Aký je rozdiel medzi okuliarmi s polarizačným filtrom a bez neho?
Na to, aby sme našli odpoveď, potrebujeme vediet, čo to tá polarizácia vlastne je. Svetlo si môžeme predstavit ako vlnenie. Vlna môže kmitať buď horizontálne alebo vertikálne. No a pri odraze svetla napríklad od cesty či vodnej hladiny sa jedno z tychto dvoch svetiel (v skutočnosti ide samozrejme o jedno, len ma dve inak polarizované časti) odráža vo väčšej miere ako to druhé. A to je práve ten odlesk, ktorý nás môže oslepovať. No a v tom práve spočíva úloha filtra v polarizačných okuliaroch, ktorý prepustí len tú slabšiu zložku a teda nás svetlo neoslepí.
To, či sú okuliare naozaj polarizačné sa dá zistit napríklad už len pohľadom na displej telefónu či monitor LCD. Keď otočíme hlavou, spozorujeme zmeny jasu (tieto zariadenia totiž tiež požívajú polarizované svetlo). Ak však práve mobil nie je poruke, podobnú zmenu môžeme vidieť aj pri otáčaní hlavy pri pohľade na jasnú oblohu. Pri odraze svetla od atmosféry totiž tiež nastáva čiastočná polarizácia.
To, či sa za túto vlastnosť okuliarov oplatí platiť závisí od toho, kde ich budeme používať. Ja mám skúsenosť, že to, či okuliare tento filter majú alebo nie nemá veľký vplyv na to, ako sa cez ne pozerá.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.