Štýlový mobil s dotykovým displejom a 3 Mpix fotoaparátom určený pre tínedžerov.
Autor: Michal Krajčír · Kategória: LG
Diskusia k článku · 848 príspevkov
banner
tlac_dokumentu Verzia pre tlač
Základné parametre:
konštrukcia: klasická s dotykovým displejom,
OS: vlastný,
procesor: ???,
frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz,
rozmery: 107 x 55 x 12 mm,
hmotnosť: 87 gramov (zistená: 90 gramov)
displej: aktívny, dotykový, 262 144 farieb, 240 x 400 b., 40 x 66 mm, uhlopriečka 76 mm (3,0""), aktívny pohotovostný režim (widgets),
fotoaparát: 3 Mpix (2 048 x 1 536 b.), záznam videí (MPEG4, 320 x 240 b., 12 fps),
pamäť: 48 MB + microSD (do 8 G , 500 SMS, 1 000 kontaktov, 500 záznamov v kalendári,
správy: SMS, MMS, e-mail, RSS,
globálny prenos dát: GPRS, EDGE,
lokálny prenos dát: Bluetooth 2.1 + EDR, kábel (LG konektor), mass storage (online),
hudba: MP3/AAC/WMA prehrávač, FM rádio (s RDS), A2DP,
ostatné 1: Java, minimalizácia (Java) aplikácií, multitasking, internetový prehliadač,
ostatné 2: prehliadač dokumentov, akcelerometer,
batéria: 900 mAh, Li-Ion,
výdrž: do 3,5 h hovoru / 350 h pohotovosti,
SAR: ??? W/kg (norma 2 W/kg).
Neobsahuje/nepodporuje:
xenónový blesk, LED blesk, autofókus, aktívny kryt objektívu, UMTS, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, GPS, rozpoznávanie hudby
Softvérová verzia testovaného telefónu:
finálna
Obsah balenia:
telefón, potrebné dokumenty, nabíjačka, stereo slúchadlá, CD, dátový kábel, potrebné dokumenty.
fotka fotka fotka
Všetky fotky nájdete v našej Galérii!
S dotykovými telefónmi sa v poslednom období akoby vrece roztrhlo. Vlastniť dnes telefón s dotykovým displejom ešte stále znamená byť výnimočný, štýlový. A tak LG prináša nový model, určený svojím zameraním pre najväčšiu skupinu používateľov mobilov, ktorými bezpochyby tínedžeri sú.
Na pohľad pôsobí LG KP500 imidžom drahšieho a funkciami nabitého telefónu, no pri bližšom preskúmaní zistíte opak. Kryt mobilu je tvorený plastom, rovnakým, ako na mnoho novších modelov od LG. Cookie som mal k dispozícii v čierno-sivej verzii, ktorá pôsobila na pohľad fádne. Omnoho krajšie vyzerá verzia čierno-červená, ktorá ma oveľa živší vzhľad a nájdete ju aj v našej galérii. Sivý stredový pás totiž pri toľkej čiernej zaniká. Zadná stena obsahuje objektív trojmegapixelového fotoaparátu bez zrkadielka, či LED blesku a kryt 900 mAh batérie s logom výrobcu. Čelnú stranu tvorí veľký dotykový širokouhlý displej s uhlopriečkou tri palce a trojica tlačidiel. Zelené a červené slúchadlo majú jasnú funkciu a stredové tlačidlo medzi nimi slúži na otvorenie pomocného menu, ktoré obsahuje zoznam spustených aplikácií a vami zvolené skratky. Žiadny druhý fotoaparát vpredu nehľadajte, LG KP500 funkciu videohovoru ani UMTS nepodporuje. To je určite na škodu, vzhľadom na to, akej cieľovej skupine je tento telefón určený. Na pravom boku je tlačidlo na spustenie fotoaparátu, na odomykanie a zamykanie displeja telefónu a krytý otvor na microSD kartu. Vo svojom LG môžete použiť aj microSDHC pamäťové karty, sú podporované do výšky 8 GB. Ľavá strana obsahuje krytý LG konektor pre nabíjačku a slúchadlá, dvojité tlačidlo na zvyšovanie hlasitosti a otvor pre pútko. V pravom rohu spodnej strany je šikovne skrytý teleskopický stylus. Telefón je pevnej konštrukcie, nikde nič nevŕzga, ani pri pevnejšom stisku. Obávam sa však, na základe použitých materiálov, že pád telefónu z väčšej výšky by mohol byť osudným nielen displeju. Lg KP500 odporúčam nosiť v nejakom puzdre.
LG KP500 LG KP500 LG KP500
Hlavným ovládacím prvkom tohto telefónu je veľký dotykový displej. Jeho rozlíšenie je 240 x 400 bodov, čo sa hlavne odrazilo na jeho jemnosti. Displej KP500 nepatrí medzi najjemnejšie, avšak rozlíšenie je dostatočné aj vzhľadom na cenu, za ktorú je možné tento prístroj kúpiť.
Ovládanie telefónu je možné dvoma spôsobmi - prstom alebo stylusom. Na KP500 som 90 % aplikácií ovládal prstom, problém mi robilo iba písať na QWERTY klávesnici naležato. Chce to však trocha cviku a hravo to zvládne každý. Telefón má aj akcelerometer, takže obraz sa automaticky otočí podľa polohy telefónu. Zaujímavým prvkom sú widgety, ktorými je tvorená domáca obrazovka. Fungujú rovnako ako v Samsungu F480 Touchwiz, s ktorým mnohí ľudia tento telefón porovnávajú. Samsung je však určený pre inú triedu používateľov a KP500 sa s ním rovnať nemôže. Na plochu si môžete dať až 7 widgetov. Ponúknuté sú hodiny, domáci a zahraničný čas, kalendár, galéria, poznámky, rádio a prehrávač hudby. Všetkých sedem sa bezproblémovo zmestí na pracovnú plochu telefónu. Po ťuknutí na odkaz (napríklad hudobného prehrávača) sa zobrazí jeho zväčšenina s možnosťami ako zastaviť skladbu, prehrať ďalšiu či predchádzajúcu. Na tomto princípe fungujú všetky spomínané widgety. Zoradiť si ich môžete manuálne alebo automaticky. Automatické zoradenie zabezpečuje akcelerometer, stačí len zatriasť telefónom a widgety sú zoradené podľa mriežky. Skvelá funkcia, ktorá mi veľmi uľahčovala prácu s mobilom. Pohybom prsta do strany sa domáca obrazovka preklopí na rýchle voľby telefónneho zoznamu.
Reakcie na dotyky sú po správnej kalibrácií displeja presné a pomerné rýchle. Prekvapila ma svižná odozva telefónu po dotyku pri tomto mid-ende. Takisto sa mi páči možnosť nastaviť si tón alebo vibráciu (aj oboje súčasne) pri dotyku. Pri teste som mal túto funkciu zapnutú stále a neodzrkadlila sa na výdrži telefónu.
Písanie textov je možné niekoľkými spôsobmi. Buď si zvolíte klasický, pri ktorom na väčšej časti displeja sa vám objaví alfanumerická klávesnica, alebo pretočením telefónu naležato, kedy sa objaví softvérová QWERTY klávesnica. Písanie rukou (dotykovým perom) po displeji môžeme rozdeliť na tri druhy. Pri písaní rukou sa ťažko zadávajú interpunkčné znamienka, ako výkričník, otáznik či dvojbodka.
LG KP500
Zabudovaný 3 Mpix fotoaparát by som radil skôr k priemeru, až podpriemeru. Chýba mu totiž autofókus a LED blesk. Fotoaparát pracuje na ležato. Spúšť máte vyobrazenú buď na obrazovke alebo použijete tlačidlo na pravej strane mobilu. Vyhotovené snímky v dobrých svetelných podmienkach sú priemernej kvality, v najvyššom rozlíšení a kvalite zaberajú od 800 do 1 200 kilobajtov. Kvalita počas zhoršených svetelných podmienok a v šere je veľmi nízka. Výsledné fotografie pri automatickom vyvážení bielej strácajú farby a sú zrnité. Tento jav som spozoroval iba pri fotografovaní v šere s nastavením automatického vyváženia bielej a iba pri fotografovaní. Po nastavení "slnečna" boli síce na fotografiách nepravé farby, avšak z farebnosti fotografie neubudlo.
Prezeranie fotografií a videa prebieha naležato. V galérii sú zobrazené fotografie zoradené podľa dátumu vyfotografovania. Dvojitým poklepaním na fotografiu sa roztiahne na veľkosť displeja. Posúvanie na ďalšie fotografie prebieha prichytením a posúvaním prsta po displeji, rovnako ako na iPhone. Pri prezeraní fotografií je zobrazovanie naležato aj pri pretočení displeja do normálnej polohy. Akcelerometer teda pri prezeraní nefunguje.
Prehrávač hudby je jednou z vecí, ktoré musím vychváliť u LG Cookie. Ten je prepracovaný, ponúka zoradenie vašej hudby podľa interpretov, albumov a žánrov. Takisto ponúka možnosť uložiť a prehrávať si hudbu z playlistov. Podporované su formáty MP3, AAC a dokonca aj WMA. Počas prehrávania sa zobrazujú všetky potrebné informácie vrátane obrázku prehrávaného albumu a hodnotenia skladby (1-5 . Hlasitosť cez vstavaný reproduktor je dostatočne vysoká. Telefón ponúka 30 stupňov hlasitosti, ovládanie je možné aj pri zblokovanej klávesnici. Dodávané stereo slúchadlá prehrajú hudbu tiež hlasno, ale kvalitou na tom nie sú veľmi dobre. Odporúčam zohnať si redukciu na 3,5 mm konektor (pri LG Chocolate a Shine boli v balení) a zapojiť kvalitné slúchadlá. Potom bude aj zážitok z počúvania hudby omnoho lepší.
V menu multimédií nájdete aj FM rádio s podporou RDS, ktoré sme však nedokázali prakticky využiť. Nikdy nám názovv stanice nezobrazilo. Rádio ponúka automatické vyhľadávanie, ktoré uloží naladené stanice do pamäte, do ktorej sa ich zmestí až 50. Ak chcete využiť KP500 ako mobilný tranzistor, stačí v menu nastavení jednoducho zapnúť prehrávanie cez reproduktor. Hlasitosť rádia na najvyššom stupni ma príjemne prekvapila, kvalita reprodukcie je priemerná.
Telefónny zoznam má kapacitu 1 000 viacpoložkových kontaktov. Ku každému si môžete pridať okrem fotografie, vyzváňacieho tónu, dvoch čísel a poznámky aj ďalšie osobné informácie, ako adresu pracoviska, výročie, či narodeniny. Pri zadaní dátumu narodenia sa pri ukladaní telefón opýta, či chcete uložiť položku narodeniny aj do kalendára. Užitočná funkcia, najmä keď zabúdate na sviatky svojich blízkych. Kopírovanie a presúvanie kontaktov medzi pamäťou SIM a pamäťou telefónu je ponúknuté. V nastaveniach taktiež môžete nastaviť zoradenie podľa mena alebo priezviska a možnosť zvoliť si pri menách medzi skratkou na rýchle vytočenie alebo odoslania sms označenému kontaktu.
Skratku na vytáčanie kontaktov nájdete v pohotovostnom režime, takže kvôli tomu nemusíte chodiť zbytočne do menu. Pri vytáčaní čísla ponúka položky z kontaktov podľa zhody telefónneho čísla. Počas hovoru sa logicky displej zamkne, aby ste telefonovaním pri uchu nechcene nezapli nejakú funkciu. Odblokovať ho môžete tlačidlom na pravej strane telefónu a následne môžete s telefonátom pracovať.
Editor správ SMS a MMS je jednotný. Pri vložení snímku, videa alebo tónu sa správa automaticky zmení na multimediálnu. Ak je fotografia väčšia ako povolený limit MMS, telefón sa opýta či ju má automaticky zmenšiť. Zadávanie textu prebieha buď pomocou virtuálnej alfanumerickej SMS alebo pri otočení telefónu pomocou QWERTY klávesnice. Pri obidvoch režimoch je vidno tri riadky textu. Písanie je pohodlné, pomerne rýchle, no rýchlosti písania na hardvérovej klávesnici sa to nikdy nevyrovná. Telefón by som zásadne neodporúčal ľuďom, ktorí píšu veľa SMS. Po pár prepísaných správach budete otrávení večným ťukaním do displeja. Telefón obsahuje aj jednoduchý e-mailový klient, ktorý najprv stiahne hlavičky prijatých e-mailov a následne, až po otvorení, stiahne celú správu. Interval pravidelnej kontroly schránky začína na 15-tich minútach a končí pri 8 hodinách. Klient ponúka taktiež hromadné označovanie za prečítané alebo neprečítané správy a ich vymazávanie zo servera. V telefóne som mal stiahnutých 197 e-mailov (bez príloh) a nerobilo mu to najmenší problém.
Použitý internetový prehliadač je už viac-menej známy z posledných modelov LG. Jedná sa o prehliadač Teleca, ktorý bez problémov zobrazí WAP vo verzií 2.0 a jednoduché web stránky. Prehliadanie je efektívnejšie naležato s nastavením väčšieho písma, aby ste nemuseli používať stylus. Ak vám bude zvolená maximálna veľkosť písma malá, KP500 ponúka možnosť lupy, ktorá vám niekoľkonásobne zväčší celý obsah stránky (obrázky budú v pôvodnom rozlíšeni, len roztiahnuté).
Z organizačných funkcií je ponúknutý kalendár s mesačným, týždenným aj denným náhľadom. Deň, ktorým bude začínať týždeň si môžete nastaviť. Kapacita kalendára je 500 záznamov. V menu organizéra nájdete aj poznámky (tiež s kapacitou 500 záznamov), úlohy (100 záznamov) a hlasový záznamník s obmedzením podľa voľnej pamäte. Budíkov je ponúknutých päť. Každý môže byť opakovaný v určené dni, v iný čas a s inou melódiou.
LG KP500 si hravo poradí aj s dokumentami typu doc, xls, pdf, ppt. Ich zobrazovanie zabezpečuje zabudovaný Picsel viewer. Editácia dokumentov nie je možná. Dokumenty sa daju prehliadať na výšku aj na šírku displeja. Jediné čo mi na prezeraní dokumentov vadilo, bola pomalosť zoomovania textu.
V menu nástrojov sa skrýva štvorica funkcií - kalkulačka, prevody, svetový čas a stopky. LG KP500 ponúka aj známu funkciu z PDA a to program na kreslenie. V programe si môžete vybrať farbu pera, pozadia, hrúbku pera a kresliť pomocou stylusu rôzne obrázky. Zaujímavá funkcia, ktorá môže pomôcť, pokiaľ nemáte u seba papier a pero. Ku zábavným funkciám sa radí Muvee studio na tvorbu videí z fotografií a obrázkov.
Výhody:
- multitasking,
- widgety,
- kvalitné dotykové ovládanie.
Nevýhody:
- slabý fotoaparát,
- absencia UMTS a HSDPA,
- neprítomnosť redukcie na 3,5 mm konektor.
Orientačná cena: odhadom 200 € (6 025,20 Sk)
Záver
LG Cookie je zaujimavou alternatívou pre mladých ľudí, ktorí chcú štýlový telefón s dotykovým displejom, za ktorý však nechcú priplácať. Prekvapil ma skvelý prehrávač hudby, veľa užitočných a návykových funkcií ako widgety či kreslenie na displej. Naopak, sklamal ma fotoaparát, ktorý má síce 3 Mpix, ale bez podpory autofókusu a prisvetľovacej diódy. Výsledné fotografie sú teda použiteľné akurát tak na prezeranie priamo v mobile. Každopádne je to zaujímavý a výnimočný model za priaznivú cenu.
V podobnej cene sa dá dnes kúpiť aj starší slider LG KF700, ktorý má navyše fotoaparát s LED bleskom aj autofókusom a hardvérovú klávesnicu. Konkurenciu mu môže robiť aj starší iPhone 2G, ktorý nemusím snáď nikomu bližšie predstavovať. Mnohí ľudia LG Cookie tiež prirovnávajú k Samsungu F480, ten je však určený pre úplne inú cieľovú skupinu.
celkom ok data. len ta pamet.....a hlavne pouzity os to taha...dole. predsa len...na LG os bude minimun softu. a pamet hodnotim ako nedostatocnu(min. 100mb maly dat).
ja osobne mam najlacnejsiu verziu dotykoveho telefonu: SAMSUNG STAR, resp SAMSUNG S5230, a som s nim velmi velmi velmi spokojny. Jeho velkou vyhodou je, ze ma najvacsiu vydrz baterie zo vsetkych operatormi momentalne ponukanych telefonov. Ja som si ho kupil v TESCU, vzhladom na to, ze v O2 su vydieracske svine, co nemaju problem pytat 10-20€ viac, ako je cena v debilnom Tescu.
@torpedo08 wi-fi v mobile je luxus... to ze mobil nema wi-fi, to neznamena ze telefon je zly. A 3,5mm sluchatkovy VYstup je u mobilov skor vynimka ako pravidlo...
@seagull1 samsungy nie su o nic lepsie. Sestra ma nejaky dotykovy low end (mozno aj to co ty) a je to fakt bieda. ani poriadne zosynchronizovat s pocitacom to nejde..
@seagull1 nehovorim ze je to super telefon so vsetkym... ale v tej cenovej hladine, v ktorej sa pohybuje je to vynikajuci kusok techniky. Nemam s nim ziadne technicke problemy, jedine, mas pravdu, s pocitacom si nie najlepsie rozumie, ale rozumie si s pamatovou kartou, takze nemam problem ani so synchonizaciou cez pocitac... prakticky, si rozumie s pocitacom, ale cez Bluetooth. Ma vybornu spravu kontaktov, takze stare kontakty zo starej SIM som si upravoval cez pocitac, co mi urcite dost skratilo cas...
Jediny mechanicky problem vidim v umiestneni pamatovej karty, ktora sa nachadza pod baterkou, na rozdiel od SIM karty, ktora sa da v pohode vybrat aj ked je telefon zapnuty.
@tommyhot sorry, prispevok @21 je reakciou na teba
inac co sa wi-fi tyka, tak nemyslim ze mas pravdu. Je jasne ze tato technologia do mobilov pomaly ale iste nastupuje, ale stale je to... hmm... kurva drahe. Na trhu je x telefonov s wi-fi, ale ich cena je kus vysoka pre bezneho studenta, ktory funguje na O2, pripadne na Easy alebo Prime.
pri LG je kazový firmware, dizajn a prepracovanie majú dobré len neviem prečo LG serie na firmware, len dúfam že LG smart fony s OS smaozrejme budú o niečo lepšie, len oni všade serú to ich 3D user class interface ktoré má aj moja LG arena, prežil by som to aj bez toho,
má len kapacitný display, pár pekných funkcií ale ináč je o oničom mobil
čo som videl nexus one videa, android má fakt trochu spomalené reakcie, pár ľudí na to napomenulo vo foŕach, no len neviem čo je zas pravda, ktorý OS je pre mobil najlepší, lebo každý má svoje výhody aj nevýhody
Asi dva - tri mesiace. Nebol zlý, len bol fakt taký... Neviem, pripadal mi moc ľahký, jak nejaký hračkársky. Ale o to nešlo, dosť pomaly reagoval a začal mi blbnúť už asi po troch týždňoch, proste sa stávalo, že mi nešlo vôbec nič, proste zamrzol a musela som vytiahnuť baterku. Tak som ho dala na reklamáciu, reklamovali mi ho, o týždeň zase. Tak som ho opäť dala na reklamáciu, zase to isté... A keď som ho tam dala tretíkrát a opäť sa pokazil, už mi chceli dať nový. Som povedala že hento nechcem už ani za milión, tak som si priplatila a zobrala som si:
...a s ním som inak maximálne spokojná, má oveľa viac funkcií (wifi, 3G, 5mpx foťák s bleskom...) a je celkovo taký pevný, keďže je kovový, či aký...
No proste KP500 ti neradím kupovať v žiadom prípade, lebo viem, že nie som jediná, ktorej sa po chvíli pokazil...
@h8u Presne LG ARENA!! to mám aj ja neni celá hliníková zadný kryt je hliníkový ale v predu jak je lemovanie displaya je hnusný plast!! už sa mi aj poškrabal, ale ináč podľa jedného crash testu je to jeden z najodolnejších mobilov aspoň v tej dobe keď vyšiel, ale tiež má trochu blbý firmware podľa toho v akej krajine ho človek kupoval, ja som si svoj menil a sem tam sa nájde nejaký ten bug
No a? Mám Samsung s5560, za 180evri doňho natlačili celkom fajn ovládanie, niekedy síce "stisnem" to, čo nemám, ale to bude mnou. S wi-fi zatiaľ skúsenosti nemám, tu sa žiadne nedá chytiť. Hm, Samsungom som nedôverovala ani ja, ale nemala som celkom tak pravdu. Uvidíme, ako sa vyfarbí, nemám ho až TAK dlho. Zatiaľ taká 1- až 2
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
48 komentov
..hm pekny phoness..no nie??? ...
ikona
PRVÝ KONTAKT s mid-endom
Štýlový mobil s dotykovým displejom a 3 Mpix fotoaparátom určený pre tínedžerov.
Autor: Michal Krajčír · Kategória: LG
Diskusia k článku · 848 príspevkov
banner
tlac_dokumentu Verzia pre tlač
Základné parametre:
konštrukcia: klasická s dotykovým displejom,
OS: vlastný,
procesor: ???,
frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz,
rozmery: 107 x 55 x 12 mm,
hmotnosť: 87 gramov (zistená: 90 gramov)
displej: aktívny, dotykový, 262 144 farieb, 240 x 400 b., 40 x 66 mm, uhlopriečka 76 mm (3,0""), aktívny pohotovostný režim (widgets),
fotoaparát: 3 Mpix (2 048 x 1 536 b.), záznam videí (MPEG4, 320 x 240 b., 12 fps),
pamäť: 48 MB + microSD (do 8 G , 500 SMS, 1 000 kontaktov, 500 záznamov v kalendári,
správy: SMS, MMS, e-mail, RSS,
globálny prenos dát: GPRS, EDGE,
lokálny prenos dát: Bluetooth 2.1 + EDR, kábel (LG konektor), mass storage (online),
hudba: MP3/AAC/WMA prehrávač, FM rádio (s RDS), A2DP,
ostatné 1: Java, minimalizácia (Java) aplikácií, multitasking, internetový prehliadač,
ostatné 2: prehliadač dokumentov, akcelerometer,
batéria: 900 mAh, Li-Ion,
výdrž: do 3,5 h hovoru / 350 h pohotovosti,
SAR: ??? W/kg (norma 2 W/kg).
Neobsahuje/nepodporuje:
xenónový blesk, LED blesk, autofókus, aktívny kryt objektívu, UMTS, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, GPS, rozpoznávanie hudby
Softvérová verzia testovaného telefónu:
finálna
Obsah balenia:
telefón, potrebné dokumenty, nabíjačka, stereo slúchadlá, CD, dátový kábel, potrebné dokumenty.
fotka fotka fotka
Všetky fotky nájdete v našej Galérii!
S dotykovými telefónmi sa v poslednom období akoby vrece roztrhlo. Vlastniť dnes telefón s dotykovým displejom ešte stále znamená byť výnimočný, štýlový. A tak LG prináša nový model, určený svojím zameraním pre najväčšiu skupinu používateľov mobilov, ktorými bezpochyby tínedžeri sú.
Na pohľad pôsobí LG KP500 imidžom drahšieho a funkciami nabitého telefónu, no pri bližšom preskúmaní zistíte opak. Kryt mobilu je tvorený plastom, rovnakým, ako na mnoho novších modelov od LG. Cookie som mal k dispozícii v čierno-sivej verzii, ktorá pôsobila na pohľad fádne. Omnoho krajšie vyzerá verzia čierno-červená, ktorá ma oveľa živší vzhľad a nájdete ju aj v našej galérii. Sivý stredový pás totiž pri toľkej čiernej zaniká. Zadná stena obsahuje objektív trojmegapixelového fotoaparátu bez zrkadielka, či LED blesku a kryt 900 mAh batérie s logom výrobcu. Čelnú stranu tvorí veľký dotykový širokouhlý displej s uhlopriečkou tri palce a trojica tlačidiel. Zelené a červené slúchadlo majú jasnú funkciu a stredové tlačidlo medzi nimi slúži na otvorenie pomocného menu, ktoré obsahuje zoznam spustených aplikácií a vami zvolené skratky. Žiadny druhý fotoaparát vpredu nehľadajte, LG KP500 funkciu videohovoru ani UMTS nepodporuje. To je určite na škodu, vzhľadom na to, akej cieľovej skupine je tento telefón určený. Na pravom boku je tlačidlo na spustenie fotoaparátu, na odomykanie a zamykanie displeja telefónu a krytý otvor na microSD kartu. Vo svojom LG môžete použiť aj microSDHC pamäťové karty, sú podporované do výšky 8 GB. Ľavá strana obsahuje krytý LG konektor pre nabíjačku a slúchadlá, dvojité tlačidlo na zvyšovanie hlasitosti a otvor pre pútko. V pravom rohu spodnej strany je šikovne skrytý teleskopický stylus. Telefón je pevnej konštrukcie, nikde nič nevŕzga, ani pri pevnejšom stisku. Obávam sa však, na základe použitých materiálov, že pád telefónu z väčšej výšky by mohol byť osudným nielen displeju. Lg KP500 odporúčam nosiť v nejakom puzdre.
LG KP500 LG KP500 LG KP500
Hlavným ovládacím prvkom tohto telefónu je veľký dotykový displej. Jeho rozlíšenie je 240 x 400 bodov, čo sa hlavne odrazilo na jeho jemnosti. Displej KP500 nepatrí medzi najjemnejšie, avšak rozlíšenie je dostatočné aj vzhľadom na cenu, za ktorú je možné tento prístroj kúpiť.
Ovládanie telefónu je možné dvoma spôsobmi - prstom alebo stylusom. Na KP500 som 90 % aplikácií ovládal prstom, problém mi robilo iba písať na QWERTY klávesnici naležato. Chce to však trocha cviku a hravo to zvládne každý. Telefón má aj akcelerometer, takže obraz sa automaticky otočí podľa polohy telefónu. Zaujímavým prvkom sú widgety, ktorými je tvorená domáca obrazovka. Fungujú rovnako ako v Samsungu F480 Touchwiz, s ktorým mnohí ľudia tento telefón porovnávajú. Samsung je však určený pre inú triedu používateľov a KP500 sa s ním rovnať nemôže. Na plochu si môžete dať až 7 widgetov. Ponúknuté sú hodiny, domáci a zahraničný čas, kalendár, galéria, poznámky, rádio a prehrávač hudby. Všetkých sedem sa bezproblémovo zmestí na pracovnú plochu telefónu. Po ťuknutí na odkaz (napríklad hudobného prehrávača) sa zobrazí jeho zväčšenina s možnosťami ako zastaviť skladbu, prehrať ďalšiu či predchádzajúcu. Na tomto princípe fungujú všetky spomínané widgety. Zoradiť si ich môžete manuálne alebo automaticky. Automatické zoradenie zabezpečuje akcelerometer, stačí len zatriasť telefónom a widgety sú zoradené podľa mriežky. Skvelá funkcia, ktorá mi veľmi uľahčovala prácu s mobilom. Pohybom prsta do strany sa domáca obrazovka preklopí na rýchle voľby telefónneho zoznamu.
Reakcie na dotyky sú po správnej kalibrácií displeja presné a pomerné rýchle. Prekvapila ma svižná odozva telefónu po dotyku pri tomto mid-ende. Takisto sa mi páči možnosť nastaviť si tón alebo vibráciu (aj oboje súčasne) pri dotyku. Pri teste som mal túto funkciu zapnutú stále a neodzrkadlila sa na výdrži telefónu.
Písanie textov je možné niekoľkými spôsobmi. Buď si zvolíte klasický, pri ktorom na väčšej časti displeja sa vám objaví alfanumerická klávesnica, alebo pretočením telefónu naležato, kedy sa objaví softvérová QWERTY klávesnica. Písanie rukou (dotykovým perom) po displeji môžeme rozdeliť na tri druhy. Pri písaní rukou sa ťažko zadávajú interpunkčné znamienka, ako výkričník, otáznik či dvojbodka.
LG KP500
Zabudovaný 3 Mpix fotoaparát by som radil skôr k priemeru, až podpriemeru. Chýba mu totiž autofókus a LED blesk. Fotoaparát pracuje na ležato. Spúšť máte vyobrazenú buď na obrazovke alebo použijete tlačidlo na pravej strane mobilu. Vyhotovené snímky v dobrých svetelných podmienkach sú priemernej kvality, v najvyššom rozlíšení a kvalite zaberajú od 800 do 1 200 kilobajtov. Kvalita počas zhoršených svetelných podmienok a v šere je veľmi nízka. Výsledné fotografie pri automatickom vyvážení bielej strácajú farby a sú zrnité. Tento jav som spozoroval iba pri fotografovaní v šere s nastavením automatického vyváženia bielej a iba pri fotografovaní. Po nastavení "slnečna" boli síce na fotografiách nepravé farby, avšak z farebnosti fotografie neubudlo.
Prezeranie fotografií a videa prebieha naležato. V galérii sú zobrazené fotografie zoradené podľa dátumu vyfotografovania. Dvojitým poklepaním na fotografiu sa roztiahne na veľkosť displeja. Posúvanie na ďalšie fotografie prebieha prichytením a posúvaním prsta po displeji, rovnako ako na iPhone. Pri prezeraní fotografií je zobrazovanie naležato aj pri pretočení displeja do normálnej polohy. Akcelerometer teda pri prezeraní nefunguje.
Prehrávač hudby je jednou z vecí, ktoré musím vychváliť u LG Cookie. Ten je prepracovaný, ponúka zoradenie vašej hudby podľa interpretov, albumov a žánrov. Takisto ponúka možnosť uložiť a prehrávať si hudbu z playlistov. Podporované su formáty MP3, AAC a dokonca aj WMA. Počas prehrávania sa zobrazujú všetky potrebné informácie vrátane obrázku prehrávaného albumu a hodnotenia skladby (1-5 . Hlasitosť cez vstavaný reproduktor je dostatočne vysoká. Telefón ponúka 30 stupňov hlasitosti, ovládanie je možné aj pri zblokovanej klávesnici. Dodávané stereo slúchadlá prehrajú hudbu tiež hlasno, ale kvalitou na tom nie sú veľmi dobre. Odporúčam zohnať si redukciu na 3,5 mm konektor (pri LG Chocolate a Shine boli v balení) a zapojiť kvalitné slúchadlá. Potom bude aj zážitok z počúvania hudby omnoho lepší.
V menu multimédií nájdete aj FM rádio s podporou RDS, ktoré sme však nedokázali prakticky využiť. Nikdy nám názovv stanice nezobrazilo. Rádio ponúka automatické vyhľadávanie, ktoré uloží naladené stanice do pamäte, do ktorej sa ich zmestí až 50. Ak chcete využiť KP500 ako mobilný tranzistor, stačí v menu nastavení jednoducho zapnúť prehrávanie cez reproduktor. Hlasitosť rádia na najvyššom stupni ma príjemne prekvapila, kvalita reprodukcie je priemerná.
Telefónny zoznam má kapacitu 1 000 viacpoložkových kontaktov. Ku každému si môžete pridať okrem fotografie, vyzváňacieho tónu, dvoch čísel a poznámky aj ďalšie osobné informácie, ako adresu pracoviska, výročie, či narodeniny. Pri zadaní dátumu narodenia sa pri ukladaní telefón opýta, či chcete uložiť položku narodeniny aj do kalendára. Užitočná funkcia, najmä keď zabúdate na sviatky svojich blízkych. Kopírovanie a presúvanie kontaktov medzi pamäťou SIM a pamäťou telefónu je ponúknuté. V nastaveniach taktiež môžete nastaviť zoradenie podľa mena alebo priezviska a možnosť zvoliť si pri menách medzi skratkou na rýchle vytočenie alebo odoslania sms označenému kontaktu.
Skratku na vytáčanie kontaktov nájdete v pohotovostnom režime, takže kvôli tomu nemusíte chodiť zbytočne do menu. Pri vytáčaní čísla ponúka položky z kontaktov podľa zhody telefónneho čísla. Počas hovoru sa logicky displej zamkne, aby ste telefonovaním pri uchu nechcene nezapli nejakú funkciu. Odblokovať ho môžete tlačidlom na pravej strane telefónu a následne môžete s telefonátom pracovať.
Editor správ SMS a MMS je jednotný. Pri vložení snímku, videa alebo tónu sa správa automaticky zmení na multimediálnu. Ak je fotografia väčšia ako povolený limit MMS, telefón sa opýta či ju má automaticky zmenšiť. Zadávanie textu prebieha buď pomocou virtuálnej alfanumerickej SMS alebo pri otočení telefónu pomocou QWERTY klávesnice. Pri obidvoch režimoch je vidno tri riadky textu. Písanie je pohodlné, pomerne rýchle, no rýchlosti písania na hardvérovej klávesnici sa to nikdy nevyrovná. Telefón by som zásadne neodporúčal ľuďom, ktorí píšu veľa SMS. Po pár prepísaných správach budete otrávení večným ťukaním do displeja. Telefón obsahuje aj jednoduchý e-mailový klient, ktorý najprv stiahne hlavičky prijatých e-mailov a následne, až po otvorení, stiahne celú správu. Interval pravidelnej kontroly schránky začína na 15-tich minútach a končí pri 8 hodinách. Klient ponúka taktiež hromadné označovanie za prečítané alebo neprečítané správy a ich vymazávanie zo servera. V telefóne som mal stiahnutých 197 e-mailov (bez príloh) a nerobilo mu to najmenší problém.
Použitý internetový prehliadač je už viac-menej známy z posledných modelov LG. Jedná sa o prehliadač Teleca, ktorý bez problémov zobrazí WAP vo verzií 2.0 a jednoduché web stránky. Prehliadanie je efektívnejšie naležato s nastavením väčšieho písma, aby ste nemuseli používať stylus. Ak vám bude zvolená maximálna veľkosť písma malá, KP500 ponúka možnosť lupy, ktorá vám niekoľkonásobne zväčší celý obsah stránky (obrázky budú v pôvodnom rozlíšeni, len roztiahnuté).
Z organizačných funkcií je ponúknutý kalendár s mesačným, týždenným aj denným náhľadom. Deň, ktorým bude začínať týždeň si môžete nastaviť. Kapacita kalendára je 500 záznamov. V menu organizéra nájdete aj poznámky (tiež s kapacitou 500 záznamov), úlohy (100 záznamov) a hlasový záznamník s obmedzením podľa voľnej pamäte. Budíkov je ponúknutých päť. Každý môže byť opakovaný v určené dni, v iný čas a s inou melódiou.
LG KP500 si hravo poradí aj s dokumentami typu doc, xls, pdf, ppt. Ich zobrazovanie zabezpečuje zabudovaný Picsel viewer. Editácia dokumentov nie je možná. Dokumenty sa daju prehliadať na výšku aj na šírku displeja. Jediné čo mi na prezeraní dokumentov vadilo, bola pomalosť zoomovania textu.
V menu nástrojov sa skrýva štvorica funkcií - kalkulačka, prevody, svetový čas a stopky. LG KP500 ponúka aj známu funkciu z PDA a to program na kreslenie. V programe si môžete vybrať farbu pera, pozadia, hrúbku pera a kresliť pomocou stylusu rôzne obrázky. Zaujímavá funkcia, ktorá môže pomôcť, pokiaľ nemáte u seba papier a pero. Ku zábavným funkciám sa radí Muvee studio na tvorbu videí z fotografií a obrázkov.
Výhody:
- multitasking,
- widgety,
- kvalitné dotykové ovládanie.
Nevýhody:
- slabý fotoaparát,
- absencia UMTS a HSDPA,
- neprítomnosť redukcie na 3,5 mm konektor.
Orientačná cena: odhadom 200 € (6 025,20 Sk)
Záver
LG Cookie je zaujimavou alternatívou pre mladých ľudí, ktorí chcú štýlový telefón s dotykovým displejom, za ktorý však nechcú priplácať. Prekvapil ma skvelý prehrávač hudby, veľa užitočných a návykových funkcií ako widgety či kreslenie na displej. Naopak, sklamal ma fotoaparát, ktorý má síce 3 Mpix, ale bez podpory autofókusu a prisvetľovacej diódy. Výsledné fotografie sú teda použiteľné akurát tak na prezeranie priamo v mobile. Každopádne je to zaujímavý a výnimočný model za priaznivú cenu.
V podobnej cene sa dá dnes kúpiť aj starší slider LG KF700, ktorý má navyše fotoaparát s LED bleskom aj autofókusom a hardvérovú klávesnicu. Konkurenciu mu môže robiť aj starší iPhone 2G, ktorý nemusím snáď nikomu bližšie predstavovať. Mnohí ľudia LG Cookie tiež prirovnávajú k Samsungu F480, ten je však určený pre úplne inú cieľovú skupinu.
» www.mobitola.sk/phones/LG/KP500...
..kawai mobil, velmi pekny jeee! ...
ja zas uz dlho chcem Nokiu5530 alebo Nokiu X6 ale skorej tu prvu lebo x6-ka je stale moc drahá
5530
x6
ja osobne mam najlacnejsiu verziu dotykoveho telefonu: SAMSUNG STAR, resp SAMSUNG S5230, a som s nim velmi velmi velmi spokojny. Jeho velkou vyhodou je, ze ma najvacsiu vydrz baterie zo vsetkych operatormi momentalne ponukanych telefonov. Ja som si ho kupil v TESCU, vzhladom na to, ze v O2 su vydieracske svine, co nemaju problem pytat 10-20€ viac, ako je cena v debilnom Tescu.
Jediny mechanicky problem vidim v umiestneni pamatovej karty, ktora sa nachadza pod baterkou, na rozdiel od SIM karty, ktora sa da v pohode vybrat aj ked je telefon zapnuty.
inac co sa wi-fi tyka, tak nemyslim ze mas pravdu. Je jasne ze tato technologia do mobilov pomaly ale iste nastupuje, ale stale je to... hmm... kurva drahe. Na trhu je x telefonov s wi-fi, ale ich cena je kus vysoka pre bezneho studenta, ktory funguje na O2, pripadne na Easy alebo Prime.
ale tento lg je už zasratalý model :
» www.mobilmania.cz/bleskovky/lg-co...
má len kapacitný display, pár pekných funkcií ale ináč je o oničom mobil
čo som videl nexus one videa, android má fakt trochu spomalené reakcie, pár ľudí na to napomenulo vo foŕach, no len neviem čo je zas pravda, ktorý OS je pre mobil najlepší, lebo každý má svoje výhody aj nevýhody
Ja som ho mala
Asi dva - tri mesiace. Nebol zlý, len bol fakt taký... Neviem, pripadal mi moc ľahký, jak nejaký hračkársky. Ale o to nešlo, dosť pomaly reagoval a začal mi blbnúť už asi po troch týždňoch, proste sa stávalo, že mi nešlo vôbec nič, proste zamrzol a musela som vytiahnuť baterku. Tak som ho dala na reklamáciu, reklamovali mi ho, o týždeň zase. Tak som ho opäť dala na reklamáciu, zase to isté... A keď som ho tam dala tretíkrát a opäť sa pokazil, už mi chceli dať nový. Som povedala že hento nechcem už ani za milión, tak som si priplatila a zobrala som si:
...a s ním som inak maximálne spokojná, má oveľa viac funkcií (wifi, 3G, 5mpx foťák s bleskom...) a je celkovo taký pevný, keďže je kovový, či aký...
No proste KP500 ti neradím kupovať v žiadom prípade, lebo viem, že nie som jediná, ktorej sa po chvíli pokazil...
Je to super telefonik za prijatelnu cenu ale keby si to nahodou nevedel a ani sa to nikde nepise.....
Nema zum na fotaku a to mna osobne dost serie....
Na kamere uz ma......