Sú tu nejakí vyštudovaní politológovia (alebo ešte stále študujúci)? Otázka na vás, možno trocha osobná, no dosť by mi to pomohlo. Aké boli vaše pocity a situácia po ukončení štúdia? Aké je vaše uplatenenie, resp. zamestnanie? Čo by ste odporúčili
nuž, sestra končí momentálne piaty ročník, a ja sa chystám študovať podobné zameranie. Poznám ju a asi jej 10 slolužiakov. založili združenie Ad Hoc (vygoogli si) dostali grant, usporiaduvaju diskusie, mladeznicke vymeny, akcie, atd. Moja sestra samotna co si pamatam robila vyskumy pre Cambridge, pise knihu so svojim spolitelom a dostala ponuku po stazi na Ministerstve zahranicnych veci ostat tam pracovat.
nehovorim, ze takto konci kazdy. len ti poviem toco si myslim o takmer kazdom odbore: nehladiac na to ak ovelmi je nimi presyteny trh, ak si naozaj dobry a makas, uplntnis sa.
@ssnehulienka k akym realnym vyuzitelnym vysledkom tie vyskumy dosli? a o com je ta kniha?
ked si odmyslime ministerstva, statnu spravu (aj tak presytene ludmi), kde by sa uplatnila?
a nehovorim, ze politicke diskusie su uplne zbytocne (aj ked k tomu nemaju daleko), ale granty na to? radsej by som videl za tie peniaze nejaky novy pristroj v nemocnici, opraveny chodnik alebo zaplatenu tetu co by na urade sedela poobede do vecera, aby tam skocili aj pracujuci
@matwejo haloooo keby niet statu, statnej spravy, naco by bola veda o politike? come on
asi sme sa nepochopili, riesila som otazku, ci sa taky clovek je schopny zamestnat, nie otazku ako politologia pomaha svetu. v tejto veci sa zjavne nezhodneme kedze sme uplne ineho zamerania. takze tak, nemam k tomu co dalej dodat
@ssnehulienka
statna sprava je prilis siroky pojem, konkretne pre politologa tam vidim ovela mensie uplatnenia ako pre manazera, odbornych znalcov oblasti atd. a pisal som, ze je to presytene ... veda o politike vo svojej podstate nie je strasne zla, ked to beries ako "umenie hladania ciest, kompromisov, rieseni pre urcitu rozhodovaciu skupinu vacsiny", ale sucasna politologia? fail,
ineho zamerania? akeho by ma zaujimalo? niesom budhista alebo neviem ake zameranie mas na mysli
@matwejo viem ,ze studujes nejaky IT smer, alebo prosto, nieco s vecami, ktorym vobec nerozumiem preto myslim, ze rozhovor o tom, ktore smery su ako prospesne pre spolocnost su bezpredmetne, teda aspon pre mna
@matwejo To si celkom vystihol. Problém tohto odboru vidím v tom (aj nám to profáci hovorili) že ide čisto o akademický odbor, čiže najlepšie uplatnenie je ako učiteľ politológie. No v týchto časoch a čoraz znižujúcich sa dotáciách pre humanitné odbory si školy môžu dovoliť nových učiteľov maximálne na polovičný úväzok za smiešnych 500€.
Brána do akademického prostedia je zasa Phd. čo nie ani lacné, ani ľahké a na mojej škole nedostupné, keďže titul Phd. neponúka.
@overseer to mi pride zas vcelku nelogicke nie? ako moze byt nieco cisto akademicky odbor v zmysle "budem ucit nejakych studentov nieco, aby oni potom ucili dalsich studentov, ktori potom budu ucit dalsich studentov, ktori ..." a tak dokolecka ... nepride ti to uplne divne neprakticke?
@ssnehulienka
za to, ze studujem IT je bezpredmetne sa so mnou rozpravat o tom co je prospesne pre spolocnost? akoze nemam pravo k tomu co povedat, alebo nechapem ... to mi nepride vobec ferove teda ...
neviem, ktorý ročník a kde presne študuješ, ale myslím, že v zásade je to rovnaké..proste so školou ako je politológia nestačí len 5 rokov sedieť v školských laviciach, je tam potrebný tvoj aktívny prístup mimo prednáškovej miestnosti ...stáže, projekty...myslím, že @ssnehulienka to na prípade jej sestry ilustrovala veľmi dobre ...proste treba robiť niečo +, niečo naviac ako len nevyhnutné veci do školy. Ale na to je potrebné, aby si naozaj chcel. Ak máš pochybnosti, tak skús niečo iné.
a čo sa týka uplatnenie, tak ja to študujem s tým, že odborné články a analýzy niekde v SAV-ke písať nechcem ani som nechcela, išla som tam s tým, že chcem robiť v médiách a zaoberať sa domácou pol. scénou alebo zahraničným spravodajstvom a pod. Takže opäť, je to iba o tom, čo chceš a ako veľmi to chceš. nemyslím si, že by tá škola zatvárala sama o sebe dvere do uplatnenia sa v reálnom živote.
ak ti to zmysel nedáva, skús niečo iné, ale nehodnoť ten obor ako neperspektívny a zbytočný sám o sebe, lebo tak to rozhodne nie je.
na koľkých takých politických diskusiách si reálne bol, ked si dovolíš tvrdiť, že nemajú daleko od zbytocnosti???
tie analýzy, ktoré sú vypracovávané slúžia ako velmi dobré podlklady, na základe ktorých sa môžu isté veci vylepšiť, zefektívniť. Napr. nejaká odborná štúdia zameraná na problematiku implementácie legislatívy EÚ do členských štátov môže reálne vypichnúť isté problémové aspekty a ukázať tak, čo by sa dalo robiť lepšie, efektívnejšie, ušetriť financie, zrýchliť celý proces, odľahčiť byrokratický aparát...a to podľa teba nie je potrebné??? nič prospešné pre spoločnosť to v sebe nenesie???
najprv by sme si mali urcit pojem, co je politicka diskusia? napis mi tvoje chapanie, rspkt. definiciu
potom:
"nejaká odborná štúdia zameraná na problematiku implementácie legislatívy EÚ do členských štátov môže reálne vypichnúť isté problémové aspekty a ukázať tak, čo by sa dalo robiť lepšie, efektívnejšie, ušetriť financie, zrýchliť celý proces, odľahčiť byrokratický aparát"
1. toto si myslis, ze sa vytvori na politickej diskusii obcianskeho zdruzenia na slovensku a realne zapracuje do zakonov clenskych statov EU, ano?
2. mas konkretny realny priklad?
3. odlahcit byrokraticky aparat politickou diskusiou? tak to si viem predstavit skor konkretne mierene riesenia a pripadnu diskusiu o nich, ako vseobecnu politicku diskusiu ...
Evidentne tu niektorí nemajú poňatie o tom, kam je možné prakticky aplikovať poznatky politológie, hlavne, že sa vyjadrujú. Nie je to najpraktickejšia veda a neopraví sa jej štúdiom chodník, ale znalosť procesov vie zabezpečiť, aby na ten chodník boli správne a efektívne alokované peniaze. To nie sú len ľudia čo sedia v nejakej kancelárii a mudrujú nad politikmi ako v krčme pri pive. Tak, ako v každej oblasti aj tu je možné tie poznatky preniesť do praxe, ak samozrejme daný človek má záujem.
Hovorím samozrejme o situácii, kedy človek, čo to vyštuduje to mieni aj reálne na niečo použiť. Ľudia, ktorí to študujú len preto, aby mali nejaký titul a netušia čo s ním ďalej sú ofc iná kategória.
Ja teda politológiu ako takú neštudujem, mala som záujem o niečo konkrétnejšie zameranie, len ma svrbelo, keď tu vidím niektoré utkvelé predstavy prezentované ešte pred tým, ako by bol záujem o informovanie sa.
@13 Človek, ktorý vie (v dôsledku svojho štúdia napr. politológie) ako procesy fungujú a kadiaľ sa k čomu dá dostať, ako funguje lobbing a presadzovanie záujmov na európskej politickej scéne, tak vie akými nástrojmi sa k výsledkom dopracovať. Samozrejme, je to politika a podlieha to hrám záujmov, ale odpoveď na bod 1 v komentári 13 môže byť áno, nepriamo. Politický systém plní isté funkcie.
A je rozdiel medzi diskusiami a analýzami, pokaiľ dobre vidím, diskusie a analýzy sú v dvoch odsekoch a nie je medzi nimi kauzálna súvislosť ani len naznačená. Sú to dve veci, dve činnosti, ktoré vyštudovaný politológ môže robiť, kde sa uplatniť.
@matwejo 15 bolo teda na margo príspevkov 11 a 13.
príspevok 13 totiž absolútne nelogicky zmiešal veci zle pochopené v príspevku 11. Takže ak chceš útočiť (alebo aktívne argumentovať), čítaj s porozumením a skús to ešte raz.
na akej diskusii??? ja tu píšem o tom, načo môže slúžiť taká analýza. čítaj pozorne. celé si to zle pochopil ako vidím.
konkrétny príklad ma nenapadne, ale skúsim aspoň upresniť, čo som tým celým myslela:, takže z brucha: štúdia sa zaoberá tým, aký zdĺhavý je proces implementácie EÚ legislatívy v enviromentálnej oblasti v pôvodnej E15 a v krajinách prijatých v 2004, štúdia zistí, že v tých novoprijatých to trvá dlhšie a začne analyzovať, aké to má dôvody, ďalšia štúdia poukáže práve na tie dôvody a na základe týchto prác môžu byť prijaté reálne praktické opatrenia, ktoré by tento proces zjednodušili, zefektívnili...chápeš čo sa ti snažím povedať???
čo sa týka politickej diskusie, tak definíciu ti nenapíšem ale uznáš snáď, že je rozdiel, keď napr. o situácii na ukrajine diskutujú 2-3 bezpečnostní analytici a keď o tom diskutuje partia chlapov od krčmového stola.
mne bude stacit pre zaciatok byt asistentkou nejakeho politika ked som bola robit rozhovor s miklosom tak mal taku asistentku ze kks modelka z VS, najlepsie nahodena zena a plat 2000 eur. stacilo by mi
Jediné čo som počas štúdia robil je, že som čítal knihy a akurát som sa zasekol v politickej filozofii, sociálnej analýze atd. Teda som vrcholne nepraktický a v širokej sfére Kapitálu nepoužiteľný človek...
@pesadilla@soyeuse som momentalne na mobile a kedze birdz nie je responzivny, neda sa mi tu pisat s listou cez pol obrazovky, potom zareagujem ked to bude viac mozne
vyssie ti kolegovia napisali zaujimave reakcie, no ja by som ti rada ponukla svoj triezvy a nezaujaty nazor na tento odbor, kedze som ho studovala az jeden semester a zdrhla som ako rychlo sa dalo nemusim ti hovorit o samotnej vyucbe, kedze sam si teraz studentom, pravda je taka ze je to strasne abstraktny odbor, uplatnenie z neho najdu fakt len akčni studenti, vid priklad hore, inak mi to pride ako zabitych 5 rokov, kde sa ucis viac-menej teoriu, mozno to zavisi aj od skoly, ja som chodila do NR a to bola katastrofa co sa tyka urovne, ale napr. viem urcite ze v BA a TT je kvalitna politologia..ak sa citis neisti svojim vyberom, urcite zmen odbor, bude to pre teba pozitivna zmena, mozno skor medzinarodne vztahy alebo europske studia na EUBA by vystihlo tvoje predstavy o buducom povolani, ja som tiez urobila chybu lebo pri vybere skoly som presne nevedela co chcem, teraz uz viem ze chcem studovat verejnu spravu bez ohladu na reci o nezamestnanosti a znamostiach, treba v prvom rade vediet co chces od zivota a najst si spravny odbor, ktory ta k tomu dovedie, koniec koncov je vsetko o tvojej sikovnosti a snahe
ospravedlnujem sa za pochopenie odseku o "analyze" za pochopenie ako "diskusiu", nevedel som, ze je to reakcia na moju otazku v @4 k akym vysledkom dosla sestra dotycnej ...
kazdopadne stale by som trval na tom, ze ma viac presvedci priamy dokaz a faktom podlozeny argument ako dlhe texty, kde je prilis vela "mozno" na sposob "...základe týchto prác môžu byť prijaté reálne...", ku ktorym vedu aj tie politicke diskusie, aj tie analyzy a ruku na srdce, kedy politolog ovplyvnil zivot niekomu z vas? ovplyvnuju ho medici, stavbari, psychologovia, itckari, elektrotechnici, architekti, pravnici, chemici, ekonomovia, dokonca aj zahradni architekti ... ale politolog?
viete s cistym svedomim prehlasit, ze to studium je spravene tak, ze to len tak niekto skoro doslova "neprelezie" ?
studia v @17 mi pride ako hadzanie hrachu o stenu ... a enviromentalnej oblasti by sa nemal venovat niekto, kto jej dobre rozumie a studoval tu oblast?
Keď si predstavím, že kedysi som to chcel študovať ... Kariérna samovražda!! Zavrel by som 1/2 VŠ na slovensku a z tej druhej polovice by som 1/2 študentov vyhodil .... a možno potom tí čo si VŠ dokončia by našli adekvátne uplatnenie zodpovedajúce svojmu vzdelaniu ... je to celé na hlavu postavené, že ľudia s humanitným zameraním (nie všetci) majú diplomy za práce, ktoré o ničom nevypovedajú a ľudí z techniky (nie všetci) sa narobia ako hovädá a majú taký istý diplom ...
@austin1991 Absolútne s tebou súhlasim, hlavne čo sa týka kvality prác niektorých študentov humanitnych predmetov, niektory spravia zo 6 kníh 7-mu a stoja za hovno= rovnaký diplom tých ktorí naozaj niečo robia
nehovoriac vs o práci študenta technickych odborov - z ktorých aj polka neprejde a pritom majú na to hlavu...Tento systém vysokých škôl je uplne na hlavu vôbec nereflektuje potreby trhu ani akýsi rozvoj schopnosti človeka.....je len pár svetlých výnimiek....
Ja študujem politológiu, a ver mi že koľkokrát som mal s tým chuť seknúť, hlavne po prvom roku "štúdia" kde mi stačilo gymplacke učivo aby som prechádzal na Ačka.....Potom ma to docela chytilo a uvedomil som že na výšku človek ide kvôli vzdelaniu, odišiel som odtiaľ na inú školu rovnako na politologiu a kvalita vzdelania sa rovnako zmenila k lepšiemu, študujem to čo ma baví a do dnes nelutujem že som to študoval
Na druhej strane áno, čo sa týka uplatnenia tak realita je iná....
Je to presne o tom ako to bolo spomenuté, jednoducho máš tam širokú zmes ľudi ktorí sú tam pre nejaký dôvod...ľudia ktorí sa do všetkého zapájajú cestujú, robia milion vecí, "projektov" ako bolo spomenuté vyššie, pre mna osobne jednoducho dokopy nič (ale pre niekoho to môže byť zmysluplné a zárobkové) ...potom ľudia ktorí bud to sa zamestnávajú v nejakej verejnej správe (osobne sa tam zamestná aj človek ktorý má známosti ale verím že niekoh rovnako to štúdium može baviť) potom ľudia ktorí sú tam pre diplom, tí ktorí robia vedu a snažia sa, tí ktorých vidíte v tv, tí čo píšu a celkovo ktorí sa nožu nazvať politologmi...až po ludi ktorí sú tupý ako polená....
Ja momentálne tiež rozmyšlam, nateraz určite o "pauze" a neskôr asi o zmene odboru čo sa týka - druhého stupňa...
Možno aj tebe odporúčam hlavne si od toho dať apoň na rok pauzu..choď pracovať, cestuj, píš, sprav si nejaky kurz, vzdelavaj sa v iných smeroch.....
Ako to napisali vyššie je to presne o tvojej šikovnosti, a o tom čo chceš dokázať a možno aké vedomosti skúsenosti k tomu potrebuješ a podľa toho sa pozeráš na výber školy a odboru a nemusí to byť len o VŠ dnes už máš milion iných možnosti vzdelania a pod.
Sú známy ktorí to vyštudovali a dokázali sa s tým reálne zamestnať samozrejme je aj opak, sú ľudia ktorí išli úplne na iny odbor a sú znamy ktorí pracujú ako profáci a pod.
Čo sa týka mňa smerom v politologii zatial nerobím nič čo by ma živilo, venujem sa iným veciam a pracujem v inej oblasti a v podstate by som chcel robiť niečo iné preto aj rozmyšlam nad zmenou oboru...a vo všeobecnosti by som si chcel vytvoriť pracovné miesto sám resp. možno pre iných ľudí... z toho vyplýva jedno a to že robte a študujte čo Vas baví a napĺňa
@28 Myslím to vážne, študoval som viacero odborov ale na Mgr. mi ostala politológia - a áno, je to teoretický odbor (aj tak som sa viac venoval psychoanalýze a teóriám Marxizmu atd). Takže mi jedine ostáva Phd.
@sumivybanan Ja som na svojej práci seriózne robil 1,5 roka - načítal som hromadu kníh a viem, že nikto na Slovensku sa podobnej téme ešte nevenoval.
Čo sa týka toho ostatného - problém je v tom, že bežnému človeku ide o titul - čo je maximálny nezmysel. Potom sa oháňame argumentami ako nepoužiteľnosť na Trhu práce. Politológia je samozrejme v Súkromnom kapitálovom sektore nepoužiteľná. Ak by ju šli, podobne ako sociológiu či filozofiu, študovať len ľudia, ktorý sa chcú seriózne zaoberať Teóriami, Politickou Analýzou (v médiách, ústavoch atď.), Systémovými alternatívami, Analýzou spoločnosti ako takej, Prognózami atď. - tak je na Slovenku možno 200 - 300 vyštudovaných politológov, rovnaký počet sociológov či filozofov. Tieto vedy by mali úplne iný spoločenský kredit. Je nezmysel ísť to študovať a zaradiť sa na úrad práce - posielať si žiadosti do zamestnania v rámci súkromných firiem atď.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
32 komentov
nehovorim, ze takto konci kazdy. len ti poviem toco si myslim o takmer kazdom odbore: nehladiac na to ak ovelmi je nimi presyteny trh, ak si naozaj dobry a makas, uplntnis sa.
ked si odmyslime ministerstva, statnu spravu (aj tak presytene ludmi), kde by sa uplatnila?
a nehovorim, ze politicke diskusie su uplne zbytocne (aj ked k tomu nemaju daleko), ale granty na to? radsej by som videl za tie peniaze nejaky novy pristroj v nemocnici, opraveny chodnik alebo zaplatenu tetu co by na urade sedela poobede do vecera, aby tam skocili aj pracujuci
asi sme sa nepochopili, riesila som otazku, ci sa taky clovek je schopny zamestnat, nie otazku ako politologia pomaha svetu. v tejto veci sa zjavne nezhodneme kedze sme uplne ineho zamerania. takze tak, nemam k tomu co dalej dodat
statna sprava je prilis siroky pojem, konkretne pre politologa tam vidim ovela mensie uplatnenia ako pre manazera, odbornych znalcov oblasti atd. a pisal som, ze je to presytene ... veda o politike vo svojej podstate nie je strasne zla, ked to beries ako "umenie hladania ciest, kompromisov, rieseni pre urcitu rozhodovaciu skupinu vacsiny", ale sucasna politologia? fail,
ineho zamerania? akeho by ma zaujimalo? niesom budhista alebo neviem ake zameranie mas na mysli
Brána do akademického prostedia je zasa Phd. čo nie ani lacné, ani ľahké a na mojej škole nedostupné, keďže titul Phd. neponúka.
@ssnehulienka
za to, ze studujem IT je bezpredmetne sa so mnou rozpravat o tom co je prospesne pre spolocnost? akoze nemam pravo k tomu co povedat, alebo nechapem ... to mi nepride vobec ferove teda ...
a čo sa týka uplatnenie, tak ja to študujem s tým, že odborné články a analýzy niekde v SAV-ke písať nechcem ani som nechcela, išla som tam s tým, že chcem robiť v médiách a zaoberať sa domácou pol. scénou alebo zahraničným spravodajstvom a pod. Takže opäť, je to iba o tom, čo chceš a ako veľmi to chceš. nemyslím si, že by tá škola zatvárala sama o sebe dvere do uplatnenia sa v reálnom živote.
ak ti to zmysel nedáva, skús niečo iné, ale nehodnoť ten obor ako neperspektívny a zbytočný sám o sebe, lebo tak to rozhodne nie je.
na koľkých takých politických diskusiách si reálne bol, ked si dovolíš tvrdiť, že nemajú daleko od zbytocnosti???
tie analýzy, ktoré sú vypracovávané slúžia ako velmi dobré podlklady, na základe ktorých sa môžu isté veci vylepšiť, zefektívniť. Napr. nejaká odborná štúdia zameraná na problematiku implementácie legislatívy EÚ do členských štátov môže reálne vypichnúť isté problémové aspekty a ukázať tak, čo by sa dalo robiť lepšie, efektívnejšie, ušetriť financie, zrýchliť celý proces, odľahčiť byrokratický aparát...a to podľa teba nie je potrebné??? nič prospešné pre spoločnosť to v sebe nenesie???
@pesadilla
najprv by sme si mali urcit pojem, co je politicka diskusia? napis mi tvoje chapanie, rspkt. definiciu
potom:
"nejaká odborná štúdia zameraná na problematiku implementácie legislatívy EÚ do členských štátov môže reálne vypichnúť isté problémové aspekty a ukázať tak, čo by sa dalo robiť lepšie, efektívnejšie, ušetriť financie, zrýchliť celý proces, odľahčiť byrokratický aparát"
1. toto si myslis, ze sa vytvori na politickej diskusii obcianskeho zdruzenia na slovensku a realne zapracuje do zakonov clenskych statov EU, ano?
2. mas konkretny realny priklad?
3. odlahcit byrokraticky aparat politickou diskusiou? tak to si viem predstavit skor konkretne mierene riesenia a pripadnu diskusiu o nich, ako vseobecnu politicku diskusiu ...
Hovorím samozrejme o situácii, kedy človek, čo to vyštuduje to mieni aj reálne na niečo použiť. Ľudia, ktorí to študujú len preto, aby mali nejaký titul a netušia čo s ním ďalej sú ofc iná kategória.
Ja teda politológiu ako takú neštudujem, mala som záujem o niečo konkrétnejšie zameranie, len ma svrbelo, keď tu vidím niektoré utkvelé predstavy prezentované ešte pred tým, ako by bol záujem o informovanie sa.
A je rozdiel medzi diskusiami a analýzami, pokaiľ dobre vidím, diskusie a analýzy sú v dvoch odsekoch a nie je medzi nimi kauzálna súvislosť ani len naznačená. Sú to dve veci, dve činnosti, ktoré vyštudovaný politológ môže robiť, kde sa uplatniť.
príspevok 13 totiž absolútne nelogicky zmiešal veci zle pochopené v príspevku 11. Takže ak chceš útočiť (alebo aktívne argumentovať), čítaj s porozumením a skús to ešte raz.
na akej diskusii??? ja tu píšem o tom, načo môže slúžiť taká analýza. čítaj pozorne. celé si to zle pochopil ako vidím.
konkrétny príklad ma nenapadne, ale skúsim aspoň upresniť, čo som tým celým myslela:, takže z brucha: štúdia sa zaoberá tým, aký zdĺhavý je proces implementácie EÚ legislatívy v enviromentálnej oblasti v pôvodnej E15 a v krajinách prijatých v 2004, štúdia zistí, že v tých novoprijatých to trvá dlhšie a začne analyzovať, aké to má dôvody, ďalšia štúdia poukáže práve na tie dôvody a na základe týchto prác môžu byť prijaté reálne praktické opatrenia, ktoré by tento proces zjednodušili, zefektívnili...chápeš čo sa ti snažím povedať???
čo sa týka politickej diskusie, tak definíciu ti nenapíšem ale uznáš snáď, že je rozdiel, keď napr. o situácii na ukrajine diskutujú 2-3 bezpečnostní analytici a keď o tom diskutuje partia chlapov od krčmového stola.
štátna spáva...čo ti poviem ...uff také kočky čo sú na úrade vlády, to ani vo finálovej 12 miss by si nenašla
@pesadilla
ospravedlnujem sa za pochopenie odseku o "analyze" za pochopenie ako "diskusiu", nevedel som, ze je to reakcia na moju otazku v @4 k akym vysledkom dosla sestra dotycnej ...
kazdopadne stale by som trval na tom, ze ma viac presvedci priamy dokaz a faktom podlozeny argument ako dlhe texty, kde je prilis vela "mozno" na sposob "...základe týchto prác môžu byť prijaté reálne...", ku ktorym vedu aj tie politicke diskusie, aj tie analyzy a ruku na srdce, kedy politolog ovplyvnil zivot niekomu z vas? ovplyvnuju ho medici, stavbari, psychologovia, itckari, elektrotechnici, architekti, pravnici, chemici, ekonomovia, dokonca aj zahradni architekti ... ale politolog?
viete s cistym svedomim prehlasit, ze to studium je spravene tak, ze to len tak niekto skoro doslova "neprelezie" ?
studia v @17 mi pride ako hadzanie hrachu o stenu ... a enviromentalnej oblasti by sa nemal venovat niekto, kto jej dobre rozumie a studoval tu oblast?
nehovoriac vs o práci študenta technickych odborov - z ktorých aj polka neprejde a pritom majú na to hlavu...Tento systém vysokých škôl je uplne na hlavu vôbec nereflektuje potreby trhu ani akýsi rozvoj schopnosti človeka.....je len pár svetlých výnimiek....
Ja študujem politológiu, a ver mi že koľkokrát som mal s tým chuť seknúť, hlavne po prvom roku "štúdia" kde mi stačilo gymplacke učivo aby som prechádzal na Ačka.....Potom ma to docela chytilo a uvedomil som že na výšku človek ide kvôli vzdelaniu, odišiel som odtiaľ na inú školu rovnako na politologiu a kvalita vzdelania sa rovnako zmenila k lepšiemu, študujem to čo ma baví a do dnes nelutujem že som to študoval
Na druhej strane áno, čo sa týka uplatnenia tak realita je iná....
Je to presne o tom ako to bolo spomenuté, jednoducho máš tam širokú zmes ľudi ktorí sú tam pre nejaký dôvod...ľudia ktorí sa do všetkého zapájajú cestujú, robia milion vecí, "projektov" ako bolo spomenuté vyššie, pre mna osobne jednoducho dokopy nič (ale pre niekoho to môže byť zmysluplné a zárobkové) ...potom ľudia ktorí bud to sa zamestnávajú v nejakej verejnej správe (osobne sa tam zamestná aj človek ktorý má známosti ale verím že niekoh rovnako to štúdium može baviť) potom ľudia ktorí sú tam pre diplom, tí ktorí robia vedu a snažia sa, tí ktorých vidíte v tv, tí čo píšu a celkovo ktorí sa nožu nazvať politologmi...až po ludi ktorí sú tupý ako polená....
Ja momentálne tiež rozmyšlam, nateraz určite o "pauze" a neskôr asi o zmene odboru čo sa týka - druhého stupňa...
Možno aj tebe odporúčam hlavne si od toho dať apoň na rok pauzu..choď pracovať, cestuj, píš, sprav si nejaky kurz, vzdelavaj sa v iných smeroch.....
Ako to napisali vyššie je to presne o tvojej šikovnosti, a o tom čo chceš dokázať a možno aké vedomosti skúsenosti k tomu potrebuješ a podľa toho sa pozeráš na výber školy a odboru a nemusí to byť len o VŠ dnes už máš milion iných možnosti vzdelania a pod.
Sú známy ktorí to vyštudovali a dokázali sa s tým reálne zamestnať samozrejme je aj opak, sú ľudia ktorí išli úplne na iny odbor a sú znamy ktorí pracujú ako profáci a pod.
Čo sa týka mňa smerom v politologii zatial nerobím nič čo by ma živilo, venujem sa iným veciam a pracujem v inej oblasti a v podstate by som chcel robiť niečo iné preto aj rozmyšlam nad zmenou oboru...a vo všeobecnosti by som si chcel vytvoriť pracovné miesto sám resp. možno pre iných ľudí... z toho vyplýva jedno a to že robte a študujte čo Vas baví a napĺňa
A kde si študoval?
Čo sa týka toho ostatného - problém je v tom, že bežnému človeku ide o titul - čo je maximálny nezmysel. Potom sa oháňame argumentami ako nepoužiteľnosť na Trhu práce. Politológia je samozrejme v Súkromnom kapitálovom sektore nepoužiteľná. Ak by ju šli, podobne ako sociológiu či filozofiu, študovať len ľudia, ktorý sa chcú seriózne zaoberať Teóriami, Politickou Analýzou (v médiách, ústavoch atď.), Systémovými alternatívami, Analýzou spoločnosti ako takej, Prognózami atď. - tak je na Slovenku možno 200 - 300 vyštudovaných politológov, rovnaký počet sociológov či filozofov. Tieto vedy by mali úplne iný spoločenský kredit. Je nezmysel ísť to študovať a zaradiť sa na úrad práce - posielať si žiadosti do zamestnania v rámci súkromných firiem atď.