UPOZORNENIE!!!: tento text bol v školskom roku 2009/2010 vytvorený a prezentovaný mnou ako ročníková práca na predmet Telekomunikačná technika (na tému záznamové zariadenia) na Súkromnej Strednej Odbornej Škole Technickej na ulici Dr. Jánskeho 10 v Žiari nad Hronom. Na internet som sa rozhodol dať tento text pre tých, ktorí sa zaujímajú o film a podobné veci, lebo si myslím, že by to mohlo byť pre nich zaujímavé. NEPRAJEM SI aby bol tento text ani ako celok ani žiadna jeho časť publikovaná NIKDE bez toho, aby sa ma na to dotyčný dopredu neopýtal (a ja mu to nedovolil, samozrejme). Ďakujem.

VHS bol štandard na nahrávanie analógového video signálu vyvinutý japonskou firmou JVC. Na trh bol uvedený v septembri 1976. kazeta VHS merala približne 185x100x25mm a obsahovala pás široký 12,7 mm, ktorý sa počas nahrávania alebo prehrávania posúval rýchlosťou 23,4mm/s (SP). Obraz bol nahrávaný do šikmých stôp širokých rádovo 10 μm magnetickými hlavičkami umiestnenými na povrchu rotujúceho bubna priemeru 62 mm ktoré sa otáčali rýchlosťou 25ot/min.. Zvuk nahrávaný na okraji pásky bol len v mono signál s horným limitom menším ako 10kHz a odstupom signálu od šumu 40dB. Hi-hi zvuk bol však dvojkanálový s takmer 20kHz limitom a vyše 70dB odstupom a bol nahrávaný spolu s obrazom do šikmých stôp. Modifikácie VHS boli S-VHS s lepšie spracovanými farbami a väčšou ostrosťou alebo VHS-C (compact) kde bola páska rovnakej šírky, ale kratšej dĺžky umiestnená v menšej kazete, čo dovoľovalo skonštruovať menšie videokamery. Ďalej VHS ponúkala 3 režimy nahrávania/prehrávania: SP, LP a EP. LP a EP mali oproti SP 2 a 3 násobnú hraciu dobu ktorá bola dosiahnutá pomalším chodom pásky a tým pádom hustejším zápisom. Nevýhodou však bolo výrazné zhoršenie kvality obrazu, stereo zvuk však zostal bez straty kvality.


Video 8 od Sony používal na rozdiel od VHS 8mm kazety, čím výrazne zmenšil aj veľkosť videokamier. Išlo o prvú „mini“ pásku na trhu, no s nástupom VHS-C sa sily konkurencie vyrovnali a JVC dokonca vychýlil jazýček váh vo svoj prospech, keď uviedli na trh adaptér VHS-C – VHS a aj mini pásky mohli byť prehrávané v klasickom prehrávači zatiaľ čo Video8 takúto možnosť nemalo. Video8 však disponoval výrazne lepšou kvalitou zvuku, použitím inej technológie jeho zaznamenávania na pásku. Video 2000 od Philips a Grundig prinieslo ďalšie inovácie ako napríklad kompletne uzavretá páska či len polovičné skenovanie pásky (páska bola skenovaná len z jednej polovice a po jej otočení z druhej polovice, čím pri nezmenenej dĺžke pásky vznikla dvojnásobná dĺžka prehrávania. Ďalej boli všetky rekordéri Video 2000 vybavené systémom automatického
pretáčania pásky ak páska prišla na koniec a dynamickým potlačením šumu, čo tiež zvyšovalo kvalitu zvuku. Obidva koncepty (Video8 aj Video 2000) však zakladali na VHS a len upravovali nedostatky ktoré VHS malo. No s príchodom digitálneho signálu bol tento konkurenčný boj zbytočný, pretože digitálny záznam vo všetkých ohľadoch zatienil analógové média a postupne ich aj nahradil.

 Blog
Komentuj
Napíš svoj komentár