemerný online smallstakes grinder by ho porážal.
ja hrávam poker,len mám teraz nejakú dobu pauzu a míňam na poker velmi málo,väčšinou navštevujem freerolly,čiže tam nedám ani cent a podarilo sa mi už vyhrať,aj ked je to niekedy zložitejšie,ale dá sa to,aj 100 euro som zobral zadarmo ..len treba hrať lepšie ako ostatní a mať šťastný deň ...v BA je vela možností freerollov,v iných mestách neviem ako to je...čo sa týka pokru cez net,na starse a podobných sa tiež nájdu nejaké...každý by mal nabrať skúsenosti najprv takto,ja poker hrám 3 roky ale nechcem byť gembler,tak peniaze do toho stále nedávam
@tunidlo dosť scestné prirovnanie, keďže kradnutie je akt násilia, ale do pokru idú všetci účastníci dobrovoľne a navyše, ten, ktorý prehráva, má z toho ako bonus fun value a day dreaming value.
No ono to samé o sebe nie je prirovnanie, len použitie tej istej argumentácie v inom prípade, čo ukazuje, že tá argumentácia sama o sebe toho až tak veľa neznamená.
Netvrdím, že hranie pokru je nejaké veľmi podobné kradnutiu, ale čo sa týka užitočnosti v širšom zmysle, tam je tá paralela celkom silná.
Alebo možno to aj je prirovnanie, to je asi na priveľmi dlhú a zbytočnú debatu, povedzme, že za prirovnanie, čo sa týka tohto jedného jednoduchého aspektu, to asi aj môžeme považovať
@tunidlo položme si takúto otázku - čo je užitočné? a potom môžeme ďalej premýšľať, lebo koncept užitočnosti je dosť vágny.
tak či onak, keď takto pristupuješ k pokru, tak by si podľa správnosti mal takýmto spôsobom pristupovať k akýmkoľvek iným mentálnym a fyzickým športom, k umeniu a vôbec ku všetkému, čo priamo nesúvisí s priamym získavaním úžitkového jedla a vody (za predpokladu, že nerazíš filozofiu breatharianismu).
@33 ale nie, predsa hru s exaktnými pravidlami, ktorú všetci účastníci hrajú preto, lebo ju dobrovoľne chcú hrať, nemôžeš ani omylom prirovnávať ku kradnutiu to už by si mohol aj šachový/tenisový/akýkoľvek iný turnaj takto ohodnotiť.
@alpynus
Všetky koncepty sú vágne, môžme sa s tým buď zmieriť, alebo môžeme celý život mlčať.
A podľa mňa to k tomu nijakým spôsobom nevedie. V pokri lepší porazí horšieho a zarobí na ňom. V športe (proti ktorému mám často tiež isté výhrady) jeden porazí druhého a ak všetko prebehne po správnosti, obom zaplatia tí, ktorí sa na to chceli pozerať. S umením takisto, len tam už ani nikoho netreba poraziť ... Atd. ... Aj umenie aj šport tým pádom sprostredkúvajú nejakú hodnotu, o ktorú je záujem a po zaplatení za umenie alebo športové podujatie by mali byť spokojné obe strany (ak zrovna nešlo o shitný zápas ) ... Toto pri hazarde moc nefunguje.
@35
Ak nám ide o aspekt užitočnosti, tak samozrejme, že môžem. Ono porovnanie aspektu užitočnosti kradnutia a pokru nijako nezávisí od ich rozdielnosti, čo sa týka intencionality zúčastnených.
@tunidlo no veď keď už máme možnosť komunikovať, tak nemusíme mlčať a môžeme si objasniť, o akom koncepte užitočnosti je reč.
no povedal by som, že vo väčšine športových turnajov, ktoré nie sú na top úrovni, sa na cenový fond skladajú samotní účastníci. napr. na takmer akomkoľvek šachovom turnaji sa tiež platí vstupné a tí, čo sa umiestnia dobre, dostanú peniaze a tí ostatní nie, čo je v podstate ten istý princíp, ako funguje aj v pokri. nevraviac o tom, že najväčšie pokrové turnaje sú taktiež dotované aj divákmi a sponzormi.
"Toto pri hazarde moc nefunguje." - lenže poker nie je hazard je to mentálna hra a tak či onak, ako som spomínal vyššie, tí, ktorí prehrávajú, z toho určite majú nejaký druh pôžitku a spokojnosti a osohu, inak by do toho nešli.
no vysvetli, čo je to ten "aspekt užitočnosti", aby sme sa mohli pohnúť ďalej.
Neviem, prečo by poker o peniaze nebol hazard a ešte stále tam na wiki stránke poker svieti ako hazardná hra č.1
Čo sa týka užitočnosti, skúsme užitočnou transakciou nazvať takú, po ktorej prebehnutí sú spokojné všetky strany. Alebo za vhodných štandardných okolností sú spokojné všetky strany.
Alebo, ak nechceme, aby sme výmenu kartičiek pokémonov medzi deťmi chápali ako niečo dlhodobo užitočné, aspoň by som skúsil nenazvať užitočným presný opak, kedy je po transakcii jedna strana spokojná a jedna (alebo viaceré) strana nespokojná.
Sudcovia by sa na mňa teraz asi nasrali, ale ja by som ich z tohto frameworku skúsil vyňať, keďže nie sú tradičnými producentmi hodnôt, ale skôr nejakými strážcami, na ktorých sa asi toto vzťahovať nemusí.
No, musím povedať, že nemám dojem, že by zakladateľ diskusie mal v pláne začať zajtra hrať najväčšie pokrové turnaje a nechať si platiť od divákov, ktorých bude zabávať.
A pevne verím, že ľudia, ktorí idú cez víkend na turnaj v lakrose (alebo v čomkoľvek inom) nie na top úrovni, a za prvé miesto vyhrajú úžasnú prémiu 50 eur, okrem tohto víkendového lakrosu robia cez týždeň niečo užitočné a nežijú profesionálne z peňazí, ktoré získajú od horších hráčov lakrosu.
A neviem, či už som sa pýtal, či si zisťoval od nejakých hráčov, od ktorých si napríklad získal množstvo peňazí, nakoľko povzbudene sa po tom, ako ťa zadotovali o 500 dolárov, povedzme, cítia, ale akosi ma to ťahá k predpokladu, že sa až tak dobre necítia a možno sa ti tento môj predpoklad bude zdať kontraintuitívny, ale mám za to, že do toho pokru šli preto, aby vyhrali, nie preto, aby prehrali a boli potešení touto prehrou a mali z nej veľký osoh, pôžitok a pocit spokojnosti.
@tunidlo ako isteže, ak si pojem "hazard" zadefinujeme široko ako akúkolvek hru, v ktorej ide o peniaze, tak doň poker môže spadať, ale v užšom zmysle slova poker podla mňa nie je hazardnou hrou, pretože neprejde nasledujúcim testom - hazardná hra je taká hra, v ktorej hráč nemôže zámerne prehrať. napríklad taká ruleta je hazardná hra, lebo hráč v nej nemôže zámerne prehrať (nemôže si povedať, že "a teraz just vsadím na sedmičku a určite prehrám), ale poker hazardná nie je, lebo zámerne prehrať sa dá.
"Čo sa týka užitočnosti, skúsme užitočnou transakciou nazvať takú, po ktorej prebehnutí sú spokojné všetky strany." - veď v poriadku. a ty si myslíš, že ten poker hrávajú nejaké mentolky? hrávajú ho zväčša rozumní ľudia a tí, ktorí prehrávajú, z toho taktiež majú nejakú formu spokojnosti - ako som spomínal vyššie, či už fan value alebo day dreaming value alebo spústu iných vecí, ktoré mi nenapadajú.
no a ešte som nemal možnosť spýtať sa hráča, od ktorého som vyhral nejakú troj-štvorcifernú sumu, či nezačne plakať teraz alebo čo, ale predpokladám, že tú hru hrajú len tí, ktorým nevadí, že existuje pravdepodobnosť, že tieto sumy prehrajú.
@ao "hazard je risk" - to je veľmi zjednodušená definícia, s ktorou nemôžem súhlasiť. mimo iného, "risk" je väčšinou presne stanovený matematický koncept, ktorý sa riadi pravdepodobnosťami a štatistikami, čiže takto podložené "riskovanie" nie je triafanie do neznáma.
"Cize kym riskujes prehru 4000€ tak ma @tunidlo pravdu." - dajak mi ušlo, čo si touto poznámkou chcel povedať.
@ao akože mne je jedno, čo si myslíš, nemám žiadny dôvod na to, aby som nejakého random diskutujúceho presviedčal o tom, že poker je hra schopností. a tak či onak sa mi zdá, že sa tu jedná skôr o slovíčkarenie. či skutočne si myslíš, že v pokri nemajú schopnosti hráča žiadny vplyv na long-term výsledky?
tak či onak, ja si tých svojich 40-160 hodín mesačne odklikám a tých svojich $4k-$20k zaknihujem bez ohľadu na to, čo sa deje v tvojej hlave -)
@alpynus Vyhravaj si v tom kolko chces, nic to nezmeni na tom, ze to je hazardna hra.
Znovu opakujem, ze hazard je definovany riskom, nie tym ze je vysledok neovplyvnitelny.
A debilne ad hominem poznamky (so smajlikom ci bez) si nechaj pre niekoho ineho
No, tuším, čo sa hazardu týka, tak už to bolo dostatočne rozobrané, zdá sa.
Alebo ak nie, tak dodám, že hazardnou hrou označujem to, čo ty označuješ hazardnou hrou v širšom slova zmysle.
Téza, tvrdiaca, že dlhodobo prehrávajúci hráči z toho v princípe musia mať fun value a neviemčo síce vôbec neznamená, že je profesionálny poker zrovna užitočným živobytím, ale aj tak ma strašne zaujíma, odkiaľ pochádza.
Prečo stále predpokladáš, že všetky ľudské rozhodnutia sú dokonale racionálne a ideálne a neexistuje žiadny dôsledok ľudského rozhodnutia, ktorý môže človeka priviesť či už k oľutovaniu samotného rozhodnutia, alebo aspoň k oľutovaniu tohto dôsledku?
Asi im nevadí, že existuje taká pravdepodobnosť.
Tipujem, že im vadí, že sa to stane.
Možno niektorým to nevadí, lebo sú to nejakí zvláštni ľudia, ktorí peniaze len tak rozhadzujú naokolo ... Ešte stále to nie je užitočné.
@tunidlo ako sa spomínalo vyššie, "užitočnosť" je veľmi vágny pojem.
máš k nemu dosť jednoznačný postoj, že "Čo sa týka užitočnosti, skúsme užitočnou transakciou nazvať takú, po ktorej prebehnutí sú spokojné všetky strany." a ja sa obávam, že je to až príliš veľké zjednodušenie, ktoré presne neopisuje stav reality.
ono, tie peniaze, ktoré sú v pokri, by tam boli bez ohľadu na to, či ho hrám alebo nehrám. tí ľudia, ktorí prehrávajú peniaze v pokri, majú skrátka sklon k gambleniu a k prehrávaniu peňazí a ak by nebol online poker, tak by ich prehrali inde. sú to skrátka dead money, ktoré skôr či neskôr uchmatne niekto iný. no a tým, že vytváram možnosť, aby som ich uchmatol ja, zároveň vytváram potenciál na to, aby som ich prerozdelil jednak lepšie ako ten človek, ktorý gamblí a dvak lepšie ako tí ľudia, ktorí by ich uchmatli miesto mňa.
no a mimo iného, keď si vhodne ujasním svoje mizantropické tendencie, plánujem v budúcom roku v bratislave otvoriť nejakú neziskovú galériu umožňujúcu prezentovať kreativitu mladým umelcom, čím reálne zhmotním pregamblené peniaze do niečoho kvázi spoločensky užitočného.
"Prečo stále predpokladáš, že všetky ľudské rozhodnutia sú dokonale racionálne a ideálne a neexistuje žiadny dôsledok ľudského rozhodnutia, ktorý môže človeka priviesť či už k oľutovaniu samotného rozhodnutia, alebo aspoň k oľutovaniu tohto dôsledku?" - po cca. jednom roku hrania online pokru som čo sa tohto týka sociálny darwinista
Pred chvíľou to boli ľudia, ktorí z toho majú strašnú entertainment value a teraz sú to gambleri, ktorí by to rozhádzali tak či tak.
Každopádne, ani tieto dve skupinky to samozrejme nevystihujú, lebo svet nie je čiernobiely, ale snáď k tomu netreba písať viac.
Ono veľa rôznych vecí je v stave, ktorý by som napríklad ja osobne nepovažoval za ideálny.
Ak nájdem nejakého na mol ožratého nezobuditeľného pána ležiaceho na chodníku, ktorému z vrecka trčí peňaženka, je celkom možné, že peniaze z tejto peňaženky sú stratené. Ja by som ich napriek tomu nerád z tej peňaženky (za racionalizácie, ako ich ja úžasne použijem) zobral.
Aby som to opísal aj mimo tohto príkladu, ktorý sa ti nebude páčiť, lebo zasa miešam poker s niečím iným a škaredým - Nejaký stav vecí je pre mňa škaredý možno bez ohľadu na jedno indivíduum, ktoré do týchto vecí môže zasiahnuť, stále to však nepovažujem za vhodné, ak sa do týchto škaredých vecí niekto zamieša. A už vôbec nie za užitočné.
Veľmi rád hovoríš o longterme, ale toto používanie peňazí menej šikovných ľudí, to je tak okaté short-term solution, ktoré kazí long-term pre teba a tvoje schopnosti profesionálne venovať sa niečomu inému, pre ľudí, ktorí nebodaj môžu mať problém s gamblingom a mám pocit, že pre každého.
V poriadku, ten nápad s galériou veľmi oceňujem.
Len ako hnidopišské hovado musím povedať, že ešte viac by som to ocenil, ak by to celé bolo financované z peňazí získaných užitočnejším spôsobom
K sociálnemu darwinismu snáď neskôr, v nejakej inej téme, do toho by som naozaj teraz zašiel nerád
@tunidlo tak profily prehrávajúcich hráčov sú rôzne. population read mám zatiaľ taký, že najviac $ do toho vkladajú bohatí "podnikatelia" z šedej ekonomiky ruska a číny a potom podnikatelia z nemecka. tieto peniaze tvoria určite viac než 70% celého systému.
no a potom sú tam takí, ktorí majú normálnu prácu a normálny život a poker berú ako koníček a hobby. tak, ako je napr. na šachovom turnaji vstupné 10e-50e a amatéri si ho zaplatia, aby si zahrali, tak tak isto si aj pokroví rekreanti zaplatia, aby si zahrali. napr. už asi rok ma pozýva skupina kamarátov-amatérov zo žiliny, aby som si s nimi zahral NL100 (čiže buy-in by bol 100 eur). vedia, že so mnou pravdepodobne prehrajú, ale zaujíma ich, ako sa im bude dariť proti profesionálovi a možno sa odo mňa naučia čosi nové a tak.
no a úplne zanedbateľnú časť tvoria nepoučiteľní gambleri, ktorí pregamblili povedzme dom alebo čo, ale toto je fakt tak strašne malé percento, že nemá zmysel to rozoberať.
"Ak nájdem nejakého na mol ožratého nezobuditeľného pána ležiaceho na chodníku, ktorému z vrecka trčí peňaženka, je celkom možné, že peniaze z tejto peňaženky sú stratené." - porovnávaš úplne neporovnateľné. poker hrajú všetci dobrovoľne a zámerne a cielene a vedome a vedia, prečo ho hrajú. ale ok, nemusíme v tomto asi moc pokračovať, lebo by sme sa zacyklili.
"Len ako hnidopišské hovado musím povedať, že ešte viac by som to ocenil, ak by to celé bolo financované z peňazí získaných užitočnejším spôsobom" - no ono, fakt pochádza drvivá väčšina peňazí v pokri z vreciek bohatých šedých podnikateľov (určite majú niektorí z nich aj červené fľaky na košeli) a vďaka tejto hre majú relatívne slušní a poctiví ľudia vcelku fajn možnosť dostať sa k tým peniazom späť.
čím samozrejme nechcem povedať, že hranie pokru je nejaká bohviejaká činnosť, ale chcem povedať, že to nie je nebohviejaká činnosť a že je to približne tak isto bohviejaká činnosť ako akákoľvek iná činnosť.
Musím sa priznať, že osobne by som dúfal, že sa po takom turnaji s kamarátmi, od ktorých získaš po 100 eur nebudeš cítiť ako oddaný služobník spoločnosti
Opäť platí pri porovnaní to isté, čo vyššie. Ja tam nehľadám analógie, ktoré tam nie sú a to, čo vravíš, mi je jasné.
Chcel som tým povedať - ani jedno, ani druhé sa mi až tak nepozdáva ... Pri jednom, ani pri druhom sa mi nepozdáva argumentácia "však bezo mňa by to tak tiež dopadlo"
No, ja by som rád povedal, že nie je tak isto bohvieaká
Lebo niekto pozametá chodník a krásny dôsledok tohto jobu je, že niekto pozametal chodník. Niekto mi predá chlieb a ja ho môžem zjesť. No a niekto vyhrá v pokri a ... Nejako sa nestalo nič, čo by stálo za reč
No a v argumente o podnikateľoch osobne vidím racionalizáciu na druhú, ale tuto akosi musím skonštatovať, že v tom tiež vidím, čo ja chcem a v tomto sme možno podobne neobjektívni
@tunidlo tak ja to už ani moc nevnímam ako eurá alebo doláre, ale skôr ako žetóny. no a zhodou okolností si potom tie žetóny môžem vymeniť za eurá alebo doláre a zhodou okolností mi niekto za tie eurá alebo doláre vymení tovar alebo služby.
"No a niekto vyhrá v pokri a ... Nejako sa nestalo nič, čo by stálo za reč " - no tento tvoj postreh pramení z faktu, že nie si pokrový hráč ani pokrový fanúšik a všeobecne nadšenec hier a športov. tak isto by si mohol povedať, že keď niekto vyhrá napríklad tenisový zápas, tak sa nestalo nič, čo by stálo za reč. áno, pre teba to nestojí za reč, ale pre tenisových fanúšikov a hráčov stojí.
podobne ako v akýchkoľvek iných športoch alebo činnostiach, aj v pokri sa vyskytuje umenie a krása a určite sa tam deje množstvo vecí, ktoré stoja za reč pre tých, ktorí sú nejakým spôsobom involvnutí v tejto hre.
"No a v argumente o podnikateľoch osobne vidím racionalizáciu na druhú, ale tuto akosi musím skonštatovať, že v tom tiež vidím, čo ja chcem a v tomto sme možno podobne neobjektívni" - to nič, z môjho subjektívneho hľadiska objektivita aj tak neexistuje a ani principiálne nemôže existovať a aj keby náhodou existovala, tak nemám žiadny prostriedok, ktorým by som zistil, či existuje, takže mi môže byť ľahostajná.
okej, touto romantickou metafyzickou úvahou snáď môžeme ukončiť tento thread
A budeš sa cítiť ako služobník spoločnosti, dostávajúci adekvátnu kompenzáciu za svoju službu?
Ja by som sa tak napríklad rád v budúcom povolaní cítil, ako víťaz takéhoto kamarátskeho turnaja si taký pocit ale predstaviť neviem.
No, tu je ten rozdiel, zasa, vo vhodnom prípade ten tenisový zápas zaplatia fanúšikovia, ktorí to chcú vidieť. Nejde o výhru lepšieho a prehru horšieho. A na rozdiel od internetového pokru to naozaj niekto vidieť chce
Podľa mňa sa krása vyskytuje aj vo futbale medzi priateľmi, na ktorý sa nikto nepozerá, ktorý by som, vzhľadom na to, že nikoho nezaujíma, nepovažoval za užitočnú formu živobytia.
@jerometoucanrainbow "Dag Palovič vie o pokri asi toľko, čo o dobrej detektívke" úplný súhlas.
"a ak má niekto pocit, že je to hazard, má v podstate také isté šance na výhru ako ja...kľudne sa ozvite, rád si s vami zahrám" - hej hej poker je hazard, zahráš si napr. HU NL200 100BB deep?
@tunidlo "A budeš sa cítiť ako služobník spoločnosti, dostávajúci adekvátnu kompenzáciu za svoju službu?" - nemám potrebu cítiť sa ako služobník spoločnosti. kdesi v hĺbke svojej duše som mizantrop a svoj pobyt na tejto planéte považujem za dovolenku/návštevu, takže myšlienka slúžiť ľuďom ma moc nefascinuje.
"A na rozdiel od internetového pokru to naozaj niekto vidieť chce" - tak čudoval by si sa, ale online pokroví hráči majú množstvo fanúšikov a followerov. napr. už aj taký ja ich mám na jednej sociálnej sieti už cez 250 a to zatiaľ ani zďaleka nekopem pokrovú extratriedu. no a normálne sa zaujímajú o to, čo si myslím a čo robím a všeličo, pravidelne postujem svoje grafy a zaujímavé herné situácie a je o to záujem.
skrátka som v tej komunite považovaný za normálneho profesionálneho hráča, ktorého fanúšikovia tej hry rešpektujú a uznávajú a majú z neho nejaký osoh. pokroví fanúšikovia pristupujú k pokrovým profesionálom veľmi podobne ako napr. tenisoví fandovia k tenisovým.
Potom neviem, prečo ti tak vadí, keď označím toto živobytie za neužitočné
Resp. relatívne neužitočné, majúce v absolútnom merítku takmer nulový level užitočnosti.
Keď ti budú platiť oni a nie prehrávajúci súper, začne táto analógia s tenisom dávať zmysel.
"a navyše tu obhajuješ poker a potom si zrazu myslíš, že by si mal 50% šancu proti mne" - zahral som sa na bumhuntera a chcel som ťa namotivovať k akcii -) ale tak samozrejme že viem, že ako top cg reg by som mal na teba v HU riadnu edge a dokonca si myslím, že mám na teba edge v akomkoľvek NLHE formáte a aj v tvojom hlavnom.
@tunidlo no je užitočné minimálne pre mňa a nevadí mi, keď ho označíš za neužitočné, pokiaľ označíš za neužitočné takmer všetky iné (zárobkové) činnosti.
to, že napr. nejaký lekár je užitočnejší než decentný pokrový hráč, je len tvoja fikcia a domnienka.
"Keď ti budú platiť oni a nie prehrávajúci súper, začne táto analógia s tenisom dávať zmysel." - myslím, že vnímaš poker moc result oriented. ono to nie je tak, že mi nejaký konkrétny súper platí, ale skôr tak, že je v tom pokri nejaký fond a tí najlepší sa dostanú k určitej časti z neho.
takýto podobný systém je aj v iných športoch, len s tým rozdielom, že v pokri do toho systému prispievajú rekreační hráči trochu viac než v iných športoch. no zas v iných športoch prispievajú viac rekreační sledovači a tí si za to ani len nezahrajú
@ao nepletie si nikto nič, ty máš len skrátka vadnú definíciu slova hazard, podľa ktorej by bol aj šachový turnaj, kde by bolo vstupné 1 euro, tiež hazard.
@alpynus@ao s michalom horackom som raz videl dobry rozhovor o tomto a aj o vselicom inom (a dufam ze to bolo o tomto, nepamatam si uz presne , skusim najst
@57 btw nemyslíš, že si znižuješ edge sharovaním svojich myšlienkových pochodov, samozrejme beriem to, že je to dvojsečná zbraň a aj ty naopak môžeš niečo prijať, ale či sa ti to oplatí a kde je tá hranica, keď viacej dávaš ako príjmaš
@ao tak v tomto prípade pokuľháva užitočnosť takto definovaného pojmu "hazard". ale akože kľudne ho používaj v tomto význame, je mi to ľahostajné.
a tak či onak, v pokri vôbec nejde o to, že "stavme sa kto vyhrá túto ruku", ale o to, že každý hráč má určitý počet chipov, sú mú priraďované náhodné karty a cieľom hry je získať čo možno najväčší počet chipov.
to, že zrovna v tomto svete a čase si za tie chipy môžem vymeniť $, je len zhoda okolností.
@etelnair pre mňa to vyzerá ako zhoda okolností napr. aj v šachu by som si mohol za fide rating vymeniť $, len zhodou okolností mi žiadny šachista nevymení 100 elo bodov za $100, no zhodou okolností mi pokroví hráči vymenia 100 chipov za $100.
ale tak isteže, dá sa tá zhoda okolností ponímať aj ako spoločenská dohoda, no pokiaľ sa ktosi bytostne cíti odlúčený od spoločnosti, tak je preňho spoločenská dohoda len nejaká náhodná zhoda okolností. presne taká, ako keď sa tri veveričky dohodnú, že túto zimu prezimujú v tej a tej skrýši a spravia si zásoby o veľkosti dvadsať orechov.
@alpynus Vysvetlis mi preco by to malo akokolvek pokulhavat?
Hazard je vseobecny pojem, ktory (zjednodusene) oznacuje riziko.
Hazardne moze byt kadeco, nielen hry. Hazardne moze byt napriklad prostredie. Hazardne prostredie rozhodne nie je take, kde je 50:50 sanca, ze dojdes k ujme na zdravi.
Rovnako ako hazardna hra rozhodne nie je taka, kde je samotne riziko postavene na faktore nahody.
Ale ked mas lepsiu definiciu, rad si ju vypocujem.
počkať, to prirovnanie s veveričkami som trochu pokašlal ak by som to mohol vylepšiť, tak by som napísal, že je to taká istá zhoda okolností, ako keď sa veveričky dohodnú, že za jeden žaluď si budú dávať dva vlašské orechy a naopak.
@ao lenže ja ten poker vôbec nevnímam ako nejaké riziko, ale ako kartovú hru s žetónmi. tak, ako v každej inej hre môžem vyhrať/prehrať, tak tak isto môžem vyhrať/prehrať aj v pokri a nevidím žiadny dôvod, kvôli ktorému by mal byť poker hazard a napríklad šach nie.
poker je skrátka mentálna kartová hra, nie hazard. ale tak môžeš mi vysvetliť, prečo je podľa teba poker hazard a šach alebo futbal nie.
@alpynus Zil som v tom, ze som to uz vysvetlil.
Hazard neznamena riziko vyhry/prehry. Hazard znamena riziko straty nejakeho statku (peniaze, majetok, zdravie, ...)
Ked budes hrat poker kde nebudes mat sancu, ze by si prisiel o majetok, tak to hazard nebude. (To ze si presvedceny o tom, ze neprehras neznamena, ze skutocne prehrat nemozes)
Ked budes hrat sach o peniaze, tak to hazard bude.
Ked budes hrat futbalovy zapas s vedomim, ze pri prehre prides o dom, alebo ti utnu ruku, tak to tiez hazard bude.
@ao ah takto, tak v tomto pripade thx captain obvious.
a keď pôjdeš najbližšie okolo nejakého šachového alebo tenisového turnaja, kde bude štartovné 2 eurá, tak im prosím nezabudni oznámiť, že hrajú hazardnú hru.
@alpynus tam ti točí po leveloch/limitoch pot limit holdem, omaha,razz, stud hi/lo, príp k tomu ešte priberáš badugi 2-7 single/triple draw
ja sa to snažím striedať, po čase mám vždy obdobia, keď ma nebaví presedieť celé dni pri pokri, tak sa venujem miesto toho napr stávkovaniu
@74 pri tej definícii hazardu, čo znie ako vystrihnutá z ekonomických skrípt...šach a futbal musí tiež považovať za hazard, ostatne ako všetko iné lebo nulové riziko získaš len odstránením procesu
@ao ako som spomínal vyššie v @41- hazardná hra je taká hra, v ktorej hráč nemôže zámerne prehrať.
takže ak pôjdem okolo šachového turnaja, kde bude vstup dve eurá, tak im nebudem vykladať, že hrajú hazardnú hru, ale len že hrajú šachový turnaj so vstupným a s cenovým fondom.
rovnako ak pôjdem okolo pokrového stola, kde budú hrať so žetónmi, ktoré si v nejakom pomere zamenili za peniaze, tak im nebudem vravieť, že hrajú hazardnú hru, ale len že hrajú poker so žetónmi s nominálnou hodnotou.
@jerometoucanrainbow fíha, pravidlá hentých variánt ani nepoznám. iba zo zvedavosti - prečo hrávaš také patoky a nevenuješ sa ako každý normálny človek NL holdemu alebo aspoň omahe? či dá sa tam mať hourly rate cez $200?
no a uf, športové stávkovanie je na môj vkus už naozaj príliš málo vznešená činnosť -)
@ao no tak hazard považujem za bežné slovo v prirodzenom jazyku a každému doprajem, aby ho používal podľa jeho gusta. s tým, že všetci približne vieme, čo sa tým slovom asi myslí.
s tým človeče to bola dobrá pripomienka - je to tak jednoduchá hra, že sa môže stať, že aj ak bude chcieť niekto prehrať, tak mu budú chodiť samé šestky a neprehrá a preto pozmeňujem definíciu hazardnej hry na takú, v ktorej hráč nemôže zámerne robiť najhoršie možné rozhodnutia.
v človeče občas nastanú situácie, kedy má hráč na výber viacero možných rozhodnutí, pričom niekedy sa stáva, že jedno z nich je objektívne horšie než iné, teda podľa tejto updatenutej definície nie je človeče hazardná hra.
@alpynus pokukaj na herni kde hrávaš, prekvapivo celkom slušný počet hráčov to hráva,a tým že to nabaľuje viac variánt dokopy, zvyšuješ si celkom equity lebo mnoho z nich má v niektorej z variant slabiny, navyše ľahšia selekcia, keďže pole nie je až tak široké ako pri NL, tu to ešte nie je len čisté žraločenie na ryby + je to asi aj tým, že NL mám dosť v MTT
@grietusha ale nenašiel, mám v plánoch dní aj iné veci než brázdiť mládežnícke fóra. teda,, tých plánov nie je až tak veľa, buď je to hranie alebo študovanie pokru alebo oddychovanie od pokru, ale zaberá mi to väčšinu času -)
@jerometoucanrainbow úhm, možno keď budem na NLHE dôchodku, tak si skúsim pinknúť tieto srandy, ale momentálne mám jasný cieľ a to vygrindiť si SNE v 2014 a byť top winning reg na NL1k+.
No všeličo označím za neužitočné, to je pravda, ale napríklad to zametanie ulice a predávanie chleba za celkom užitočné považujem ... A tak, celkom si myslím, že by bolo fajn, ak by ľudia chceli robiť niečo, čo je nielen ocenené, ale aj užitočné.
Áno, tak to s tým pokrom vyzerá a má to ďaleko od tenisu aj od užitočnosti.
Tí si za to síce nezahrajú, tí si to ale pozrú s pre nich vopred jasným finančným dôsledkom - platbou za lístok ... Prehrávajúci ale dôsledok dopredu nepozná, nevie, koľko peňazí za rok prehrá a akosi tipujem, že keby to vedel, tak by nehral.
Neviem, v akom inom športe by to fungovalo podobne.
Ak to naozaj v niektorom funguje podobne, samozrejme by som musel živenie sa takýmto športom, kde by profesionáli zarábali výhradne na prehrávajúcich amatéroch, označiť za neužitočné.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
96 komentov
Ja osobne však nepoznám nikoho kto to tak robí a minimálne jeden mesiac v roku neskončil s tým, že si musel nakoniec na živobytie požičiavať.
Bráchu to však drží aj občas vezme nejakú výhru na turnajoch, ale ten okrem vstupného vráža peniaze aj do kníh a celkového zvyšovania svojej úrovne, čo ho stálo dosť, na druhej strane teraz šetrieva na vstupnom do turnajov, keďže tie menšie kde sa hráva o miestenky na väčšie zvláda bez problémov. Celkovo je to proste náročné nie len v hre ale aj mimo nej a treba si ujasniť v hlave nie len svoj postup pri stole ale aj mimo neho, on sa tomu venuje už vyše 7rokov takto, ale čo viem ani on si nedovolí mať to ako hlavný príjem a má to viac ako hobby v ktorom sa rád zdokonaluje. takže to fakt zhodnoť a pozisťuj si čo môžeš ak sa do toho rozhodneš investovať peniaze a čas s vidinou, že sa ti to môže stať živobytím. Šťastie ti proste nebude stačiť a ani kvázi schopnosti pochytané na pár turnajoch.
Nemám. Poker nehrám a nemám z neho žiadne peniaze.
By to v kontexte môjho predchádzajúceho príspevku bolo celkom vodu kázať, víno piť, nemyslíš?
@14 hej to bude asi najlepšie
akože isteže, ak si užitočné činnosti zadefinujeme tak, že sú to činnosti, ktorými vznikajú nejaké veci/služby, ktoré priamo v shortterme zvyšujú komfort ľudstva, tak poker asi nie je moc užitočný. len slovo užitočný sa dá poňať aj širšie.
napr. ja osobne to vnímam poker ako činnosť na prerozdeľovanie peňazí - tí ľudia, ktorí v pokri prehrávajú, by tie peniaze rozbili tak či onak a tým, že sa dostanú ku mne, ich môžem používať užitočnejšie, než keby ich používali oni.
To je potom aj kradnutie celkom užitočné, ak si myslíš, že tie peniaze použiješ lepšie, ako pôvodný majiteľ
No ono to samé o sebe nie je prirovnanie, len použitie tej istej argumentácie v inom prípade, čo ukazuje, že tá argumentácia sama o sebe toho až tak veľa neznamená.
Netvrdím, že hranie pokru je nejaké veľmi podobné kradnutiu, ale čo sa týka užitočnosti v širšom zmysle, tam je tá paralela celkom silná.
tak či onak, keď takto pristupuješ k pokru, tak by si podľa správnosti mal takýmto spôsobom pristupovať k akýmkoľvek iným mentálnym a fyzickým športom, k umeniu a vôbec ku všetkému, čo priamo nesúvisí s priamym získavaním úžitkového jedla a vody (za predpokladu, že nerazíš filozofiu breatharianismu).
Všetky koncepty sú vágne, môžme sa s tým buď zmieriť, alebo môžeme celý život mlčať.
A podľa mňa to k tomu nijakým spôsobom nevedie. V pokri lepší porazí horšieho a zarobí na ňom. V športe (proti ktorému mám často tiež isté výhrady) jeden porazí druhého a ak všetko prebehne po správnosti, obom zaplatia tí, ktorí sa na to chceli pozerať. S umením takisto, len tam už ani nikoho netreba poraziť ... Atd. ... Aj umenie aj šport tým pádom sprostredkúvajú nejakú hodnotu, o ktorú je záujem a po zaplatení za umenie alebo športové podujatie by mali byť spokojné obe strany (ak zrovna nešlo o shitný zápas ) ... Toto pri hazarde moc nefunguje.
@35
Ak nám ide o aspekt užitočnosti, tak samozrejme, že môžem. Ono porovnanie aspektu užitočnosti kradnutia a pokru nijako nezávisí od ich rozdielnosti, čo sa týka intencionality zúčastnených.
no povedal by som, že vo väčšine športových turnajov, ktoré nie sú na top úrovni, sa na cenový fond skladajú samotní účastníci. napr. na takmer akomkoľvek šachovom turnaji sa tiež platí vstupné a tí, čo sa umiestnia dobre, dostanú peniaze a tí ostatní nie, čo je v podstate ten istý princíp, ako funguje aj v pokri. nevraviac o tom, že najväčšie pokrové turnaje sú taktiež dotované aj divákmi a sponzormi.
"Toto pri hazarde moc nefunguje." - lenže poker nie je hazard je to mentálna hra a tak či onak, ako som spomínal vyššie, tí, ktorí prehrávajú, z toho určite majú nejaký druh pôžitku a spokojnosti a osohu, inak by do toho nešli.
no vysvetli, čo je to ten "aspekt užitočnosti", aby sme sa mohli pohnúť ďalej.
Neviem, prečo by poker o peniaze nebol hazard a ešte stále tam na wiki stránke poker svieti ako hazardná hra č.1
Čo sa týka užitočnosti, skúsme užitočnou transakciou nazvať takú, po ktorej prebehnutí sú spokojné všetky strany. Alebo za vhodných štandardných okolností sú spokojné všetky strany.
Alebo, ak nechceme, aby sme výmenu kartičiek pokémonov medzi deťmi chápali ako niečo dlhodobo užitočné, aspoň by som skúsil nenazvať užitočným presný opak, kedy je po transakcii jedna strana spokojná a jedna (alebo viaceré) strana nespokojná.
Sudcovia by sa na mňa teraz asi nasrali, ale ja by som ich z tohto frameworku skúsil vyňať, keďže nie sú tradičnými producentmi hodnôt, ale skôr nejakými strážcami, na ktorých sa asi toto vzťahovať nemusí.
No, musím povedať, že nemám dojem, že by zakladateľ diskusie mal v pláne začať zajtra hrať najväčšie pokrové turnaje a nechať si platiť od divákov, ktorých bude zabávať.
A pevne verím, že ľudia, ktorí idú cez víkend na turnaj v lakrose (alebo v čomkoľvek inom) nie na top úrovni, a za prvé miesto vyhrajú úžasnú prémiu 50 eur, okrem tohto víkendového lakrosu robia cez týždeň niečo užitočné a nežijú profesionálne z peňazí, ktoré získajú od horších hráčov lakrosu.
"Čo sa týka užitočnosti, skúsme užitočnou transakciou nazvať takú, po ktorej prebehnutí sú spokojné všetky strany." - veď v poriadku. a ty si myslíš, že ten poker hrávajú nejaké mentolky? hrávajú ho zväčša rozumní ľudia a tí, ktorí prehrávajú, z toho taktiež majú nejakú formu spokojnosti - ako som spomínal vyššie, či už fan value alebo day dreaming value alebo spústu iných vecí, ktoré mi nenapadajú.
no a ešte som nemal možnosť spýtať sa hráča, od ktorého som vyhral nejakú troj-štvorcifernú sumu, či nezačne plakať teraz alebo čo, ale predpokladám, že tú hru hrajú len tí, ktorým nevadí, že existuje pravdepodobnosť, že tieto sumy prehrajú.
Z toho sa da celkom lahko odvodit definicia hazardnej hry.
Cize kym riskujes prehru 4000€ tak ma @tunidlo pravdu.
"Cize kym riskujes prehru 4000€ tak ma @tunidlo pravdu." - dajak mi ušlo, čo si touto poznámkou chcel povedať.
To je spravna definicia. Vid napriklad » www.oxforddictionaries.com/definition/engl...
Tou poznamkou som chcel povedat, ze poker je hazardna hra.
tak či onak, ja si tých svojich 40-160 hodín mesačne odklikám a tých svojich $4k-$20k zaknihujem bez ohľadu na to, čo sa deje v tvojej hlave -)
Znovu opakujem, ze hazard je definovany riskom, nie tym ze je vysledok neovplyvnitelny.
A debilne ad hominem poznamky (so smajlikom ci bez) si nechaj pre niekoho ineho
No, tuším, čo sa hazardu týka, tak už to bolo dostatočne rozobrané, zdá sa.
Alebo ak nie, tak dodám, že hazardnou hrou označujem to, čo ty označuješ hazardnou hrou v širšom slova zmysle.
Téza, tvrdiaca, že dlhodobo prehrávajúci hráči z toho v princípe musia mať fun value a neviemčo síce vôbec neznamená, že je profesionálny poker zrovna užitočným živobytím, ale aj tak ma strašne zaujíma, odkiaľ pochádza.
Prečo stále predpokladáš, že všetky ľudské rozhodnutia sú dokonale racionálne a ideálne a neexistuje žiadny dôsledok ľudského rozhodnutia, ktorý môže človeka priviesť či už k oľutovaniu samotného rozhodnutia, alebo aspoň k oľutovaniu tohto dôsledku?
Asi im nevadí, že existuje taká pravdepodobnosť.
Tipujem, že im vadí, že sa to stane.
Možno niektorým to nevadí, lebo sú to nejakí zvláštni ľudia, ktorí peniaze len tak rozhadzujú naokolo ... Ešte stále to nie je užitočné.
máš k nemu dosť jednoznačný postoj, že "Čo sa týka užitočnosti, skúsme užitočnou transakciou nazvať takú, po ktorej prebehnutí sú spokojné všetky strany." a ja sa obávam, že je to až príliš veľké zjednodušenie, ktoré presne neopisuje stav reality.
ono, tie peniaze, ktoré sú v pokri, by tam boli bez ohľadu na to, či ho hrám alebo nehrám. tí ľudia, ktorí prehrávajú peniaze v pokri, majú skrátka sklon k gambleniu a k prehrávaniu peňazí a ak by nebol online poker, tak by ich prehrali inde. sú to skrátka dead money, ktoré skôr či neskôr uchmatne niekto iný. no a tým, že vytváram možnosť, aby som ich uchmatol ja, zároveň vytváram potenciál na to, aby som ich prerozdelil jednak lepšie ako ten človek, ktorý gamblí a dvak lepšie ako tí ľudia, ktorí by ich uchmatli miesto mňa.
no a mimo iného, keď si vhodne ujasním svoje mizantropické tendencie, plánujem v budúcom roku v bratislave otvoriť nejakú neziskovú galériu umožňujúcu prezentovať kreativitu mladým umelcom, čím reálne zhmotním pregamblené peniaze do niečoho kvázi spoločensky užitočného.
"Prečo stále predpokladáš, že všetky ľudské rozhodnutia sú dokonale racionálne a ideálne a neexistuje žiadny dôsledok ľudského rozhodnutia, ktorý môže človeka priviesť či už k oľutovaniu samotného rozhodnutia, alebo aspoň k oľutovaniu tohto dôsledku?" - po cca. jednom roku hrania online pokru som čo sa tohto týka sociálny darwinista
Pred chvíľou to boli ľudia, ktorí z toho majú strašnú entertainment value a teraz sú to gambleri, ktorí by to rozhádzali tak či tak.
Každopádne, ani tieto dve skupinky to samozrejme nevystihujú, lebo svet nie je čiernobiely, ale snáď k tomu netreba písať viac.
Ono veľa rôznych vecí je v stave, ktorý by som napríklad ja osobne nepovažoval za ideálny.
Ak nájdem nejakého na mol ožratého nezobuditeľného pána ležiaceho na chodníku, ktorému z vrecka trčí peňaženka, je celkom možné, že peniaze z tejto peňaženky sú stratené. Ja by som ich napriek tomu nerád z tej peňaženky (za racionalizácie, ako ich ja úžasne použijem) zobral.
Aby som to opísal aj mimo tohto príkladu, ktorý sa ti nebude páčiť, lebo zasa miešam poker s niečím iným a škaredým - Nejaký stav vecí je pre mňa škaredý možno bez ohľadu na jedno indivíduum, ktoré do týchto vecí môže zasiahnuť, stále to však nepovažujem za vhodné, ak sa do týchto škaredých vecí niekto zamieša. A už vôbec nie za užitočné.
Veľmi rád hovoríš o longterme, ale toto používanie peňazí menej šikovných ľudí, to je tak okaté short-term solution, ktoré kazí long-term pre teba a tvoje schopnosti profesionálne venovať sa niečomu inému, pre ľudí, ktorí nebodaj môžu mať problém s gamblingom a mám pocit, že pre každého.
V poriadku, ten nápad s galériou veľmi oceňujem.
Len ako hnidopišské hovado musím povedať, že ešte viac by som to ocenil, ak by to celé bolo financované z peňazí získaných užitočnejším spôsobom
K sociálnemu darwinismu snáď neskôr, v nejakej inej téme, do toho by som naozaj teraz zašiel nerád
no a potom sú tam takí, ktorí majú normálnu prácu a normálny život a poker berú ako koníček a hobby. tak, ako je napr. na šachovom turnaji vstupné 10e-50e a amatéri si ho zaplatia, aby si zahrali, tak tak isto si aj pokroví rekreanti zaplatia, aby si zahrali. napr. už asi rok ma pozýva skupina kamarátov-amatérov zo žiliny, aby som si s nimi zahral NL100 (čiže buy-in by bol 100 eur). vedia, že so mnou pravdepodobne prehrajú, ale zaujíma ich, ako sa im bude dariť proti profesionálovi a možno sa odo mňa naučia čosi nové a tak.
no a úplne zanedbateľnú časť tvoria nepoučiteľní gambleri, ktorí pregamblili povedzme dom alebo čo, ale toto je fakt tak strašne malé percento, že nemá zmysel to rozoberať.
"Ak nájdem nejakého na mol ožratého nezobuditeľného pána ležiaceho na chodníku, ktorému z vrecka trčí peňaženka, je celkom možné, že peniaze z tejto peňaženky sú stratené." - porovnávaš úplne neporovnateľné. poker hrajú všetci dobrovoľne a zámerne a cielene a vedome a vedia, prečo ho hrajú. ale ok, nemusíme v tomto asi moc pokračovať, lebo by sme sa zacyklili.
"Len ako hnidopišské hovado musím povedať, že ešte viac by som to ocenil, ak by to celé bolo financované z peňazí získaných užitočnejším spôsobom" - no ono, fakt pochádza drvivá väčšina peňazí v pokri z vreciek bohatých šedých podnikateľov (určite majú niektorí z nich aj červené fľaky na košeli) a vďaka tejto hre majú relatívne slušní a poctiví ľudia vcelku fajn možnosť dostať sa k tým peniazom späť.
čím samozrejme nechcem povedať, že hranie pokru je nejaká bohviejaká činnosť, ale chcem povedať, že to nie je nebohviejaká činnosť a že je to približne tak isto bohviejaká činnosť ako akákoľvek iná činnosť.
Musím sa priznať, že osobne by som dúfal, že sa po takom turnaji s kamarátmi, od ktorých získaš po 100 eur nebudeš cítiť ako oddaný služobník spoločnosti
Opäť platí pri porovnaní to isté, čo vyššie. Ja tam nehľadám analógie, ktoré tam nie sú a to, čo vravíš, mi je jasné.
Chcel som tým povedať - ani jedno, ani druhé sa mi až tak nepozdáva ... Pri jednom, ani pri druhom sa mi nepozdáva argumentácia "však bezo mňa by to tak tiež dopadlo"
No, ja by som rád povedal, že nie je tak isto bohvieaká
Lebo niekto pozametá chodník a krásny dôsledok tohto jobu je, že niekto pozametal chodník. Niekto mi predá chlieb a ja ho môžem zjesť. No a niekto vyhrá v pokri a ... Nejako sa nestalo nič, čo by stálo za reč
No a v argumente o podnikateľoch osobne vidím racionalizáciu na druhú, ale tuto akosi musím skonštatovať, že v tom tiež vidím, čo ja chcem a v tomto sme možno podobne neobjektívni
"No a niekto vyhrá v pokri a ... Nejako sa nestalo nič, čo by stálo za reč " - no tento tvoj postreh pramení z faktu, že nie si pokrový hráč ani pokrový fanúšik a všeobecne nadšenec hier a športov. tak isto by si mohol povedať, že keď niekto vyhrá napríklad tenisový zápas, tak sa nestalo nič, čo by stálo za reč. áno, pre teba to nestojí za reč, ale pre tenisových fanúšikov a hráčov stojí.
podobne ako v akýchkoľvek iných športoch alebo činnostiach, aj v pokri sa vyskytuje umenie a krása a určite sa tam deje množstvo vecí, ktoré stoja za reč pre tých, ktorí sú nejakým spôsobom involvnutí v tejto hre.
"No a v argumente o podnikateľoch osobne vidím racionalizáciu na druhú, ale tuto akosi musím skonštatovať, že v tom tiež vidím, čo ja chcem a v tomto sme možno podobne neobjektívni" - to nič, z môjho subjektívneho hľadiska objektivita aj tak neexistuje a ani principiálne nemôže existovať a aj keby náhodou existovala, tak nemám žiadny prostriedok, ktorým by som zistil, či existuje, takže mi môže byť ľahostajná.
okej, touto romantickou metafyzickou úvahou snáď môžeme ukončiť tento thread
a ak má niekto pocit, že je to hazard, má v podstate také isté šance na výhru ako ja...kľudne sa ozvite, rád si s vami zahrám
A budeš sa cítiť ako služobník spoločnosti, dostávajúci adekvátnu kompenzáciu za svoju službu?
Ja by som sa tak napríklad rád v budúcom povolaní cítil, ako víťaz takéhoto kamarátskeho turnaja si taký pocit ale predstaviť neviem.
No, tu je ten rozdiel, zasa, vo vhodnom prípade ten tenisový zápas zaplatia fanúšikovia, ktorí to chcú vidieť. Nejde o výhru lepšieho a prehru horšieho. A na rozdiel od internetového pokru to naozaj niekto vidieť chce
Podľa mňa sa krása vyskytuje aj vo futbale medzi priateľmi, na ktorý sa nikto nepozerá, ktorý by som, vzhľadom na to, že nikoho nezaujíma, nepovažoval za užitočnú formu živobytia.
"a ak má niekto pocit, že je to hazard, má v podstate také isté šance na výhru ako ja...kľudne sa ozvite, rád si s vami zahrám" - hej hej poker je hazard, zahráš si napr. HU NL200 100BB deep?
"A na rozdiel od internetového pokru to naozaj niekto vidieť chce" - tak čudoval by si sa, ale online pokroví hráči majú množstvo fanúšikov a followerov. napr. už aj taký ja ich mám na jednej sociálnej sieti už cez 250 a to zatiaľ ani zďaleka nekopem pokrovú extratriedu. no a normálne sa zaujímajú o to, čo si myslím a čo robím a všeličo, pravidelne postujem svoje grafy a zaujímavé herné situácie a je o to záujem.
skrátka som v tej komunite považovaný za normálneho profesionálneho hráča, ktorého fanúšikovia tej hry rešpektujú a uznávajú a majú z neho nejaký osoh. pokroví fanúšikovia pristupujú k pokrovým profesionálom veľmi podobne ako napr. tenisoví fandovia k tenisovým.
a navyše tu obhajuješ poker a potom si zrazu myslíš, že by si mal 50% šancu proti mne
Potom neviem, prečo ti tak vadí, keď označím toto živobytie za neužitočné
Resp. relatívne neužitočné, majúce v absolútnom merítku takmer nulový level užitočnosti.
Keď ti budú platiť oni a nie prehrávajúci súper, začne táto analógia s tenisom dávať zmysel.
"a navyše tu obhajuješ poker a potom si zrazu myslíš, že by si mal 50% šancu proti mne" - zahral som sa na bumhuntera a chcel som ťa namotivovať k akcii -) ale tak samozrejme že viem, že ako top cg reg by som mal na teba v HU riadnu edge a dokonca si myslím, že mám na teba edge v akomkoľvek NLHE formáte a aj v tvojom hlavnom.
Dalsi co si pletie slova hazard a nahoda?
Prezri ešte raz a zistíš, že tu nikto nevravel o nejakej 50% šanci, ani o ničom podobnom.
to, že napr. nejaký lekár je užitočnejší než decentný pokrový hráč, je len tvoja fikcia a domnienka.
"Keď ti budú platiť oni a nie prehrávajúci súper, začne táto analógia s tenisom dávať zmysel." - myslím, že vnímaš poker moc result oriented. ono to nie je tak, že mi nejaký konkrétny súper platí, ale skôr tak, že je v tom pokri nejaký fond a tí najlepší sa dostanú k určitej časti z neho.
takýto podobný systém je aj v iných športoch, len s tým rozdielom, že v pokri do toho systému prispievajú rekreační hráči trochu viac než v iných športoch. no zas v iných športoch prispievajú viac rekreační sledovači a tí si za to ani len nezahrajú
» davidhrbek.blog.idnes.cz/c/89072/Vsechno...
@57 btw nemyslíš, že si znižuješ edge sharovaním svojich myšlienkových pochodov, samozrejme beriem to, že je to dvojsečná zbraň a aj ty naopak môžeš niečo prijať, ale či sa ti to oplatí a kde je tá hranica, keď viacej dávaš ako príjmaš
a tak či onak, v pokri vôbec nejde o to, že "stavme sa kto vyhrá túto ruku", ale o to, že každý hráč má určitý počet chipov, sú mú priraďované náhodné karty a cieľom hry je získať čo možno najväčší počet chipov.
to, že zrovna v tomto svete a čase si za tie chipy môžem vymeniť $, je len zhoda okolností.
ale tak isteže, dá sa tá zhoda okolností ponímať aj ako spoločenská dohoda, no pokiaľ sa ktosi bytostne cíti odlúčený od spoločnosti, tak je preňho spoločenská dohoda len nejaká náhodná zhoda okolností. presne taká, ako keď sa tri veveričky dohodnú, že túto zimu prezimujú v tej a tej skrýši a spravia si zásoby o veľkosti dvadsať orechov.
Hazard je vseobecny pojem, ktory (zjednodusene) oznacuje riziko.
Hazardne moze byt kadeco, nielen hry. Hazardne moze byt napriklad prostredie. Hazardne prostredie rozhodne nie je take, kde je 50:50 sanca, ze dojdes k ujme na zdravi.
Rovnako ako hazardna hra rozhodne nie je taka, kde je samotne riziko postavene na faktore nahody.
Ale ked mas lepsiu definiciu, rad si ju vypocujem.
poker je skrátka mentálna kartová hra, nie hazard. ale tak môžeš mi vysvetliť, prečo je podľa teba poker hazard a šach alebo futbal nie.
k @57 - zas až tak veľa tých followerov nemám
Hazard neznamena riziko vyhry/prehry. Hazard znamena riziko straty nejakeho statku (peniaze, majetok, zdravie, ...)
Ked budes hrat poker kde nebudes mat sancu, ze by si prisiel o majetok, tak to hazard nebude. (To ze si presvedceny o tom, ze neprehras neznamena, ze skutocne prehrat nemozes)
Ked budes hrat sach o peniaze, tak to hazard bude.
Ked budes hrat futbalovy zapas s vedomim, ze pri prehre prides o dom, alebo ti utnu ruku, tak to tiez hazard bude.
a keď pôjdeš najbližšie okolo nejakého šachového alebo tenisového turnaja, kde bude štartovné 2 eurá, tak im prosím nezabudni oznámiť, že hrajú hazardnú hru.
ja sa to snažím striedať, po čase mám vždy obdobia, keď ma nebaví presedieť celé dni pri pokri, tak sa venujem miesto toho napr stávkovaniu
@74 pri tej definícii hazardu, čo znie ako vystrihnutá z ekonomických skrípt...šach a futbal musí tiež považovať za hazard, ostatne ako všetko iné lebo nulové riziko získaš len odstránením procesu
takže ak pôjdem okolo šachového turnaja, kde bude vstup dve eurá, tak im nebudem vykladať, že hrajú hazardnú hru, ale len že hrajú šachový turnaj so vstupným a s cenovým fondom.
rovnako ak pôjdem okolo pokrového stola, kde budú hrať so žetónmi, ktoré si v nejakom pomere zamenili za peniaze, tak im nebudem vravieť, že hrajú hazardnú hru, ale len že hrajú poker so žetónmi s nominálnou hodnotou.
Mimochodom... Ano, ty pojdes okolo deti co hraju Clovece a budes im tvrdit, ze hraju hazardnu hru.
no a uf, športové stávkovanie je na môj vkus už naozaj príliš málo vznešená činnosť -)
s tým človeče to bola dobrá pripomienka - je to tak jednoduchá hra, že sa môže stať, že aj ak bude chcieť niekto prehrať, tak mu budú chodiť samé šestky a neprehrá a preto pozmeňujem definíciu hazardnej hry na takú, v ktorej hráč nemôže zámerne robiť najhoršie možné rozhodnutia.
v človeče občas nastanú situácie, kedy má hráč na výber viacero možných rozhodnutí, pričom niekedy sa stáva, že jedno z nich je objektívne horšie než iné, teda podľa tejto updatenutej definície nie je človeče hazardná hra.
No všeličo označím za neužitočné, to je pravda, ale napríklad to zametanie ulice a predávanie chleba za celkom užitočné považujem ... A tak, celkom si myslím, že by bolo fajn, ak by ľudia chceli robiť niečo, čo je nielen ocenené, ale aj užitočné.
Áno, tak to s tým pokrom vyzerá a má to ďaleko od tenisu aj od užitočnosti.
Tí si za to síce nezahrajú, tí si to ale pozrú s pre nich vopred jasným finančným dôsledkom - platbou za lístok ... Prehrávajúci ale dôsledok dopredu nepozná, nevie, koľko peňazí za rok prehrá a akosi tipujem, že keby to vedel, tak by nehral.
Neviem, v akom inom športe by to fungovalo podobne.
Ak to naozaj v niektorom funguje podobne, samozrejme by som musel živenie sa takýmto športom, kde by profesionáli zarábali výhradne na prehrávajúcich amatéroch, označiť za neužitočné.
No, popravde, ak by som to robil profesionálne, asi by som sa necítil najlepšie