Je podla vas preludnenie zeme naozaj problem? Ked vecsina suse neni obyvana? Aj najludnatejsia cina ma obyvane iba uzemia kusok od mora. 80% ciny je nezaludnena. Sibir detto, stredna azia kanada detto podla mna zem ma kapacitu aspon na 50 mld ludi
@arywian to su len teorie rovnake strasenie ako globalne oteplovanie, podla mna dokaze uzivit omnoho viac. A na 10 miliard sa mame dostat az v buducom storoci myslim ze v tej dobe uz budeme natolko technicky vyspeli aby sme dokoazali osidlit aj okolite planety jedna moznost je napriklad terraformovanie.
@jagang lebo sme na vrchole potravinoveho retazca, nas druh je najzivotaschopnejsi a najlepsie sa dokazal prisposobit okolitym podmienkam, tak to proste v prirode funguje.
@xxar3s isteže, je to len akýsi predpoklad, ktorý sa nemusí naplniť...avšak ber do úvahy, ako sa nám asi bude žiť, keď už teraz ľudia hladujú, neobnoviteľné zdroje sa rýchlym tempom míňajú, ovdzušie, voda, pôda sú čoraz znečistenejšie...
...porovnaj si životnú úroveň vyspelých krajín (Nemecko, Japonsko) kde je aj pôrodnosť nižšia a menej vyspelých krajín, kde je naopak - vysoká (India, Nigéria)
nieje nas vela. Ale skupina ludi je nanazranych a preto sa to javy akoby sme sa tu uz tlacili, ale je to sposobene len tym ze ti druhi sa roztahuju.... @2 to sotva
@arywian ale pritom regiony ktore si menovala (europa japonsko) su praveze najhustejsie zaludnene. A fakt si myslim ze nasa planeta ma obrovske rezervy lebo sa neberu do uvahy oceany a x regionov na susi ktore by sa dali polnohospodarsky vyuzit. Ved aj taka sahara bola kedysi urodna dnes je to nevyuzita kopa miesta ktora by sa imho dala tiez znovu zurodnit, len musia vedci najst riesenie ako tam dopravit vodu a vyslachtit nejake rastliny, ktore by sa tam dokazali ujat.
Nepustil by som kolonizovať a terraformovať okolitý vesmír druh, ktorý je schopný používať na vlastných druhodruhov zbrane hromadného ničenia, viesť vojny kvôli národu alebo fosílnym palivám keď jestvuje voľná energia.
Neumožnil by som expanziu na (možno obydlené) ďalšie planéty niekomu, kto 'hľadá inteligentné formy života' vo vzdialenom vesmíre a pritom systematicky a bez obhájiteľného dôvodu vykorisťuje cítiace, vnímajúce, a aj inteligentné zvieratá tu na Terra. Toľko reakcia na koment by Xxar3s. A k tomu preľudneniu, ako tu už bolo zmienené, myslím, že nejde o miesto. Ide najmä o prístup, a to prístup každého jedného z nás. A každý deň každého jedného z nás môže znamenať posun v postoji/prístupe. Ide o to, ako sme schopní spolu vychádzať. V tejto chvíli je skúškou najmä akceptácia tých, čo utiekli pred vojnou. Obecne sa už tak nejak riadim pravidlom "do no harm, but take no shit". A teda: neublížiť, ale ani nenechať si škodiť.
@xxar3s hovorím o pôrodnosti ako možnom vplyvu na budúcu hustotu obyvateľstva krajiny
...narážam na to, že ak tieto hodnoty ostanú nezmenené, ľudí žijúcich v chudobe bude čoraz viac a viac...do roku 2030 bude mať spomínaná Nigéria viac obyvateľov ako Európa dokopy (opäť predpoklad).
...otázkou je, prečo je natalita vyššia v menej vyspelých krajinách? môže za to nedostatočná vzdelanosť o používaní antikoncepcie, príp. jej zakázanie náboženstvom? - to už ťažko povedať...
...proste toto nikam nevedie, ak sa budeme množiť ako králici tak tak za niekoľko desiatok rokov aj budeme žiť - predstava o 50mld Zemi plnej blahobytu pre všetkých je podľa mňa nenaplniteľná utópia.
@thrwtchr ja s tebou suhlasim ale tym ze by sme kolonizovali okolite svety by sme nesirili len nas druh, ale aj mnohe dalsie zive organizmy, ktore potrebujeme k prezitiu, proste by sme ten zivot nie len nicili, ale ho aj sirili. A okrem toho ludstvo napreduje nie len technologicky ale aj moralne. Dnes ma zivot cloveka vacsiu hodnotu ako napr v antike, mozno sa v buducnosti budeme inak spravat aj k ostatnym zivym organizmom.
nejde o rozlohu obývanej plochy ale o náš konzumný spôsob života. keby si ludia brali z prírody len to, čo naozaj potrebujú, nebol by z preludnením žiadny problém.
@thrwtchr Nerád ti kazím ilúzie bro, no teória o tzv. "voľnej energii" má s realitou asi toľko spoločné, ako na Vianoce dole komínom lezúci Santa, s vrecami darčekov a uhlia, pre poslušné a neposlušné deti. Toť faktická poznámka.
Tiež si myslím, že pri preľudnení planéty tiež nejde vôbec o miesto. Ide hlavne o zdroje, ktorých je už teraz málo a ide o to, že čím viac ľudí , tým viac škôd... Neustále sa vyvíjame a už nám to tu proste nestačí... malo by sa to tu trochu zredukovať.
@Xxar3s A čo takto nespoliehať sa na budúcnosť?
Skôr ma zaujíma to, ako si vážiš Ty svoj život teraz, a ako sa Ty správaš k ostatným formám života teraz.
Najmä ak naznačuješ, že je niečo také, ako "morálny vývin ľudstva".
Lebo momentálne tento druh z triviálnych dôvodov chuťového pôžitku, pohodlia, módy, atď. atď. pozabíja viac ostatných zvierat, než ako tomu bolo v akejkoľvek inej etape zaznamenanej histórie ľudstva.
A to práve kvôli onému technologickému vývoju, ktorý umožňuje chladné masové, sériové masakrovanie bez výčitiek svedomia a za zatvorenými dverami, aby ani chudáčikovia konzumenti nemuseli vidieť drastické zábery a taktiež nemali výčitky svedomia.
@h8r Pred nie až tak dávnou dobou malo s realitou veruže pramálo spoločné aj fungovanie internetu, elektrických sietí a masové používanie počítačov, ktoré si môže používateľ strčiť do vrecka. Niekedy by Ťa boli vyhostili z akadémie (alebo iného gangu či kmeňa) a označili buď za čarodejníka/kacíra, alebo za blázna za to, že tvrdíš, že je možné zhovárať sa s niekým na opačnej pologuli a ešte ho aj vidieť ako pohyblivý obraz.
Mohol by si to teda rozvinúť?
A potom sa ešte natíska otázka, čo z toho, čo práve vnímam(e), nie je ilúzia?
@thrwtchr Ešteraz, napísal si, že ľudstvu je k dispozícií akási "voľná energia", div, že sa mu pomaly sama neponúka. No to ľudstvo sa napriek tomu radšej uchyľuje k používaniu fosílných palív a kadečoho.
Čím to teda je, že kvantá špičkových vedcov radšej lamentujú napr. nad tým, ako dostatočne ekonomicky zohriať a následne schladiť 100 miliónov stupňový koktejl deutéria a trícia vo fúznych reaktoroch a nejdú radšej, povedané metaforicky, "hin s kýbľami von nabrať trocha voľnej energie", ako im to tuna prítomný ether watcher, ale aj mnohí ďalší "osvietenci" na internete radia?
Na druhú stranu je takisto nepochopiteľné, prečo "free energy" vierozvestci, už dávno voľnú energiu "nelovia" sami, ale radšej využívajú z ich pohľadu dnes už predsa spiatočnícke služby jadrových, vodných, či tepelných elektrární?
Nebude celý fígeľ v tom, že tzv. "voľná energia" je len hoax, ktorý je v príkrom rozpore už z prvým zákonom termodynamiky? Živený šarlatánmi a dostatočne naivnými ľudmi, ktorí ich myšlienky nasledujú?
@Thrwtchr viem kam tym mieris k tvojej oblubenej teme , podla mna nas druh neni o nic horsi ako vsetky ostatne masozravce resp. vsezravce. A aj kazdy vegan uz len tym ze zije zabije kazdoddene vela zivych organizmov. Ak nepocitame rastliny tak trebárs take virusy parazitujuce v tvojom tele zabija tvoj imunitny system, alebo ked sa prejdes po ulici zaslapnes mravca alebo slimaka. A vies kolko hmyzu zjes v obycajnom salate? Ja nie som vegan lebo pohodlnost zatial zvitazila nad odhodlanim a nie som si isty ci cisto rastlinna strava dokaze telu poskytnut vsetky potrebne ziviny. Ale nie som nejako extra zatazeny na maso, a kludne by som sa ho vzdal ked zan dostanem plnohodnotnu nahradu, fakt nemam potrebu zabijat nejake zvierata, ale ked ich uz raz niekto zabil preco by sa to malo vyhodit?
@xxar3s Moja obľúbená téma to nie je, ale tofužiaľ prejavy podnecujúce moje zaoberanie sa touto témou sú všade naokolo mňa. Snažím sa nepriťahovať si ich aspoň svojím myslením, ale zároveň si nemôžem pomôcť, proste stačí aby som navštívil nejaký supermarket (čo robím veľmi zriedka), uvidel tam tie rady mliečnych výrobkov a naporcovaných tiel a samo sa mi to spojí s nemilým údelom našich vzdialenejších bratrancov a sesterníc.
" A aj kazdy vegan uz len tym ze zije zabije kazdoddene vela zivych organizmov. Ak nepocitame rastliny tak trebárs take virusy parazitujuce v tvojom tele zabija tvoj imunitny system, alebo ked sa prejdes po ulici zaslapnes mravca alebo slimaka."
Kurva, to si si teraz na mňa vytiahol tú lupu viď. » birdz.sk/thrwtchr/obrazo...
Rozdiel je len prístup. Ja netvrdím, že žijem bez krutosti, pretože produkcia rastlinného jedla, kt. zjem, dozaista zahŕňa nejaké utrpenie živočíchov. Ale snažím sa to minimalizovať.
"ie som si isty ci cisto rastlinna strava dokaze telu poskytnut vsetky potrebne ziviny"
To je dobre, že si nie si istý. Ale snáď nie si ani presvedčený, že nedokáže, lebo to by bola čistá predpojatosť. Urob si svoj vlastný výskum - to by som odporučil aj sebe samému, keby som mal poradiť sebe ako začínajúcemu vegánovi.
"ked zan dostanem plnohodnotnu nahradu"
- Plnohodnotnú náhradu myslíš v čom? Vždý, keď ješ mäso, myslíš na tabuľkové výpočty obsahu bielkovín? Soráč za možno osobnú otázku, ale fakt ma to zaujíma a v prípade tých zvierat to možno nie je zas až tak osobná otázka.
"fakt nemam potrebu zabijat nejake zvierata, ale ked ich uz raz niekto zabil preco by sa to malo vyhodit?"
- Tak to je skvelé, že nemáš potrebu. Tiež nemám potrebu ich zabíjať, a preto nemám ani dôvod niekomu platiť, aby to robil za mňa a vytvárať tak dopyt po ich ďalšom umelom oplodňovaní, množení a zabíjaní.
Hovorí sa tomu: dopyt a ponuka.
@h8r Ďakujem za dnešnú dávku smiechotu, úprimne, väčšinou sa priam kúpem v mori konšpiračných teórií a tak mi racionálne uvažovanie niekedy príde až ako jeden veľký žart.
A otázky sú veľmi podnetné, vlastne si už na ne dostatočne odpovedal a mne teraz ostáva len sa zahrúžiť do linkov, ktoré si bol poskytol.
Tak ešte k téme: možno časť nášho nedorozumenia spočívala v tom, že moja predstava o "voľnej energii" nie je stále celkom tak voľná, ako oných vierozvestcov a konšpirátorov, ktorých spomínaš, ale interpretujem si tak akékoľvek šetrné (po finančnej, materiálovej, environmentálnej atď.) stránke využitie už jestvujúcich, z hľadiska niekoľkých ľudských pokolení nekonečných a večných ( a zároveň voľne dostupných ) zdrojov: "našej" hviezdy, alebo príboja na morskom brehu, napríklad
Čiže rozhodne nie som klasický konšpirátor, ktorý by okamžite uveril, že citát "It is hard to give unlimited power to limited minds." pochádza naozaj z úst Nikolu Teslu .
@thrwtchr Asi som bol trochu moc konfrontačný. S energiou získavanou z príbojov, či žiary "našej" hviezdy pochopiteľne problém nemám. Ide o to, že pojem "voľná energia", je v mojej hlave skeptika spomínanými pseudovedcami tak sprofanovaný, že ho už beriem takmer ako synonymum pre ich z podstaty veci nefungujúce ojeby.
@thrwtchr nezijes bez krutosti lebo vraj aj rastliny citia. Nemaju sice nervovy system, ale maju velmi podobny mechanizmus vedci to volaju neuronalny system, ktory komunikuje pomocou el. Impulzov. Dokonca vraj maju aj nieco ako mozog (umiestnene v korenoch rastlin) a ked im odstranis cast tela vraj su tam pritomne aj rovnake chemicke latky ako u zivocichov potlacujuce bolest. Rastliny reaguju aj na svoje okolie podla vedcov su to normalne "citiace" "bytosti", ktore dokonca vnimaju aj zivocichy okolo seba a vedia si k nim vytvorit vztah, na stresujuce okolonsti reaguju tiez podobne ako zivocichy. Dokonca podla vedcov maju aj pamat a empatiu a reaguju na pozitivne podnety zo strany zivocichov. Takze tym ze potlacis svoju prirodzenost prestanes zabijat zivocichy a zacnes vo vacsej miere zabijat ine organizmy vpodstate v principe nic nezmenis.
A co sa tyka bielkovin trosku som si o tom nieco nastudoval nakolko som chodil cvicit. Najhodnotnejsie bielkoviny su v srvatke (srvatka vznika po odstraneni kaseinu z mlieka) tieto bielkoviny dokaze telo najlepsie vyuzit. Rastlinne bielkoviny nie su az tak hodnotne ziadna rastlina neobsahuje cele spektrum bielkovin, ktore su pritomne v zivocisnych produktoch, preto by vegani mali kombinovat viac typov strukovin. Zato su, ale rastlinne produkty bohatsie na telu potrebne aminokiseliny napr. bcaa, l-arginin, l-glutamin atd. Preto som zvykol kombinovat srvatkovy a sojovy protein. Problem strukovin je ze obsahuju niektore sacharidy, na ktore ludske telo nie je adaptovane a nedokaze ich stravit.
Inak to ze nechces zabijat zivocichy este chapem, ale preco nechces konzumovat ani ich produkty teda vajicka a mlieko?
A co sa tyka dopytu keby som prestal jest maso ja, nic by sa tym nezmenilo a keby sa trebars milion ludi (u nas) rozhodlo ze budu vegani, tiez by sa nic nezmenilo... Klesol by dopyt po mase, klesla by jeho cena a ludia by ho zacali nakupovat viac...
@h8r Veď si to tam nedokončil.
To sa necháš vytočiť takou prkotinou a ešte k tomu na internete?
@Xxar3s Veď som v @32 napísal, že ! netvrdím, že žijem bez krutosti.
Žijem(e) cruelty-lájt.
Inak v Tvojom prvom odseku bolo niekoľkokrát zmienené slovné spojenie "podľa vedcov" - viem, že ohľadom tohto sa už robili a aj sa robia nejaké výskumy, máš nejaké zdroje, ktoré by si rád zdieľal? Len kvôli porovnaniu. Hlavne by ma zaujímala časť: "ked im odstranis cast tela vraj su tam pritomne aj rovnake chemicke latky ako u zivocichov potlacujuce bolest."
A možno aj nejaké porovnanie, v koľkých z tých štúdií o vnímaní rastlín ide o jeden z min. 150 druhov jedlých rastlín, ktoré momentálne ľudia šľachtia a pestujú pre účely potravy.
Pokiaľ viem, tak ide často o dosť nešťastnú, tendenčnú interpretáciu vedeckých štúdií a nafúknutie na niektorých ezošských blogoch - tak napríklad vyhlásenia, že rastliny "rastú inteligentne" a "majú vnímanie a sú riadené spôsobom, ktorý my doteraz nevieme poriadne pochopiť", alebo že "reagujú na stimuly", si niektorí vysvetlia rovno ako že "cítia bolesť", alebo že dokonca "trpia rovnako ako zvieratá".
Ale to je vlastne fuk. Popravde, nevyznám sa vo vnímaní rastlín a ak ich aj pravidelne pozorujem a zaoberám sa nimi, neprenikol som do ich tajomného sveta natoľko, aby im môj rozum porozumel. (Nerozumie síce ani ľuďom, ani ostatným zvieratám, ale tie mi vedia dať jasne najavo, že sa napríklad boja a chcú ďalej žiť.)
Pre mňa ostáva smerodajným to, že žijúc si túto skúsenosť v tele hominida cítim (a čo-to aj viem z hodín výživy a konzultácií s ľuďmi, čo sa tým zaoberajú aj desaťročia ), že môžem fungovať na rastlinnej strave a že nepotrebujem filtrovať cez telá hospodárskych (alebo akýchkoľvek iných) zvierat látky, ktoré sú tak či tak už zastúpené v rastlinách.
"Rastlinne bielkoviny nie su az tak hodnotne ziadna rastlina neobsahuje cele spektrum bielkovin, ktore su pritomne v zivocisnych produktoch, preto by vegani mali kombinovat viac typov strukovin." Toto je dávno vyvrátený mýtus. Ono ľudské telo aj tak musí najprv bielkoviny trávením naštiepiť na Tebou zmienené aminokyseliny. Je viacero rastlinných zdrojov týchto aminokyselín, kde sú zastúpené v plnej sile, ale tie už akiste poznáš.
Zmienil si tu proteínové izoláty, no, tak napríklad tomu sójovému alebo mliečnemu by som sa radšej úplne vyhol.
"Inak to ze nechces zabijat zivocichy este chapem, ale preco nechces konzumovat ani ich produkty teda vajicka a mlieko?"
Mám viacero dôvodov, niektoré sú skôr ideologické, niektoré vychádzajú, aspoň tak to teraz cítim, skôr z mojej prirodzenosti.
K tým ideologickým:
- vykorisťovanie zvierat a domnievanie sa, že keď sme v pozícii silnejších, tak máme nárok na zneužívanie slabých a zraniteľných, bez ohľadu na živočíšny druh, pokladám za jeden z najväčších morálnych prešľapov. či to už robia ľudia ostatným druhom, alebo či by to robil nejaký "nadradený" druh nám a ešte ďalším živočíchom, na tom nezáleží. vo vzťahu k ostatným zvieratám na tejto planéte sme všetci vykorisťovatelia a násilníci, ak nie sme vegáni.
- jednotlivé odvetvia sú úzko prepojené, dokonca jedno nemôže jestvovať bez druhého: ak kupuješ vajcia, podporuješ zabíjanie kohútikov hneď po vyliahnutí. ak kupuješ mlieko, podporuješ obchodovanie s "teľacinou". to sa nedá nijak obísť.
- proces, ktorý predchádza tomu, ako sa dostane vajce vtáka alebo materské mlieko kravy na náš stôl, je úplne typickým zneužitím ženského reprodukčného systému. kravy musia byť cyklicky a ustavične tehotné a dojené, sú im odoberané deti a následne je im odoberané materské mlieko, ktoré by inak bolo určené oným deťom: teľatám. teraz ešte keď si zoberiem, že to už všetko sú rodiny, že mamy kravy si so svojimi deťmi tvoria silné puto už hneď po narodení, a že sú chvíľu po narodení od seba odtrhnutí - no hrôza pomyslieť, nieto ešte si predstavovať alebo to zažívať.
Tak toľko k ideologickým dôvodom a ešte teda ten najhlavnejší prirodzený:
moje telo nemá o nič väčšiu potrebu piť v dospelosti materské mlieko kravy, ako napríklad gorilie, žirafie alebo tulenie mlieko. a nemá o nič väčšiu potrebu pojedať ovulačné výlučky kura domáceho, než napríklad ovulačné výlučky slimáka, vtákopyska (omg pri tom si stále nie som istý, či rodí ako cicavce alebo znáša vajcá, ale tušímže znáša vajcá) alebo papagája.
"A co sa tyka dopytu keby som prestal jest maso ja, nic by sa tym nezmenilo" ---- toto je podobné, ako s adopciou psa, napríklad. A aj keď by sa tým na veľkej škále nič nezmenilo - no a? Aj KEBY nebolo všetko v univerze prepojené a každá zmena nášho správania/myslenia by nemala ďalekosiahly dopad , keď adoptuješ jedného psa z útulku, kde utrácajú psy, zachrániš tak celý jeden (jeho) vesmír, a naopak keď niekoho požiadaš a zaplatíš mu, aby za Teba na farme znásilnil a zabil kravu, tak jeden celý (jej) vesmír zničíš.
A vlastne jebať takýto príístup, nasrať! Zmena vždy začína od NÁS, od každého jedného z nás!
"keby sa trebars milion ludi (u nas) rozhodlo ze budu vegani, tiez by sa nic nezmenilo"
--- k tomuto existuje už aj vypracovaná teória, netýka sa to len vegánskeho hnutia, ale spoločenských hnutí/ zmien všeobecne - critical mass. keď sa o niečo začne intenzívne zaujímať cez (približne) 10% populácie, povedomie o tejto záležitosti sa začne nezadržateľne šíriť. keď bude 10% populácie mať jasno v tom, že zvieratá tu nie sú pre nás, ale s nami,
a že ich nemožno len tak z triviálnych dôvodov vykorisťovať, zvyšok populácie bude nasledovať.
@xxar3s "Sme na vrchole potravinového reťazca, náš druh je najživotaschopnejší a najlepšie sa dokázal prispôsobiť okolitým podmienkam, tak to proste v prírode funguje." Takto to v žiadnom prípade nefunguje. Teda funguje to tak iba v prípade človeka. Tak ako človek sa správajú len parazitické organizmy a zhubný nádor. Alebo kobylky vtedy keď sa premnožia. Iné druhy sa riadia pudmi a nerozmnožujú sa keď nemajú potravu a keď nemajú životný priestor. V tom sa tiež odlišujeme, lebo sme asi jediný cicavec, ktorý pudy stratil a správa sa presne opačne - čím je naša životná úroveň biednejšia, tým rýchlejšie sa rozmnožujeme, umierame od hladu a migrujeme.
Keby sa menej plytvalo potravinami a zdroje by sa lepšie prerozdeľovali, ľudia, ktorí dnes zomierajú od hladu, by nemuseli zomierať. Lenže tu nejde iba o to, koľko ľudí by uživila Zem. Ide o zničujúcu ekologickú stopu, ktorú ľudstvo vytvára. O to, koľko druhov vymiera kvôli činnostiam človeka. O biodiverzitu, ktorá je ničená. Ide o to, aby sme žili v symbióze v zdravom životnom prostredí. Ja sa čudujem, že tieto pohľady (ekologické, etické) tak veľa ľudí prehliada. UNEP (Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) uvádza, že denne vymrie príčinou činností človeka približne 200 živočíšnych a rastlinných druhov, čo je 1 000 – 10 000-krát viac než je prirodzený úbytok druhov. Tento stav je taký vážny, že mnoho vedcov ho označuje ako šieste masové vymieranie.
Píšete, že väčšina povrchu súše je nezaľudnená a dedukujete z toho, že Zem nie je preľudnená. Za prvé, preľudnenosť sa nemeria v na hustote obyvateľstva konkrétnych oblastí, pretože ľudia sa síce sústreďujú z vidieka do veľkých miest, ale farmy, továrne, hospodárske odvetvia fungujú mimo miest. Za druhé, keby nastal proces decentralizácie miest (tz keby sa ľudia z veľkomiest vrátili na vidieky), proces fragmentovania životného priestoru iných druhov a ich vymieranie by to iba urýchlilo, pretože ľudia by zaberali nové a nové územia za účelom zakladania nových komunít. „Keby už na zemi naozaj nebolo dostatok miesta, začali by sme stavať mestá trebárs na mori alebo pod morom“ –a to je ok? Keby sme došli do takéhoto štádia, tak by na tejto planéte v podstate nebolo okrem ľudí už asi žiadnych iných stavovcov, o stave lesov a divočiny ani nehovorím. Páčilo by sa ti žiť na takej zdevastovanej planéte?
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
37 komentov
...porovnaj si životnú úroveň vyspelých krajín (Nemecko, Japonsko) kde je aj pôrodnosť nižšia a menej vyspelých krajín, kde je naopak - vysoká (India, Nigéria)
Neumožnil by som expanziu na (možno obydlené) ďalšie planéty niekomu, kto 'hľadá inteligentné formy života' vo vzdialenom vesmíre a pritom systematicky a bez obhájiteľného dôvodu vykorisťuje cítiace, vnímajúce, a aj inteligentné zvieratá tu na Terra. Toľko reakcia na koment by Xxar3s. A k tomu preľudneniu, ako tu už bolo zmienené, myslím, že nejde o miesto. Ide najmä o prístup, a to prístup každého jedného z nás. A každý deň každého jedného z nás môže znamenať posun v postoji/prístupe. Ide o to, ako sme schopní spolu vychádzať. V tejto chvíli je skúškou najmä akceptácia tých, čo utiekli pred vojnou. Obecne sa už tak nejak riadim pravidlom "do no harm, but take no shit". A teda: neublížiť, ale ani nenechať si škodiť.
...narážam na to, že ak tieto hodnoty ostanú nezmenené, ľudí žijúcich v chudobe bude čoraz viac a viac...do roku 2030 bude mať spomínaná Nigéria viac obyvateľov ako Európa dokopy (opäť predpoklad).
...otázkou je, prečo je natalita vyššia v menej vyspelých krajinách? môže za to nedostatočná vzdelanosť o používaní antikoncepcie, príp. jej zakázanie náboženstvom? - to už ťažko povedať...
...proste toto nikam nevedie, ak sa budeme množiť ako králici tak tak za niekoľko desiatok rokov aj budeme žiť - predstava o 50mld Zemi plnej blahobytu pre všetkých je podľa mňa nenaplniteľná utópia.
» overpopulationisamyth.com/...
Skôr ma zaujíma to, ako si vážiš Ty svoj život teraz, a ako sa Ty správaš k ostatným formám života teraz.
Najmä ak naznačuješ, že je niečo také, ako "morálny vývin ľudstva".
Lebo momentálne tento druh z triviálnych dôvodov chuťového pôžitku, pohodlia, módy, atď. atď. pozabíja viac ostatných zvierat, než ako tomu bolo v akejkoľvek inej etape zaznamenanej histórie ľudstva.
A to práve kvôli onému technologickému vývoju, ktorý umožňuje chladné masové, sériové masakrovanie bez výčitiek svedomia a za zatvorenými dverami, aby ani chudáčikovia konzumenti nemuseli vidieť drastické zábery a taktiež nemali výčitky svedomia.
@h8r Pred nie až tak dávnou dobou malo s realitou veruže pramálo spoločné aj fungovanie internetu, elektrických sietí a masové používanie počítačov, ktoré si môže používateľ strčiť do vrecka. Niekedy by Ťa boli vyhostili z akadémie (alebo iného gangu či kmeňa) a označili buď za čarodejníka/kacíra, alebo za blázna za to, že tvrdíš, že je možné zhovárať sa s niekým na opačnej pologuli a ešte ho aj vidieť ako pohyblivý obraz.
Mohol by si to teda rozvinúť?
A potom sa ešte natíska otázka, čo z toho, čo práve vnímam(e), nie je ilúzia?
Čím to teda je, že kvantá špičkových vedcov radšej lamentujú napr. nad tým, ako dostatočne ekonomicky zohriať a následne schladiť 100 miliónov stupňový koktejl deutéria a trícia vo fúznych reaktoroch a nejdú radšej, povedané metaforicky, "hin s kýbľami von nabrať trocha voľnej energie", ako im to tuna prítomný ether watcher, ale aj mnohí ďalší "osvietenci" na internete radia?
Na druhú stranu je takisto nepochopiteľné, prečo "free energy" vierozvestci, už dávno voľnú energiu "nelovia" sami, ale radšej využívajú z ich pohľadu dnes už predsa spiatočnícke služby jadrových, vodných, či tepelných elektrární?
Nebude celý fígeľ v tom, že tzv. "voľná energia" je len hoax, ktorý je v príkrom rozpore už z prvým zákonom termodynamiky? Živený šarlatánmi a dostatočne naivnými ľudmi, ktorí ich myšlienky nasledujú?
Viac na:
» en.wikipedia.org/wiki/Free_energ...
» www.sysifos.cz/index.php?id=sl...
» skeptoid.com/blog/2014/12/03...
» rationalwiki.org/wiki/Free_energ...
" A aj kazdy vegan uz len tym ze zije zabije kazdoddene vela zivych organizmov. Ak nepocitame rastliny tak trebárs take virusy parazitujuce v tvojom tele zabija tvoj imunitny system, alebo ked sa prejdes po ulici zaslapnes mravca alebo slimaka."
Kurva, to si si teraz na mňa vytiahol tú lupu viď.
» birdz.sk/thrwtchr/obrazo...
Rozdiel je len prístup. Ja netvrdím, že žijem bez krutosti, pretože produkcia rastlinného jedla, kt. zjem, dozaista zahŕňa nejaké utrpenie živočíchov. Ale snažím sa to minimalizovať.
"ie som si isty ci cisto rastlinna strava dokaze telu poskytnut vsetky potrebne ziviny"
To je dobre, že si nie si istý. Ale snáď nie si ani presvedčený, že nedokáže, lebo to by bola čistá predpojatosť. Urob si svoj vlastný výskum - to by som odporučil aj sebe samému, keby som mal poradiť sebe ako začínajúcemu vegánovi.
"ked zan dostanem plnohodnotnu nahradu"
- Plnohodnotnú náhradu myslíš v čom? Vždý, keď ješ mäso, myslíš na tabuľkové výpočty obsahu bielkovín? Soráč za možno osobnú otázku, ale fakt ma to zaujíma a v prípade tých zvierat to možno nie je zas až tak osobná otázka.
"fakt nemam potrebu zabijat nejake zvierata, ale ked ich uz raz niekto zabil preco by sa to malo vyhodit?"
- Tak to je skvelé, že nemáš potrebu. Tiež nemám potrebu ich zabíjať, a preto nemám ani dôvod niekomu platiť, aby to robil za mňa a vytvárať tak dopyt po ich ďalšom umelom oplodňovaní, množení a zabíjaní.
Hovorí sa tomu: dopyt a ponuka.
A otázky sú veľmi podnetné, vlastne si už na ne dostatočne odpovedal a mne teraz ostáva len sa zahrúžiť do linkov, ktoré si bol poskytol.
Čiže rozhodne nie som klasický konšpirátor, ktorý by okamžite uveril, že citát "It is hard to give unlimited power to limited minds." pochádza naozaj z úst Nikolu Teslu .
» birdz.sk/forum/free-ener...
A co sa tyka bielkovin trosku som si o tom nieco nastudoval nakolko som chodil cvicit. Najhodnotnejsie bielkoviny su v srvatke (srvatka vznika po odstraneni kaseinu z mlieka) tieto bielkoviny dokaze telo najlepsie vyuzit. Rastlinne bielkoviny nie su az tak hodnotne ziadna rastlina neobsahuje cele spektrum bielkovin, ktore su pritomne v zivocisnych produktoch, preto by vegani mali kombinovat viac typov strukovin. Zato su, ale rastlinne produkty bohatsie na telu potrebne aminokiseliny napr. bcaa, l-arginin, l-glutamin atd. Preto som zvykol kombinovat srvatkovy a sojovy protein. Problem strukovin je ze obsahuju niektore sacharidy, na ktore ludske telo nie je adaptovane a nedokaze ich stravit.
Inak to ze nechces zabijat zivocichy este chapem, ale preco nechces konzumovat ani ich produkty teda vajicka a mlieko?
A co sa tyka dopytu keby som prestal jest maso ja, nic by sa tym nezmenilo a keby sa trebars milion ludi (u nas) rozhodlo ze budu vegani, tiez by sa nic nezmenilo... Klesol by dopyt po mase, klesla by jeho cena a ludia by ho zacali nakupovat viac...
To sa necháš vytočiť takou prkotinou a ešte k tomu na internete?
@Xxar3s Veď som v @32 napísal, že ! netvrdím, že žijem bez krutosti.
Žijem(e) cruelty-lájt.
Inak v Tvojom prvom odseku bolo niekoľkokrát zmienené slovné spojenie "podľa vedcov" - viem, že ohľadom tohto sa už robili a aj sa robia nejaké výskumy, máš nejaké zdroje, ktoré by si rád zdieľal? Len kvôli porovnaniu. Hlavne by ma zaujímala časť: "ked im odstranis cast tela vraj su tam pritomne aj rovnake chemicke latky ako u zivocichov potlacujuce bolest."
A možno aj nejaké porovnanie, v koľkých z tých štúdií o vnímaní rastlín ide o jeden z min. 150 druhov jedlých rastlín, ktoré momentálne ľudia šľachtia a pestujú pre účely potravy.
Pokiaľ viem, tak ide často o dosť nešťastnú, tendenčnú interpretáciu vedeckých štúdií a nafúknutie na niektorých ezošských blogoch - tak napríklad vyhlásenia, že rastliny "rastú inteligentne" a "majú vnímanie a sú riadené spôsobom, ktorý my doteraz nevieme poriadne pochopiť", alebo že "reagujú na stimuly", si niektorí vysvetlia rovno ako že "cítia bolesť", alebo že dokonca "trpia rovnako ako zvieratá".
Ale to je vlastne fuk. Popravde, nevyznám sa vo vnímaní rastlín a ak ich aj pravidelne pozorujem a zaoberám sa nimi, neprenikol som do ich tajomného sveta natoľko, aby im môj rozum porozumel. (Nerozumie síce ani ľuďom, ani ostatným zvieratám, ale tie mi vedia dať jasne najavo, že sa napríklad boja a chcú ďalej žiť.)
Pre mňa ostáva smerodajným to, že žijúc si túto skúsenosť v tele hominida cítim (a čo-to aj viem z hodín výživy a konzultácií s ľuďmi, čo sa tým zaoberajú aj desaťročia ), že môžem fungovať na rastlinnej strave a že nepotrebujem filtrovať cez telá hospodárskych (alebo akýchkoľvek iných) zvierat látky, ktoré sú tak či tak už zastúpené v rastlinách.
"Rastlinne bielkoviny nie su az tak hodnotne ziadna rastlina neobsahuje cele spektrum bielkovin, ktore su pritomne v zivocisnych produktoch, preto by vegani mali kombinovat viac typov strukovin." Toto je dávno vyvrátený mýtus. Ono ľudské telo aj tak musí najprv bielkoviny trávením naštiepiť na Tebou zmienené aminokyseliny. Je viacero rastlinných zdrojov týchto aminokyselín, kde sú zastúpené v plnej sile, ale tie už akiste poznáš.
Zmienil si tu proteínové izoláty, no, tak napríklad tomu sójovému alebo mliečnemu by som sa radšej úplne vyhol.
"Inak to ze nechces zabijat zivocichy este chapem, ale preco nechces konzumovat ani ich produkty teda vajicka a mlieko?"
Mám viacero dôvodov, niektoré sú skôr ideologické, niektoré vychádzajú, aspoň tak to teraz cítim, skôr z mojej prirodzenosti.
K tým ideologickým:
- vykorisťovanie zvierat a domnievanie sa, že keď sme v pozícii silnejších, tak máme nárok na zneužívanie slabých a zraniteľných, bez ohľadu na živočíšny druh, pokladám za jeden z najväčších morálnych prešľapov. či to už robia ľudia ostatným druhom, alebo či by to robil nejaký "nadradený" druh nám a ešte ďalším živočíchom, na tom nezáleží. vo vzťahu k ostatným zvieratám na tejto planéte sme všetci vykorisťovatelia a násilníci, ak nie sme vegáni.
- jednotlivé odvetvia sú úzko prepojené, dokonca jedno nemôže jestvovať bez druhého: ak kupuješ vajcia, podporuješ zabíjanie kohútikov hneď po vyliahnutí. ak kupuješ mlieko, podporuješ obchodovanie s "teľacinou". to sa nedá nijak obísť.
- proces, ktorý predchádza tomu, ako sa dostane vajce vtáka alebo materské mlieko kravy na náš stôl, je úplne typickým zneužitím ženského reprodukčného systému. kravy musia byť cyklicky a ustavične tehotné a dojené, sú im odoberané deti a následne je im odoberané materské mlieko, ktoré by inak bolo určené oným deťom: teľatám. teraz ešte keď si zoberiem, že to už všetko sú rodiny, že mamy kravy si so svojimi deťmi tvoria silné puto už hneď po narodení, a že sú chvíľu po narodení od seba odtrhnutí - no hrôza pomyslieť, nieto ešte si predstavovať alebo to zažívať.
Tak toľko k ideologickým dôvodom a ešte teda ten najhlavnejší prirodzený:
moje telo nemá o nič väčšiu potrebu piť v dospelosti materské mlieko kravy, ako napríklad gorilie, žirafie alebo tulenie mlieko. a nemá o nič väčšiu potrebu pojedať ovulačné výlučky kura domáceho, než napríklad ovulačné výlučky slimáka, vtákopyska (omg pri tom si stále nie som istý, či rodí ako cicavce alebo znáša vajcá, ale tušímže znáša vajcá) alebo papagája.
"A co sa tyka dopytu keby som prestal jest maso ja, nic by sa tym nezmenilo" ---- toto je podobné, ako s adopciou psa, napríklad. A aj keď by sa tým na veľkej škále nič nezmenilo - no a? Aj KEBY nebolo všetko v univerze prepojené a každá zmena nášho správania/myslenia by nemala ďalekosiahly dopad , keď adoptuješ jedného psa z útulku, kde utrácajú psy, zachrániš tak celý jeden (jeho) vesmír, a naopak keď niekoho požiadaš a zaplatíš mu, aby za Teba na farme znásilnil a zabil kravu, tak jeden celý (jej) vesmír zničíš.
A vlastne jebať takýto príístup, nasrať! Zmena vždy začína od NÁS, od každého jedného z nás!
"keby sa trebars milion ludi (u nas) rozhodlo ze budu vegani, tiez by sa nic nezmenilo"
--- k tomuto existuje už aj vypracovaná teória, netýka sa to len vegánskeho hnutia, ale spoločenských hnutí/ zmien všeobecne - critical mass. keď sa o niečo začne intenzívne zaujímať cez (približne) 10% populácie, povedomie o tejto záležitosti sa začne nezadržateľne šíriť. keď bude 10% populácie mať jasno v tom, že zvieratá tu nie sú pre nás, ale s nami,
a že ich nemožno len tak z triviálnych dôvodov vykorisťovať, zvyšok populácie bude nasledovať.
Keby sa menej plytvalo potravinami a zdroje by sa lepšie prerozdeľovali, ľudia, ktorí dnes zomierajú od hladu, by nemuseli zomierať. Lenže tu nejde iba o to, koľko ľudí by uživila Zem. Ide o zničujúcu ekologickú stopu, ktorú ľudstvo vytvára. O to, koľko druhov vymiera kvôli činnostiam človeka. O biodiverzitu, ktorá je ničená. Ide o to, aby sme žili v symbióze v zdravom životnom prostredí. Ja sa čudujem, že tieto pohľady (ekologické, etické) tak veľa ľudí prehliada. UNEP (Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) uvádza, že denne vymrie príčinou činností človeka približne 200 živočíšnych a rastlinných druhov, čo je 1 000 – 10 000-krát viac než je prirodzený úbytok druhov. Tento stav je taký vážny, že mnoho vedcov ho označuje ako šieste masové vymieranie.
Píšete, že väčšina povrchu súše je nezaľudnená a dedukujete z toho, že Zem nie je preľudnená. Za prvé, preľudnenosť sa nemeria v na hustote obyvateľstva konkrétnych oblastí, pretože ľudia sa síce sústreďujú z vidieka do veľkých miest, ale farmy, továrne, hospodárske odvetvia fungujú mimo miest. Za druhé, keby nastal proces decentralizácie miest (tz keby sa ľudia z veľkomiest vrátili na vidieky), proces fragmentovania životného priestoru iných druhov a ich vymieranie by to iba urýchlilo, pretože ľudia by zaberali nové a nové územia za účelom zakladania nových komunít. „Keby už na zemi naozaj nebolo dostatok miesta, začali by sme stavať mestá trebárs na mori alebo pod morom“ –a to je ok? Keby sme došli do takéhoto štádia, tak by na tejto planéte v podstate nebolo okrem ľudí už asi žiadnych iných stavovcov, o stave lesov a divočiny ani nehovorím. Páčilo by sa ti žiť na takej zdevastovanej planéte?