Školská taška. Kabela. Ruksak. Batoh. Čo len chcete. Podstata je stále rovnaká. Niečo neskutočne ťažké, čo už roky vláčite na chrbte. Asi preto ho máte teraz totálne krivý, pri troche šťastia ste aj hrbatí a možno máte nejaké tie bolesti. A aby toho nebolo málo, nenávidia vás všetci spolucestujúci v MHD, ktorí si myslia, že je absolútne jednoduché, si ho zložiť. To, že sa jednou rukou držíte štangle, v druhej zvierate sáčok s telocvikom a stojíte len na jednej nohe, predsa nie je prekážkou.
Otázka: Prečo je tá vec tak neskutočne veľká a ťažká?
A) spiknutie ortopédov a výrobcov ortopedických pomôcok - veď keby nebola 3/4 mladých ľudí krivá, kto by nosil korzety, chodil na rehabilitácie a živil celé tými ortopédov? spiknutie výrobcov učebníc - všímate si, že väčšina nových učebníc sa tlačí na kriedovom (t.j. ťažkom) papieri? Fajn, sú možno lesklejšie a krajšie ale to príliš študijné výsledky neovplyvní. k tomu sú aj čo možno najhrubšie. Osobitne ma dojala učebnica slovenčiny pre 1. až 4. ročník stredných škôl. Hrubá ako Biblia. Prečo nemôžu byť štyri a tenšie?
C) zákernosť učiteľov - vyberajú si tie najväčšie a najťažšie učebnice. Ako naša učiteľka nemčiny, ktorá nám objednala 2 kg učebnicu a na otázku, či to máme nosiť každý deň do školy odpovedala: ,,No samozrejme. dali ste sa na vojnu, tak bojujte."
Super. Po 1) nešla som na vojnu ale do školy a po 2) myslela som si, že sa čaká, že sa budem veľa učiť a nie, že sa zmrzačím.
,,A nemôžeme si ju nechávať v škole?"
,,Samozrejme (obľúbené slovo), že nie! Budete z nej dostávať úlohy."
Snažila som sa tento problém s knihami (už len vzhľadom na moju silnú skoliózu v kombinácii s kifózou) svojpomocne vyriešiť. Nechať knihy pod lavicou - vynadala mi triedna, ktorej sa sťažovala upratovačka.
Nechať ich v skrinke na telocvik - videla ma matikárka a podrobila výsluchu, z čoho sa budem (a či sa vôbec budem) doma učiť.
Nechať ich doma - chýbajú na hodine.
Prefocovať jednotlivé časti - učiteľka rada skáče celou knihou ako veľký nahnevaný klokan, takže musím mať každú stranu (p.s. prefocovať celé knihy - veď zbankrotujem!).
Jediné, čo som ešte neskúšala bola taška na kolieskach ale to si pri našich ,,bezbariérových" autobusoch tak skoro netrúfnem.
A pritom by zo strany mocných stačilo tak málo! Nikto ma nepresvedčí, že všetky tie knihy potrebujem, aby som sa vzdelala. Z vlastnej skúsenosti viem, že mi je väčším prínosom dobrý výklad učiteľa a vlastné poznámky v bodoch ako nejaké dlhé texty. Nezaobišli by sme sa teda aj s menším počtom učebníc, cvičebníc atď.?
A keď už sa bez nejakej učebnice fakt nedá prežiť, nemohla by sa vytlačiť na ľahšom papieri? Dokonca aj lesy by mali radosť...
A čo americký štýl skriniek? V dnešnej dobe internetu, ktorý má už fakt skoro každý, nie je žiadny problém učiť sa z neho.
P.S. Ľudia, to najhoršie máme za sebou! Ani moja plne naložená taška nie je taká ťažká ako ruksak sestry mojej kamarátky, ,,študentky" IV.A ZŠ. Veď prečo by sme deti nezmrzačili, keď ide o takú veledôležitú vec ako je učebnica vlastivedy?
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.