Vedel by mi niekto pomôcť? Snažím sa vytvoriť odkaz/prepojenie na ntbu na externý disk aby som mohla dáta zálohovať dáta aj v ntb ale aj na HDD súčasne, no po odpojení HDD odkaz nejde otvoriť - potrebujem nejaký priečinok v ktorom budem mat neustale k dis
Dobre chapem, ze chces mat obsah disku notebooku zalohovany na externy disk, ALE tie data chces vediet pouzivat aj po pripojeni k inemu PC?
Otazka je ci chces mat komplet zalohu disku notebooku (vratane operacneho systemu atd), alebo len nejake konkretne data z notebooku (napriklad jeden priecinok s dokumentami)
A dalsia vec je, ci chces mat okamzite zalohovanie "za behu", alebo ti staci rucne zalohovanie (povedzme, ze kliknes na "backup" a ono ti to vytvori aktualnu zalohu)
nie nie, komplet zalohovanie nie, mala som na mysli skor take veci ako prednášky z VS, materilay, dokumenty atď a ano aby to fungovalo aj po pripojení na ine pc - ale zalohovať budem len cez svoj ntb, a zalohovanie by som chcela ,,za behu" vieš napr kopnem si niečo do toho odkazu a HDD extreny mi automaticky vytvori kopiu
celkom si ma už poplietol ....objasnim to ešte raz, OS a tieto komponenty mam zalohovane klasicky v pc, tie na ED mať nechcem, ale dokumenty, prednášky atd = 1 priečinok s viacerými pod/súbormi na ED mať chcem, všetky tie veci ktoré na nom chcem mať by som mala teda v pc v jednom hlavnom priečinku a kopiu tych dat by som chcela aj na ED, a pointou toho celeho je že to čo by som pridala do pričinka v pc tak to iste by sa mi koplo hned na disk ako kopia - teda zaloha
Rozumiem, ale bohuzial presne take riesenie ako chces pre Windows nepoznam.
Windows 7 ma tu funkciu backupovania suborov, ale to nie je inkrementalna zaloha "za behu". To sa proste spusti, zalohuje a je to... Kym sa nespusti nova zaloha, tak mas na externom disku neaktualne subory.
Pokial mas ten notebook pripojeny na net, tak by som to na tvojom mieste riesil cez Dropbox. To je program ktory robi cosi take ako chces, ale s rozdielom ze nezalohuje na externy disk, ale na webove ulozisko.
Vyzera to tak, ze mu na tvojom disku vyhradis priecinok, ktory automaticky zalohuje na net. Co zmenis v tom priecinku, to sa zmeni aj na nete.
Nasledne mozes tie subory z netu synchronizovat s inym PC (ked nainstalujes Dropbox na ine PC). Alebo k nim mozes pristupovat aj cez webovu stranku (prihlasis sa a vidis obsah priecinkov co mas na nete). K webovemu rozhraniu mozes pristupovat z akehokolvek PC bez nutnosti cokolvek instalovat. Staci ti len webovy prehliadac a tvoje heslo.
@ao druhá nevýhoda je obmedzená veľkosť Dropboxu a tretia kontroverzné licenčné podmienky (ako u každého cloudu, ja momentálne čakám na nový virtualizačný rig a vyskúšam opensource self-hosted synccloud Sparkleshare). Okrem realtime zálohovania na externý disk (SW spomeniem nižšie) používam ako ďalší sekundárny backup hlavných súborov aj cloud Wuala (encrypted, 5GB free, zero-knowledge policy), takže v prípade vyhoretia PC disku mám veci online na crypto cloude a priamo pri sebe na crypto extHDD.
@sibell810 ja som tento problém s inkrementačnými realtime zálohami riešil nonstop celé dni, kým som sa dostal k asi jednému softvéru, ktorý to naozaj plnohodnotne vie (a preferabilne je aj free/opensource): FreeFileSync. Má verzie pre Windows aj Linux, je aj po česky (aj keď ja ho mám kvôli zvyknutej terminológii radšej pustený v AJ) a dokáže robiť jednorazové, pravidelné aj realtime zálohy a synchronizácie. Bez problémov mi neustále monitoruje 3 zložky a 2 celé partície na disku a kopíruje ich obsah do 5 zložiek na ext, takisto pravidelne si manuálne spúšťam skopírovanie zmien na jednom sieťovom disku so študijnými materiálmi (cez 100GB dát, za pár minút skontroluje potrebu zmien a za pár minút až desiatok minút prenesie nové súbory). Priamo v tom programe sa dajú nastavené schémy exportovať ako .ffs_[činnosť] súbory, ktoré keď spustíš (dajú sa automaticky pri štarte PC alebo ručne), tak začnú na pozadí vykonávať v nich určenú synchronizáciu alebo zálohu (pri nepripojených externých diskoch to dokonca počká na ich pripojenie a automaticky začne, keď ich nájde, len zrejme treba, aby disk dostal v "Tento počítač" priradené stále to isté písmeno - ja to neriešim, lebo mne externý vždy napojí ako Z:, ale u iných ľudí môže napríklad pripojenie USB-čka a až potom disku s posunutým písmenom teoreticky robiť problém). Pred každou synchronizáciou (okrem realtime, tam sa to robí bez pýtania hneď samo) si navyše môžeš ešte dopredu zobraziť zoznam zmien, ktoré treba vykonať, takže už vopred máš šajnu, koľko súborov a dát treba zmazať/nahradiť/pridať.
Neviem, nakoľko ti ten program bude pripadať zložitý, určite si ale najprv vyskúšaj nejaké synchronizácie a zálohy na nečisto (čiže s nepotrebnými kópiami súborov a zložiek - rozhodne napríklad nedaj ako cieľ zálohy celý ext. disk, lebo ho bude brať ako cieľový priečinok a zmaže z neho ostatné veci - synchronizáciu rob vždy do nejakého prázdneho podpriečinka) a až keď si budeš istá, ako to celé pracuje, tak sa pusti do vyrábania tých .ffs súborov (tak ako autor programu ani ja neručím za stratu dát spôsobenú dôvodom nachádzajúcim sa medzi klávesnicou a operadlom).
@ao kontroverzné licenčné podmienky má dnes väčšina vecí, ktoré pracujú s osobnými údajmi/dátami a nie sú GNU GPL s možnosťou self-hostingu alebo aspoň nedeklarujú zero-knowledge (a aj ZK považujem za dočasné riešenia - z Wualy budem migrovať na Sparkleshare hneď, ako to bude možné).
Takže celkove neakceptujem Dropbox, GDrive, Skydrive, iCloud a prakticky všetky takéto cloudy (čiastočnou výnimkou sú Wuala a SpiderOak, úplnou bude Sparkleshare) a okrem toho u mňa nenájdeš ani ICQ, Facebook, Skype a podobné typy, kde sa vyskytujú klauzuly o vlastnení dát, odovzdávaní autorských práv či odpočúvacie patenty na uzavreté protokoly (WTF?). Google všeobecne mám tiež pomerne osekaný - vyhľadávam a browsujem zásadne bez prihlásenia, YouTube takmer vôbec, všetky Google trackery a Analytics blokujem, v Androide mám root, selective permissions a Cyanogenmod a ak nutne potrebujem od Googlu aj inú službu ako Gmail (ktorých mám tiež viacero na špecificky oddelený obsah), tak si na ňu robím samostatný účet a aj po zmene ToS teda +/- nemajú veľmi ako spájať moje dáta. Z tých ostatných služieb aj tak využívam prakticky už len Analytics (a aj to je pre jednu firmu a nie pre mňa, ja používam na weby znova self-hosted OSS - Piwik a OpenWebAnalytics).
@sibell810 doplnenie: teraz som dohľadal, že ani priraďovanie rôznych písmen pri pripojení nakoniec neprekáža, ak si disk nejako premenuješ a namapuješ ho podľa názvu, nie podľa písmena
@ao na prednášky nie, v tom máš pravdu (moji spolužiaci nám hádžu stuff na Dropbox a cez web sa niekedy nalogujem a stiahnem alebo tam nejaké skeny hodím tiež, to je ale konečná čiara môjho používania Dropboxu).
Keď si chce "bežný človek", ktorý neprechováva nič v rozpore zo zákonom, zálohovať napríklad poznámky s nápadmi, myšlienkami či vlastnou tvorbou, ktorá sa dá speňažiť (grafika, sotvérový kód...), prípadne podnikateľ zabezpečiť viacnásobným zálohovaním v inej geografickej lokalite také zmluvy alebo firemné dokumenty klasifikované ako dôverné? Správcovia ne-ZN cloudov vždy majú minimálne technickú možnosť tieto dáta vytiahnuť, a aj keby to v praxi neurobili, tak pri zmluvách by bolo dať im tam takýto dokument porušovaním podmienok o klasifikácii dôverných informácií. Robím technika pre jednu takú firmu a viem, ako vzorové zmluvy vyzerajú a aké klauzuly o mlčanlivosti sa bežne dávajú, takže cca mám predstavu, o čom hovorím. A posielanie bežným mailom tiež nie, lebo MTA-MTA connect, čiže SMTP-SMTP protokol ide prakticky vždy nešifrovane - eavesdropping na akomkoľvek infraštruktúrnom serveri by bola ohromná sranda). Takto už máš možnosť používať len GnuPG maily alebo vlastný/ZK cloud, rozhodne nie bežné maily a Dropbox.
A k tomu "nevlastneniu a nepristupovaniu k materiálom":
Zhrnutie: "Google is giving itself all the permissions it could possibly need"
Výňatok z GDrive ToS:
When you upload or otherwise submit content to our Services, you give Google (and those we work with) a worldwide license to use, host, store, reproduce, modify, create derivative works (such as those resulting from translations, adaptations or other changes we make so that your content works better with our Services), communicate, publish, publicly perform, publicly display and distribute such content. The rights you grant in this license are for the limited purpose of operating, promoting, and improving our Services, and to develop new ones.
Komentár: "That's a lot of rights to give Google, on the face of it — in fact, it's basically every right you can give to Google as a copyright holder."
Ak ti toto nie je pri cloude kontroverzné, tak už neviem.
Google niekedy býval tým "good one" proti "evil" Microsoftu, teraz sú už kvôli vynútenému konkurenčnému boju o informácie všetci internetoví giganti na jednej "evil" lodi.
Ostatní:
"Dropbox's softer language means vaguer boundaries"
"Looking at some of Google's competitors, it's clear that they need the exact same permissions — they just use slightly more artful language to communicate them."
@night Kopec o GDrive, ale ten mam na haku. Ten nepouzivam a nestudoval som jeho TOS. Podstatny bol pre mna prave Dropbox, ktory tam ma implicitne deklarovane, ze im to NEDAVA pravo na to co si pisal u Googlu.
Moznost, ze si to vytiahne zamestnanec... Ja ti neviem. A nemas strach ukladat peniaze do banky? Tam tiez hrozi, ze si ich vytiahne zamestnanec a zdrhne.
Ze je to nelegalne a proti podmienkam? Tak isto to je aj u cloudovych sluzieb. Neviem co ste za firmu, ale ked u nas pristupujeme k citlivym zakaznickym informaciam, tak podpisujeme fest lajstra o tom ako nesmieme dane udaje zneuzivat a pravne dosledky s tym spojene.
"Dropbox's softer language means vaguer boundaries"
"Looking at some of Google's competitors, it's clear that they need the exact same permissions — they just use slightly more artful language to communicate them."
Treba Translator?
By si neveril, čo sa dá pod "solely for the service" myslieť, keď navyše väčšinou ani to "service" nezvykne byť jasne deklarované.
+ Dropbox kedysi v podmienkach mal, že tvoje dáta sú zašifrované a že oni ich rozšifrovať nevedia. Potom to vypustili. Čo to asi znamená...?
Ukladanie peňazí do banky je porovnanie totálne mimo. Tam keď mi niečo zmizne, tak si to všimnem a ten zamestnanec bude mať brutálny prúser (by som sa pozrel, ako by teda chcel odrbať logy atď., pokiaľ by to nebol hacker na Synopsiho úrovni). Keď mi nejaký mizerný radový technik z cloudu skopíruje dáta, nemám šancu o tom vedieť a nedokážem mu to prišiť pravdepodobne ani vtedy, keď na tom začne verejne zarábať.
Neviem, na čo si narážal s tým podpisovaním lajstrov a zákazníckymi informáciami - ja som hovoril o tom, že keď chce mať niekto zálohované zmluvy a obchodné plány (firma robí investičný development) a ja mám poradiť vhodné riešenie, tak nemôžem kvôli porušovaniu podmienok v zmluve odporučiť bežný cloud typu Dropbox s vágnymi podmienkami.
@night Netreba translator, treba citat podmienky a nie kopirovat z pochybnych stranok.
By using our Services you provide us with information, files, and folders that you submit to Dropbox (together, “your stuff”). You retain full ownership to your stuff. We don’t claim any ownership to any of it. These Terms do not grant us any rights to your stuff or intellectual property except for the limited rights that are needed to run the Services, as explained below.
We may need your permission to do things you ask us to do with your stuff, for example, hosting your files, or sharing them at your direction. This includes product features visible to you, for example, image thumbnails or document previews. It also includes design choices we make to technically administer our Services, for example, how we redundantly backup data to keep it safe. You give us the permissions we need to do those things solely to provide the Services. This permission also extends to trusted third parties we work with to provide the Services, for example Amazon, which provides our storage space (again, only to provide the Services).
To be clear, aside from the rare exceptions we identify in our Privacy Policy, no matter how the Services change, we won’t share your content with others, including law enforcement, for any purpose unless you direct us to. How we collect and use your information generally is also explained in our Privacy Policy.
+
3. Information Sharing and Disclosure
Your Use. We will display your Personal Information in your profile page and elsewhere on the Service according to the preferences you set in your account. Any information you choose to provide should reflect how much you want others to know about you. Please consider carefully what information you disclose in your profile page and your desired level of anonymity. You can review and revise your profile information at any time. We do not sell your personal information to third parties. We may also share or disclose your information with your consent, for example if you use a third party application to access your account (see below). Through certain features of the Service, you may also have the ability to make some of your information public. Public information may be broadly and quickly disseminated.
Service Providers, Business Partners and Others. We may use certain trusted third party companies and individuals to help us provide, analyze, and improve the Service (including but not limited to data storage, maintenance services, database management, web analytics, payment processing, and improvement of the Service’s features). These third parties may have access to your information only for purposes of performing these tasks on our behalf and under obligations similar to those in this Privacy Policy. As of the date this policy went into effect, we use Amazon’s S3 storage service to store some of your information (for example, your Files). You can find more information on Amazon's data security from the S3 site or, read more about how Dropbox and Amazon securely store data.
Third-Party Applications. We may share your information with a third party application with your consent, for example when you choose to access our Services through such an application. We are not responsible for what those parties do with your information, so you should make sure you trust the application and that it has a privacy policy acceptable to you.
Compliance with Laws and Law Enforcement Requests; Protection of Dropbox's Rights. We may disclose to parties outside Dropbox files stored in your Dropbox and information about you that we collect when we have a good faith belief that disclosure is reasonably necessary to (a) comply with a law, regulation or compulsory legal request; (b) protect the safety of any person from death or serious bodily injury; (c) prevent fraud or abuse of Dropbox or its users; or (d) to protect Dropbox’s property rights. If we provide your Dropbox files to a law enforcement agency as set forth above, we will remove Dropbox’s encryption from the files before providing them to law enforcement. However, Dropbox will not be able to decrypt any files that you encrypted prior to storing them on Dropbox.
Business Transfers. If we are involved in a merger, acquisition, or sale of all or a portion of our assets, your information may be transferred as part of that transaction, but we will notify you (for example, via email and/or a prominent notice on our website) of any change in control or use of your Personal Information or Files, or if either become subject to a different Privacy Policy. We will also notify you of choices you may have regarding the information.
Non-private or Non-Personal Information. We may disclose your non-private, aggregated, or otherwise non-personal information, such as usage statistics of our Service.
Kde presne tam vidis podobnost s Googlovskym:
When you upload or otherwise submit content to our Services, you give Google (and those we work with) a worldwide license to use, host, store, reproduce, modify, create derivative works (such as those resulting from translations, adaptations or other changes we make so that your content works better with our Services), communicate, publish, publicly perform, publicly display and distribute such content. The rights you grant in this license are for the limited purpose of operating, promoting, and improving our Services, and to develop new ones.
Ale hlavne ze mi tu napastujes nejaky subjektivny nazor Ferka Tarabu, ktory povedal, ze podla neho je to to iste a ohanas sa translatorom.
Co by to znamenalo? Ze zmenili druh kryptovania aby boli schopni dane data dekryptovat v pripade potreby (sudny prikaz)?
Je bez problemov vystopovatelne kto k danym datam pristupoval + na chranenie intelektualneho vlastnictva sluzi patentovy urad. Pristup "radoveho technika" (k zakryptovanym udajom) teda nema nic spolocne s "kontroverznymi licencnymi podmienkami".
Narazal som na to, ze mate podla tvojho popisu mizerne klauzuly o mlcanlivosti. My nie. "radovy technik" ktory ma pristup k citlivym zakaznickym udajom ma zmluvne zakazane k nim pristupovat (aj napriek tomu, ze fyzicky tento pristup ma). Pristup je monitorovany.
Cize zatial co v banke ma zamestnanec pruser ked ti tie peniaze ukradne, u nas ma pruser uz len ked sa na tie data pozrie.
@ao nerob zo mňa idiota, ja čítam všetky podmienky, ktoré mám odsúhlasiť.. Vrátane Dropboxu a zmlúv v bankách.
Ferko Taraba sa volá Nilay Patel, právnik a technologický žurnalista špecializujúci sa na vykladanie zložitých formulácií zrozumiteľným štýlom.
Nilay most recently served as Managing Editor of Engadget, an award-winning technology publication with millions of devoted readers. During his four-year Engadget tenure, Nilay became well-known for his legal analysis, drawing upon his background as a lawyer to report and explain complex legal situations in everyday terminology — a niche that led to SAY Media naming Nilay one of 10 “voices that matter” in technology journalism.
Nilay has appeared on CNN, CNN International, NPR, Fox News, MSNBC, Sky News, NHK, G4TV, TWiT, and many other news programs and podcasts. He also co-hosted the Engadget Podcast with fellow editors Joshua Topolsky and Paul Miller, and continues to serve as a regular roundtable panelist on The Engadget Show.
Nilay received an AB in Political Science from the University of Chicago in 2003 and his J.D. from the University of Wisconsin Law School in 2006.
Teším sa, ako na counter vyrukuješ so svojím právnickým titulom zo Sorbony, životopisom so šéfovaním v BBC a že v zozname tých "10 “voices that matter” in technology journalism" ťa trestuhodne zabudli uviesť.
Podobnosť vidím v tom, že celé podmienky Dropboxu neobsahujú žiadnu bližšiu špecifikáciu toho, čo sú "services", ako majiteľ teda môžem pod to zahrnúť v princípe čokoľvek, čo si zmyslím, a tvoj súhlas na "access your data to provide services" mám.
"Prípad potreby" je príkaz toho, kto to potrebuje a má na to dostatočnú moc, nie len súd. Tajné služby, špičky...na to ťa rozhodne nebudú upovedomovať. A videl si niekde, aby Dropbox alebo iný cloud transparentne uverejnil, ako sa v jeho strediskách pracuje, aké je zabezpečenie, kto má k dátam prístup...? Formálne je to neverejné know-how a zverejňujú sa len žvásty o tom, že všetko je bezpečné a monitorované; neformálne fakt, že netušíš, kto ti s dátami robí. Navyše aj ľudia tretích strán tam smú ísť (Amazon S3) a tiež nie je okrem kvetnatých rečí typu "spoľahnite sa" nijako jasné, kto a po aký level.
Čo majú vnútrofiremné klauzuly o mlčanlivosti (btw, máme ich) s tým, že nedôverujeme slepo predpokladanej "mlčanlivosti" radových pracovníkov v iných subjektoch? Neviem, aký je tam systém riadenia a kontroly permissions, podmienky nie sú jednoznačné ani v definovaní samotnej "služby" a dá sa polemizovať o tom, či je monitorovanie prístupu neoklamateľné (ukradnem login kolegovi, stiahnem dáta, vyhodia jeho a ja som v suchu s cenným materiálom na predaj vo vrecku). A nepreháňam, prečítaj si The Art of Deception (Kevin Mitnick), pokiaľ to ešte prečítané nemáš (hoci keby hej, tak to by si už na veci ako "monitorovaný a bezpečný" prístup bežných pracovníkov pozeral podstatne inak).
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
19 komentov
Otazka je ci chces mat komplet zalohu disku notebooku (vratane operacneho systemu atd), alebo len nejake konkretne data z notebooku (napriklad jeden priecinok s dokumentami)
A dalsia vec je, ci chces mat okamzite zalohovanie "za behu", alebo ti staci rucne zalohovanie (povedzme, ze kliknes na "backup" a ono ti to vytvori aktualnu zalohu)
Keby si to vedela upresnit, tak by to pomohlo.
1) ci chces mat ten disk cisto ako zalohovaci disk, alebo na nom chces mat aj ine data.
2) aky mas operacny system (windows XP, alebo windows 7?)
2) sedmičku
Control panel -> backup and restore
Ale pokial to nebude kompletna zaloha systemu, tak uz ta otazka nedava velmi zmysel
Windows 7 ma tu funkciu backupovania suborov, ale to nie je inkrementalna zaloha "za behu". To sa proste spusti, zalohuje a je to... Kym sa nespusti nova zaloha, tak mas na externom disku neaktualne subory.
Pokial mas ten notebook pripojeny na net, tak by som to na tvojom mieste riesil cez Dropbox. To je program ktory robi cosi take ako chces, ale s rozdielom ze nezalohuje na externy disk, ale na webove ulozisko.
Vyzera to tak, ze mu na tvojom disku vyhradis priecinok, ktory automaticky zalohuje na net. Co zmenis v tom priecinku, to sa zmeni aj na nete.
Nasledne mozes tie subory z netu synchronizovat s inym PC (ked nainstalujes Dropbox na ine PC). Alebo k nim mozes pristupovat aj cez webovu stranku (prihlasis sa a vidis obsah priecinkov co mas na nete). K webovemu rozhraniu mozes pristupovat z akehokolvek PC bez nutnosti cokolvek instalovat. Staci ti len webovy prehliadac a tvoje heslo.
Jedina nevyhoda je, ze potrebujes pristup na net.
@sibell810 ja som tento problém s inkrementačnými realtime zálohami riešil nonstop celé dni, kým som sa dostal k asi jednému softvéru, ktorý to naozaj plnohodnotne vie (a preferabilne je aj free/opensource): FreeFileSync. Má verzie pre Windows aj Linux, je aj po česky (aj keď ja ho mám kvôli zvyknutej terminológii radšej pustený v AJ) a dokáže robiť jednorazové, pravidelné aj realtime zálohy a synchronizácie. Bez problémov mi neustále monitoruje 3 zložky a 2 celé partície na disku a kopíruje ich obsah do 5 zložiek na ext, takisto pravidelne si manuálne spúšťam skopírovanie zmien na jednom sieťovom disku so študijnými materiálmi (cez 100GB dát, za pár minút skontroluje potrebu zmien a za pár minút až desiatok minút prenesie nové súbory). Priamo v tom programe sa dajú nastavené schémy exportovať ako .ffs_[činnosť] súbory, ktoré keď spustíš (dajú sa automaticky pri štarte PC alebo ručne), tak začnú na pozadí vykonávať v nich určenú synchronizáciu alebo zálohu (pri nepripojených externých diskoch to dokonca počká na ich pripojenie a automaticky začne, keď ich nájde, len zrejme treba, aby disk dostal v "Tento počítač" priradené stále to isté písmeno - ja to neriešim, lebo mne externý vždy napojí ako Z:, ale u iných ľudí môže napríklad pripojenie USB-čka a až potom disku s posunutým písmenom teoreticky robiť problém). Pred každou synchronizáciou (okrem realtime, tam sa to robí bez pýtania hneď samo) si navyše môžeš ešte dopredu zobraziť zoznam zmien, ktoré treba vykonať, takže už vopred máš šajnu, koľko súborov a dát treba zmazať/nahradiť/pridať.
Neviem, nakoľko ti ten program bude pripadať zložitý, určite si ale najprv vyskúšaj nejaké synchronizácie a zálohy na nečisto (čiže s nepotrebnými kópiami súborov a zložiek - rozhodne napríklad nedaj ako cieľ zálohy celý ext. disk, lebo ho bude brať ako cieľový priečinok a zmaže z neho ostatné veci - synchronizáciu rob vždy do nejakého prázdneho podpriečinka) a až keď si budeš istá, ako to celé pracuje, tak sa pusti do vyrábania tých .ffs súborov (tak ako autor programu ani ja neručím za stratu dát spôsobenú dôvodom nachádzajúcim sa medzi klávesnicou a operadlom).
Kontroverzne licencne podmienky ma napriklad ICQ, ale Dropbox je (aspon pre mna) v poriadku.
Takže celkove neakceptujem Dropbox, GDrive, Skydrive, iCloud a prakticky všetky takéto cloudy (čiastočnou výnimkou sú Wuala a SpiderOak, úplnou bude Sparkleshare) a okrem toho u mňa nenájdeš ani ICQ, Facebook, Skype a podobné typy, kde sa vyskytujú klauzuly o vlastnení dát, odovzdávaní autorských práv či odpočúvacie patenty na uzavreté protokoly (WTF?). Google všeobecne mám tiež pomerne osekaný - vyhľadávam a browsujem zásadne bez prihlásenia, YouTube takmer vôbec, všetky Google trackery a Analytics blokujem, v Androide mám root, selective permissions a Cyanogenmod a ak nutne potrebujem od Googlu aj inú službu ako Gmail (ktorých mám tiež viacero na špecificky oddelený obsah), tak si na ňu robím samostatný účet a aj po zmene ToS teda +/- nemajú veľmi ako spájať moje dáta. Z tých ostatných služieb aj tak využívam prakticky už len Analytics (a aj to je pre jednu firmu a nie pre mňa, ja používam na weby znova self-hosted OSS - Piwik a OpenWebAnalytics).
Podla danych podmienok si nadalej vlastnikom danych materialov a nemozu ich zverejnovat tretej strane ani k nim pristupovat.
Pre bezneho (rozumej takeho, ktory tam neprechovava nic v rozpore so zakonom) cloveka to teda fakt nie su kontroverzne podmienky.
Keď si chce "bežný človek", ktorý neprechováva nič v rozpore zo zákonom, zálohovať napríklad poznámky s nápadmi, myšlienkami či vlastnou tvorbou, ktorá sa dá speňažiť (grafika, sotvérový kód...), prípadne podnikateľ zabezpečiť viacnásobným zálohovaním v inej geografickej lokalite také zmluvy alebo firemné dokumenty klasifikované ako dôverné? Správcovia ne-ZN cloudov vždy majú minimálne technickú možnosť tieto dáta vytiahnuť, a aj keby to v praxi neurobili, tak pri zmluvách by bolo dať im tam takýto dokument porušovaním podmienok o klasifikácii dôverných informácií. Robím technika pre jednu takú firmu a viem, ako vzorové zmluvy vyzerajú a aké klauzuly o mlčanlivosti sa bežne dávajú, takže cca mám predstavu, o čom hovorím. A posielanie bežným mailom tiež nie, lebo MTA-MTA connect, čiže SMTP-SMTP protokol ide prakticky vždy nešifrovane - eavesdropping na akomkoľvek infraštruktúrnom serveri by bola ohromná sranda). Takto už máš možnosť používať len GnuPG maily alebo vlastný/ZK cloud, rozhodne nie bežné maily a Dropbox.
A k tomu "nevlastneniu a nepristupovaniu k materiálom":
» www.theverge.com/2012/4/25/29738...
Zhrnutie: "Google is giving itself all the permissions it could possibly need"
Výňatok z GDrive ToS:
When you upload or otherwise submit content to our Services, you give Google (and those we work with) a worldwide license to use, host, store, reproduce, modify, create derivative works (such as those resulting from translations, adaptations or other changes we make so that your content works better with our Services), communicate, publish, publicly perform, publicly display and distribute such content. The rights you grant in this license are for the limited purpose of operating, promoting, and improving our Services, and to develop new ones.
Komentár: "That's a lot of rights to give Google, on the face of it — in fact, it's basically every right you can give to Google as a copyright holder."
Ak ti toto nie je pri cloude kontroverzné, tak už neviem.
Google niekedy býval tým "good one" proti "evil" Microsoftu, teraz sú už kvôli vynútenému konkurenčnému boju o informácie všetci internetoví giganti na jednej "evil" lodi.
Ostatní:
"Dropbox's softer language means vaguer boundaries"
"Looking at some of Google's competitors, it's clear that they need the exact same permissions — they just use slightly more artful language to communicate them."
The same.
Moznost, ze si to vytiahne zamestnanec... Ja ti neviem. A nemas strach ukladat peniaze do banky? Tam tiez hrozi, ze si ich vytiahne zamestnanec a zdrhne.
Ze je to nelegalne a proti podmienkam? Tak isto to je aj u cloudovych sluzieb. Neviem co ste za firmu, ale ked u nas pristupujeme k citlivym zakaznickym informaciam, tak podpisujeme fest lajstra o tom ako nesmieme dane udaje zneuzivat a pravne dosledky s tym spojene.
"Dropbox's softer language means vaguer boundaries"
"Looking at some of Google's competitors, it's clear that they need the exact same permissions — they just use slightly more artful language to communicate them."
Treba Translator?
By si neveril, čo sa dá pod "solely for the service" myslieť, keď navyše väčšinou ani to "service" nezvykne byť jasne deklarované.
+ Dropbox kedysi v podmienkach mal, že tvoje dáta sú zašifrované a že oni ich rozšifrovať nevedia. Potom to vypustili. Čo to asi znamená...?
Ukladanie peňazí do banky je porovnanie totálne mimo. Tam keď mi niečo zmizne, tak si to všimnem a ten zamestnanec bude mať brutálny prúser (by som sa pozrel, ako by teda chcel odrbať logy atď., pokiaľ by to nebol hacker na Synopsiho úrovni). Keď mi nejaký mizerný radový technik z cloudu skopíruje dáta, nemám šancu o tom vedieť a nedokážem mu to prišiť pravdepodobne ani vtedy, keď na tom začne verejne zarábať.
Neviem, na čo si narážal s tým podpisovaním lajstrov a zákazníckymi informáciami - ja som hovoril o tom, že keď chce mať niekto zálohované zmluvy a obchodné plány (firma robí investičný development) a ja mám poradiť vhodné riešenie, tak nemôžem kvôli porušovaniu podmienok v zmluve odporučiť bežný cloud typu Dropbox s vágnymi podmienkami.
By using our Services you provide us with information, files, and folders that you submit to Dropbox (together, “your stuff”). You retain full ownership to your stuff. We don’t claim any ownership to any of it. These Terms do not grant us any rights to your stuff or intellectual property except for the limited rights that are needed to run the Services, as explained below.
We may need your permission to do things you ask us to do with your stuff, for example, hosting your files, or sharing them at your direction. This includes product features visible to you, for example, image thumbnails or document previews. It also includes design choices we make to technically administer our Services, for example, how we redundantly backup data to keep it safe. You give us the permissions we need to do those things solely to provide the Services. This permission also extends to trusted third parties we work with to provide the Services, for example Amazon, which provides our storage space (again, only to provide the Services).
To be clear, aside from the rare exceptions we identify in our Privacy Policy, no matter how the Services change, we won’t share your content with others, including law enforcement, for any purpose unless you direct us to. How we collect and use your information generally is also explained in our Privacy Policy.
+
3. Information Sharing and Disclosure
Your Use. We will display your Personal Information in your profile page and elsewhere on the Service according to the preferences you set in your account. Any information you choose to provide should reflect how much you want others to know about you. Please consider carefully what information you disclose in your profile page and your desired level of anonymity. You can review and revise your profile information at any time. We do not sell your personal information to third parties. We may also share or disclose your information with your consent, for example if you use a third party application to access your account (see below). Through certain features of the Service, you may also have the ability to make some of your information public. Public information may be broadly and quickly disseminated.
Service Providers, Business Partners and Others. We may use certain trusted third party companies and individuals to help us provide, analyze, and improve the Service (including but not limited to data storage, maintenance services, database management, web analytics, payment processing, and improvement of the Service’s features). These third parties may have access to your information only for purposes of performing these tasks on our behalf and under obligations similar to those in this Privacy Policy. As of the date this policy went into effect, we use Amazon’s S3 storage service to store some of your information (for example, your Files). You can find more information on Amazon's data security from the S3 site or, read more about how Dropbox and Amazon securely store data.
Third-Party Applications. We may share your information with a third party application with your consent, for example when you choose to access our Services through such an application. We are not responsible for what those parties do with your information, so you should make sure you trust the application and that it has a privacy policy acceptable to you.
Compliance with Laws and Law Enforcement Requests; Protection of Dropbox's Rights. We may disclose to parties outside Dropbox files stored in your Dropbox and information about you that we collect when we have a good faith belief that disclosure is reasonably necessary to (a) comply with a law, regulation or compulsory legal request; (b) protect the safety of any person from death or serious bodily injury; (c) prevent fraud or abuse of Dropbox or its users; or (d) to protect Dropbox’s property rights. If we provide your Dropbox files to a law enforcement agency as set forth above, we will remove Dropbox’s encryption from the files before providing them to law enforcement. However, Dropbox will not be able to decrypt any files that you encrypted prior to storing them on Dropbox.
Business Transfers. If we are involved in a merger, acquisition, or sale of all or a portion of our assets, your information may be transferred as part of that transaction, but we will notify you (for example, via email and/or a prominent notice on our website) of any change in control or use of your Personal Information or Files, or if either become subject to a different Privacy Policy. We will also notify you of choices you may have regarding the information.
Non-private or Non-Personal Information. We may disclose your non-private, aggregated, or otherwise non-personal information, such as usage statistics of our Service.
Kde presne tam vidis podobnost s Googlovskym:
When you upload or otherwise submit content to our Services, you give Google (and those we work with) a worldwide license to use, host, store, reproduce, modify, create derivative works (such as those resulting from translations, adaptations or other changes we make so that your content works better with our Services), communicate, publish, publicly perform, publicly display and distribute such content. The rights you grant in this license are for the limited purpose of operating, promoting, and improving our Services, and to develop new ones.
Ale hlavne ze mi tu napastujes nejaky subjektivny nazor Ferka Tarabu, ktory povedal, ze podla neho je to to iste a ohanas sa translatorom.
Co by to znamenalo? Ze zmenili druh kryptovania aby boli schopni dane data dekryptovat v pripade potreby (sudny prikaz)?
Je bez problemov vystopovatelne kto k danym datam pristupoval + na chranenie intelektualneho vlastnictva sluzi patentovy urad. Pristup "radoveho technika" (k zakryptovanym udajom) teda nema nic spolocne s "kontroverznymi licencnymi podmienkami".
Narazal som na to, ze mate podla tvojho popisu mizerne klauzuly o mlcanlivosti. My nie. "radovy technik" ktory ma pristup k citlivym zakaznickym udajom ma zmluvne zakazane k nim pristupovat (aj napriek tomu, ze fyzicky tento pristup ma). Pristup je monitorovany.
Cize zatial co v banke ma zamestnanec pruser ked ti tie peniaze ukradne, u nas ma pruser uz len ked sa na tie data pozrie.
To je ekvivalentna miera ochrany.
Ferko Taraba sa volá Nilay Patel, právnik a technologický žurnalista špecializujúci sa na vykladanie zložitých formulácií zrozumiteľným štýlom.
Nilay most recently served as Managing Editor of Engadget, an award-winning technology publication with millions of devoted readers. During his four-year Engadget tenure, Nilay became well-known for his legal analysis, drawing upon his background as a lawyer to report and explain complex legal situations in everyday terminology — a niche that led to SAY Media naming Nilay one of 10 “voices that matter” in technology journalism.
Nilay has appeared on CNN, CNN International, NPR, Fox News, MSNBC, Sky News, NHK, G4TV, TWiT, and many other news programs and podcasts. He also co-hosted the Engadget Podcast with fellow editors Joshua Topolsky and Paul Miller, and continues to serve as a regular roundtable panelist on The Engadget Show.
Nilay received an AB in Political Science from the University of Chicago in 2003 and his J.D. from the University of Wisconsin Law School in 2006.
Teším sa, ako na counter vyrukuješ so svojím právnickým titulom zo Sorbony, životopisom so šéfovaním v BBC a že v zozname tých "10 “voices that matter” in technology journalism" ťa trestuhodne zabudli uviesť.
Podobnosť vidím v tom, že celé podmienky Dropboxu neobsahujú žiadnu bližšiu špecifikáciu toho, čo sú "services", ako majiteľ teda môžem pod to zahrnúť v princípe čokoľvek, čo si zmyslím, a tvoj súhlas na "access your data to provide services" mám.
"Prípad potreby" je príkaz toho, kto to potrebuje a má na to dostatočnú moc, nie len súd. Tajné služby, špičky...na to ťa rozhodne nebudú upovedomovať. A videl si niekde, aby Dropbox alebo iný cloud transparentne uverejnil, ako sa v jeho strediskách pracuje, aké je zabezpečenie, kto má k dátam prístup...? Formálne je to neverejné know-how a zverejňujú sa len žvásty o tom, že všetko je bezpečné a monitorované; neformálne fakt, že netušíš, kto ti s dátami robí. Navyše aj ľudia tretích strán tam smú ísť (Amazon S3) a tiež nie je okrem kvetnatých rečí typu "spoľahnite sa" nijako jasné, kto a po aký level.
Čo majú vnútrofiremné klauzuly o mlčanlivosti (btw, máme ich) s tým, že nedôverujeme slepo predpokladanej "mlčanlivosti" radových pracovníkov v iných subjektoch? Neviem, aký je tam systém riadenia a kontroly permissions, podmienky nie sú jednoznačné ani v definovaní samotnej "služby" a dá sa polemizovať o tom, či je monitorovanie prístupu neoklamateľné (ukradnem login kolegovi, stiahnem dáta, vyhodia jeho a ja som v suchu s cenným materiálom na predaj vo vrecku). A nepreháňam, prečítaj si The Art of Deception (Kevin Mitnick), pokiaľ to ešte prečítané nemáš (hoci keby hej, tak to by si už na veci ako "monitorovaný a bezpečný" prístup bežných pracovníkov pozeral podstatne inak).