no taak nezmyselne su absolutne vsetky ..ale najviac najviaac som orzmyslala medzi prvym a poslednym aj ked.. ale dala som prvy ..thy kks ..šqak to neni ,ožne eved ptm aky može dostat tret ked už neni .. kks jaajha.. :/ :/ :/ :/ :/
v MINNESOTE nesmiete prekrocit statnu hranicu s kacicou na hlave,v SEVERNEJ KAROLINE je nelegalne falosne spievat na verejnosti,v IDAHU sa nesmu lovit ryby s tavieho chrbta a v OHIU vas potrestaju,ak vas prichytia,ze opijate ryby
a este je akýsi zákon,podla ktoreho bude zo znasilnenia obvineny kazdy vodic auta,ak v nom vezie dievca mladsie ako 17rokov s holymi nohami a naboso...
Kedze autor na to nema copyrights PODELIM sa s vami o kuriozne zakony z webstranky aktuality.sk - takto to mala napisat aj chocolate01 a vsetko by bolo v pohode...Samozrejme ak nejde o blogy , poveidky , basne...
Spojené štáty americké sa pýšia svojim demokratickým a otvoreným postojom, v ktorom dávajú šancu každému – aj veselým a vtipným zákonodarcom, ktorým sa občas podarí uzákoniť nejakú tú kuriozitku. V celej krajine sú v platnosti zákony, nad ktorými sa niekedy rozum zastavuje. V minulosti mali možno uplatnenie, no dnes slúžia ako výstraha, že neznalosť zákona neospravedlňuje a nikdy neviete, za čo všetko môžete dostať pokutu (alebo trojdenný pobyt vo väzení).
Pre zvieratá to najlepšie
Kalifornské zákony majú napríklad svojský pohľad na život nemých tvárí. Do zvieracích útulkov sa majú prijímať okrem psov a mačiek aj plazy a hady, na nastavenie pasce na myši potrebujete lovecký preukaz a v okrese Ventura potrebujete pre svojich domácich miláčikov povolenie, ak sa náhodou rozhodnú páriť. V celom štáte je tiež nelegálne strieľať divokú zver z idúceho vozidla, pokiaľ toto zviera nie je veľryba. Mesto Alhambra zakazuje zvieratám páriť sa vo vzdialenosti 300 metrov od krčmy, školy alebo kostola. O ich ľudských majiteľoch sa už zákony nezmieňujú. V meste Arcadia zas povýšili pávy na riadnych aktérov dopravnej prevádzky. Majú tam právo prechádzať cez akúkoľvek cestu, vrátane príjazdovej. Trestný čin je tiež lízať žaby, vlastniť slimáky ako domáce zvieratá a pokúšať sa o pohlavný styk s motýľom. Ostatné štáty nemajú až toľko prikázaní, ale napr. v štáte Florida, ak priviažete slona o parkovací meter, musíte za neho zaplatiť aj príslušný poplatok, inak si posedíte v chládku. V Kansase vám zas väzenie hrozí za strieľanie na zajacov z člna.
Skutočne slnečná Kalifornia
Mesto San Francisco bolo vždy liberálne a priateľské k ľuďom všetkých rás, pohlaví a vierovyznaní. Nečudo, že zákony zabezpečujú „slnečný svit pre všetkých ľudí“ a dovoľujú slonom prechádzať sa po uliciach mesta. Pravda, ak sú na vôdzke. Pravidlá nie sú už také priaznivé pre hazardných hráčov. Zákon obmedzujúci „plechovkové hry“ na uliciach vznikol pred desaťročiami a pri nedávnom hlasovaní o jeho budúcnosti sa ho mestskí zákonodarcovia rozhodli v legislatíve ponechať. Ani jeden z nich síce nevedel, čo presne tie plechovkové hry sú alebo ako môže ich hra mesto či občanov poškodiť, no pre prípad, že by sa v budúcnosti vyskytli a mesto by tento zákon potrebovalo, sa ho rozhodli radšej v platnosti ponechať. Je ilegálne hrať poker na verejnosti (zbohom turnaje) a hrať hazardné hry v zabarikádovanej miestnosti. Napokon, malé obmedzenie – v San Franciscu je zakázané utierať auto svojim spodným prádlom a tiež prášiť koberce pred vchodom do vlastného domu.
Niektoré zákony však nie sú také hlúpe, ako sa zdá. Mesto vlastní copyright na meno San Francisco a každá spoločnosť, ktorá ho chce použiť pre rozličné účely, si musí od mesta kúpiť povolenie. Minulý rok predaj týchto povolení priniesol 300 miliónov dolárov do mestského rozpočtu. Za San Franciscom v počte nezmyselných nariadení vedie Los Angeles. V preľudnenom meste ešte donedávna platilo, že nemôžete variť vo svojej spálni. Spať v kuchyni však bolo povolené. Nelegálneho činu ste sa dopustili tiež vtedy, ak ste okúpali dve bábätká v jednej vani.
Pestré sú aj ostatné štáty
V Indiane sa zákonodarcovia boja o zdravie svojich voličov a je preto ilegálne predávať mlieko a nealkoholické nápoje v predajniach s alkoholom. V štáte Michigan ide skôr o ich dušu a preto je zakázané nadávať pred ženami a deťmi. Teda pozor na jazyk! V New Yorku pochádza niekoľko veselých nariadení ešte z dôb, kým sa budoval a ľudia sa tešili z perspektív, ktoré im výškové budovy ponúkali. Zákonodarcovia teda museli prísť na to, ako im zabrániť robiť neplechu. Za hádzanie balónika naplneného vodou z okna pôjdete do väzenia, no za skok z budovy vás odsúdia na smrť. Aj in memoriam.
Čo by to bolo za majestátny Texas, keby nemal v zákonoch niekoľko skutočne veľkých hlúpostí? Tak napríklad, pri pití piva si vždy sadnite. V Texase je nelegálne prehltnúť viac ako tri dúšky tohto nápoja postojačky. A opovážte sa ho vyrábať doma! Vlastne, to sa vám ani nepodarí. Štát, na ktorého čele kedysi stál George W. Bush ako guvernér, zakázalo predaj knihy Encyclopedia Britannica na svojom území, pretože vraj obsahuje návod ako tento alkoholický nápoj doma vyrobiť. A dajte si pozor aj na bizóny. Je ilegálne zastreliť nejakého z druhého poschodia hotela.
Zastavuje sa vám pri pohľade na niektoré slovenské zákony rozum? Vedzte, že bujnú fantáziu mali a majú zákonodarcovia všade na svete. Pripravili sme pre vás prehľad niektorých zákazov a príkazov, s ktorými sa ako cestovateľ môžete pri svojich potulkách svetom stretnúť.
Zákony hore nohami
Vo výpočte zábavných zákonov začneme u protinožcov, v Austrálii. Ľudia túžiaci po veštení osudu musia cestovať na iný kontinent, pretože čítanie z tarotových kariet, dlane, sklenenej gule alebo akékoľvek iná forma predpovede budúcnosti je tam nelegálna. Považuje sa to za čarodejníctvo a to je trestné. (Podobný zákon majú aj v Írsku.) Rovnako zakázaný je aj predaj cigariet mladistvým. Žiaden zákon ich však mladistvým nezakazuje fajčiť, takže fajčiaci tínedžeri sa nemusia ničoho báť, pokiaľ ich polícia nepristihne priamo pri nákupe.
Šaty robia človeka
V Thajsku záleží zákonodarcom na primeranom oblečení svojich občanov. Je nelegálne vyjsť z domu bez spodného prádla a každý šofér musí mať počas vedenia vozidla oblečené tričko. O nohaviciach sa však v zákone nič nehovorí. V Mexiku sa o vhodné oblečenie tiež stará štát. Zamestnankyne štátu majú zakázané nosiť minisukne a muži zas prikázané nosiť nohavice, pričom ak ich je väčšia skupina (zákon nešpecifikuje koľko), zamestnávateľ im musí zaobstarať uniformy. Zákon o oblečení existuje aj v Juhoafrickej republike, aby ochraňoval dobré mravy mládeže. Je totiž ilegálne sedieť pri sebe bližšie ako 30 centimetrov, ak máte oblečené plavky a menej ako 18 rokov.
Na náboženstve nezáleží
V Maroku sa rozhodli ísť prísne proti drogám a je uzákonené, že môžu zatknúť a súdiť za držanie omamných látok každú osobu v prítomnosti človeka, ktorý drogu vlastní, aj keď tieto osoby o prítomnosti drogy nemajú ani poňatie. A vraj prezumpcia neviny. Izrael je tiež domovom niekoľkých zaujímavých zákonov, v krajine nemôžete chovať psy rasy rotvajler, prasce, ani vodiť medvede na pláž. Takisto svojich štvornohých kamarátov nemôžete kŕmiť na verejnosti, inak pôjdete do basy. Ale nebojte sa, ak sa rozhodnete prevádzkovať ilegálne rádio a neprídu vám naň ani po piatich rokoch, gratulujeme, práve sa stalo legálnym.
Európske kuriozity
Francúzsko je krajina známa pre svoju národnú hrdosť a tú pyšne uplatňujú aj vo svojich rádiách. Medzi ôsmou hodinou rannou a ôsmou hodinou večernou musí až 70 percent hudobného vysielania tvoriť hudba pochádzajúca z Francúzska. Švajčiarsko doviedlo teóriu nedeľného pokoja do extrému, keď uvalilo trest na vešanie prádla, umývanie auta alebo kosenie trávnika práve v tento deň. Rovnako prísni sú aj na nočný pokoj a tak vám za spláchnutie záchodu po desiatej večer hrozí pokuta. Zákonodarcovia tiež zabudli dopísať zákon o predaji a výrobe absintu, pretože hoci prvé dve činnosti sú nelegálne, za konzumáciu tohto zeleného nápoja vám trest nehrozí.
Vo Švédsku niektoré stále platné zákony obmedzujú život kráľovskej rodiny. Všetci princovia a princezné si pred sobášom musia vypýtať súhlas parlamentu, inak ich čaká vydedenie. Súčasná kráľovská rodina má dve princezné a jedného princa, ktorí určite o trón a titul prísť nechcú, takže ich skôr či neskôr táto formalitka čaká. Veľká Británia nemá ako hlavný zákon ústavu, ale sadu rozličných zákonov a precedensov, ktoré sa zbierali počas stoviek rokov. V platnosti sú teda stále zákony ako „všetok majetok musí zdediť najstarší syn“, „rozvody sa nepovoľujú“ a „londýnske taxíky musia mať vždy so sebou nošu sena a vrecko ovsa“. Nemôžete tiež vyvesiť posteľ z okna, jesť čokoládu na verejnosti a vystaviť svojho syna mladšieho ako desať rokov nahej figuríne v obchode.
Spôsob života moslimov je pre väčšinu západného sveta nepochopiteľný. Moslimský svet je na jednej strane plný tajomnosti a orientu, no na druhej strane aj plný zvrátených ideológií, pravidiel, zákonov či trestov. Pre Európana je to niekedy až nepredstaviteľné. Napriek tomu existuje mnoho ľudí, ktorí konvertujú na islam. Či už z presvedčenia, chorobnej lásky alebo z donútenia, musia sa podriadiť zákonom, ktoré sú kruté, často neľudské, avšak neoblomné.
Podradné ženy
Jednou z najvšeobecnejších skutočností moslimského sveta je existencia patriarchátu. Vedúce postavenie mužov v spoločnosti je natoľko silné, že polygamia nie je prekvapujúca. Mnohoženstvo v moslimských krajinách je bežné a mnoho mužov má uzavretých viacero manželských zväzkov súčasne. Muž však môže mať najviac štyri manželky a o všetky by sa mal postarať rovnako. Najsmutnejšie na tom je to, že voľba nastávajúceho manžela je na samotnej žene iba zriedkakedy. Zvyčajne sú manželstvá uzatvárané z iných príčin ako len tak z nejakej lásky. Obvykle sú dôležitejšie rodinné, finančné či spoločenské dôvody. Aj tak je hlavné to, aby boli ženy dobré matky a poslušné manželky.
Buď panna alebo odpad spoločnosti
Žena či mladé dievča musí do manželstva vstupovať ako panna. Ak by bol opak pravdou a spoločnosť by sa to dozvedela, pokazila by sa povesť celej rodiny. V takomto prípade je žena odmietaná a úplne odpísaná, pretože žiadny muž si ju za manželku už nikdy nevezme. Trest za takýto prečin má na starosti rodina. Mnohokrát si žena svoje smilstvo odpyká iba zbičovaním, no ukameňovanie či iná smrť v záujme očistenia povesti rodiny nie je výnimkou.
Zohavené telá
Týranie, znásilňovanie, bitky, mučenie, ponižovanie - to je každodenná súčasť života mnohých moslimských žien. Korán prikazuje mužom svoje ženy trestať ak neposlúchajú, teda ak nesplnia všetko čo si muž praje. Nielen muž, ale údajne aj sám veľký Alah od nich žiada, aby chodili zahalené. Svojim odevom vraj neskrývajú telo, ale chránia svoju čistotu. No pravdepodobne sa netešia ani zo svojho tela, keďže ženská obriezka je povinná v mnohých moslimských krajinách. Predstavuje odstránenie časti alebo celých vonkajších genitálií nesterilnými nástrojmi. Často doma susedami vykonávané obrady spôsobujú okrem cieleného znecitlivenia pohlavných orgánov tiež ich degeneráciu a nebezpečné zápaly s nepredstaviteľnými bolesťami. No v takomto prípade asi ťažko hovoriť iba o fyzickej bolesti.
Kresťania nesvedčia
Podľa moslimského práva môžu pred súdom svedčiť iba moslimovia, ktorí sú starší ako 18 rokov. Napríklad v Katare má svedectvo ženy iba polovičnú váhu ako svedectvo muža, pričom ak svedok nie je plnoletý alebo nie je moslim, nie je ani považovaný za vierohodného svedka a nie je pripustený k súdu. V praxi to znamená, že kresťanská žena na takomto súde nemá hodnotu a nikoho jej názor nezaujíma, pretože ho nikto aj tak neakceptuje.
Psychická alebo fyzická bolesť?
V mnohých krajinách platí dodnes útrpné právo, kde je fyzické násilie celkom bežným spôsobom trestu. Praktiky ako verejné popravy, mučenie, kameňovanie, sekanie uší či rúk sú bežné napríklad v Pakistane, Sudáne, Mauritánii, Bangladéši, Iráne, Jemene a v iných štátoch.
Sú to vlastne slušní ľudia
V moslimských krajinách ako Saudská Arábia, Afganistan, Omán, Irak a Irán je prísne zakázané, aby muž držal na ulici dievča čo i len za ruku. O objímaní, bozkávaní alebo akýchkoľvek prejavoch náklonnosti k opačnému pohlaviu ani nehovoriac.
Rovnaké tabu platí aj pre pitie alkoholu na ulici, a to dokonca aj čo sa týka piva. V Afganistane je zakázané akékoľvek pitie alkoholu a porušovanie tohto zákazu je ošetrené veľmi prísnymi trestami. Konzument alkoholu môže byť na vidieku dokonca zastrelený.
Diablove nástroje
V niektorých afrických štátoch zákon zakazuje fotenie mladistvých do 18, niekde až do 21 rokov. V Keni je za fotografovanie nedospelej osoby udelený trest rýchlym súdom až 2 roky väzenia. Okamžite po zadržaní nasleduje zbavenie všetkých dokladov a peňazí a bezodkladný nástup na výkon trestu. Našťastie sa však dá z tohto rozsudku vykúpiť. A tiež je tu stále možnosť podplatiť mužov zákona hneď pri zatýkaní. Zákon zakazuje verejne púšťať západnú hudbu napríklad v Iráne. Ak by ste išli autom a pustíte si svoju obľúbenú skladbu od Jacksona alebo od Madonny, nezabudnite si zadebniť okná alebo stíšiť zvuk. Trestom za porušenie tohto zákona je ťažký žalár a mučenie.
Ženy nie, zvieratá áno
Každá minca má dve strany, a tak aby sme neboli neobjektívni a príliš kritickí, treba uznať, že v niektorých prípadoch resp. krajinách sú moslimské zákony naopak dokonca až prekvapivo benevolentné. Napríklad v Libanone platí jeden veľmi zaujímavý zákon, ktorý povoľuje mužom pohlavný styk so zvieratami, a to dokonca aj na verejnosti. Avšak pozor! Objektom tohto láskyplného aktu musí byť výhradne samica. Vzhľadom na to, že prejavy akejkoľvek náklonnosti k ženám sú na verejnosti zakázané je to vcelku úsmevné.
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
39 komentov
V Nebraske hrozí väzenie rodičom tých detí, ktoré si grgnú v kostole.
a
Vo floridskom meste Daytona Beach je zakázané sexuálne obťažovať smetné koše.
v TEXASE je zakazane vypit naraz postojacky pri pulte viac,ako tri hlty piva
Spojené štáty americké sa pýšia svojim demokratickým a otvoreným postojom, v ktorom dávajú šancu každému – aj veselým a vtipným zákonodarcom, ktorým sa občas podarí uzákoniť nejakú tú kuriozitku. V celej krajine sú v platnosti zákony, nad ktorými sa niekedy rozum zastavuje. V minulosti mali možno uplatnenie, no dnes slúžia ako výstraha, že neznalosť zákona neospravedlňuje a nikdy neviete, za čo všetko môžete dostať pokutu (alebo trojdenný pobyt vo väzení).
Pre zvieratá to najlepšie
Kalifornské zákony majú napríklad svojský pohľad na život nemých tvárí. Do zvieracích útulkov sa majú prijímať okrem psov a mačiek aj plazy a hady, na nastavenie pasce na myši potrebujete lovecký preukaz a v okrese Ventura potrebujete pre svojich domácich miláčikov povolenie, ak sa náhodou rozhodnú páriť. V celom štáte je tiež nelegálne strieľať divokú zver z idúceho vozidla, pokiaľ toto zviera nie je veľryba. Mesto Alhambra zakazuje zvieratám páriť sa vo vzdialenosti 300 metrov od krčmy, školy alebo kostola. O ich ľudských majiteľoch sa už zákony nezmieňujú. V meste Arcadia zas povýšili pávy na riadnych aktérov dopravnej prevádzky. Majú tam právo prechádzať cez akúkoľvek cestu, vrátane príjazdovej. Trestný čin je tiež lízať žaby, vlastniť slimáky ako domáce zvieratá a pokúšať sa o pohlavný styk s motýľom. Ostatné štáty nemajú až toľko prikázaní, ale napr. v štáte Florida, ak priviažete slona o parkovací meter, musíte za neho zaplatiť aj príslušný poplatok, inak si posedíte v chládku. V Kansase vám zas väzenie hrozí za strieľanie na zajacov z člna.
Skutočne slnečná Kalifornia
Mesto San Francisco bolo vždy liberálne a priateľské k ľuďom všetkých rás, pohlaví a vierovyznaní. Nečudo, že zákony zabezpečujú „slnečný svit pre všetkých ľudí“ a dovoľujú slonom prechádzať sa po uliciach mesta. Pravda, ak sú na vôdzke. Pravidlá nie sú už také priaznivé pre hazardných hráčov. Zákon obmedzujúci „plechovkové hry“ na uliciach vznikol pred desaťročiami a pri nedávnom hlasovaní o jeho budúcnosti sa ho mestskí zákonodarcovia rozhodli v legislatíve ponechať. Ani jeden z nich síce nevedel, čo presne tie plechovkové hry sú alebo ako môže ich hra mesto či občanov poškodiť, no pre prípad, že by sa v budúcnosti vyskytli a mesto by tento zákon potrebovalo, sa ho rozhodli radšej v platnosti ponechať. Je ilegálne hrať poker na verejnosti (zbohom turnaje) a hrať hazardné hry v zabarikádovanej miestnosti. Napokon, malé obmedzenie – v San Franciscu je zakázané utierať auto svojim spodným prádlom a tiež prášiť koberce pred vchodom do vlastného domu.
Niektoré zákony však nie sú také hlúpe, ako sa zdá. Mesto vlastní copyright na meno San Francisco a každá spoločnosť, ktorá ho chce použiť pre rozličné účely, si musí od mesta kúpiť povolenie. Minulý rok predaj týchto povolení priniesol 300 miliónov dolárov do mestského rozpočtu. Za San Franciscom v počte nezmyselných nariadení vedie Los Angeles. V preľudnenom meste ešte donedávna platilo, že nemôžete variť vo svojej spálni. Spať v kuchyni však bolo povolené. Nelegálneho činu ste sa dopustili tiež vtedy, ak ste okúpali dve bábätká v jednej vani.
Pestré sú aj ostatné štáty
V Indiane sa zákonodarcovia boja o zdravie svojich voličov a je preto ilegálne predávať mlieko a nealkoholické nápoje v predajniach s alkoholom. V štáte Michigan ide skôr o ich dušu a preto je zakázané nadávať pred ženami a deťmi. Teda pozor na jazyk! V New Yorku pochádza niekoľko veselých nariadení ešte z dôb, kým sa budoval a ľudia sa tešili z perspektív, ktoré im výškové budovy ponúkali. Zákonodarcovia teda museli prísť na to, ako im zabrániť robiť neplechu. Za hádzanie balónika naplneného vodou z okna pôjdete do väzenia, no za skok z budovy vás odsúdia na smrť. Aj in memoriam.
Čo by to bolo za majestátny Texas, keby nemal v zákonoch niekoľko skutočne veľkých hlúpostí? Tak napríklad, pri pití piva si vždy sadnite. V Texase je nelegálne prehltnúť viac ako tri dúšky tohto nápoja postojačky. A opovážte sa ho vyrábať doma! Vlastne, to sa vám ani nepodarí. Štát, na ktorého čele kedysi stál George W. Bush ako guvernér, zakázalo predaj knihy Encyclopedia Britannica na svojom území, pretože vraj obsahuje návod ako tento alkoholický nápoj doma vyrobiť. A dajte si pozor aj na bizóny. Je ilegálne zastreliť nejakého z druhého poschodia hotela.
Zastavuje sa vám pri pohľade na niektoré slovenské zákony rozum? Vedzte, že bujnú fantáziu mali a majú zákonodarcovia všade na svete. Pripravili sme pre vás prehľad niektorých zákazov a príkazov, s ktorými sa ako cestovateľ môžete pri svojich potulkách svetom stretnúť.
Zákony hore nohami
Vo výpočte zábavných zákonov začneme u protinožcov, v Austrálii. Ľudia túžiaci po veštení osudu musia cestovať na iný kontinent, pretože čítanie z tarotových kariet, dlane, sklenenej gule alebo akékoľvek iná forma predpovede budúcnosti je tam nelegálna. Považuje sa to za čarodejníctvo a to je trestné. (Podobný zákon majú aj v Írsku.) Rovnako zakázaný je aj predaj cigariet mladistvým. Žiaden zákon ich však mladistvým nezakazuje fajčiť, takže fajčiaci tínedžeri sa nemusia ničoho báť, pokiaľ ich polícia nepristihne priamo pri nákupe.
Šaty robia človeka
V Thajsku záleží zákonodarcom na primeranom oblečení svojich občanov. Je nelegálne vyjsť z domu bez spodného prádla a každý šofér musí mať počas vedenia vozidla oblečené tričko. O nohaviciach sa však v zákone nič nehovorí. V Mexiku sa o vhodné oblečenie tiež stará štát. Zamestnankyne štátu majú zakázané nosiť minisukne a muži zas prikázané nosiť nohavice, pričom ak ich je väčšia skupina (zákon nešpecifikuje koľko), zamestnávateľ im musí zaobstarať uniformy. Zákon o oblečení existuje aj v Juhoafrickej republike, aby ochraňoval dobré mravy mládeže. Je totiž ilegálne sedieť pri sebe bližšie ako 30 centimetrov, ak máte oblečené plavky a menej ako 18 rokov.
Na náboženstve nezáleží
V Maroku sa rozhodli ísť prísne proti drogám a je uzákonené, že môžu zatknúť a súdiť za držanie omamných látok každú osobu v prítomnosti človeka, ktorý drogu vlastní, aj keď tieto osoby o prítomnosti drogy nemajú ani poňatie. A vraj prezumpcia neviny. Izrael je tiež domovom niekoľkých zaujímavých zákonov, v krajine nemôžete chovať psy rasy rotvajler, prasce, ani vodiť medvede na pláž. Takisto svojich štvornohých kamarátov nemôžete kŕmiť na verejnosti, inak pôjdete do basy. Ale nebojte sa, ak sa rozhodnete prevádzkovať ilegálne rádio a neprídu vám naň ani po piatich rokoch, gratulujeme, práve sa stalo legálnym.
Európske kuriozity
Francúzsko je krajina známa pre svoju národnú hrdosť a tú pyšne uplatňujú aj vo svojich rádiách. Medzi ôsmou hodinou rannou a ôsmou hodinou večernou musí až 70 percent hudobného vysielania tvoriť hudba pochádzajúca z Francúzska. Švajčiarsko doviedlo teóriu nedeľného pokoja do extrému, keď uvalilo trest na vešanie prádla, umývanie auta alebo kosenie trávnika práve v tento deň. Rovnako prísni sú aj na nočný pokoj a tak vám za spláchnutie záchodu po desiatej večer hrozí pokuta. Zákonodarcovia tiež zabudli dopísať zákon o predaji a výrobe absintu, pretože hoci prvé dve činnosti sú nelegálne, za konzumáciu tohto zeleného nápoja vám trest nehrozí.
Vo Švédsku niektoré stále platné zákony obmedzujú život kráľovskej rodiny. Všetci princovia a princezné si pred sobášom musia vypýtať súhlas parlamentu, inak ich čaká vydedenie. Súčasná kráľovská rodina má dve princezné a jedného princa, ktorí určite o trón a titul prísť nechcú, takže ich skôr či neskôr táto formalitka čaká. Veľká Británia nemá ako hlavný zákon ústavu, ale sadu rozličných zákonov a precedensov, ktoré sa zbierali počas stoviek rokov. V platnosti sú teda stále zákony ako „všetok majetok musí zdediť najstarší syn“, „rozvody sa nepovoľujú“ a „londýnske taxíky musia mať vždy so sebou nošu sena a vrecko ovsa“. Nemôžete tiež vyvesiť posteľ z okna, jesť čokoládu na verejnosti a vystaviť svojho syna mladšieho ako desať rokov nahej figuríne v obchode.
Spôsob života moslimov je pre väčšinu západného sveta nepochopiteľný. Moslimský svet je na jednej strane plný tajomnosti a orientu, no na druhej strane aj plný zvrátených ideológií, pravidiel, zákonov či trestov. Pre Európana je to niekedy až nepredstaviteľné. Napriek tomu existuje mnoho ľudí, ktorí konvertujú na islam. Či už z presvedčenia, chorobnej lásky alebo z donútenia, musia sa podriadiť zákonom, ktoré sú kruté, často neľudské, avšak neoblomné.
Podradné ženy
Jednou z najvšeobecnejších skutočností moslimského sveta je existencia patriarchátu. Vedúce postavenie mužov v spoločnosti je natoľko silné, že polygamia nie je prekvapujúca. Mnohoženstvo v moslimských krajinách je bežné a mnoho mužov má uzavretých viacero manželských zväzkov súčasne. Muž však môže mať najviac štyri manželky a o všetky by sa mal postarať rovnako. Najsmutnejšie na tom je to, že voľba nastávajúceho manžela je na samotnej žene iba zriedkakedy. Zvyčajne sú manželstvá uzatvárané z iných príčin ako len tak z nejakej lásky. Obvykle sú dôležitejšie rodinné, finančné či spoločenské dôvody. Aj tak je hlavné to, aby boli ženy dobré matky a poslušné manželky.
Buď panna alebo odpad spoločnosti
Žena či mladé dievča musí do manželstva vstupovať ako panna. Ak by bol opak pravdou a spoločnosť by sa to dozvedela, pokazila by sa povesť celej rodiny. V takomto prípade je žena odmietaná a úplne odpísaná, pretože žiadny muž si ju za manželku už nikdy nevezme. Trest za takýto prečin má na starosti rodina. Mnohokrát si žena svoje smilstvo odpyká iba zbičovaním, no ukameňovanie či iná smrť v záujme očistenia povesti rodiny nie je výnimkou.
Zohavené telá
Týranie, znásilňovanie, bitky, mučenie, ponižovanie - to je každodenná súčasť života mnohých moslimských žien. Korán prikazuje mužom svoje ženy trestať ak neposlúchajú, teda ak nesplnia všetko čo si muž praje. Nielen muž, ale údajne aj sám veľký Alah od nich žiada, aby chodili zahalené. Svojim odevom vraj neskrývajú telo, ale chránia svoju čistotu. No pravdepodobne sa netešia ani zo svojho tela, keďže ženská obriezka je povinná v mnohých moslimských krajinách. Predstavuje odstránenie časti alebo celých vonkajších genitálií nesterilnými nástrojmi. Často doma susedami vykonávané obrady spôsobujú okrem cieleného znecitlivenia pohlavných orgánov tiež ich degeneráciu a nebezpečné zápaly s nepredstaviteľnými bolesťami. No v takomto prípade asi ťažko hovoriť iba o fyzickej bolesti.
Kresťania nesvedčia
Podľa moslimského práva môžu pred súdom svedčiť iba moslimovia, ktorí sú starší ako 18 rokov. Napríklad v Katare má svedectvo ženy iba polovičnú váhu ako svedectvo muža, pričom ak svedok nie je plnoletý alebo nie je moslim, nie je ani považovaný za vierohodného svedka a nie je pripustený k súdu. V praxi to znamená, že kresťanská žena na takomto súde nemá hodnotu a nikoho jej názor nezaujíma, pretože ho nikto aj tak neakceptuje.
Psychická alebo fyzická bolesť?
V mnohých krajinách platí dodnes útrpné právo, kde je fyzické násilie celkom bežným spôsobom trestu. Praktiky ako verejné popravy, mučenie, kameňovanie, sekanie uší či rúk sú bežné napríklad v Pakistane, Sudáne, Mauritánii, Bangladéši, Iráne, Jemene a v iných štátoch.
Sú to vlastne slušní ľudia
V moslimských krajinách ako Saudská Arábia, Afganistan, Omán, Irak a Irán je prísne zakázané, aby muž držal na ulici dievča čo i len za ruku. O objímaní, bozkávaní alebo akýchkoľvek prejavoch náklonnosti k opačnému pohlaviu ani nehovoriac.
Rovnaké tabu platí aj pre pitie alkoholu na ulici, a to dokonca aj čo sa týka piva. V Afganistane je zakázané akékoľvek pitie alkoholu a porušovanie tohto zákazu je ošetrené veľmi prísnymi trestami. Konzument alkoholu môže byť na vidieku dokonca zastrelený.
Diablove nástroje
V niektorých afrických štátoch zákon zakazuje fotenie mladistvých do 18, niekde až do 21 rokov. V Keni je za fotografovanie nedospelej osoby udelený trest rýchlym súdom až 2 roky väzenia. Okamžite po zadržaní nasleduje zbavenie všetkých dokladov a peňazí a bezodkladný nástup na výkon trestu. Našťastie sa však dá z tohto rozsudku vykúpiť. A tiež je tu stále možnosť podplatiť mužov zákona hneď pri zatýkaní. Zákon zakazuje verejne púšťať západnú hudbu napríklad v Iráne. Ak by ste išli autom a pustíte si svoju obľúbenú skladbu od Jacksona alebo od Madonny, nezabudnite si zadebniť okná alebo stíšiť zvuk. Trestom za porušenie tohto zákona je ťažký žalár a mučenie.
Ženy nie, zvieratá áno
Každá minca má dve strany, a tak aby sme neboli neobjektívni a príliš kritickí, treba uznať, že v niektorých prípadoch resp. krajinách sú moslimské zákony naopak dokonca až prekvapivo benevolentné. Napríklad v Libanone platí jeden veľmi zaujímavý zákon, ktorý povoľuje mužom pohlavný styk so zvieratami, a to dokonca aj na verejnosti. Avšak pozor! Objektom tohto láskyplného aktu musí byť výhradne samica. Vzhľadom na to, že prejavy akejkoľvek náklonnosti k ženám sú na verejnosti zakázané je to vcelku úsmevné.
Ale aj to si možete zvikipedovat