Pred pár dňami som čítal knihu s názvom Brida od Paula Coelha.
Zaujali ma tam niektoré myšlienky o tradíciách a o tom, ako je dôležité tradície udržiavať.
Hneď v úvode autor upozorňoval, že techniky duševného poznania a opis rituálov v knihe sú nebezpečné a netreba ich skúšať. Ďalej hovorí, že ich uviedol preto, že vo svojej predošlej knihe uviedol tiež techniky duševného poznania, lenže tie boli rýchlejšie a jednoduchšie. Za to ho však Majster pokarhal s odôvodnením:

,,Nezáleží na tom, že existujú rýchlejšie alebo jednoduchšie prostriedky, tradíciu nemožno s ničím zamieňať."

Premýšľal som nad touto vetou. Sú tradície naozaj tak dôležité? Kebyže robíme všetko tak, ako naši predkovia, tak ďaleko nezájdeme, pretože sa dostaneme do rovnakého cyklu, z ktorého niet východiska. Ako mladý človek preferujem rýchlejšie a jednoduchšie cesty, pretože očakávaný výsledok dosiahnem, a zájdem tak ďalej, samozrejme, pokiaľ pritom neobmedzujem ostatných. Otázkou však je: Záleží na tom, ako ďaleko zájdeme, alebo na ceste samotnej?

Ďalej som pri čítaní natrafil na ďalšiu myšlienku, ktorá trocha nadväzuje na tú v úvode:

,,Takto sa udržiava tradícia," ozvali sa Hlasy. ,,Keď ľudia za ideu dokážu položiť život."
Žoldnieri strávili celý život v boji za peniaze, a teraz zrazu zistili, že niekto dokáže bojovať za to, čo jednoducho považuje za správne.

S poslednou vetou súhlasím, ale opäť, záleží až tak na tradíciách? Dokonca bojovať za ne a položiť pre ne v boji svoj život? V spojení s týmto úryvkom mohla byť tradícia myslená aj ako boj za uchovanie cti predkov.

Aj teraz sa začal akýsi boj, alebo snaha o uchovanie cti našich predkov, ale v prenesenom význame. Mám na mysli nový vlastenecký zákon, ktorý vyvolal vlnu odporu hlavne u mladých ľudí.

Ktorí bojovníci sú lepší? Tí, ktorí sa postavia proti vlastnému vojsku, alebo tí, ktorí sa dajú do boja pre spoločný cieľ?

 Blog
Komentuj
 fotka
johnysheek  3. 3. 2010 13:41
za @idea - u kedykolvek ale teraz si to idem precitat..
 fotka
jogurtovakultura  3. 3. 2010 13:44
pekne, murčo, pekne.

pri téme rituály a tradície si však treba uvedomiť hneď niekoľko vecí. vznikli z potreby človeka vyjadriť spolupatričnosť, vzdať hold, vyjadriť seba, svoje emócie. a majú silný význam. združujú. nielen Teba s tvojimi predkami, teba so svojii rovesníkmi. dokonca aj teba so sebou samým.

vyjadruješ svoju príslušnosť. nielen tým, že na Vianoce niekomu kúpiš darček, alebo pôjdeš, aj keď nerád, na Veľkú noc niekoho vyšibať. čo takto pohrebné rituály? tým že ideš na pohreb, hodíš kus hliny na klesajúcu rakvu, alebo ak si žid, zakryješ zrkadlá a donesieš k hrobu kameň, alebo ak si budhista a veríš že ponechanie mŕtveho tela divokým zvieratám značí prenechanie reinkarnačnému cyklu.. vždy je to o rozlúčke, spomienkach a smútení.

chcem tým povedať, že akokoľvek sa modernému človeku nemusia určité zvyky, tradície či rituály pozdávať a môže ich považovať za nezmysluplne či neplniace žiadnu funkciu, niekto tu bol pred nami a pre toho niekoho ten ktorý rituál mal veľkú cenu.

udržiavať rituály v istom zmysle znamená byť v línii so svojou, či už kolektívnou alebo osobnou históriou.
 fotka
johnysheek  3. 3. 2010 13:45
zalezi od ciela!!!



ale ano tradicie treba udrziavat.. aby sme vedeli skadial sme a vlastne i kto sme..

bez historie by bola nasa existencia vlastne odsudena z histrie sa mame ucit a trdiciami si ju spritomnovat.



to nie je o tom zit rovnako ako oni.. to je o tom.. zit lepsie ako oni..



a prave to je zahuba ldstva.. minimalne europy.. tradicie sa vytracaju a ostava tu len ako pises "rychly sposob" ktory vsak casto konci zle a potom je tazke sa vratit spaet a tak svet speje do zahuby..



obcas by bolo fakt lepsie.. sadnut si na lavicku pred dom pod strom.. zapalit fajku a pocuvat starkeho ako rozprava pribehy z "davnych dob" miesto sedenia za pc a pocuvania "mudrych a vzdelanych" no neznalych ludi!!
 fotka
n0win0u  3. 3. 2010 13:54
z racionalneho hladiska je vela ritualov a tradicii absolutne nepodsatnych, iracionalnych, nelogickych a zbytocnych...



napriek tomu tieto ritualy milujem, aspon raz clovek moze ukazat, ze ma korene, je kulturny ( pretoze dnes uz nie je kulturne takmer nic ) a ze je clovek.. a podla toho sa aj tak sprava, kiez by cely nas zivot mohol byt jeden ritual, akesi zrkadlo toho, ako sa ma zit, len s pokrocilejsou dobou



inak plny suhlas s panom jaanoshiikom
 fotka
lordjogi  3. 3. 2010 17:03
Dost tazka otazka...kazdopadne vcera si mal moznost vidiet v tej diskusii ktoru si zalozil reakcie drvivej vacsiny ludi na fakt, ze sa na nasich skolach bude hrat hymna. V priebehu desiatich minut tak vyskocilo hadam aj 30 ludi s vyjadreniami typu "ja tu blbost pocuvat nebudem", co bolo dost smutne. Nie je tradicia ako tradicia. Ak by sme mali udrziavat vsetky tradicie nasich predkov tak by pokrok nebol mozny. Udrziavanie tradicie, len preto ze je to tradicia ktora existuje dlhe roky nema ziaden zmysel. Tradicia je dobra len vtedy, ked nesie pre nas nejaky skutocny zmysel, ked ma svoje opodstatnenie. Kto je lepsi? Ten kto chce tradiciu dodrziavat alebo porusit? Nikto. Horsi a zly je len ten, ktory inych nezmyselnu tradiciu prikaza dodrziavat proti ich voli. (nech to nevyzera v rozpore s mojimi prvymi vetami, nemyslim si ze pustanie hymny na skole je tradicia...nie je to tradicia. Je to len symbolika, pripomenutie. Ak si to ludia oblubia a bude to pokracovat dlhe roky, vtedy sa to stane tradiciou. Ked nie, tak tento zakon jednoducho bude zmeneny a zapadne prachom)
 fotka
lordjogi  3. 3. 2010 17:04
°inym
 fotka
radiophonic  21. 3. 2010 16:22
V prvom rade musím spomenúť fakt, že pán Coelho je dosť nebezpečný autor. Mám od neho prečítaných niekoľko kníh a mám dojem, že má v hlave bordel. Spája racionálne s iracionálnym, kresťanské s okultným, svetské so svätým.



Myšlienka tradície sa objavila vo všetkých knihách, ktoré som od neho čítal. Osobne si myslím, že tradícia nie je podstatná, je to iba mechanizmus pripomínania si niečoho. Radšej mám stereotyp, ktorý si sám vytvorím a ktorý je vlastne mojou personálnou tradíciou. Tradícia vo svojom fundamente spĺňa iba rituálnu úlohu a potláča subjekt.



Preto, nech žijú stereotypy!
Napíš svoj komentár