Nie a potom za par rokov sa budem smiat rakusanom ked budu mat na kazdej riti tie veterne mlyny co vyrobia elektriny ako jedna jadrova el. za 2 sekundy
nie, sú super... jediný problém je asi s rádioaktivitou a s odpadom... a ako vraveli vyššie, vyrábajú veľa elektriny v porovnaní s ostatnými zdrojmi.
bolo by super, keby sú aj na slovensku veterné, alebo slnečné elektrárne , lenže tie stoja miliardy eur (odhad, aj keď na slovensku aj miliardy miliárd , bo treba ešte prirátať tunelovanie ...
@ikuto co sa tyka veternych a slnecnych elektrarni nie su az tak svele, vela zalezi od pocasia a ked si predstavim kolko vtakov zabiju a ake skody to napacha na tych vrtuliach a sam si povedal, že su drahe
Taký Černobiľ je dokonalým príkladom čistej energie budúcnosti o ktorej hovorí @semhamforas Ja verím že budúcnosťou budú obnoviteľné zdroje. Jadrové elektrárne sú len v prítomnom čase najlacnejšou a najefektívnejšou alternatívou. To ale máte ako z čínskym textilom nie všetko čo je cenovo výhodné je aj najlepšie.
@james144 Ale jadrove elektrarne nie su, ako "made in China products", pretoze nie su LEN cenovo vyhodne. Maju napr. aj najekologickejsi charakter, su zabespecene takymi systemami, ze zlyhanie pripada do uvahy tak mozno na stotinu percenta, ale co je celkom bezchybne? To, kolko energie a za aku cenu dokazu vyrobit, je len jedno z pozitiv. Ale ako pises - buducnost mozno bude patrit obnovitelnym zdrojom, co by bolo este vacsmi super, tak uvidime
Obnoviteľné zdroje sú momentálne akurát biznis... sú príšerne neefektívne. Jadrová energia všetkými piatimi. Ale získané množstvá energie aj tak tvoria oproti spaľovaniu uhlovodíkov mizivé percento.
Osobne verím, že v budúcnosti by sa mali o svoju energiu starať stále menšie jednotky až k jednotlivým domom, nie celé štáty. Tam by sa možno dalo uvažovať aj o solárnych paneloch, ak konečne zanecháme konzumný štýl života
atomova elektraren je jedna z najekologickejsich a je najvykonnejsia, jadrove elektrarne na svk pokryvaju tretinu spotreby energie, nevidim dovod rusit ich.
To že pri samotnom spaľovaní nevznikajú emisie ešte neznamená že je to najekologickejšia energia. Emisie niesu jediný ekologický problém. A to percento sa nedá určiť ale keď ti vybuchne kotol v uhoľnej elektrárni nestane sa to keď ti vybuchne jadrový reaktor. A tu nejde len o bezpečnosť technologickú.
@james144 Nemyslela som iba emisie. A skladiek nebezpecneho odpadu je tiez habadej, su nevyhnutne, menej zabespecene a ked nieco unikne, tiez je to zivotu nebezpecne.. Ja viem, ako si to myslel s tou lepsou alternativou, ale beztak je toto momentalne to najefektivnejsie. Vsetko ma nejake rizika
@semhamforas Ak si myslíš že havárie sa stávajú len za ideálnych alebo bežných podmienok...ale dobre nebudem sa hádať z niekým kto o tom vie všetko a je expert na energetiku. Na to ja vážne nemám.
Efektívnejšia ako atomova je už len geotermálna energia, ktorá je najvýkonnejšia a nekonečná, no neuveriteľne technicky a finančne náročná, čiže atomová je jediná možnosť, možno ešte tak vodná, no tá je v našich končinách nevyužiteľná...
@34 . . . cele je to o tom kolko elektriny pozaduje trh. Okrem ineho uz davno existuju cistejsie zdroje. Dalsia drobnost je modernizacia a udrzba nasich vodnych elektrarni, cim sa zvysi ich ucinnost. Vacsina znich sa kapacitne plne nevyuziva z dovodu uprednostnovania atomovych elektrarni a to vyvolava u ludi pocit ze bez nich to nejde. Niekde sa uplatnia veterne parky, niekde precerpavacky, niekde geotermalne elektrarne niekde rozne ine druhy vodnych elektrarni, more nemame tak prilivove nebudu a na zaver ostali slnecne teda v dostupnosti technologie fotovolticke.
Jadrové reaktory sú v porovnaní s inými možnosťami výroby elektriny najdrahším zdrojom. Ani po päťdesiatich rokoch masívnych štátnych dotácií niesu jadrové elektrárne konkurencieschopné a investori vyžadujú od štátov celý rad úľav a ich skryté niekoľkomiliardové náklady vytvárajú dlhy do budúcnosti.
Nespoľahlivosť
U žiadneho jadrového reaktora nieje možné vylúčiť zlyhanie vedúce k ťažkej jadrovej havárii. Černobyľská havária sa odohrala pred viac než dvadsiatimi rokmi, ale aj v moderných reaktoroch hrozia nehody, ktorých následky by mohli byť porovnateľné. Prevádzkovatelia preto bežne požadujú, aby boli zbavený zodpovednosti za škody, ktoré by jadrová havária spôsobila.
Odpady
Výroba jadrového paliva a prevádzka jadrových reaktorov produkuje veľké množstvo rádioaktívnych odpadov. Najväčším a doposiaľ nevyriešeným problémom sú vysokoaktívne odpady, najmä vyhorené jadrové palivo. Predstavuje bohatý koktail rádioaktívnych izotopov vrátane plutónia a trvá stotisíce rokov, než sa jeho rádioaktivita zníži na prirodzenú úroveň. Spoľahlivá izolácia odpadov na tak dlhú dobu je ale technicky nedosiahnuteľná.
Bezpečnostné riziká
Jadrová energia predstavuje vážne strategické riziká, pretože pri jej využívaní hrozí zneužitie technológií a jadrových materiálov pre vojenské účely. Šírenie jadrových technológií zákonite zvyšuje pravdepodobnosť, že sa dostanú do nepovolaných rúk. Už dnes si niekoľko štátov vybudovalo jadrový arzenál využitím „mierovej“ jadrovej energetiky. V posledných rokoch je naviac aktuálne aj riziko medzinárodného terorizmu, pričom napríklad útokom veľkým dopravným lietadlom nedokáže odolať žiaden reaktor.
Nezachráni klímu
Jadrové elektrárne nemôžu ani zohrať zásadnú úlohu v ochrane pred klimatickými zmenami. Síce neprodukujú skleníkové plyny, ale i zásoby ich paliva sú obmedzené na niekoľko desiatok rokov. Jadrové elektrárne dnes celosvetovo vyrábajú iba 6% celkovej spotreby energie, takže k náhrade fosílnych palív by bolo nutné ich počet zvýšiť viac ako desaťnásobne. To je ale prakticky nemožné kvôli nákladom na ich výstavu a obmedzeným ložiskám uránu. Naviac by tým ohromne narástlo riziko havárie i množstvo rádioaktívnych odpadov, nehovoriac o zvýšenom riziku vojenského či teroristického zneužitia.
Na Slovensku pokrývajú jadrové elektrárne 52% výroby elektrickej energie, pričom všetkých šesť reaktorov sovietskeho typu je dosť zastaralých a nemajú ani ochranný betónový kontajnment (ochranný obal). Dva najstaršie z nich, v Jaslovských Bohuniciach, sú dokonca tak vysoko rizikové, že si medzinárodné spoločenstvo vynútilo ich odstavenie do roku 2008.
Slovensko prevádzkuje šesť tlakovodných reaktorov sovietskeho typu VVER 440, každý s výkonom 440 MWe.
Dva najstaršie, vysoko rizikové reaktory modelu VVER 440/230 sú v jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice V1 a podľa prístupovej zmluvy s EÚ má Slovensko uzavrieť do konca roku 2006 (prvý reaktor), resp. 2008 (druhý reaktor).
Dva novšie modely reaktoru VVER 440/213 sú v prevádzke v JE Jaslovské Bohunice V2 a ďalšie dva v JE Mochovce.
Okrem toho má Slovensko jeden havarovaný, plynom chladený reaktor A1 v Jaslovských Bohuniciach. Reaktor bol po havárii v roku 1977, pri ktorej došlo k taveniu aktívnej zóny, trvale odstavený a je postupne likvidovaný.
Jadrové palivo nakupuje Slovensko v Rusku, iný dodávateľ palivových súborov pre slovenské reaktory na svete neexistuje. Tým sa ďalej zvyšuje závislosť na dovoze energie z Ruska.
Vysoko rádioaktívne odpady, hlavne vyhoreté jadrové palivo, sú na Slovensku dočasne uskladňované v medzisklade v Jaslovských Bohuniciach. Životnosť medziskladu je niekoľko desiatok rokov a konečné riešenie likvidácie týchto odpadov neexistuje.
Počíta sa síce s vybudovaním podzemného úložiska, ale zatiaľ nie je známa ani lokalita, kde by malo byť umiesnené. Rovnako tak visia otázniky nad tým, aké technológie sa použijú, aby zaistili bezpečnosť izolácie odpadov, a hlavne nad tým, koľko to všetko bude stáť.
Oficiálne odhady nákladov na vyradenie existujúcích reaktorov a na likvidáciu odpadov sa pohybujú okolo 150 miliárd korún. V skutočnosti však môže byť účet výrazne vyšší, pretože v krajinách, kde sa také úložisko už snažia vybudovať, dochádza k masívnemu nárastu rozpočtov.
Problém je v tom, že tieto prostriedky zatiaľ nie sú zaistené. Podľa zákona by mali prevádzkovatelia jadrových reaktorov odvádzať každoročne poplatky do tzv. jadrového fondu. Lenže v tom už je dnes najmenej pätnásťmiliardový deficit a poplatky sú v súčasnosti stanovené tak nízko, že bude ďalej narastať. Podľa našich výpočtov, vychádzajúcich z oficiálnych údajov, vznikne vo fonde deficit 40 až 80 miliárd korún, ktorý by nakoniec musel zaplatiť štát.
@semhamforas Co sa tyka ekologickosti Jadrove elektrarne neprodukuju nahodou nieco ako radioaktivny odpad? Neprebieha rozpad tooto odpadu trosku ze dlhsie ?
Neviem podla mna jadrova energia nieje velmi energiou buducnosti skor geotermalna
Tý čo hovoria o bezpečnosti, tak rád by som vás videl ako by ste žili keby v SR nebola elektrika potom by ste na tú bezpečnosť už kašlali a sami by ste dobrovolne pomáhali stavať atómky !
Caro spociva v prehlade, v prehlade v ktorom su uvedene druhy elektrarni a celkovy instalovany vykon na uzemi SR. Vsetko je o efektivnom vytazovani elektrarni, podla ich rizikovosti. Teda odporucam trolom aby sa zamysleli nad bludmi, ktore vykladaju na plac, lebo su na smiech. A ver-never, radsej ist cestou znizovania spotreby elektrickej energie, ako si nadalej nicit jedine miesto pre zivot.
@james144 co to ma spolocne s jadrovymi elektrarnami? Si zober pocet vsetkych jadr. elektrarni na svete a vypocitaj si percento havarii. Vyroba takejto elektriny je relativne bezpecna.
Na obnovitelne zdroje nie sme pripraveni hlavne financne. Uz terajsie zvysovanie cien energii je toho prikladom. Ak by to bolo take drasticke ako v cechach (ono to pride za chvilu aj sem) tak to polozi kopu rodin, ale hlavne firiem na kolena. Radsej budem zit zo strachom, ze mozno mi niekde niekedy za domom vybuchne elektraren ako nezit vobec lebo na energie dam cely svoj plat a nebudem si mat za co kupit ani ten suchy chlieb...
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
42 komentov
bolo by super, keby sú aj na slovensku veterné, alebo slnečné elektrárne , lenže tie stoja miliardy eur (odhad, aj keď na slovensku aj miliardy miliárd , bo treba ešte prirátať tunelovanie ...
ale šak kým je ropa tak načo ...
S tou budúcnosťou sa dá súhlasiť, ale musel tam byť ten Černobyľ?
Osobne verím, že v budúcnosti by sa mali o svoju energiu starať stále menšie jednotky až k jednotlivým domom, nie celé štáty. Tam by sa možno dalo uvažovať aj o solárnych paneloch, ak konečne zanecháme konzumný štýl života
To že pri samotnom spaľovaní nevznikajú emisie ešte neznamená že je to najekologickejšia energia. Emisie niesu jediný ekologický problém. A to percento sa nedá určiť ale keď ti vybuchne kotol v uhoľnej elektrárni nestane sa to keď ti vybuchne jadrový reaktor. A tu nejde len o bezpečnosť technologickú.
Efektívnejšia ako atomova je už len geotermálna energia, ktorá je najvýkonnejšia a nekonečná, no neuveriteľne technicky a finančne náročná, čiže atomová je jediná možnosť, možno ešte tak vodná, no tá je v našich končinách nevyužiteľná...
+ súhlasím s @semhamforas
» itodyaso.files.wordpress.com/2010/07/340x_sc...
Skuste tri dni nepouzivat elektrinu,ziadny pc,tv atd.... a sviette si svieckami.
Jadrové reaktory sú v porovnaní s inými možnosťami výroby elektriny najdrahším zdrojom. Ani po päťdesiatich rokoch masívnych štátnych dotácií niesu jadrové elektrárne konkurencieschopné a investori vyžadujú od štátov celý rad úľav a ich skryté niekoľkomiliardové náklady vytvárajú dlhy do budúcnosti.
Nespoľahlivosť
U žiadneho jadrového reaktora nieje možné vylúčiť zlyhanie vedúce k ťažkej jadrovej havárii. Černobyľská havária sa odohrala pred viac než dvadsiatimi rokmi, ale aj v moderných reaktoroch hrozia nehody, ktorých následky by mohli byť porovnateľné. Prevádzkovatelia preto bežne požadujú, aby boli zbavený zodpovednosti za škody, ktoré by jadrová havária spôsobila.
Odpady
Výroba jadrového paliva a prevádzka jadrových reaktorov produkuje veľké množstvo rádioaktívnych odpadov. Najväčším a doposiaľ nevyriešeným problémom sú vysokoaktívne odpady, najmä vyhorené jadrové palivo. Predstavuje bohatý koktail rádioaktívnych izotopov vrátane plutónia a trvá stotisíce rokov, než sa jeho rádioaktivita zníži na prirodzenú úroveň. Spoľahlivá izolácia odpadov na tak dlhú dobu je ale technicky nedosiahnuteľná.
Bezpečnostné riziká
Jadrová energia predstavuje vážne strategické riziká, pretože pri jej využívaní hrozí zneužitie technológií a jadrových materiálov pre vojenské účely. Šírenie jadrových technológií zákonite zvyšuje pravdepodobnosť, že sa dostanú do nepovolaných rúk. Už dnes si niekoľko štátov vybudovalo jadrový arzenál využitím „mierovej“ jadrovej energetiky. V posledných rokoch je naviac aktuálne aj riziko medzinárodného terorizmu, pričom napríklad útokom veľkým dopravným lietadlom nedokáže odolať žiaden reaktor.
Nezachráni klímu
Jadrové elektrárne nemôžu ani zohrať zásadnú úlohu v ochrane pred klimatickými zmenami. Síce neprodukujú skleníkové plyny, ale i zásoby ich paliva sú obmedzené na niekoľko desiatok rokov. Jadrové elektrárne dnes celosvetovo vyrábajú iba 6% celkovej spotreby energie, takže k náhrade fosílnych palív by bolo nutné ich počet zvýšiť viac ako desaťnásobne. To je ale prakticky nemožné kvôli nákladom na ich výstavu a obmedzeným ložiskám uránu. Naviac by tým ohromne narástlo riziko havárie i množstvo rádioaktívnych odpadov, nehovoriac o zvýšenom riziku vojenského či teroristického zneužitia.
Na Slovensku pokrývajú jadrové elektrárne 52% výroby elektrickej energie, pričom všetkých šesť reaktorov sovietskeho typu je dosť zastaralých a nemajú ani ochranný betónový kontajnment (ochranný obal). Dva najstaršie z nich, v Jaslovských Bohuniciach, sú dokonca tak vysoko rizikové, že si medzinárodné spoločenstvo vynútilo ich odstavenie do roku 2008.
Dva najstaršie, vysoko rizikové reaktory modelu VVER 440/230 sú v jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice V1 a podľa prístupovej zmluvy s EÚ má Slovensko uzavrieť do konca roku 2006 (prvý reaktor), resp. 2008 (druhý reaktor).
Dva novšie modely reaktoru VVER 440/213 sú v prevádzke v JE Jaslovské Bohunice V2 a ďalšie dva v JE Mochovce.
Okrem toho má Slovensko jeden havarovaný, plynom chladený reaktor A1 v Jaslovských Bohuniciach. Reaktor bol po havárii v roku 1977, pri ktorej došlo k taveniu aktívnej zóny, trvale odstavený a je postupne likvidovaný.
Jadrové palivo nakupuje Slovensko v Rusku, iný dodávateľ palivových súborov pre slovenské reaktory na svete neexistuje. Tým sa ďalej zvyšuje závislosť na dovoze energie z Ruska.
Vysoko rádioaktívne odpady, hlavne vyhoreté jadrové palivo, sú na Slovensku dočasne uskladňované v medzisklade v Jaslovských Bohuniciach. Životnosť medziskladu je niekoľko desiatok rokov a konečné riešenie likvidácie týchto odpadov neexistuje.
Oficiálne odhady nákladov na vyradenie existujúcích reaktorov a na likvidáciu odpadov sa pohybujú okolo 150 miliárd korún. V skutočnosti však môže byť účet výrazne vyšší, pretože v krajinách, kde sa také úložisko už snažia vybudovať, dochádza k masívnemu nárastu rozpočtov.
Problém je v tom, že tieto prostriedky zatiaľ nie sú zaistené. Podľa zákona by mali prevádzkovatelia jadrových reaktorov odvádzať každoročne poplatky do tzv. jadrového fondu. Lenže v tom už je dnes najmenej pätnásťmiliardový deficit a poplatky sú v súčasnosti stanovené tak nízko, že bude ďalej narastať. Podľa našich výpočtov, vychádzajúcich z oficiálnych údajov, vznikne vo fonde deficit 40 až 80 miliárd korún, ktorý by nakoniec musel zaplatiť štát.
Neviem podla mna jadrova energia nieje velmi energiou buducnosti skor geotermalna
Takto napríklad vyzerá bezpečnosť keď sa stane niečo čo sa stať nemalo a rovnako to platí na jadrové elektrárne.
» www.aktuality.sk/clanok/173664/v...
Na obnovitelne zdroje nie sme pripraveni hlavne financne. Uz terajsie zvysovanie cien energii je toho prikladom. Ak by to bolo take drasticke ako v cechach (ono to pride za chvilu aj sem) tak to polozi kopu rodin, ale hlavne firiem na kolena. Radsej budem zit zo strachom, ze mozno mi niekde niekedy za domom vybuchne elektraren ako nezit vobec lebo na energie dam cely svoj plat a nebudem si mat za co kupit ani ten suchy chlieb...