Dnes na hodine pedagogiky sme preberali ďalšiu významnú osobnosť, ktorá prispela svojimi myšlienkami k zamysleniu sa nad výchovou našich potomkov, potomkov našich rodičov atď. Prispela taktiež perlami prejavu o spoločnosti a mravnom správaní.
Jean Jacques Rousseau pre svoju -pre väčšinu znalcov- výstrednú povahu, či názormi sa niektorými kritikmi nepovažuje za osobnosť. I napriek jeho vzdelanosti, systému pedagogiky, ktorý vypracoval vo svojich dielach, a inými dielami nedosiahol úplný rešpekt. Jeho pochybovačné výchovné teórie taktiež dopomohli k jeho úpadku uznania.
Tvrdil, že človek sa narodil slobodne, ale všade je v reťaziach. Chcel aby sa priamo vládlo podľa vôle ľudu. Cieľom jeho pedagogického zmýšľania bolo, aby sa z dieťaťa vychoval slobodný človek. Rozdelenie veku dieťaťa delil do 4 častí. Tieto popísal v románe ,,Emil alebo o výchove.“
Kniha, ktorá je žánrovo taký poloromán sa delí na 5 častí. V každej časti opisuje jedno obdobie vývinu dieťaťa. V piatej časti hovorí o výchove ženy(o budúcej Emilovej manželke).
Pre J. J. R. mala byť žena podriadená mužovi, čítať jeho myšlienky a hovoriť(súhlasiť) jeho slovami. Mala sa starať o deti, vytvárať rodinu a pohodu. Mala byť krásna, zdravá. Ženy sa mali podľa neho vychovávať hlavne mravne a telesne. Pre J. J. R. Boli ženy pri mužovi niečím ako doplnok.
Či už s ním súhlasíte, alebo nie je vaša vec. V podstate mal pravdu tak 50:50 ako väčšina historických osobností. Zaručene je šťastie, že si z jeho názorov na výchovu nezobrali terajší pedagógovia 100%-ný model
@grietusha to som nevedela presne, lebo som o tom čítala na nete, že sa povrávalo/hovorilo/ o tom, nebolo to tam jednoznačne napísané... Mimochodom väčšina týchto osobností, ktorí hovorili a písali diela o tom ako vychovávať deti, deti vlastne ani nemali... Mudrovali a mudrovali, ale na vlastnej koži si svoje teórie odskúšať nemali ako
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.