Punk (pank) je hudobný a životný štýl. Po anglicky toto punk znamená nezmysel alebo výtržník, používalo sa pre nekvalitnú hudbu. Punk ako hnutie vznikal postupne, hoci za jeho vznik býva obyčajne označovaný rok 1976. Predovšetkým v Anglicku tento štýl nebol chápaný iba ako hudobná záležitosť, ale aj ako vec životného štýlu. Punkeri sa programovo stavali proti spoločnosti a propagovali protikladný životný štýl, keď kritizovali predovšetkým pretvárku a honbu za peniazmi. Tento životný štýl počas krátkeho času viedol k určitej pasivite, prípadne apatii a s hnutím sa často šírili drogy. Hlavným heslom punku je No Future! (Žiadna budúcnosť). Zo strany vyznávačov punku je možné stretnúť sa s tvrdením, že základom punku je provokácia.
Hudba a tanec
Hudobne sa punk vrátil k počiatkom rocku, to znamená využívanie jednoduchej melódie obyčajne s troma akordmi, v extrémnych prípadoch s dvoma akordmi a väčšinou so satirickým textom. Punková hudba je založená predovšetkým na textoch piesní, majú za úlohu poukazovať na súčasné problémy doby tak zvaným priamym rýchlym a úderným nakopávaním. Za začiatok punkového hnutia sa často považuje pôsobenie skupín Sex Pistols, ktorú paradoxne svojimi komerčnými myšlienkami preslávil Malcom McLaren, The Clash a Ramones. V skutočnosti sa o podobný štýl asi desať rokov dávnejšie pokúšalo viacero iných skupín, napríklad Stooges alebo Velvet Underground, ktoré sa ním nepresadili. V bývalom východnom bloku patrila punková hudba medzi zakázané prúdy, aj tu však vznikali skupiny, ktoré ju napodobňovali, napríklad Hrdinové Nové Fronty a F.P.B.. Po páde komunizmu sa tento hudobný štýl začal presadzovať aj tu. S punkovou hudbou je spojený aj zvláštny chaotický tanec, pogo, ktorý vychádza z klasického poskakovania na mieste. S nadhľadom sa dá povedať, že pogo sa tancuje na každom koncerte popovej kapely. V súčasnosti tanec pogo nemá určené presné pravidlá. Uplatňuje sa pri ňom prudké kývanie hlavou, rozhadzovanie rukami, skákanie v rytme bicích alebo aj mimo rytmu a výrazná interakcia s ostatnými tanečníkmi. Neodmysliteľné je aj zdvíhanie ruky zovretej v päsť.
Punk a móda
Hlavným cieľom obliekania príslušníkov punkového hnutia bolo od začiatku predovšetkým šokovať ostatných. V začiatkoch u mnohých punkových skupín preto nájdeme svastiky, aj keď sa punk stavia do pozície odporcov fašizmu, mnohí členovia toto správanie ospravedlňovali tým, že cieľom bolo iba šokovať. Vo Východnom bloku boli svastiky používané po vzore anglických kapiel, a keďže málo príslušníkov punkového hnutia vedelo po anglicky, mnohý sa s fašizmom stotožňovali. Rýchlo sa vyvinul aj štýl obliekania. Punkeri chodili oblečení v roztrhaných džínsoch a v tričku s nášivkou nejakej punkovej skupiny, často The Exploited alebo Sex Pistols. Veľmi častým doplnkom bola bunda krivák a obuv kanady, prípadne značky Converse. Všetko bolo doplnené veľkým množstvom spínacích špendlíkov, ktoré často držali oblečenie pokope. Punková móda vyvinula aj vlastné účesy, číro, bodliny alebo rozstrapatené vlasy. V priebehu 90. rokov 20. storočia došlo k rozvoju subkultúr a hudobných štýlov ovplyvnených punk rockom. V súvislosti s tým došlo aj k uvoľneniu vzťahu medzi hudobnou a módnou stránkou subkultúry, inými slovami každý sa správa slobodne a počúvanie najrôznejších hudobných smerov vychádzajúcich z punk rocku už nie je tak často spájaný s nejakým konkrétnym imidžom alebo štýlom obliekania.
Pôvod punku
Za jednu z prvých punkových kapiel vôbec sa považuje kapela Ramones, ktorá vznikla v roku 1974 v USA. Ramones ako prví použili v piesni spojenie punk rock (Judy is a Punk). Vlastne vytvorili základy punkovej uniformy (kožené bundy (krivák), ošúchané úzke džínsy a topánky Converse). Tento šýl obliekania u niektorých punkerov pretrváva dodnes. Ramones hrali surový, rýchly rock"n"roll. Ich piesne boli krátke a prestávky medzi nimi ešte kratšie (často iba rýchle odrátanie 1, 2, 3, 4, go! ) Základy punku položili aj iné americké kapely, ktoré hrali v tom istom období, napríklad Stooges, Dead Boys, New York Dolls, Dictators a iné. V rokoch 1977 - 1978 prepukla vlna punku vo Velkej Británii, ktorú spustili Sex Pistols s hitmi Anarchy in the UK, God save the queen, No feelings, Holliday in the sun a ich jediným štúdiovým albumom Nevermind The Bollocks, Here is the Sex Pistols. Koncom Sex PIstols bolo nahradenie basgitaristu Glena Matlocka hudobným analfabetom Sidom Viciousom a následným odchodom Johnyho Rottena. Sex Pistols boli asi najznámejší ťahúni punku ako módnej vlny po celom svete. Svoje urobili aj premyslené marketingové ťahy ich manažéra Malcolma McLarena. Rozdiel medzi americkým a anglickým punkom je ten, že americký smeruje k zábave a anglický viac k politike, aj keď sa nájdu výnimky. Na Slovensku sa punkové hnutie stalo záležitosťou čisto v Bratislave, kde vznikli aj najznámejšie kapely. Jedna z prvých kapiel hrajúcich punk je skupina Tip, ktorá existolvala asi okolo roku 1979, kedy sa aj punk dostáva na naše územie. Za počiatok slovenskej punkovej scény sa pokladá kapela Paradox, z ktorej neskôr vznikli kapely Zóna A a Slobodná Európa.
Punk dnes
Po takmer 40 rokoch vývinu punk výrazne zmenil svoju podobu a charakter. Kým v minulosti bol skôr záležitosťou undergroundu, dnes punk v niekoľkoročných cykloch ovplyvňuje dominantnú kultúru, hlavne módu. Z toho dôvodu je punková scéna rozdelená na niekoľko častí. Okrem štyroch vývojových vĺn existuje aj komerčná verzia punku, ktorá vznikla v polovici 90. rokov, tak zvaný new punk. Tento štýl kvôli nízkemu veku poslucháčov je niekedy označovaný ako kinderpunk. Prívrženci new punku často kombinujú prvky punkovej a skaterskej módy. New-punkeri sú zväčša školopovinní, klasický punk odmietajú. Najnovším punkovým prúdom je emo (emocionálny melodický punk). Jeho prívrženci obľubujú čiernu farbu, make-up, pričom štýlovo nadväzujú na gothic punk. V dnešnej punkovej subkultúre je citeľný aj vplyv iných subkultúr. Okrem klasických štýlov ako sú Ska, reggae a skinheads, dochádza k vzájomnému ovplyvňovaniu aj štýlmi gothic, skate a hip–hop. Ženské pohlavie je v hnutí zastúpené v oveľa menšej miere, pričom mobilita do a von zo subkultúry má oveľa vyššiu frekvenciu ako u mužov. Napriek tomu, že výzor punkerov je často agresívny a sú terčom policajných represií z dôvodu hrozby pre spoločnosť, punk je sám o sebe apolitický. Politická aktivita je často obmedzená iba na účasť na demonštráciách. Menšia časť punku, anarchopunk, je však politicky aktívna. V 90. rokoch bol punk veľmi aktívny na demonštráciách konajúcich sa proti zasadaniu Medzinárodného menového fondu, G8 a Svetovej Banky. Pre výtržnosti a stotožňovanie punkerov a anarchistov zo strany spoločnosti, anarchistické hnutie sa často od punku dištancuje a účasť punkerov na demonštráciách chápe negatívne. V posledných rokoch dochádza k expanzii punku do nových lokalít – hlavne Ázie. Kým punk v Japonsku má svoju dlhšiu tradíciu, novinkou je rast subkultúry v Malajzii a predovšetkým v Číne. Punková subkultúra dnes ma vlastné vydavateľstvá, časopisy, webové stránky, kluby, kde prežíva relatívne nezávisle na hlavnom prúde.
Zóna A
Počas komunistického režimu nemohla verejne (až na pár výnimiek) koncertovať, ŠtB jej rušila koncerty, kapelníci boli častými návštevníkmi na Verejnej bezpečnosti. V tomto období skupina nesmela oficiálne vydať žiaden album, piesne sa preto po Slovensku šírili na neoficiálnych nosičoch bez účasti oficiálneho vydavateľstva Opus. Piesne Janko žil na malej dedine, Prečo je život taký? , Pivo a Cigánsky problém sa stali istým druhom protestu. Objavovali sa v nich dobové politické témy, ako špehovanie (napr. v songu Muž s kožušinovým límcom) či narážky na socialistický internacionalizmus (Nech žijeme! ). Prvý album Potopa vyšiel v roku 1990. So zmenou režimu záujem o Zónu A na chvíľu opadol. V roku 1993 skupina vydala nový album Nie je to také zlé. Svojou kvalitou však za Potopou mierne zaostal. O rok neskôr vydala kapela ďalší album Útok na špicu hitparády podľa rovnomennej skladby. Obsahoval najmä skladby nahraté pre dva televízne filmy: „Zóna A“ 1985 a „Nezmením sa“ 1989. Obidva filmy boli socialistickou cenzúrou zakázané a odvysielané až po revolúcii. Zóna A na Antifeste 2007 Po dvojročnej odmlke vyšiel v roku 1996 radový album V životnej forme. Texty sú úsmevné a milovníci poga ocenia rytmiku. Odborníci považujú za najlepší song tejto kompilácie Ypsilon s odkazom na Jána Ľuptáka. V tomto období sa Zóna A pridala k aktivitám divadla Stoka proti Vladimírovi Mečiarovi . V roku 1999 Zóna A vydala výberový album starých nahrávok s názvom Nech žijeme! ktorý obsahuje demonahrávky z rokov 1988 -89. V roku 2000 vyšiel album Nikto nevie jak to dopadne, ktorý obsahoval 16 nových skladieb. Kritika ocenila skladby Možno a Nádherná zákerná, kde na klavíri hosťuje Jaroslav Filip. Po vydarenom albume prichádza v tvorbe prestávka. Je však vyplnená viacerými vydarenými koncertmi v Stoke, na punkových festivaloch a predovšetkým každoročne na festivale Pohoda, kde skupina roky patrila k najväčším lákadlám s výbornou odozvou. Pamätný je koncert na festivale Rámus vo Svätom Jure (tzv. „Peklo vo Svätom Jure“ v roku 2003, ktorý bol prerušený brutálnym zásahom policajných kukláčov. V roku 2004 vyšiel zatiaľ posledný radový album Na predaj. Zo štrnástich nových skladieb zaujme predovšetkým song Ideálny svet. Typická poetika Zóny A ostala zachovaná, nie je zaťažená pretvárkou a pózami, ktoré sú komerčným kapelám často vlastné. V roku 2005 sa členovia kapely objavili v niekoľkých dieloch pôvodného televízneho seriálu STV Rodinné tajomstvá. Na jar 2007 skupina vydala nový výberový album Klenoty a odpadky s raritnými skladbami z obdobia rokov 1991 - 2000, ktorý je určený hlavne pre zberateľov a verných fanúšikov. Veľmi pekný booklet majú na svedomí Revo & Koňýk a obsahuje texty a komentáre ku všetkým skladbám.
Návod
Komenty k blogu
Napíš svoj komentár
- 1 Tomasveres: Motivácia je nezmysel
- 2 Protiuder22: Oheň
- 3 Hovado: Opäť som späť
- 4 Hovado: Prečo ľudia kričia
- 1 Mahmut: O tých, ktorí na zemi zostanú a tých, ktorí z nej musia odísť
- 2 Tomasveres: Motivácia je nezmysel
- 3 Protiuder22: Oheň
- 4 Hovado: Opäť som späť
- 5 Hovado: Prečo ľudia kričia
- 1 Soyastream: Októbrová
- 2 Mahmut: Kritický pohľad na Halloween a sprievody strašidiel
- 3 Dezolat: Pribehova hra o susedskej vojne. chatgpt. na pokracovanie.
- 4 Soyastream: Novembrová
- 5 Mahmut: O čítaní z oblakov a o premenách foriem Pravdy
- 6 Mahmut: O tých, ktorí na zemi zostanú a tých, ktorí z nej musia odísť
- 7 Dezolat: Test hrania textovej hry s AI friends & Fables
- 8 Tomasveres: Motivácia je nezmysel
- 9 Protiuder22: Oheň
- 10 Hovado: Opäť som späť