Myslím si, že nie je potrebné tu detailnejšie opisovať všetky problémy, s ktorými sa vysoké školstvo na Slovensku stretáva. Počnúc od prijímania študentov, cez samotné štúdium až po následné uplatnenie sa na trhu práce. Všetci vieme ako to je. Myslíte si
nemyslím si, že existuje niečo ako zbytočné odbory, s ktorými štátu neprospeješ skôr odbory, kde by mali brať menšie množstvo študentov ... napr. taký fakt dobrý sociálny pracovník ktorý bude mať záujem o prácu v odbore môže byť teda veľmi užitočný v systéme. tam je problém inde, nie v tých odboroch
čiže ty si za spoplatnenie iba niektorých odborov??? neviem ako to chápať...
Zrejme to nebude prekvapujúce, ale myslím si, že by to ničomu nepomohlo. Chcelo by to reformu školstva ale treba začať od základných škôl. V prvom rade, každý by mal mať prístup (zadarmo - v rámci pozitívnej slobody) študovať absolútne čo chce a čo ho baví / zaujíma.
Problém je deformácia hodnôt. [1] Škola už nie je o formovaní myslenia, ale najmä o memorovaní atď. [2] Škola považovaná za niečo Nutné (nech je akákoľvek).
Prečo by človek čo má reálny záujem vyštudovať politológiu, sociológiu, sociálnu prácu alebo psychológiu - trpieť nejakým deficitom? Hovorím o ľuďoch, ktorí reálne študovať chcú.
Systém, škola, rodičia atď. doslova tlačia nato aby človek šiel na hoci akú VŠ - hoci takéto životné preferencie nemá, nechce mať a nemá nato ani vlohy (napr. ide mu niečo iné). Je treba zabezpečiť, aby človek nemal problém s uplatnením po strednej. S platením je to asi tak, že celý komplex faktorov vyvíja na človeka tlak aby šiel študovať a následne mu do cesty postavíme bariéru. Takto to rozhodne fungovať nemá. V prvom je rade je dôležitá Motivácia k ne - študovaniu (keďže mnoho ľudí to ozaj nechce) rovnaká ako k študovaniu toho čo človek chce. Podobne, prečo by mal niekto sám seba donucovať k štúdiu informatiky (len kvôli trhu?) keď má výrazný talent na jazyky? Žiaľ aj to sa deje...
Mne sa celkom paci, ako to je vyriesene v Anglicku. Skoly su spoplatnene (a celkom dost vysokou ciastkou), ale samotna vlada poskytuje pozicky, ktore su relativne vyhodne, a anglicky/EU student ju vacsinou vie bez problemov dostat. Pod pojmom relativne vyhodne myslim to, ze vam pozicaju kludne cele skolne, splacat zacnete az po skole a aj to takym sposobom, ze splacas az ked zarabas nad istu hranicu (a splacas cca 10% z toho co mas nad tou hranicou). A vsetky dlhy sa tusim po 30 rokoch automaticky rusia, tusim sa dlh ani nededi alebo tak...
Cize ako student tu pozicku nepocitujes, ani to splacanie by nemalo byt take, ze kvoli nemu zostanes na ulici / tvoje deti sa nedoplatia, no napriek tomu si tu skolu (alebo cast, ak teda nebudes zarabat moc dobre) casom zaplatis.
@5 ale vlastne som sa nevyjadrila k tym otazkam, tak pardon za offtopic
ale ak by bol takyto system nejak dobre nastaveny, tak nejake percento ludi by si isto rozmyslelo, ci im 5 rokov flakania stoji za milionovy dlh po skole
@kittyboo som pracujúci človek, čiže štátu minimálne tými daňami prispievam ako každý iný pracujúci človek či napríklad tvoji rodičia
@pesadilla ak máme na slovensku množstvo sociológov (len príklad) bez uplatnenia, tak sotva bude ďalší sociológ prínosom. Jednoducho to je prebytočný odbor.
ja som proti spoplatneniu. dlho som bola za, štúdium vo FIN (kde je zdarma aj pre zahraničných) a dlhé diskusie s ľuďmi z krajín, kde to je spoplatnené a naopak, ma presvedčili o opaku.
teraz sa mi vôbec ale nechce k tomu vyjadrovať.
@1 toto je taká pičovina, že to inak ani vulgárne pomenovať neviem.
@semhamforas aha a ked chce byt niekto sociolog a nema talent ani na pocitace ani na chemiu tak sa ma zabit aby nezaberal miesto v tomto state lebo niekto ako ty ho povazuje za prebytocneho ? alebo ist robit do tesca a potom experti ako ty budu pani ? mas trosku pomylene predstavy a s hentakym povyseneckym pristupom ani nepreukazujes moc intelektu.
@semhamforas lenže sú aj ludia čo vyštudujú niečo perspektívne a v konečnom dôsledku v tej oblasti nepracujú. čiže tiež štátu neprospejú. ako by si riešil to? oni už môžu študovať zadarmo?
a nemyslím, že by to pomohlo, pretože je viacero štátov, ktoré majú VŠ zadarmo a sú kvalitné
ja náhodou súhlasím s @semhamforas . Treba si uvedomiť, že nie je odbor ako odbor, a tí čo študujú tie spoločensko-vedné hlúposti len aby mali nejakú školu nech sa láskavo nehrajú na dôležitých, lebo popri technických a prírodovedných školách je to dosť hm....
@nenay čiže aj v Anglicku môže niekto "zadarmo" študovať nejakú srandu ako u nás.... keď sa potom neuplatní a bude robiť dajme tomu za pokladňou v tescu, tak to nikdy nebude musieť splatiť
@kittyboo tu ide skôr o to, že sociológom (+ podobné profesie) chcú byť tisíce ľudí a pritom voľných pracovných miest na tieto profesie ročne vznikne len niekoľko desiatok... čiže keby to bolo spoplatnené, tak by si každý pekne rozmyslel, či bude 5 rokov vycuciavať štát a potom robiť v tescu, alebo robiť v tescu už po strednej, alebo porozmýšľa nad tým, v akom inom odbore by sa mu darilo
@kittyboo ty tu dávaš argumenty na veci ktoré som nikdy nikde netvrdil. Čiže sa vôbec zmáham na teba reagovať, nakoľko touto svojou reakciou ukazuješ skutočne len absolútne minimum intelektu.
Fakt je taký, že štát dotuje vysokoškolákov (Slovensko ako jeden z mála štátov) za tým účelom, aby si vychoval potrebných odborníkov. Z tohto dôvodu platí ľuďom vysoké školy. Avšak táto úloha je narušená v momente, keď je nejakých odborníkov prebytok. V tom prípade už je pre štát viac ako zbytočné dotovať daný odbor, nakoľko takýchto ľudí má štát dostatok, a viac týchto odborníkov nie je pre štát potrebných (prínosom).
Čiže ja som nenazýval konkrétnych ľudí prebytočnými (ako sa to tu snažíš klamlivo vykresliť) ale som tak nazýval konkrétne odbory a to je kurva rozdiel
A ak je prebytok napríklad sociológov (upozorňujem pre ľudí tvojho typu, že je to len príklad), tak sa zrejme v odbore nezamestnajú a teda v Tescu dosť možno aj skončia taká je realita.
Očakávam ďalšiu reakciu ktorá bude dúfam bez reakcií na veci, ktoré si si ty vymyslela Intelektuálka
@ameryka predstav si ze niektori to nestuduju len preto aby mali nejaku skolu, ale preto lebo ich to bavi a lebo im to ide. a nemam pocit ze by sa ludia co studuju psychologiu alebo verejnu spravu hrali na dolezitych, vzdy su to len studenti z technickych atd, skol lebo si stale potrebuju dokazovat ze to co robia oni je nieco viac. ja netvrdim ze ludia na medicine maju rovnaku obtiaznost ako my na medzinarodnych, ale myslim ze nikto nema pravo sa povysovat nad niekoho kvoli skole preboha.
ked nieco dosiahnes (a to plati aj pre 1) tak potom sem napis.
predstavme si svet, kde by to fungovalo podľa vašej predstavy.
viete si predstaviť, koľko by stáli knihy? časopisy? odborné časopisy? divadlo? festivaly? galérie? nízkoprahy, ktoré poskytujú sociálne služby zdarma by museli byť spoplatené (čo si ľudia, ktorí to potrebujú, prirodzene nemôžu dovoliť). asi by sa ani neprekladala literatúra poriadne, ľudia pracujúci v oblasti medzinárodných vzťahov a diplomacie by tiež vyžadovali vysoký plat, keďže si za štúdium platili. a to nehovorím o ďalších oblastiach ešte.
to by ste chceli? žiť vo svete nekultúrnych hlupákov, ktorí ale hlavne majú dobrú techniku?
najviac mam rada ludí čo sú absolútne nepriebojny, nabifluju sa nejaké sračky, samozrejme na hypermegaužitočných odboroch, nič nerobia popri škole v ramci vsojho odboru ani nič a potom sú aj tak nezamestnaný lebo nič nerobia pre to aby boli....
a hej... nam jazykovo zdatnym netreba vysoku ale varechu do ruky, sieťku na hlavu a do školskej jedalne že jo?
@ameryka napadlo ti niekedy že ludia čo študujú spoločensko-vedné "hlúposti" to niektorí môžu študovať preto že ich to baví a chcú byť v tom fakt dobrí?
hawk idem preč, mám pri svojom zbytočnom odbore kopu vecí ktorým sa venovať, než sa durdiť nad takými úzkoprsými názormi...
@grietusha takže donútiť druhých platiť za to, čo sa ti páči, je také veľmi kultúrne a múdre? a to, že koľko by čo stálo...štát do ekonomiky nedáva žiadne nové peniaze, len zoberie tým, ktorí ich zarobili, a teda si ich zaslúžili a dá ich kadekomu inému.
@tichyrok sú veci ktoré sa ovplyvniť dá a ktorá sa ovplyvniť nedá. Čiže poprosím, nevymýšľaj fantasmagórie na rôzne absurdné prípady Každá regulácia sa vytvára tak, aby bola účinná a aj realizovateľná. Taká regulácia, akú by si rada vytvorila ty, by dosť možno nespĺňala ani jedno z toho. Ale ak máš nápad, prosím predlož ho. Ja tu nie som od toho, aby som také dačo vymýšľal. Ak budem v politike, začnem to riešiť. OK?
@asceticjunkie keby si títo odborníci svoju školu mali platiť, tak by sa náklady na všetky tieto veci mali zdvihnúť. informatik bude študovať zdarma, prekladateľ za prachy, myslíš, že ten prekladateľ bude potom ešte aj chcieť nízky prah za svoju vysoko zaplatenú odbornosť?
@grietusha omyl. Ja som netvrdil, že by štát vôbec nepodporoval niektoré odbory, ale že by ich podporoval len do tej miery, ako potrebuje (napr by dotoval len najlepších top 20 študentov, ktorých by potreboval a ostatní by si za štúdium platili). Okerem toho, nalejme si čistého vína. Neplatili by sa tu poplatky ako na Harvarde však? Čiže si myslím že nejakých tých povedzme 400€ ročne čo by tu tak reálne mohli dať poplatok, tak nemožno hovoriť o nejakých nárokoch na vyššiu mzdu, lebo si platili školu. Neviď prosím všetko čierno-bielo.
Nehovoriac o fakte, že niektorých odborníkov má štát dostatok hoc aj na desaťročie dopredu
@grietusha opakujem - štát nemá iné peniaze ako tie, ktoré zoberie ludom. takže o tolko, kolko penazí ide do školstva, by ludia platili menej štátu. čiže nič by nezdraželo, len by o SVOJICH peniazoch rozhodovali ludia SAMI. to je revolučná myšlienka, čo?
a prečo si myslíš, že je správne donútiť druhých platiť za to, čo ty považuješ za dobré? sú to ICH peniaze. ak by malo byť toto správne, kedy je ešte v poriadku im peniaze zobrať a kedy by to už bolo neakceptovateľné?
všimla som si tu v dosť veľa príspevkoch sklon k názoru, že by bolo treba spoplatniť len tie "humanitno-sociálne vedy" .... ja som mala ale na mysli úplné spoplatnenie - čiže všetkého - či je to medina, IT, chémia alebo sociológia a dejiny umenia. Nechápem prečo by niekto mal platiť len preto, že chce študovať históriu a nie techniku. BTW- takéto niečo by uškodilo tým "nespoplatneným, lebo by sa tam hrnuli tí, čo by tam inak nešli, nuž ale keď toto by bolo zadarmo a iné nie
@grietusha a ked si ty mylíš, že štát má právo donútiť ludí platiť veci za ktoré nechcú, prečo nemôžem napríklad ja donútiť teba platiť veci ktoré nechceš? prečo štát môže a ja nie? kde na to štát zobral právo? môže sa ti to zdať až príliš absurdné, ale skutočne skús odpovedať. odpoveď môže aj teba samú prekvapiť.
@strejdabob podla mna vacsina ludi v tejto dobe vobec ale vobec nerobi to co vystudovali a kde je napisane ze niekto kto vystudoval nejake superospevovane IT si najde pracu ? je to hlavne o schopnosti presadit sa a robit aj nieco navyse a nie vystudovat si, napisat titul do obcianskeho a cakat ze niekto zaklope pri dverach a ponukne ti pracu za 2000.
@semhamforas myslim ze to hore plati aj pre teba.
sam sa tu hras na intelektuala, sledujem trochu tvoje komentare a vzdy su totalne povysenecke, "akoze nad vecou", nikto na teba nema a chybu si nikdy nepriznas cize s tebou ani nejak nemienim diskutovat.
myslim ze coskoro bude uz aj nadbytok ITckarov, co potom navrhujes? zrusit taketo odbory na 10 rokov, cakat kym nejaki pomru, potom zase otvorit odbor a potom zase zrusit ? celkovo ma teda zaujima ake riesenie intelektual tvojho typu navrhuje. ludia co chcu byt sociologovia sa proste maju vysrat na to, co chcu a maju si ist rovno zaziadat do tesca ?
radsej si uprimne povedzme, ze v tejto krajine ide o to MAT titul, nikoho v skutocnosti ani nezaujima z akej skoly je. (ofc pokial si neziadas o pracu chirurga s teologickou fakultou) preto nevidim problem ak nejaky sociolog s titulom sa zamestna ako manazer volakde. ak ma na to schopnosti preco nie.
@semhamforas - ešte raz, nie je nič ako prebytočný odbor, je to len v zle nastavenom systéme, jasné, teraz máme veľa absolventov v odboroch, v ktorých sa nevedia tí ľudia potom zamestnať, ale to iba preto, že veľa ľudí sa tam chodí iba upratať na 5 rokov. Pokiaľ by za to mali platiť, tak by si rozmysleli či to skutočne chcú študovať, alebo sa len chcú upratať. Potom by tam išli len ľudia so skutočným záujmom o ten odbor, bolo by ich jasné že menej, to by znamenalo lepši individuálny prístup zo strany vyučujúcich, možno aj lepšie podmienky na vzdelavanie- čiže tí čo by tú školu končili by aj niečo vedeli + keby to bolo dobre prepojené s praxou počas štúdia - tak by sme mali omnoho menej absolventov vysokých škôl, ale odborníkov vo svojich odboroch + s praxou.
a ta regulacia o ktorej tu hovoris nie je nahodou robena tym ze je urceny pocet ludi ktori su na dany odbor prijati ? myslim ze prave na technicke skoly sa prijmaju stovky ludi a nie na spol.-vedne
@nenay vôbec to nebolo mimo tému...práve naopak...len britský systém ma tiež svoje limity ... ale čo sa týka spoplatnenia ich škôl, tak tam sa to aj mne páči, alebo tak isto v USA ... ja by som povedala, že by bolo fajn ešte prepracovať štipendijný systém, ale naozaj prepracovať, aby to tí šikovní a schopní študenti mali s platením o čosi ľahšie.
@lawey " "hlúposti" to niektorí môžu študovať preto že ich to baví a chcú byť v tom fakt dobrí?" - no dobre, aj mňa napríklad baví hrať a študovať piškôrky a aj by ma bavilo študovať esperanto a chcel by som v tom byť fakt dobrý, ale nejak si nemyslím, že toto tuto sú dostatočne legitímne dôvody, aby sa mi ostatní ľudia mali skladať na moje koníčky.
@32 porovnavat studium jazykov s konickami ok dufam ze raz budes citat knihu ktoru ti prelozil niekto kto sa venoval nemcine len ako konicku. bude to urcite super
@alpynus no ale ak by ťa to esperanto fakt bavilo, môžeš si snovať diabolske plany na ovladnutie sveta esperantom, na zaklade toho sa staneš ohromnym demagogom a nastojíš esperanto celosvetovym jazykom napriklad!
@lawey napísala som TI CO TO STUDUJU ABY MALI NEJAKU SKOLU. lebo práve v týchto odboroch je (bohužiaľ) takých najviac, nikto si nedá medicínu aby mal nejakú školu ak je niekto dobrý v tom a vidí víziu prečo to robí a chce sa presadiť, nech to študuje, konieckoncov treba obsadiť veľa pozícii aj mimo techniky a prírodných vied.
@grietusha@kittyboo v podstate to, čo som napísala pre lawey, vysvetluje jak som to myslela a platí to aj k vašim reakciám
@asceticjunkie môžeš prosím ťa svoju argumentáciu postaviť na základe toho, na čo som reagovala? reagovaaĺa som na to, že by sa spoplatnili iba niektoré odbory.
@semhamforas hej, stále si myslím, že to je taká pičovina, že strácať na to čas argumentáciou je absolútne zbytočné.
@ameryka aha, takže sa bude robiť pohovor "chcete to naozaj študovať alebo mať iba školu? lebo ak chcete iba školu, tak musíte za to platiť" alebo čo? alebo tí, čo naozaj chcú robiť napr. sociálnu prácu za to budú platiť, pretože tam ide veľa flákačov? (ktorí mimo iné školu väčšinou ani neukončia)
@kittyboo to je "podľa teba"... na toto však existujú rôzne štatistiky, minimálne uplatnenie absolventov vš podľa odborov... zas "podľa mňa" väčšina pracuje v odbore, ktorý vyštudovali (hodnotím podľa svojho okolia). to, že titul ti nezaistí prácu je pravda, neviem, prečo mi to píšeš... ale nad tým by ste sa mali zamyslieť práve vy, sociológovia
čo sa týka nadbytku IT-čkárov, nedostatok odborníkov v IT je stále vyšší a predpokladá sa, že do pár rokov to bude v EU až niekoľko miliónov
a nikto tu nehovorí o otváraní a zatváraní odborov... trochu offtopic k poplatkom, ale podľa mňa by malo ministerstvo na základe nejakých podkladov (štatistiky o uplatnení, o voľných pracovných miestach atď) regulovať počet prijímaných študentov na odbory. lebo už teraz je jasné, že školy v tom zlyhávajú, teda nezlyhávajú, oni to robia cielene, aby mohli cucať dotácie
A EŠTE: "predstav si ze niektori to nestuduju len preto aby mali nejaku skolu, ale preto lebo ich to bavi" .... to je síce pekné, ale VŠ je príprava na zamestnanie a s takýmto účelom tie školy aj štát dotuje... aby vytváral kvalifikovanú pracovnú silu... bavia ťa napr. dejiny umenia? ok choď do knižnice, prečítaj si niečo o tom, whatever.... ale že my ti máme z naších daní platiť tvoje hobby?
@kittyboo To je tvoj pohľad na vec, možno tak cez net vyznievam a pokojne nech. Nezabijem sa z toho, že tam na nete možno pôsobím A chybu som si tu priznal už veľa krát, nemám s tým najmenší problém a dokonca ani s tým, aby som sa človeku ospravedlnil dokonca to spravím aj rád, nech sa jedná o kohokoľvek. Ale nemám potrebu to ľuďom ako si ty vysvetľovať
Že bude dostatok IT čkarov je dosť možné. Avšak opätovne by som veľmi rád upozornil na veľmi dôležitý fakt, ktorý si znova ráčila prehliadnuť aj napriek zdôrazňovaniu a to ten, že som tu nedával názvy žiadnych konkrétnych odborov o ktorých som hovoril. Uviedol som tu len prirovnanie, čiže pokojne som predtým mohol hovoriť aj o IT. Čiže som toho istého názoru ako pri akomkoľvek inom odbore (sociológia, medicína, astrofyzika atď) jednoducho ak začne byť prebytok ITčkarov, štát ich začne menej dotovať a začne viac dotovať tie odbory, ktoré bude štát viac potrebovať. Podľa mňa logická regulácia financíí. Čiže znovu upozorňujem, nevkladaj mi slová do úst k absolútnym riešeniam aké tu ty dávaš v návale hystérie typu "rusit taketo odbory na 10 rokov, cakat kym nejaki pomru" som tu nikde nepísal a už vyššie som viac krát pomerne zrozumiteľne vysvetľoval, že by sa jednalo len o efektívnejšie rozdeľovanie financií, kde nedostatkové odbory by boli dotované viac a prebytočné menej. Čiže tí čo chcú byť sociológovia, pokojne nimi môžu byť (prirodzene ak si v odbore prácu nájdu) len by si ročne prispievali na školné nejakú čiastku. Ako som už písal vyššie (stále sa musím opakovať ) netvárme sa že by sme tu mali nejaké poplatky typu Harvard. Ten príspevok na školné si myslím že by bol v slovenských podmienkach nejakých 300-600€ a to sa prežiť asi dá.
@grietusha tak ale fínsko má v prvom rade celkovo iný systém čo sa týka financií štátu, iný systém zdanenie a ich naozaj efektívneho prerozdelenia aj do školstva....a hlavne inú mentalitu, to musíš brať do úvahy, lebo porovnávať fínsko a ich zmýšlanie a toto čo je tu, uznaj...no nedá sa
@ameryka rovnosť šancí keď platiť, tak všetci. A o náročnosti a uplatnení sa po VŠ sa možno porozprávame, ak ty nejakú školu urobíš a budeš aspoň pár rokov pracovať
@strejdabob hmmm, no hej, pokiaľ sa neuplatníš v odbore, ktorý si vyštudoval, tak to tam majú dosť blbo, ale myslím, že už si aj sami uvedomujú, že v tomto bude treba niečo zmeniť
@15 keď spomínaš tú výchovu vlastných odborníkov za štátne - tak tu by som ale povedala toľko - lekári- vyštudujú tu a oddrbú sa za hranice lebo tu proste nemajú uplatnenie, budúcnosť, podmienky etc (ja sa im ani nečudujem, tiež by som sa ich mieste pratala von) - a vieš koľko stojí jeden rok štúdia takého medika??? koľko do nich štát dá za tých min. 6 rokov penazí....a potom nás aj tak liečia ukrajinci a tí odborníci čo sme si ich za štátne vychovali idú ta het. čiže nie len ak ide o prebytok, ale ak je celý systém zlý...
@strejdabob k dejinám umenia. kto bude tie knižky v knižniciach písať/editovať, keď sa to nebude študovať na VŠ? a vieš o tom, že umenie je 5. najlepšia finančná investícia? kto bude odborník, kto bude radiť zbohatlíkom, do čoho majú investovať, keď nikto za toho odborníka nebude mať kde študovať? kam budú ľudia chodiť sa na to umenie pozerať, keď nikto nebude môcť viesť galérie, lebo na to nebude mať vzdelanie? a ako budeme reflektovať svoju minulosť a spoločnosť, keď nebude nikto od toho, aby dokázal reflektovať umenie?
@strejdabob k tvojmu komentu len tolko: nestudujem sociologiu, iba ma vytacaju taketo zaslepene nazory. som zvedava ked ty ukoncis svoju uzasnu skolu ako sa uplatnis : ) dovtedy si na rovnakej urovni ako vsetci sociologovia, teologovia a ini. (ak uz si zamestnany tak gratulujem)
a to ze skoly prijmaju viac ako by mali nie je problem studentov ale skol.
@semhamforas ja vobec nie som hystericka pri cloveku ako ty by nemalo zmysel robit si vrasky. zi si vo svojej skatulke aj so svojimi bezchybnymi nazormi : )
@grietusha nie, fungovalo by to asi tak, že by museli dosahovať určitý priemer po ktorý by tá škola spoplatnená nebola. Lebo keď o školu záujem majú študovať budú. A keď to nie, tak by sa mal rapídne obmedziť počet prijatých uchádzačov
@pesadilla neporovnávam s Fínskom. len vravím, že tam som zmenila názor, keď sme viedli niekoľkohodinové diskusie medzi Brazílcami (spoplatnené), Kanaďanmi (spoplatnené), Fínmi (zdarma), Slovákmi a Čechmi (dotované).
myslím si, že elity majú zmysel, ale rozhodne nie finančné elity. takýmto spôsobom by sa vytvárala "inteligencia" prevažne z finančných elít.
@pesadilla rovnosť šancí? si porovnaj skúšky na sociálnej práci a na FEI-ke a potom niečo hovor. pri náročných odboroch si rada, že žiješ, nie ešte mať prácu a zarábať si na školu. Ach
@ameryka@46 pretože na sociálnej práci potrebuješ primárne prax a nie milió teórie, z ktorej by ťa dusili na skúške. vieš, ako vôbec sociálna práca (práca, nie škola) vyzerá v praxi?
@kittyboo aha? čiže klasické správanie? O to horšie
Ja netvrdím že mám bezchybné názory, preto nemám problém sa pustiť o nich do diskusie. Ak by som bol o bezchybnosti svojich názorov presvedčený, ani by som o nich nediskutoval však No v tomto konkrétnom prípade nevidím rozdiel medzi tebou a mnou, kde ty si nezmenila názor na vec a ani ja. V takomto prípade je dosť trápne niekomu hovoriť o presvedčení o bezchybnosti názorov však
A propó, pri tvojom rozbore mojej namyslenej osoby si dovolím aj ja malý rozbor tej tvojej. Ja som si zasa z tvojho vystupovania na birdzi všimol, že veľmi rada reaguješ spôsobom kde taguješ len príspevok (@1 atď) a nie diskutujúceho. Z toho my vyplýva že rada vyjadríš svoj názor verejne, ale tak nenápadne aby si to nedaj bože nevšimol ten, kto to odosielal. Niečo na štýl ohováračiek v reálnom živote. Prosto nech si za kráľvnú sveta no do očí sa veci bojíš povedať. To len tak na okraj. Do budúcna teda prosím, buď ma priamo zataguj, alebo nereaguj vôbec. Inak mám pocit že sa nechceš pustiť do diskusie, ergo. nevieš si svoj názor obhájiť. Maj sa
@semhamforas cislom tagujem len vtedy ked som presvedcena o tom ze ten clovek to este urcite uvidi, inak s tym nemam najmensi problem zatagovat tu hocikoho tkaze prosim ta tuto analyzu si nechaj je to maximalnle trapne urcite budem ohovarat niekoho na birdzi, hlavne ked vidim ze si online a ze ti moj koment vyhodi na nastenke. riesis fakt hluposti, ale napokon, ako vzdy : )
@kittyboo trápnym sa dá označiť hocičo a hocikým čiže ti to neberiem ja sa k takým veciam znižovať nemusím
Avšak celkom pochybujem o pravdivosti tvojho výroku, nakoľko určite nie som sám kto sa nezvykne bezdôvodne vracať k fóram, ktoré som už komentoval.
A ešte upozornenie, ak taguješ spôsobom @1 tak mi to naozaj nikde nevyhodí. to musíš tagovať nickom. Ak myslíš že to vyhodí na nástenke "Celý Birdz" tak to je možné, ale tú nesledujem, nakoľko sledujem len nástenku s príspevkami ľudí čo ich mám v priateľoch. Čiže z tvojej strany plná riť predpokladov a všetky mimo. Asi to nebude náhoda. Ale napokon, ako vždy
nerozumieš....keď máš narvaných na nejakej politologii 70, 100, 150 ľudí, tak je jasné, že žiadni vyučujúci pri zmysloch od nich nebude chcieť každú hodinu seminárne práce a eseje - kedy by to čítal??? kedy by sa dostal k tomu aby sa k tomu efektívne vyjadril, zhodnotil diskutoval?? to sa proste nedá...čiže na každého vyjde tak jedna za semester - rovnako tak prax popri škole? no kde celkovo nájde prax popri škole také množstvo ľudí (a je jedno teraz čo študujú) .. proste nie je šanca. Ale ak by na tých odboroch bolo v ročníku 15 ľudí - viac by boli nútení aj makať + platili by si to štúdium, čiže by tam bolo zrejme preto, že ich samotní odbor zaujíma, čiže žiadni uprataní flákači zaberajúci miesto. Chápeš???
btw...ty si už robila skúšky aj na jednom aj na druhom, že to tak tvrdíš??? by sa čudovala koľko ľudí čo im ide matika by si vlasy trhalo a plakalo keby mali napísať jednu seminárku na humanitný odbor ( a to mám z praxe )
rovnosť šancí....keď si môže platiť historik, môže si aj medik .... sú aj iné šance ako rovno popri škole pracovať.
@semhamforas ak nesledujes tak smola, ja ta nemusim tagnut vobec ak uz ide o to a ak sa tu chces natahovat kvoli takymto veciam tak ma nemusis uz ani ty dalej tagovat lebo ma to napr. absolutne nezaujima. svoj nazor na teba mam, myslim ze ho nezmeni uz ani to ked ma tagnes/netagnes, takze kludne ma aj ohovaraj a sleduj nadalej ale neboj pri dalsich nezmyselnych komentoch od teba ta regulerne oznacim, aby si vedel, co si o tvojich vyplodoch myslim : )
To je príliš všeobecné. To, či by som s takým konceptom súhlasil závisí od konkrétnej navrhovanej policy, pretože je veľa modelov spoplatnenia a veľa iných javov, ktoré by sa najprv museli riešiť, aby sa školstvo dalo dokopy.
Vo všeobecnosti: Som rozhodne za a myslím si, že by sa mal vytvoriť systém študentských pôžičiek pre štúdium. Súčasne by to tlačilo na školy spraviť konkurenciu zahraničiu svojou kvalitou, aby bol dôvod si ich vybrať napriek poplatku. Predpokladalo by to aj väčšiu úvodnú investíciu, pre zabezpečenie konkurencieschopnosti.
Je tu veľa fines, ktoré sa nedajú zhrnúť do slovného spojenia "spoplatnenie školstva". Hej, ale ako?
@pesadilla nitra - europske rozvojove programy - prijmaju 40
bratislava - fsev - prijmaju 40
trnava - politologia - prijmaju 30
bratislava uk - politologia - prijmaju 60
to len tak zbezne co som pozrela..cize trosku si to podla mna prehnala s tymi cislami. a celkovo je asi trochu pomylena predstava niektorych ludi, co si myslia, ze na tychto odboroch su stovky ludi, pricom si myslim ze su to este relativne nizke pocty. (a nemylsim to nijak ofenzivne ani hystericky)
@kittyboo a písal som niekde že ma musíš tagnúť? Nie! Tak čo tu kacáš?
Teraz tu píšeš o "naťahovaní kvôli takýmto veciam" a pritom sama si riešila veľmi podobné hovadiny na mojej osobe len o trošku vyššie viď @27 ale nedaj boh aby sa niekto dotkol tuná slečny a už je z toho riešenie tejto trápnej sitácie na xy príspevkov. Keby si bola tak ochotná obhajovať svoj názor aspoň tak, ako sa snažíš bez rozmyslu obhajovať svoju osobu, spravila by si oveľa lepšie a pôsobila by si menej ako narcis
@semhamforas ja som ti nezacala odpovedat na komentare s tym, ze ta hned idem urazat a ani som s tebou nemienila zacinat nejaku hadku. podla mna je fajn ak sa dvaja ludia na niecom nezhodnu, je to normalna sucast zivota, ty si do toho zacal zatahovat veci ako "ludia ako si ty" a podobne, cim uz nejdes proti mojmu nazoru ale proti mne ako osobe. takisto vec o tagovani si zacal ty, cim predpokladam, ze teda chces aby som ta tagovala. ak nie tak potom nechapem naco si to vobec pisal.
a ja rozhodne narcis nie som, ale svoju osobu obhajovat budem ak na mna bude niekto utocit takym sposobom ako ty.
@pesadilla tak máš pravdu, ale s tým niečo spraviť by bolo dosť ťažké. Riešiť túto situáciu tak ako som napísal vyššie sa mi zdá jednoduchšie No rozhodne je problém aj to, čo si napísala ty. Zasa sa na to možno dá pozrieť aj z toho pohľadu, že aspoň prezentujú Slovensko akých tu máme dobrých odborníkov
@grietusha vyššie som spomenul, že nie som za zrušenie niektorých odborov, ale za reguláciu počtu študentov... ja mimochodom poznám 2 ľudí, čo to vyštudovali na SR, bavili sme sa o tom, oni poznajú ostatných, čo to vyštudovali a neviem ti to tuna nijako dokázať, ale ver mi, že nikto z nich nepracuje ako poradca zbohatlíkov pri nákupe umeleckých diel tí šťastnejší vôbec pracujú hocikde k poslednej vete opäť to isté, ja nehovorím, že by sa to nemalo študovať vôbec.... btw ja som brigádoval v múzeu, poznám ľudí čo pracovali na EHMK v KE a väčšina tých ľudí študovala niečo iné... vôbec to neboli vyštudovaní odborníci na kultúru/umenie whatever
@kittyboo ja neviem, čo študuješ a takisto ani ja som tu nespomenul, čo študujem... ináč už zase si napísala niečo úplne odveci... veď ja sám som hore písal, že to je problém škôl
@strejdabob tak ked nevies co studujem, naco pises " nad tým by ste sa mali zamyslieť práve vy, sociológovia" ? a to ze mam rovnaky nazor ako ty je hned odveci ? ok
tak náhodou si tam trafila odbor, ktorý ja sama študujem, a dokonca ešte aj presné školy...tak ti môžem povedať, že ja v prváku na Bc. som mala vyše 70 spolužiakov, z ktorých hrozivé % ani nevedelo čo je to za odbor, ale proste dakde chceli ísť lebo čo??, robiť mali ísť alebo čo?? a 3 roky v zadnej lavici čítali noviny a hrali pc hry...a ja sa pýtam...načo tam išli??? aby im bol venovaný čas, ktorý mohol byť radšej venovaný niekomu, u koho by to aj padlo na úrodnú pôdu?? a či by tam išli aj keby ich to stálo nejaké to euro.
a presne viem koľko brali v tom odbore napr na UCM v tom roku...a to boli trojciferné čísla.
@kittyboo presne tak to beriem i ja, je to bežná súčasť života ak sa dvaja ľudia nezhodnú a preto som vždy nakolonený diskusii, nakoľko tou sa dá všetko pekne vyriešiť a zväčša je problém len v nepochopení názorov toho iného. Čo však neznášam je útočenie na osobu iného človeka, čiže ak hneď začneš iného človeka nazývať povýšeneckým a tak podobne, nemôžeš asi čakať miernu reakciu. A nechcem tu pôsobiť ako malé decko s argumentáciou "ty si začal" ale jednoducho ty si tu ako súčasť svojej argumentácie zahrnula aj útok na moju osobu a to samozrejme vyvolá aj protireakciu a ja som ti tento tvoj "útok" vrátil AŽ POTOM čo si začala diskusiu o danej téme ukončovať Čiže sa prosím nesnaž hodiť vinu v tomto prípade na mňa. Bez viny rozhodne nie som, ale to vystrkovanie typu "ľudia ako si ty" som nezačal
urcite nie. Problem neni v plateni ale v state, v zakonoch, v prioritach.
To, ze na slovensku ma kopa oborov zbytocne vysoku kapicitu, ktora sa nevyuzije je jedna vec, skor preto tolko ludi ten obor povazuje za zbytocny.
@kittyboo "a to ze skoly prijmaju viac ako by mali nie je problem studentov ale skol" no to vyznelo, ako keby som ja hovoril, že je to problém študentov, tak je odveci, že mi to píšeš, resp. že si tak sformulovala tú vetu
@semhamforas to ze ta povazujem za povyseneckeho cloveka ale nie je urazka, proste ta tak vnimam z komentov ktore na tuto stranku postujes. sorry ale je to tak
@pesadilla podla mna sa vzdy najdu ludia ktori idu na tu skolu aj ked ich to nebavi, aj ked sa to bude platit. ved kolki si platia sukromne skoly, kde robia fakt minimum.. (ale zas ti si to aspon sami platia)
keby sa spoplatnili aj ostatne vysky, vzdy by sa nasli typy, co by si to kludne aj zaplatili len aby mali ten titul. a mne by napr. rodicia tolko penazi nedali nikdy, aj keby to bolo "len" 400 eur a mohla by som byt aj uplna expertka na ten odbor.
Nemyslím si,že by to bolo riešenie,len by to zťažilo / znemožnilo študovať ludom,ktorí chcú a nemajú na to prostriedky... skôr by som sa zamerala na konkrétne VS,sprísnila podmienky,nedala im akreditáciu na kadejaké pseudoodbory...
@strejdabob reagovala som na "bavia ťa napr. dejiny umenia? ok choď do knižnice, prečítaj si niečo o tom, whatever.... ale že my ti máme z naších daní platiť tvoje hobby?"
nie na nejaké rušenie odborov či čo
takže ešte raz. môj koment @42 + čo je zlé na tom, keď niekto chce robiť to, čo ho naozaj baví?
@kittyboo urážka to nie je, ale útok na moju osobu hej, zvlášť ak to použiješ ako argumentáciu na zdôveryhodnenie svojich názorov oproti mojim v diskusii (dúfam že to nie je napísané ako od maďara). Jednoducho tento tvoj pocit tu bol irelevantný a nechápem dôvod, prečo si to sem zaťahovala. Ak však pôsobím povýšenecky, je mi to ľúto no nič s tým nespravím. Avšak nemám dôvod nič meniť, nakoľko v realite sa mi na toto v podstate nikto nesťažoval (na iné vlastnosti hej), čiže pevne dúfam, že taký v skutočnosti nie som a v tom prípade som spokojný.
Čiže v tomto prípade sa za moje nevyberavé správanie ospravedlňujem i ja a hádam budeme nabudúce vzájomne na seba reagovať zmierlivejšie.
ty si veľmi nedotklivý,ale nauč sa, že keď údery rozdávaš, tak občas sa nájde aj niekto, kto ti to oplatí rovnakou kartou
ty si týmto nikoho neurazil???
"ty tu dávaš argumenty na veci ktoré som nikdy nikde netvrdil. Čiže sa vôbec zmáham na teba reagovať, nakoľko touto svojou reakciou ukazuješ skutočne len absolútne minimum intelektu."
"Podľa mňa by bolo vhodné aby sa muselo platiť, ak chce niekto študovať nejaký zbytočný odbor keďže tým štúdiom štátu neprospeje. Čiže určite som za."
"ak máme na slovensku množstvo sociológov (len príklad) bez uplatnenia, tak sotva bude ďalší sociológ prínosom. Jednoducho to je prebytočný odbor."
okrem toho, že si zaútočil na jej osobu si tu označil isté odbory za zbytočné.
Si povýšenecký a s ľuďmi sa tu bavíš zvrchu, ako keby si bol niečo viac ako oni, ako keby oni boli oproti tebe chamrať..hráš to na inteligenciu a nadhľad nad všetkým. Neviem aký si v realite, možno iný...ale tu konkrétne pôsobíš takto. tak sa nesťažuj, keď ti to niekto napíše...
Moj osobny nazor je mat statne skolstvo zaroven dotovane aj spoplatnene. Nemusi to byt obrovske mnozstvo penazi, staci 150-200 eur na semester alebo kolko. Potom by sa spravil prirodzeny vyber, kde by si ludia vyberali kvalitnu skolu.
Zda sa mi to ovela racionalnejsie, ako robit nejake centralne zasahy, ktore potom aj tak k nicomu nevedu a len sa pri tom vela ludi pohada a nic sa nevyriesi. Nech je sutaz. A z vyzbieranych penazi by sa financovali stipendia a pozicky studenton.
Btw tiez som predlzoval studium a platil som si sam neuveritelnych 1400 eur na stupidnu filozoficku v BA. Skoro ma v praci jeblo, ale stale si myslim, ze az na vysku toho poplatku je to spravodlive. Samozrejme, ze su (dobre) argumenty za obe strany, ale spoplatnenie je imho lepsi variant. Druha vec je, ze stat by mal davat na skolstvo minimalne dvojnasobok cashu uz pri tom stave, aky je teraz
@grietusha
" kto bude tie knižky v knižniciach písať/editovať, keď sa to nebude študovať na VŠ"
" nikto nebude môcť viesť galérie, lebo na to nebude mať vzdelanie" + ešte raz si tam použila slovo nikto
teda ešte raz: ja nehovorím, aby tieto odbory neštudoval NIKTO.... ja hovorím, aby tieto odbory študoval taký počet ľudí, aký je potrebný... druhá možnosť by bola umelo vytvárať pracovné miesta v štátnej správe pre tieto profesie, ale asi sa zhodneme, že toto je horšie riešenie
@strejdabob bohužiaľ, počet prijatých je tak vysoký (okrem mnohých iných dôvodov - ľudia sa hlásia na viac škôl a podobne) z jedného obyčajného dôvodu - dotácie. je škoda, že to je tak, že je škola dotovaná od študenta, ale.. no. k tomu sa necítim kompetentná vyjadriť. lebo proste neviem.
ale potrebovala som sa vyjadriť k tomu, že niekto má pocit, že riešením je poukázať na to, že niektoré odbory sú (podľa jeho vnímania a názoru - podľa mňa oboje značne obmedzené) zbytočné.
(inak. ja som na NMgr. "zbytočného odboru", kam nás vzali cca 30. každý jeden z nás má projekty popri škole, stáže, prax alebo publikované odborné články a štúdie, plus publikujú v kultúrnych magazínoch - tým nemyslím o populárnej hudbe a podobne, ale napr A2, Vlna a tak. a okrem seba viem ešte o dvoch, ktorí chceme pokračovať v bádaní na doktorandskom a potom pracovať v akademickom prostredí + na svojich projektoch)
takú piču by to pomohlo....tí flákači by sa tam aj tak boli lebo by im to maminka aj otecko zacvakali a tí chudobnejší by tam nemohli isť aj keby ich to fakt bavilo a boli v tom dobrí lebo by si to nemohli dovoliť
...a nechápem prečo by sa mala štátu platiť za to aby som mohla študovať keď ma aj tak štát bude celý život zdierať .....určite je výhodnejšie dovoliť človeku študovať zadarmo a potom mu "kradnúť" jeho peniaze ako mu platiť podporu lebo bez výšky si dnešnej dobe už ťažko nájdeš prácu
Tieto otázky sa nikdy neriešia efektívne na verejnom fóre.
Ľudia nie sú schopní sa odosobniť a nikdy nepôjde o názory založené na znalosti problematiky. To, že je človek študent neznamená, źe vie niečo o školstve, tak ako to, že máš rakovinu, neznamená, že máš PhD. z onkológie.
@grietusha to o dotáciách som už písal vyššie, čiže v tom sa zhodneme
ja som nepísal nikde, že nejaký odbor je zbytočný, ale vo veľa odboroch je zbytočný počet študentov... a kľudne by som aj súhlasil, keby sa počet študentov nejakej sociálnej práce napr. znížil na jednom odbore zo 100 na 20, ale výška dotácií by ostala rovnaká.... tie peniaze by sa mohli investovať do kvality štúdia, zabezpečenia nejakej praxe pre študentov a niečo do prijímacieho konania, ktoré by sa mohlo robiť ako na západe formou osobných pohovorov (niečo ako pracovné pohovory) a vytriediť tých, ktorí tam chcú ísť len pre titul... a mali by sme 20 oveľa kvalitnejších absolventov SP, ktorí by to naozaj chceli študovať a naozaj by sa v tom chceli aj uplatniť
@strejdabob ja si myslím, že na každom odbore je veľa zbytočných študentov (to písal niekto iný o zbytočnosti, na ktorú som reagovala pôvodne, u teba som reagovala na to, aby si človek o dejinách umenia šiel čítať do knižnice. čo inak, v rámci toho, ako argumentuješ teraz, absolútne vôbec nechápem)
kks, ja by som celý systém daní a financovania prerobila (celkom sa mi páči fínsky systém v tomto. daň z alkoholu - 120% myslím - ide na infraštruktúru a do školstva, z cigariet na zdravotníctvo a z hracích automatov - ktoré majú VŠADE. aj v supermarketoch - na charitu. na čo inak sarkasticky hovorím, že keby Fíni neboli alkoholici, náruživí fajčiari a gambleri, tak by ten štát vôbec nefungoval )
tu sa ludia pretekaju, ze kto je jebnutejsi, alebo ako? paradicka
no ale k teme, co by som spravila ja, ze by som urobila studium narocnejsie. jednoducho ziadne hranie sa v rukavickach s niekym, a cakat, kym on napise test na 51% na n-ty pokus. nie nie. takisto urobit kazdy jeden predmet narocnejsi, nieze za mnou niekto pride, ze niekto sa musi naucit 9 stran na jednu skusku(true story, sis). potom studakov povyhadzuju, a ak sa chcu vratit, nielenze musia zaplatit prijimacky, budu prijati prednostne, a musia si zaplatit ten rok/tie roky studia navyse, kedze by sa zachoval system dotovania 3+2 roky
@asceticjunkie "štát do ekonomiky nedáva žiadne nové peniaze" stat investuje, ma vlastne investicie, ktore mu prinasaju peniaze. takisto aj obchoduje. cize dava nove peniaze.
"len zoberie tým, ktorí ich zarobili, a teda si ich zaslúžili a dá ich kadekomu inému" jop, tebe vezme a zanesie tvojmu susedovi do domceku, tam mu ich polozi na stol. ty mas pocit, ze z toho, co ti stat vezme, nemas ziaden osoh? lebo ak ano, tak mi je ta luto asi trosku
"opakujem - štát nemá iné peniaze ako tie, ktoré zoberie ludom." opakujem, stat ma ine peniaze ako tie, ktore zoberie ludom.
"takže o tolko, kolko penazí ide do školstva, by ludia platili menej štátu. čiže nič by nezdraželo, len by o SVOJICH peniazoch rozhodovali ludia SAMI. to je revolučná myšlienka, čo?" rozmyslam, ze toto hodim na nejaku nasu grupu, nech sa vsetci pobavia ty si myslis, ze tie peniaze, ktore stat usetri napr. na skolstve, neda inde? to je jake zlate, nie revolucne, ale zlatucke stat je bezodna studna a ze by nic nezdrazelo? obavam sa, ze za dovodmi inflacie nestoji len stat...
dufam, ze som ti zvysila trosku ekonomicky rozhlad, lebo tvoje nazory su take.. take sedliacke, a nemyslim to ako urazku
kvalitná škola závisí od úrovne výučby, ktorú by mal garantovať kvalitný vyučujúci, a na to potrebuje mať škola prostriedky na jeho zaplatenie. je vždy lepšie mať odborníkov, menej študentov a elitné výsledky, ako tonu študentov, docentov z hornej dolnej a molocha univerzitu, ktorá iba recykluje peniaze a prerozdeľuje svojim zamestnancom.
jasné, každý má právo na štúdium, ale to právo by si mal obhájiť. kedysi študovalo na univerzitách naozaj iba to horné percento šikovných ľudí, ktorí potom naozaj boli odborníci vo svojom odbore/praxi a prípadne vychovávali ďalších odborníkov.
podľa mňa by pomohlo:
- evidovať zamestnanosť v odbore do min. 5 rokov po skončení štúdia
- nielen na jej základe zredukovať počty prijatých študentov do nadbytočne preľudnených odborov, prípadne absolventov
-umožniť prijímať absolventov podľa akademických/výskumných úspechov daného odboru školy
- spoplatniť školstvo s využitím študentských pôžičiek
- zlepšiť vedecké prostredie. čo by znamelo vyhodiť tých zaprdených komunistických kvázi vedátorov (OK, to je len moja malá utópia a nahradiť ich postupne mladými, čo by ale znamelo, zvýšiť platy akademickým pracovníkom - aby neodchádzali tí najlepší do zahraničia. platy zvyšiť na základe dosiahnutých výsledkov, publikácií...
- umožniť čerpať VIAC grantov pre výskumné projekty. je smiešne, na akej úrovni všeobecne je výskum v SR. (viem, že sa nájdu aj ojedinelé výnimky) no to hranie sa na vedu tu je priam úbohé, aspoň v mojom odbore, a nielen preto tu výskum robiť nebudem.
zlyháva to všetko na slovenskej mentalite, na univerzitách, ktoré nie sú prepojené so svetovým akademickým prostredím, na pozostatkoch komunizmu a rodinkárstve, na neodbornosti našich odborníkov a hraní sa na tituly pre tituly... Už aj ČR má oveľa lepšie podmienky, a ak je niekto naozaj dobrý - alebo chce byť, akademické prostredie mu dá podmienky, a pritom nemusí mať konexie alebo strýka na katedre, kde by sa chcel realizovať.
@antifunebracka
ťažko zvýšiš úroveň vysokých škôl, pokiaľ sa tam budú poflakávať stovky študákov len preto, že sa im nechce ísť po strednej robiť...a to v tomto štáte bude, pokiaľ bude systém školstva nastavený tak, ako je nastavený teraz, že školy dostanú na každého študenta od štátu peniaze a študentov to štúdium nič nestojí okrem toho čo prejedia a prepijú
1. ""štát do ekonomiky nedáva žiadne nové peniaze" stat investuje, ma vlastne investicie, ktore mu prinasaju peniaze. takisto aj obchoduje. cize dava nove peniaze.
"opakujem - štát nemá iné peniaze ako tie, ktoré zoberie ludom." opakujem, stat ma ine peniaze ako tie, ktore zoberie ludom.
S čím obchoduje? Myslíš napríklad štátne podniky?
2. "len zoberie tým, ktorí ich zarobili, a teda si ich zaslúžili a dá ich kadekomu inému" jop, tebe vezme a zanesie tvojmu susedovi do domceku, tam mu ich polozi na stol. ty mas pocit, ze z toho, co ti stat vezme, nemas ziaden osoh? lebo ak ano, tak mi je ta luto asi trosku
Toto sa viaže znova s tým, skadial získava peniaze.
3. "takže o tolko, kolko penazí ide do školstva, by ludia platili menej štátu. čiže nič by nezdraželo, len by o SVOJICH peniazoch rozhodovali ludia SAMI. to je revolučná myšlienka, čo?"
rozmyslam, ze toto hodim na nejaku nasu grupu, nech sa vsetci pobavia Hehe Hehe ty si myslis, ze tie peniaze, ktore stat usetri napr. na skolstve, neda inde? Hehe Hehe to je jake zlate, nie revolucne, ale zlatucke Hehe stat je bezodna studna Haha a ze by nic nezdrazelo? obavam sa, ze za dovodmi inflacie nestoji len stat...
ak by tie peniaze štát ušetril na školstve a zároveň ich premrhal inde, tak by to samozrejme velmi nepomohlo.
a s tým zdražením som to napísal zle, ospravedlnujem sa. nominálna cena by stúpla, ale reálna cena nie, kedže ludom by zostalo viac penazí (ak by boli menej zdanení), a tak by si za rovnaký odpracovaný čas mohli zaplatiť rovnaké vzdelanie.
a za infláciu môže LEN štát. Pokiaľ existoval a dodržiaval sa zlatý štandard, tak ceny nielenže nestúpali, ale dokonca klesali, pozri napr. tu
Ceny v USA začali rásť až po roku 1913, keď bola vytvorená centrálna banka a USA už nemali skutočný zlatý štandard. Nárast počas občianskej vojny (na danom grafe) môže za to, že v záujme financovania vojny sa americká vláda dočasne od zlatého štandardu odklonila, viď tu: » en.wikipedia.org/wiki/Greenback_...
4. dufam, ze som ti zvysila trosku ekonomicky rozhlad, lebo tvoje nazory su take.. take sedliacke, a nemyslim to ako urazku"
@antifunebracka myslela som to tak, ze vzdy, ked je nejake forum, naletia tu ludia, a rozpravaju sa o vysokych skolach, no vyska je len pokracovanim strednej. nemyslela som to konkretne na otazku tohto fora, ale kedze to uz ludia tak zacali rozoberat...
@asceticjunkie
1. napriklad. alebo staci, ked si otvoris hociaky internetovy vyhladavac, a napises prijmy statneho rozpoctu, a pohladas si medzi tym aj tie nedanove
2. praveze som narazala na to, co si povedal, ze ako s tymi prijmami zaobchadza. ty si napisal, ze ich da kadekomu, no vies, ze to nie je pravda
3. tomu ver, ze by stat tie peniaze investoval do ineho sektora. vzdy je do coho naliat peniaze.
inflaciu nesposobuje len stat, ale aj dopyt, celosvetova kriza a rozne zmeny.
4. nie, ja som natolko mudra, ze nemusim byt pokorna som moc namyslena
@asceticjunkie@99 predstav si, ze byvas v dome, ktory niekomu patri. platis za to najom. ten typek si za to, co si mu dal, postavil dom. komu ten druhy dom patri?
podľa mňa nemá zmysel vysoké školy obmedziť len na tých, ktorí si to môžu dovoliť.
a čo sa týka pôžičiek na školné, tak to ďakujem pekne najprv 10 rokov splácať školu a potom ďalších 30 hypotéku.
mimochodom, v Škandinávii si tiež za štúdium VŠ neplatíte. dokonca aj zahraniční študenti platia za semester smiešnych 40€. problém nášho školstva je úplne niekde inde...
Co by riesil? Na SVK? Z podstatnych problemov vobec nic. Akurat by to sposobilo, ze by si slabsie situovane decka nemohli studium dovolit a teda by tam bolo este viac tlacenkovych deticiek ako teraz.
A vlastne. Co tu budem vypisovat. Staci sa pozriet na tie akozesukromne skoly co uz na SVK su. A dovolte mi poznamenat.......HAHAHAHAHAHAHA......hm.
@acvd43xa7w inak mas pravdu v tych SS podla mna ... to prepojenie VS a SS skolstva by mohlo byt viac spolupracujuce, kde by sa zhodli na spolocnom edukacnom ciely:
- VS by sa nestarali do oborov, kde by stacilo zastresenie SS (remesla, nizsie odborne cinnosti, viac praxe)
- SS by sa specializovali na pripravu kvalitnych VS studentov pre urcite oblasti, kde je potrebne vyssie vzdelanie (vacsia teor. priprava)
teoreticky by to mali byt odborne skoly vs. gymnazia .. ale mam pocit, ze sa to po rokoch nejak zdegenerovalo
Keď spoplatniť - tak všetky odbory a bez rozdielu. A nemyslím, že vzniká práve kvôli študovaniu na výške zadarmo tak strašný deficit v štáte. Veď vysoké školy dosť zinkasujú i na prihláškach a predprípravných kurzoch a bohvie čom ešte.
A ako nechcem byť zlá, ale čakajte, že aj IT a technológie sa vrámci Slovenska isto stanú časom prebytočné, vzhľadom na to, že ľudí na SK skôr ubúda a pokiaľ sem nepríde niekto zo zahraničia, miesta sa nevytvoria a po piči budú mať všetci, bez rozdielu na to, čo vyštudovali.
Tento rok to napríklad došlo na biológiu, čo nie je spoločensko - vedná kravina, ako to tu mnohí častujete. Zrušili niektoré odbory, čo tam predtým boli a tiež znížili počet prijímaných študentov. Takže byť na vašom mieste, vás super prírodovedných a technických, sa nesmejem, aj na vás môže dojsť.
A mnoho detí si fakt výšku dovoliť nemôže a tiež tú máme veľa súkromných škôl a tam sa platí.
A akože, keď na vydrbanú pozíciu asistentky alebo sekretárky, žiadajú aspoň bc... tak nech sa prispôsobia zamestnania a berú študentov hneď z príslušnej odbornej strednej školy a nevyžadujú choromyseľne i výšku.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
110 komentov
nemyslím si, že existuje niečo ako zbytočné odbory, s ktorými štátu neprospeješ skôr odbory, kde by mali brať menšie množstvo študentov ... napr. taký fakt dobrý sociálny pracovník ktorý bude mať záujem o prácu v odbore môže byť teda veľmi užitočný v systéme. tam je problém inde, nie v tých odboroch
čiže ty si za spoplatnenie iba niektorých odborov??? neviem ako to chápať...
Problém je deformácia hodnôt. [1] Škola už nie je o formovaní myslenia, ale najmä o memorovaní atď. [2] Škola považovaná za niečo Nutné (nech je akákoľvek).
Prečo by človek čo má reálny záujem vyštudovať politológiu, sociológiu, sociálnu prácu alebo psychológiu - trpieť nejakým deficitom? Hovorím o ľuďoch, ktorí reálne študovať chcú.
Systém, škola, rodičia atď. doslova tlačia nato aby človek šiel na hoci akú VŠ - hoci takéto životné preferencie nemá, nechce mať a nemá nato ani vlohy (napr. ide mu niečo iné). Je treba zabezpečiť, aby človek nemal problém s uplatnením po strednej. S platením je to asi tak, že celý komplex faktorov vyvíja na človeka tlak aby šiel študovať a následne mu do cesty postavíme bariéru. Takto to rozhodne fungovať nemá. V prvom je rade je dôležitá Motivácia k ne - študovaniu (keďže mnoho ľudí to ozaj nechce) rovnaká ako k študovaniu toho čo človek chce. Podobne, prečo by mal niekto sám seba donucovať k štúdiu informatiky (len kvôli trhu?) keď má výrazný talent na jazyky? Žiaľ aj to sa deje...
Cize ako student tu pozicku nepocitujes, ani to splacanie by nemalo byt take, ze kvoli nemu zostanes na ulici / tvoje deti sa nedoplatia, no napriek tomu si tu skolu (alebo cast, ak teda nebudes zarabat moc dobre) casom zaplatis.
ale ak by bol takyto system nejak dobre nastaveny, tak nejake percento ludi by si isto rozmyslelo, ci im 5 rokov flakania stoji za milionovy dlh po skole
@pesadilla ak máme na slovensku množstvo sociológov (len príklad) bez uplatnenia, tak sotva bude ďalší sociológ prínosom. Jednoducho to je prebytočný odbor.
teraz sa mi vôbec ale nechce k tomu vyjadrovať.
@1 toto je taká pičovina, že to inak ani vulgárne pomenovať neviem.
a nemyslím, že by to pomohlo, pretože je viacero štátov, ktoré majú VŠ zadarmo a sú kvalitné
vulgarna byt nechcem, ale celkom suhlasim s koncom @8
@kittyboo tu ide skôr o to, že sociológom (+ podobné profesie) chcú byť tisíce ľudí a pritom voľných pracovných miest na tieto profesie ročne vznikne len niekoľko desiatok... čiže keby to bolo spoplatnené, tak by si každý pekne rozmyslel, či bude 5 rokov vycuciavať štát a potom robiť v tescu, alebo robiť v tescu už po strednej, alebo porozmýšľa nad tým, v akom inom odbore by sa mu darilo
Fakt je taký, že štát dotuje vysokoškolákov (Slovensko ako jeden z mála štátov) za tým účelom, aby si vychoval potrebných odborníkov. Z tohto dôvodu platí ľuďom vysoké školy. Avšak táto úloha je narušená v momente, keď je nejakých odborníkov prebytok. V tom prípade už je pre štát viac ako zbytočné dotovať daný odbor, nakoľko takýchto ľudí má štát dostatok, a viac týchto odborníkov nie je pre štát potrebných (prínosom).
Čiže ja som nenazýval konkrétnych ľudí prebytočnými (ako sa to tu snažíš klamlivo vykresliť) ale som tak nazýval konkrétne odbory a to je kurva rozdiel
A ak je prebytok napríklad sociológov (upozorňujem pre ľudí tvojho typu, že je to len príklad), tak sa zrejme v odbore nezamestnajú a teda v Tescu dosť možno aj skončia taká je realita.
Očakávam ďalšiu reakciu ktorá bude dúfam bez reakcií na veci, ktoré si si ty vymyslela Intelektuálka
ked nieco dosiahnes (a to plati aj pre 1) tak potom sem napis.
predstavme si svet, kde by to fungovalo podľa vašej predstavy.
viete si predstaviť, koľko by stáli knihy? časopisy? odborné časopisy? divadlo? festivaly? galérie? nízkoprahy, ktoré poskytujú sociálne služby zdarma by museli byť spoplatené (čo si ľudia, ktorí to potrebujú, prirodzene nemôžu dovoliť). asi by sa ani neprekladala literatúra poriadne, ľudia pracujúci v oblasti medzinárodných vzťahov a diplomacie by tiež vyžadovali vysoký plat, keďže si za štúdium platili. a to nehovorím o ďalších oblastiach ešte.
to by ste chceli? žiť vo svete nekultúrnych hlupákov, ktorí ale hlavne majú dobrú techniku?
najviac mam rada ludí čo sú absolútne nepriebojny, nabifluju sa nejaké sračky, samozrejme na hypermegaužitočných odboroch, nič nerobia popri škole v ramci vsojho odboru ani nič a potom sú aj tak nezamestnaný lebo nič nerobia pre to aby boli....
a hej... nam jazykovo zdatnym netreba vysoku ale varechu do ruky, sieťku na hlavu a do školskej jedalne že jo?
@ameryka napadlo ti niekedy že ludia čo študujú spoločensko-vedné "hlúposti" to niektorí môžu študovať preto že ich to baví a chcú byť v tom fakt dobrí?
hawk idem preč, mám pri svojom zbytočnom odbore kopu vecí ktorým sa venovať, než sa durdiť nad takými úzkoprsými názormi...
Nehovoriac o fakte, že niektorých odborníkov má štát dostatok hoc aj na desaťročie dopredu
a prečo si myslíš, že je správne donútiť druhých platiť za to, čo ty považuješ za dobré? sú to ICH peniaze. ak by malo byť toto správne, kedy je ešte v poriadku im peniaze zobrať a kedy by to už bolo neakceptovateľné?
@semhamforas myslim ze to hore plati aj pre teba.
sam sa tu hras na intelektuala, sledujem trochu tvoje komentare a vzdy su totalne povysenecke, "akoze nad vecou", nikto na teba nema a chybu si nikdy nepriznas cize s tebou ani nejak nemienim diskutovat.
myslim ze coskoro bude uz aj nadbytok ITckarov, co potom navrhujes? zrusit taketo odbory na 10 rokov, cakat kym nejaki pomru, potom zase otvorit odbor a potom zase zrusit ? celkovo ma teda zaujima ake riesenie intelektual tvojho typu navrhuje. ludia co chcu byt sociologovia sa proste maju vysrat na to, co chcu a maju si ist rovno zaziadat do tesca ?
radsej si uprimne povedzme, ze v tejto krajine ide o to MAT titul, nikoho v skutocnosti ani nezaujima z akej skoly je. (ofc pokial si neziadas o pracu chirurga s teologickou fakultou) preto nevidim problem ak nejaky sociolog s titulom sa zamestna ako manazer volakde. ak ma na to schopnosti preco nie.
@grietusha @kittyboo v podstate to, čo som napísala pre lawey, vysvetluje jak som to myslela a platí to aj k vašim reakciám
@semhamforas hej, stále si myslím, že to je taká pičovina, že strácať na to čas argumentáciou je absolútne zbytočné.
čo sa týka nadbytku IT-čkárov, nedostatok odborníkov v IT je stále vyšší a predpokladá sa, že do pár rokov to bude v EU až niekoľko miliónov
a nikto tu nehovorí o otváraní a zatváraní odborov... trochu offtopic k poplatkom, ale podľa mňa by malo ministerstvo na základe nejakých podkladov (štatistiky o uplatnení, o voľných pracovných miestach atď) regulovať počet prijímaných študentov na odbory. lebo už teraz je jasné, že školy v tom zlyhávajú, teda nezlyhávajú, oni to robia cielene, aby mohli cucať dotácie
A EŠTE: "predstav si ze niektori to nestuduju len preto aby mali nejaku skolu, ale preto lebo ich to bavi" .... to je síce pekné, ale VŠ je príprava na zamestnanie a s takýmto účelom tie školy aj štát dotuje... aby vytváral kvalifikovanú pracovnú silu... bavia ťa napr. dejiny umenia? ok choď do knižnice, prečítaj si niečo o tom, whatever.... ale že my ti máme z naších daní platiť tvoje hobby?
Že bude dostatok IT čkarov je dosť možné. Avšak opätovne by som veľmi rád upozornil na veľmi dôležitý fakt, ktorý si znova ráčila prehliadnuť aj napriek zdôrazňovaniu a to ten, že som tu nedával názvy žiadnych konkrétnych odborov o ktorých som hovoril. Uviedol som tu len prirovnanie, čiže pokojne som predtým mohol hovoriť aj o IT. Čiže som toho istého názoru ako pri akomkoľvek inom odbore (sociológia, medicína, astrofyzika atď) jednoducho ak začne byť prebytok ITčkarov, štát ich začne menej dotovať a začne viac dotovať tie odbory, ktoré bude štát viac potrebovať. Podľa mňa logická regulácia financíí. Čiže znovu upozorňujem, nevkladaj mi slová do úst k absolútnym riešeniam aké tu ty dávaš v návale hystérie typu "rusit taketo odbory na 10 rokov, cakat kym nejaki pomru" som tu nikde nepísal a už vyššie som viac krát pomerne zrozumiteľne vysvetľoval, že by sa jednalo len o efektívnejšie rozdeľovanie financií, kde nedostatkové odbory by boli dotované viac a prebytočné menej. Čiže tí čo chcú byť sociológovia, pokojne nimi môžu byť (prirodzene ak si v odbore prácu nájdu) len by si ročne prispievali na školné nejakú čiastku. Ako som už písal vyššie (stále sa musím opakovať ) netvárme sa že by sme tu mali nejaké poplatky typu Harvard. Ten príspevok na školné si myslím že by bol v slovenských podmienkach nejakých 300-600€ a to sa prežiť asi dá.
@grietusha to je väčšina vecí, ale nuda je hold sviňa
@ameryka rovnosť šancí keď platiť, tak všetci. A o náročnosti a uplatnení sa po VŠ sa možno porozprávame, ak ty nejakú školu urobíš a budeš aspoň pár rokov pracovať
@strejdabob hmmm, no hej, pokiaľ sa neuplatníš v odbore, ktorý si vyštudoval, tak to tam majú dosť blbo, ale myslím, že už si aj sami uvedomujú, že v tomto bude treba niečo zmeniť
@15 keď spomínaš tú výchovu vlastných odborníkov za štátne - tak tu by som ale povedala toľko - lekári- vyštudujú tu a oddrbú sa za hranice lebo tu proste nemajú uplatnenie, budúcnosť, podmienky etc (ja sa im ani nečudujem, tiež by som sa ich mieste pratala von) - a vieš koľko stojí jeden rok štúdia takého medika??? koľko do nich štát dá za tých min. 6 rokov penazí....a potom nás aj tak liečia ukrajinci a tí odborníci čo sme si ich za štátne vychovali idú ta het. čiže nie len ak ide o prebytok, ale ak je celý systém zlý...
a to ze skoly prijmaju viac ako by mali nie je problem studentov ale skol.
@semhamforas ja vobec nie som hystericka pri cloveku ako ty by nemalo zmysel robit si vrasky. zi si vo svojej skatulke aj so svojimi bezchybnymi nazormi : )
myslím si, že elity majú zmysel, ale rozhodne nie finančné elity. takýmto spôsobom by sa vytvárala "inteligencia" prevažne z finančných elít.
Ja netvrdím že mám bezchybné názory, preto nemám problém sa pustiť o nich do diskusie. Ak by som bol o bezchybnosti svojich názorov presvedčený, ani by som o nich nediskutoval však No v tomto konkrétnom prípade nevidím rozdiel medzi tebou a mnou, kde ty si nezmenila názor na vec a ani ja. V takomto prípade je dosť trápne niekomu hovoriť o presvedčení o bezchybnosti názorov však
A propó, pri tvojom rozbore mojej namyslenej osoby si dovolím aj ja malý rozbor tej tvojej. Ja som si zasa z tvojho vystupovania na birdzi všimol, že veľmi rada reaguješ spôsobom kde taguješ len príspevok (@1 atď) a nie diskutujúceho. Z toho my vyplýva že rada vyjadríš svoj názor verejne, ale tak nenápadne aby si to nedaj bože nevšimol ten, kto to odosielal. Niečo na štýl ohováračiek v reálnom živote. Prosto nech si za kráľvnú sveta no do očí sa veci bojíš povedať. To len tak na okraj. Do budúcna teda prosím, buď ma priamo zataguj, alebo nereaguj vôbec. Inak mám pocit že sa nechceš pustiť do diskusie, ergo. nevieš si svoj názor obhájiť. Maj sa
a suhlasim z @1 a vsetkym co on povedal
Avšak celkom pochybujem o pravdivosti tvojho výroku, nakoľko určite nie som sám kto sa nezvykne bezdôvodne vracať k fóram, ktoré som už komentoval.
A ešte upozornenie, ak taguješ spôsobom @1 tak mi to naozaj nikde nevyhodí. to musíš tagovať nickom. Ak myslíš že to vyhodí na nástenke "Celý Birdz" tak to je možné, ale tú nesledujem, nakoľko sledujem len nástenku s príspevkami ľudí čo ich mám v priateľoch. Čiže z tvojej strany plná riť predpokladov a všetky mimo. Asi to nebude náhoda. Ale napokon, ako vždy
nerozumieš....keď máš narvaných na nejakej politologii 70, 100, 150 ľudí, tak je jasné, že žiadni vyučujúci pri zmysloch od nich nebude chcieť každú hodinu seminárne práce a eseje - kedy by to čítal??? kedy by sa dostal k tomu aby sa k tomu efektívne vyjadril, zhodnotil diskutoval?? to sa proste nedá...čiže na každého vyjde tak jedna za semester - rovnako tak prax popri škole? no kde celkovo nájde prax popri škole také množstvo ľudí (a je jedno teraz čo študujú) .. proste nie je šanca. Ale ak by na tých odboroch bolo v ročníku 15 ľudí - viac by boli nútení aj makať + platili by si to štúdium, čiže by tam bolo zrejme preto, že ich samotní odbor zaujíma, čiže žiadni uprataní flákači zaberajúci miesto. Chápeš???
btw...ty si už robila skúšky aj na jednom aj na druhom, že to tak tvrdíš??? by sa čudovala koľko ľudí čo im ide matika by si vlasy trhalo a plakalo keby mali napísať jednu seminárku na humanitný odbor ( a to mám z praxe )
rovnosť šancí....keď si môže platiť historik, môže si aj medik .... sú aj iné šance ako rovno popri škole pracovať.
Vo všeobecnosti: Som rozhodne za a myslím si, že by sa mal vytvoriť systém študentských pôžičiek pre štúdium. Súčasne by to tlačilo na školy spraviť konkurenciu zahraničiu svojou kvalitou, aby bol dôvod si ich vybrať napriek poplatku. Predpokladalo by to aj väčšiu úvodnú investíciu, pre zabezpečenie konkurencieschopnosti.
Je tu veľa fines, ktoré sa nedajú zhrnúť do slovného spojenia "spoplatnenie školstva". Hej, ale ako?
bratislava - fsev - prijmaju 40
trnava - politologia - prijmaju 30
bratislava uk - politologia - prijmaju 60
to len tak zbezne co som pozrela..cize trosku si to podla mna prehnala s tymi cislami. a celkovo je asi trochu pomylena predstava niektorych ludi, co si myslia, ze na tychto odboroch su stovky ludi, pricom si myslim ze su to este relativne nizke pocty. (a nemylsim to nijak ofenzivne ani hystericky)
Teraz tu píšeš o "naťahovaní kvôli takýmto veciam" a pritom sama si riešila veľmi podobné hovadiny na mojej osobe len o trošku vyššie viď @27 ale nedaj boh aby sa niekto dotkol tuná slečny a už je z toho riešenie tejto trápnej sitácie na xy príspevkov. Keby si bola tak ochotná obhajovať svoj názor aspoň tak, ako sa snažíš bez rozmyslu obhajovať svoju osobu, spravila by si oveľa lepšie a pôsobila by si menej ako narcis
a ja rozhodne narcis nie som, ale svoju osobu obhajovat budem ak na mna bude niekto utocit takym sposobom ako ty.
@kittyboo ja neviem, čo študuješ a takisto ani ja som tu nespomenul, čo študujem... ináč už zase si napísala niečo úplne odveci... veď ja sám som hore písal, že to je problém škôl
( @kittyboo radsej sa aj tagnem)
tak náhodou si tam trafila odbor, ktorý ja sama študujem, a dokonca ešte aj presné školy...tak ti môžem povedať, že ja v prváku na Bc. som mala vyše 70 spolužiakov, z ktorých hrozivé % ani nevedelo čo je to za odbor, ale proste dakde chceli ísť lebo čo??, robiť mali ísť alebo čo?? a 3 roky v zadnej lavici čítali noviny a hrali pc hry...a ja sa pýtam...načo tam išli??? aby im bol venovaný čas, ktorý mohol byť radšej venovaný niekomu, u koho by to aj padlo na úrodnú pôdu?? a či by tam išli aj keby ich to stálo nejaké to euro.
a presne viem koľko brali v tom odbore napr na UCM v tom roku...a to boli trojciferné čísla.
To, ze na slovensku ma kopa oborov zbytocne vysoku kapicitu, ktora sa nevyuzije je jedna vec, skor preto tolko ludi ten obor povazuje za zbytocny.
@pesadilla podla mna sa vzdy najdu ludia ktori idu na tu skolu aj ked ich to nebavi, aj ked sa to bude platit. ved kolki si platia sukromne skoly, kde robia fakt minimum.. (ale zas ti si to aspon sami platia)
keby sa spoplatnili aj ostatne vysky, vzdy by sa nasli typy, co by si to kludne aj zaplatili len aby mali ten titul. a mne by napr. rodicia tolko penazi nedali nikdy, aj keby to bolo "len" 400 eur a mohla by som byt aj uplna expertka na ten odbor.
nie na nejaké rušenie odborov či čo
takže ešte raz. môj koment @42 + čo je zlé na tom, keď niekto chce robiť to, čo ho naozaj baví?
Čiže v tomto prípade sa za moje nevyberavé správanie ospravedlňujem i ja a hádam budeme nabudúce vzájomne na seba reagovať zmierlivejšie.
ty si týmto nikoho neurazil???
"ty tu dávaš argumenty na veci ktoré som nikdy nikde netvrdil. Čiže sa vôbec zmáham na teba reagovať, nakoľko touto svojou reakciou ukazuješ skutočne len absolútne minimum intelektu."
"Podľa mňa by bolo vhodné aby sa muselo platiť, ak chce niekto študovať nejaký zbytočný odbor keďže tým štúdiom štátu neprospeje. Čiže určite som za."
"ak máme na slovensku množstvo sociológov (len príklad) bez uplatnenia, tak sotva bude ďalší sociológ prínosom. Jednoducho to je prebytočný odbor."
okrem toho, že si zaútočil na jej osobu si tu označil isté odbory za zbytočné.
Si povýšenecký a s ľuďmi sa tu bavíš zvrchu, ako keby si bol niečo viac ako oni, ako keby oni boli oproti tebe chamrať..hráš to na inteligenciu a nadhľad nad všetkým. Neviem aký si v realite, možno iný...ale tu konkrétne pôsobíš takto. tak sa nesťažuj, keď ti to niekto napíše...
no vidíš...a ja som čakala konštruktívnu diskusiu a nápady na to, ako by to mohlo prípadne fungovať
Zda sa mi to ovela racionalnejsie, ako robit nejake centralne zasahy, ktore potom aj tak k nicomu nevedu a len sa pri tom vela ludi pohada a nic sa nevyriesi. Nech je sutaz. A z vyzbieranych penazi by sa financovali stipendia a pozicky studenton.
Btw tiez som predlzoval studium a platil som si sam neuveritelnych 1400 eur na stupidnu filozoficku v BA. Skoro ma v praci jeblo, ale stale si myslim, ze az na vysku toho poplatku je to spravodlive. Samozrejme, ze su (dobre) argumenty za obe strany, ale spoplatnenie je imho lepsi variant. Druha vec je, ze stat by mal davat na skolstvo minimalne dvojnasobok cashu uz pri tom stave, aky je teraz
" kto bude tie knižky v knižniciach písať/editovať, keď sa to nebude študovať na VŠ"
" nikto nebude môcť viesť galérie, lebo na to nebude mať vzdelanie" + ešte raz si tam použila slovo nikto
teda ešte raz: ja nehovorím, aby tieto odbory neštudoval NIKTO.... ja hovorím, aby tieto odbory študoval taký počet ľudí, aký je potrebný... druhá možnosť by bola umelo vytvárať pracovné miesta v štátnej správe pre tieto profesie, ale asi sa zhodneme, že toto je horšie riešenie
ale potrebovala som sa vyjadriť k tomu, že niekto má pocit, že riešením je poukázať na to, že niektoré odbory sú (podľa jeho vnímania a názoru - podľa mňa oboje značne obmedzené) zbytočné.
(inak. ja som na NMgr. "zbytočného odboru", kam nás vzali cca 30. každý jeden z nás má projekty popri škole, stáže, prax alebo publikované odborné články a štúdie, plus publikujú v kultúrnych magazínoch - tým nemyslím o populárnej hudbe a podobne, ale napr A2, Vlna a tak. a okrem seba viem ešte o dvoch, ktorí chceme pokračovať v bádaní na doktorandskom a potom pracovať v akademickom prostredí + na svojich projektoch)
...a nechápem prečo by sa mala štátu platiť za to aby som mohla študovať keď ma aj tak štát bude celý život zdierať .....určite je výhodnejšie dovoliť človeku študovať zadarmo a potom mu "kradnúť" jeho peniaze ako mu platiť podporu lebo bez výšky si dnešnej dobe už ťažko nájdeš prácu
Tieto otázky sa nikdy neriešia efektívne na verejnom fóre.
Ľudia nie sú schopní sa odosobniť a nikdy nepôjde o názory založené na znalosti problematiky. To, že je človek študent neznamená, źe vie niečo o školstve, tak ako to, že máš rakovinu, neznamená, že máš PhD. z onkológie.
(A aj preto je demokracia hlúposť.)
ja som nepísal nikde, že nejaký odbor je zbytočný, ale vo veľa odboroch je zbytočný počet študentov... a kľudne by som aj súhlasil, keby sa počet študentov nejakej sociálnej práce napr. znížil na jednom odbore zo 100 na 20, ale výška dotácií by ostala rovnaká.... tie peniaze by sa mohli investovať do kvality štúdia, zabezpečenia nejakej praxe pre študentov a niečo do prijímacieho konania, ktoré by sa mohlo robiť ako na západe formou osobných pohovorov (niečo ako pracovné pohovory) a vytriediť tých, ktorí tam chcú ísť len pre titul... a mali by sme 20 oveľa kvalitnejších absolventov SP, ktorí by to naozaj chceli študovať a naozaj by sa v tom chceli aj uplatniť
kks, ja by som celý systém daní a financovania prerobila (celkom sa mi páči fínsky systém v tomto. daň z alkoholu - 120% myslím - ide na infraštruktúru a do školstva, z cigariet na zdravotníctvo a z hracích automatov - ktoré majú VŠADE. aj v supermarketoch - na charitu. na čo inak sarkasticky hovorím, že keby Fíni neboli alkoholici, náruživí fajčiari a gambleri, tak by ten štát vôbec nefungoval )
no ale k teme, co by som spravila ja, ze by som urobila studium narocnejsie. jednoducho ziadne hranie sa v rukavickach s niekym, a cakat, kym on napise test na 51% na n-ty pokus. nie nie. takisto urobit kazdy jeden predmet narocnejsi, nieze za mnou niekto pride, ze niekto sa musi naucit 9 stran na jednu skusku(true story, sis). potom studakov povyhadzuju, a ak sa chcu vratit, nielenze musia zaplatit prijimacky, budu prijati prednostne, a musia si zaplatit ten rok/tie roky studia navyse, kedze by sa zachoval system dotovania 3+2 roky
"len zoberie tým, ktorí ich zarobili, a teda si ich zaslúžili a dá ich kadekomu inému" jop, tebe vezme a zanesie tvojmu susedovi do domceku, tam mu ich polozi na stol. ty mas pocit, ze z toho, co ti stat vezme, nemas ziaden osoh? lebo ak ano, tak mi je ta luto asi trosku
"opakujem - štát nemá iné peniaze ako tie, ktoré zoberie ludom." opakujem, stat ma ine peniaze ako tie, ktore zoberie ludom.
"takže o tolko, kolko penazí ide do školstva, by ludia platili menej štátu. čiže nič by nezdraželo, len by o SVOJICH peniazoch rozhodovali ludia SAMI. to je revolučná myšlienka, čo?" rozmyslam, ze toto hodim na nejaku nasu grupu, nech sa vsetci pobavia ty si myslis, ze tie peniaze, ktore stat usetri napr. na skolstve, neda inde? to je jake zlate, nie revolucne, ale zlatucke stat je bezodna studna a ze by nic nezdrazelo? obavam sa, ze za dovodmi inflacie nestoji len stat...
dufam, ze som ti zvysila trosku ekonomicky rozhlad, lebo tvoje nazory su take.. take sedliacke, a nemyslim to ako urazku
jasné, každý má právo na štúdium, ale to právo by si mal obhájiť. kedysi študovalo na univerzitách naozaj iba to horné percento šikovných ľudí, ktorí potom naozaj boli odborníci vo svojom odbore/praxi a prípadne vychovávali ďalších odborníkov.
podľa mňa by pomohlo:
- evidovať zamestnanosť v odbore do min. 5 rokov po skončení štúdia
- nielen na jej základe zredukovať počty prijatých študentov do nadbytočne preľudnených odborov, prípadne absolventov
-umožniť prijímať absolventov podľa akademických/výskumných úspechov daného odboru školy
- spoplatniť školstvo s využitím študentských pôžičiek
- zlepšiť vedecké prostredie. čo by znamelo vyhodiť tých zaprdených komunistických kvázi vedátorov (OK, to je len moja malá utópia a nahradiť ich postupne mladými, čo by ale znamelo, zvýšiť platy akademickým pracovníkom - aby neodchádzali tí najlepší do zahraničia. platy zvyšiť na základe dosiahnutých výsledkov, publikácií...
- umožniť čerpať VIAC grantov pre výskumné projekty. je smiešne, na akej úrovni všeobecne je výskum v SR. (viem, že sa nájdu aj ojedinelé výnimky) no to hranie sa na vedu tu je priam úbohé, aspoň v mojom odbore, a nielen preto tu výskum robiť nebudem.
zlyháva to všetko na slovenskej mentalite, na univerzitách, ktoré nie sú prepojené so svetovým akademickým prostredím, na pozostatkoch komunizmu a rodinkárstve, na neodbornosti našich odborníkov a hraní sa na tituly pre tituly... Už aj ČR má oveľa lepšie podmienky, a ak je niekto naozaj dobrý - alebo chce byť, akademické prostredie mu dá podmienky, a pritom nemusí mať konexie alebo strýka na katedre, kde by sa chcel realizovať.
ťažko zvýšiš úroveň vysokých škôl, pokiaľ sa tam budú poflakávať stovky študákov len preto, že sa im nechce ísť po strednej robiť...a to v tomto štáte bude, pokiaľ bude systém školstva nastavený tak, ako je nastavený teraz, že školy dostanú na každého študenta od štátu peniaze a študentov to štúdium nič nestojí okrem toho čo prejedia a prepijú
1. ""štát do ekonomiky nedáva žiadne nové peniaze" stat investuje, ma vlastne investicie, ktore mu prinasaju peniaze. takisto aj obchoduje. cize dava nove peniaze.
"opakujem - štát nemá iné peniaze ako tie, ktoré zoberie ludom." opakujem, stat ma ine peniaze ako tie, ktore zoberie ludom.
S čím obchoduje? Myslíš napríklad štátne podniky?
2. "len zoberie tým, ktorí ich zarobili, a teda si ich zaslúžili a dá ich kadekomu inému" jop, tebe vezme a zanesie tvojmu susedovi do domceku, tam mu ich polozi na stol. ty mas pocit, ze z toho, co ti stat vezme, nemas ziaden osoh? lebo ak ano, tak mi je ta luto asi trosku
Toto sa viaže znova s tým, skadial získava peniaze.
3. "takže o tolko, kolko penazí ide do školstva, by ludia platili menej štátu. čiže nič by nezdraželo, len by o SVOJICH peniazoch rozhodovali ludia SAMI. to je revolučná myšlienka, čo?"
rozmyslam, ze toto hodim na nejaku nasu grupu, nech sa vsetci pobavia Hehe Hehe ty si myslis, ze tie peniaze, ktore stat usetri napr. na skolstve, neda inde? Hehe Hehe to je jake zlate, nie revolucne, ale zlatucke Hehe stat je bezodna studna Haha a ze by nic nezdrazelo? obavam sa, ze za dovodmi inflacie nestoji len stat...
ak by tie peniaze štát ušetril na školstve a zároveň ich premrhal inde, tak by to samozrejme velmi nepomohlo.
a s tým zdražením som to napísal zle, ospravedlnujem sa. nominálna cena by stúpla, ale reálna cena nie, kedže ludom by zostalo viac penazí (ak by boli menej zdanení), a tak by si za rovnaký odpracovaný čas mohli zaplatiť rovnaké vzdelanie.
a za infláciu môže LEN štát. Pokiaľ existoval a dodržiaval sa zlatý štandard, tak ceny nielenže nestúpali, ale dokonca klesali, pozri napr. tu
Ceny v USA začali rásť až po roku 1913, keď bola vytvorená centrálna banka a USA už nemali skutočný zlatý štandard. Nárast počas občianskej vojny (na danom grafe) môže za to, že v záujme financovania vojny sa americká vláda dočasne od zlatého štandardu odklonila, viď tu: » en.wikipedia.org/wiki/Greenback_...
4. dufam, ze som ti zvysila trosku ekonomicky rozhlad, lebo tvoje nazory su take.. take sedliacke, a nemyslim to ako urazku"
Myslím, že by ti pomohlo viac pokory.
aha sorry, všimol som si len toto:
"takisto aj obchoduje. cize dava nove peniaze."
a toto nie:
"stat investuje, ma vlastne investicie, ktore mu prinasaju peniaze."
Takže k tomu - štát investuje len peniaze, ktoré už predtým zobral ľuďom. takže tak či tak nemá nič vlastné.
@asceticjunkie
1. napriklad. alebo staci, ked si otvoris hociaky internetovy vyhladavac, a napises prijmy statneho rozpoctu, a pohladas si medzi tym aj tie nedanove
2. praveze som narazala na to, co si povedal, ze ako s tymi prijmami zaobchadza. ty si napisal, ze ich da kadekomu, no vies, ze to nie je pravda
3. tomu ver, ze by stat tie peniaze investoval do ineho sektora. vzdy je do coho naliat peniaze.
inflaciu nesposobuje len stat, ale aj dopyt, celosvetova kriza a rozne zmeny.
4. nie, ja som natolko mudra, ze nemusim byt pokorna som moc namyslena
a čo sa týka pôžičiek na školné, tak to ďakujem pekne najprv 10 rokov splácať školu a potom ďalších 30 hypotéku.
mimochodom, v Škandinávii si tiež za štúdium VŠ neplatíte. dokonca aj zahraniční študenti platia za semester smiešnych 40€. problém nášho školstva je úplne niekde inde...
A vlastne. Co tu budem vypisovat. Staci sa pozriet na tie akozesukromne skoly co uz na SVK su. A dovolte mi poznamenat.......HAHAHAHAHAHAHA......hm.
nazor a navrhy s ktorymi sa stotoznujem bez ohladu na odbor
ostatne su cez polovicu velke zvasty
- VS by sa nestarali do oborov, kde by stacilo zastresenie SS (remesla, nizsie odborne cinnosti, viac praxe)
- SS by sa specializovali na pripravu kvalitnych VS studentov pre urcite oblasti, kde je potrebne vyssie vzdelanie (vacsia teor. priprava)
teoreticky by to mali byt odborne skoly vs. gymnazia .. ale mam pocit, ze sa to po rokoch nejak zdegenerovalo
a dodal by som, ze zamestnavatelia zamestnaju velmi radi aj dobrych stredoskolakov, hlavne v tych specializovanych oblastiach ...
A ako nechcem byť zlá, ale čakajte, že aj IT a technológie sa vrámci Slovenska isto stanú časom prebytočné, vzhľadom na to, že ľudí na SK skôr ubúda a pokiaľ sem nepríde niekto zo zahraničia, miesta sa nevytvoria a po piči budú mať všetci, bez rozdielu na to, čo vyštudovali.
Tento rok to napríklad došlo na biológiu, čo nie je spoločensko - vedná kravina, ako to tu mnohí častujete. Zrušili niektoré odbory, čo tam predtým boli a tiež znížili počet prijímaných študentov. Takže byť na vašom mieste, vás super prírodovedných a technických, sa nesmejem, aj na vás môže dojsť.
A mnoho detí si fakt výšku dovoliť nemôže a tiež tú máme veľa súkromných škôl a tam sa platí.
A akože, keď na vydrbanú pozíciu asistentky alebo sekretárky, žiadajú aspoň bc... tak nech sa prispôsobia zamestnania a berú študentov hneď z príslušnej odbornej strednej školy a nevyžadujú choromyseľne i výšku.