súhlasím s tým... aj keď chápem, že pre človeka, čo pracuje to môže byť trochu hard... ale to neni dôvod, prečo by mal dostať ROVNAKÝ titul ako niekto, kto absolvuje dvakrát väčšie množstvo predmetov...
Nehovorím že je to zrovna najlepšie riešenie.. ale myslím že je načase začať regulovať udelovanie titulov, o pár rokov tu bude mať každý jeden človek výšku a čo potom ?? Tento systém je nastavený pekne na hovno..
@martin182 myslím si, že nemáš pravdu. každý jeden človek má právo na vzdelanie... typnem si, že ty si už vysokú robíš... naviac, vždy budú ľudia, ktorí na tú výšku nepôjdu a to z mnohých dôvodov. Takže sa nedá povedať, že o pár rokov bude každý inžinier.
@lordmmx áno máš pravdu každý ma právo na vzdelanie ale každý by si to mal po správnosti rovnako odsedieť a "vytrpieť" aby si mohol čestne povedať že ten titul mám právom.. lenže to je u nás sci-fi.. Pozri si napr. odstupňovanie vzdelania u nás.. kedysi to bolo celkom fajn lenže teraz ten kto má učňovku je na tom tak isto ako ten kto má strednú odbornú školu a takisto ako ten kto má gympel.. všetci skončia s rovnakým stupňom vzdelania, tak o čom to potom je ? Takýmto spôsobom to do budúcnosti nebude môcť fungovať a v západných krajinách už na to aj došli.. preto začínajú s rôznymi opatreniami viď spoplatnenie v UK, tam je to výborne vymyslené..
@martin182 dobre, ale keď niekto pracuje, lebo musí živiť rodinu a v minulosti nemal šancu dostať sa na vysokú , tak akože teraz má dať výpoveď a sedieť 5 rokov v škole? myslím si, že ľudia, ktorí majú externé štúdium, majú toho učenia tiež viac než dosť. Aspoň podľa toho čo som videl doma keď foter študoval, mi to prišlo že toho je fakt dosť.
@lordmmx to netvrdím, ja nehovorím o zrušení externého štúdia to by bola somarina.. Ale tie podmienky by sa mali nejako vykompenzovať, keď vidím za aké veci dostávajú ľudia tituly tak je mi z toho zle.. bakalárky na sociálnej práci ako slohová práca na strednej a podobne.. česť výnimkám, každá škola zas nieje ľahká, ale trebalo by ten systém trošku upraviť aby boli ľudia kategorizovanejší ako kedysi.. takýmto štýlom len len plníme úrady práce..
pozri sa dnes sa uz da aj na strednej studovat externe ...nechapem v com je to ine myslis si ze taky co tam sedi dennodenne 5 rokov je nieco viac ako taky co zaraba pretoze inu moznst nema ??samozrejme ze taky co mu vsetko platiaa rodicia o tom nema ani chyru ani slichhu
podla mna to neni vobec nespravdlive ... radsej by mali zrusit podplacanie a kupovanie si miesta na Vš a nie toto... to je uz spravodlive ked si tam kupi niekto miesto že??
Dlzka studia neznamena kvalitu studia. Ked chce v dnesnej dobe niekto cisto len titul tak si to odsedi 7 rokov rovnako ako keby 5. Je to vzdy len na ludoch. Vysky na tom akurat viacej zarobia a stat o cosi odlozi nevyhnutelne. Ale vo viacerich profesiach je v dnesnej dobe titul na 3 veci. Dolezita je prax a skusenosti co ma clovek v zivotopise. Titul sluzi len na vyssi zarobok (opakujem nie vo vsetkych profesiach).
Sam som chodil 2 roky externe na vysku ale prisla pracovna ponuka ktora sa neodmieta a prerusil som a nelutujem. S tym co som sa naucil a ucim v praci v zivote nebudem potrebovat titul na zamestnanie sa (IT odbor) jedine keby chcem vyssi plat nakolko vysoko skolsky vzdelany clovek ma cca o 10% viac na 1 platovu triedu ako clovek bez vysky. Aj to ale nie vsade.
No ale to som odbocil spat k teme. Nevyriesi to nic akurat zase na to doplatia normalny ludia ktory maju rodiny pracuju staraju sa o deti a vdaka ktorym mozu dennisti studovat. Pretoze bez pracujucich by sa rano nenajedli neodviezli do skoly atd atd. A este ked si chce taky clovek spravit skolu tak mu to stazia ale nie ucivom alebo narocnostou na ucenie ale len po financnej a casovej stranke.
Je jasne vidiet ze ten co tento navrh spracoval videl externe studium maximalne tak na reklamnom letaciku.
@martin182 ak nehovoríme o niektorých súkromných školách, kde titul získa každý kto zaplatí a to aj na dennom aj na externom, tak na väčšine štátnych to majú externisti často ešte ťažšie ako denný, lebo veľa profesorov má proti takému štúdiu predsudky a často chcú od nich ešte viac ako od denných. v lepšom prípade majú rovnako ťažké testy a otázky, takže sa musia učiť rovnako ako denný.
neviem prečo si proti externým, myslím si, že práve oni často urobia pre tento štát väčší prospech ako denný, lebo väčšinou študujú oblasť v ktorej aj pracujú, takže majú isté zamestnanie a nie ako veľa denných, ktorí idú študovať najľahší odbor po ktorom nemajú žiadne uplatnenie a ani ich nebaví, študujú len aby si užívali študentský život a neskôr skončia na úrade práce, kde pár rokov pobudnú a nakoniec aj tak odídu robiť do zahraničia alebo robia prácu, kde im vysoká vôbec netreba, zarobia málo peňazí a štátu sa peniaze investované do nich nikdy nevrátia...
@d170 tak ja osobne som sa ešte s takýmto prípadom nestretol že by niekde mali na externistov vyššie požiadavky, jediný handicap vidím v tom že denní študenti majú výhodu v tom že spolupracujú zatiaľ čo externisti sú na to väčšinom sami, ale aj to je individuálna vec...
A prečo myslíš že som proti externým? nič také som nepovedal a ani neobhajujem to 7 ročné štúdium, len tvrdím že udelovanie titulov by malo byť regulované a to už od základov, pretože takýmto spôsobom ideme sami proti sebe.. zamestnávatelia sa automaticky prispôsobujú ponuke na trhu práce a keďže počet titulou u nás narastá geometrickým rádom, tak automaticky aj zamestnávatelia zvyšujú požiadavky a hlavne si môžu s ľuďmi zametať viac ako doteraz.. Preto obhajujem napr. systém v UK kde štúdium študentovi štát síce zaplatí ale potom ho musí postupne splácať z každej výplaty a tým pádom je to aj v záujme štátu aby bol ten človek zamestnaný a funguje to hneď lepšie..
Keď ti dá zamestnávatel podmienku že na povýšenie príp. udržanie sa si budeš musieť dorobiť titul (čo je dnes už bežná vec, viac ľudí čo poznám tak sa presne s týmto stretli) tak si skoro každý vyberie lacnú školu typu sociálna práca, čo je aj pochopitelné.. náročné technické odbory sa externe často študovať ani nedajú, takže veľký výber nieje.. ale o čom to potom vlastne je ?
@martin182 vieš ten čo študuje externe napríklad tu sociálnu prácu len kvôli tomu, že s titulom mu zvýšia plat tak po vyštudovaní aspoň viac zarobí a štátu vráti náklady vo forme daní.
ale niekto kto študuje tú sociálnu prácu preto, lebo inde ho nezobrali a vôbec ho to ani nezaujíma a študuje len kvôli tomu, aby si užil študentský život, tak ten tie peniaze čo doňho vloží štát nikdy nevráti, lebo nebude robiť nič alebo bude robiť prácu na ktorú by mu stačilo aj základné vzdelanie a taká bude aj jeho odmena za tú prácu.
samozrejme česť výnimkám, ktoré chcú ten odbor naozaj študovať, tam je šanca, že ak sa budú veľmi snažiť, uplatnenie si nájdu.
podľa mňa by bolo hlavne treba znížiť počty študentov aj na dennom aj na externom štúdiu a dokonca aj na stredných školách-na maturitných odboroch, lebo niekto musí robiť aj manuálne, nie je možné napríklad aby z každého ročníka napríklad jedno percento skončilo s vyučným listom alebo bez neho, 10 percent skončilo s maturitou a zvyšný mali ukončený druhý stupeň vysokej školy.
lebo dopyt je skôr opačný, vysokoškolsky vzdelaných je dosť, ale niet ľudí na profesie, kde treba byť vyučený...
lebo potom to bude pokračovať v tomto trende aký je doteraz, že štát platí mladému človeku zbytočne napríklad 9 rokov štúdia po základnej škole, pričom neskôr robí prácu, kde by mu stačilo študovať 2-3 roky a mať výučný list...
@d170 myslím že v tomto prípade je to úplne jedno pretože kto z tejto republiky neodíde tak bude štátu tak či tak až do smrti vraciať náklady aj s poriadnymi úrokmi, takže v porovnaní s týmto je to ozaj zanedbateľná čiastka Ale myslím že raz určite dojde k tomu že vysokoškolské štúdium naplno spoplatnia pre všetkých...
To máš pravdu, ale začať treba od základov, školy by mali byť rozdelené na učňovky, SOŠky a gymnázia nielen kvoli názvu ale hlavne kvoli dosiahnutému stupňu vzdelania, dnešná situácia je katastrofálna v tomto, vlastne ľudia z gymnázia sú na tom najhoršie, pritom kedysi to bolo úplne naopak.. A hlavne by sa mali sprísniť kritéria a napríklad stanoviť limity pre vysoké školy.. Mne sa "páčili" slová bývalého ministra školstva keď sa ho pýtali ohľadom tohto problému že čo si o tom myslí a on povedal že ..myslím si že je všetko vporiadku tak ako má byť.. kopanec do hlavy v momente mal odísť z tejto krajiny za také slová.. a potom sa divíme že je to tak ako to je..
Ja vidím problém skôr v tom že keď bude mať vysokú školu každý, tak sa budú všetci cítiť ukrivdene pri pomyslení na nejakú "podradnejšiu" či horšie ohodnotenú prácu ktorá nieje podľa ich predstáv.. a radšej budú behať po úradoch a vymýšlať blbosti, príp. sa zašívať ako sa len dá..
@martin182 máš to už aj teraz, že veľmi veľa ľudí hlavne čo skončí hlavne niektoré humanitné odbory si uplatnenie v odbore nenájde...
skončia na úrade práce, časť z nich po mesiacoch zoberie aj prácu, kde by im nebola treba ani maturita, lebo nechcú sedieť doma, napríklad nejakú čašníčku, pokladníčku alebo prácu za pásom, časť ostane doma aj roky ak ich má kto živiť a niektorí chodia do zahraničia na pár mesiacov a robia tam tie najpodradnejšie práce...
určite by bolo treba začať od stredných škôl, však dnes ti nepôjde na "učňovku" ani človek, ktorý niekoľkokrát prepadol a jeho priemer bol počas celej základnej nad 4,0-aj toho zoberú na nejakú odbornú školu s maturitou...
najhoršie na tom je že často na tento systém, že dnes vyštuduje napríklad aj vysokú skoro každý doplácajú aj šikovný študenti, lebo aj tak skončia medzi nezamestnanými aj so študentami z rovnakých alebo príbuzných odborov a nemajú ako dokázať to, že práve oni majú vedomosti a schopnosti a nevyštudovali s odretými ušami alebo len preto, že študovali na nejakej predraženej súkromnej škole s nízkou kvalitou.
malo by platiť, že napríklad vysokú školu by mali mať len tí najlepší, nie aby skončil s titulom skoro každý...
@d170 to hej, dosť ľudí poznám čo takto žijú.. a aj preto sa mnoho z nich vracia späť k štúdiu aj keď sami vedia že im to moc nepomôže ale minimálne sa na nejaký ten čas ešte zašijú, alebo prečkajú s nádejou že o pár rokov to bude lepšie, čo teda aj ja dúfam že aspoň o niečo sa to zlepší..
Presne ako píšeš, tiež to vidím tak isto.. tento systém robí z ľudí z pohľadu zamestnávatelov momentálne len akoby rovnaké klony s rovnakými možnosťami, pritom každý má svoje schopnosti, nie každý má vôbec na tú výšku príp. prácu "rozumom", ale spraviť si ju už dokáže každý a to je tá chyba.. kto si ju aj spraví tak nechce zrazu klesnúť pod istú úroveň.. A dosť sa bojím že tento problém môže priniesť certifikátové obdobie, kde sa budú ľudia vyberať a triediť podľa papierov, viď napr. vodičský preukaz na počítače, ktorý majú väčšinou zrovna tí čo vedia o počítačoch veľké ... ale.. majú to na papier
Ja len dúfam že s týmto problémom sa začne niečo robiť, lebo pomaličky to narastá a raz budú mať ľudia kvoli tomu obrovské problémy..
To uz aj teraz maju problemy ty co nevedia. K nam do firmy sme mali vyberove konanie na IT oddelenie pozicia informatik pre absolventa idealna uplne zakladna. Prislo asi 160 ziadosti 20 ludi bolo na pohovore s toho 16 bolo vysokoskolsky vzdelanych a 4 mali uplne stredoskolske odborne vzdelanie.
Vybrali sme nakoniec 2 stredoskolakov na zaklade toho ze ich platova ziadost pri nastupe koncila tam kde vysokoskolak zacinal pre presnost 23 rocny chalanisko s maturitou si dal 580 v hrubom vysokoskolak absolvent nesiel pod 650 ani jeden pri nastupnom plate.
Navyse ked prislo na preverenie odbornych praktickych znalosti ty stredoskolaci proste vedeli viac jednak pre to ze mali omnoho viacej praxe a skusenosti ale za tych 5 rokov co neboli v skole sa aktivne venovali svojej profesii v inom zamestnani.
Takze ako hovoris doba kedy zamestnavatelia presvataju hladiet na titul (v istych odboroch samozrejme) uz tu je akurat si ju vysokoskolaci nechcu pripustit. Sestra mi robi na urade prace a stale hovori to iste. Vysokoskolaci su moc narocny maju problem sa zamestnat. .
Cele to speje k velmi nepeknej pravde ze bud sa radikalne zmenia udelovania titulov alebo clovek co bude mat "len" jeden bude v podstate normalny pracovnik.
Samozrejme ze su odobry kde proste to bez titulu nejde ale prax je prax. Samozrejme ide o pohlad na absolventov a ich uplatnenie.
@martin182 ešteže vláda nerozmýšľa ako ty, boli by sme na tom ešte horšie. Sťažuješ si že diplom má hocikdo kôli tomu že je externé 5 rokov? Tak ty by si tam prihodil 7 aby si odstrašil študentov [no bohužial medzi nimi budú aj dobrí aj tí horši takže žiadny pokrok, do politiky sa prosím nehrň s tým tvojím úžasným vzdelaním]. Jurzyca má trocha iné oddôvodnenie prečo to chce zaviesť a to preto aby externý študenti boli kvalitnejšie vyštudovaný, to že len maličká hŕstka ľudí verí že taký efekt bude mať je už druhá vec.
Ďalšia vec je že ten problém o ktorom tu píšeš spôsobuje z väčšej časti denné štúdium lebo ho študuje o omnoho viacej študentov a ktoré nieje dobré spravené. Mám to priamo od jedného profesora že jeho denný študenti chodia do školy tak 2x do týždňa lebo vraj nemajú viac čas. Majú školu u prdele... Jednoducho povedané, je jedno či to je denné či externé, je to len na študentovy ako sa škole bude venovať.
Jedine čo stým zákonom dosiahne je že školy nezbohatnú viac než to je teraz ale myslím že práve naopak prídu o peniaze, prídu o externých študentov ktorí pojdu radšej študovať do čiech pretože precestovať ten kúsok je jednoduchšie než sa kašlať v škole o 2 roky dlhšie.
@emjay najprv sa nauč čítať pán politik! o 7mich rokoch som nič nehovoril a nesúhlasím s tým, len tvrdím že túto otázku treba čím skôr začať riešiť a to už od stredného vzdelania lebo nastane vážny kolaps...Tie keci čo máš od tvojho profesora možu pasovať možno tak na veľmi podradnú školu, na takej FITke by si takýmto štýlom do mesiaca skončil ver mi.. Keď už niekto vysloví niečo podobné tak by si mal spraviť trošku širšiu analýzu.
načo širšiu? Kdo potrebuje ako dôkaz že to tak má byť na každej škole? Stačí keď ich je pár a hneď je na svete hromada diplomov za nič. A čo som písal tvrdí kde kdo, nie len ten jedne profesor...
Reálny dopad predĺženia externého štúdia na otvorenom trhu programov sa dá tušiť už dnes. Slovenský externista sadne v sobotu do auta a cez hraničný priechod Makov alebo Horné Sŕnie hybaj do Zlína, Ostravy, Kunovíc či Brna na niektorú z vysokých škôl. Za 3 roky času a peňazí absolvuje to isté, čo doma za roky 4. Okrem toho finančne podporí české vysoké školy, miestne reštaurácie, hospody a hotely nehovoriac o tom, že možno sa mu v Čechách zapáči natrvalo. A my potom budeme hútať, “kde soudruzi z NDR udělali chybu” a kde sa nám tí mladí strácajú a budeme špekulovať nad tým, aké imigračné nástroje použijeme na prilákanie kvalifikovaných imigrantov z kultúrne príbuzných krajín.
Podla mna je to nespravodlive voci tym co pracuju, lebo na ucenie maju ovela menej casu ako denni, a musia urobit skusky, lebo si to platia. Kym denni maju ovela pokojnejsi zivot a netrapi ich ani polovica veci co musia riesit pracujuci. 7 rokov je nespravodlivost!
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
28 komentov
Nehovorím že je to zrovna najlepšie riešenie.. ale myslím že je načase začať regulovať udelovanie titulov, o pár rokov tu bude mať každý jeden človek výšku a čo potom ?? Tento systém je nastavený pekne na hovno..
Sam som chodil 2 roky externe na vysku ale prisla pracovna ponuka ktora sa neodmieta a prerusil som a nelutujem. S tym co som sa naucil a ucim v praci v zivote nebudem potrebovat titul na zamestnanie sa (IT odbor) jedine keby chcem vyssi plat nakolko vysoko skolsky vzdelany clovek ma cca o 10% viac na 1 platovu triedu ako clovek bez vysky. Aj to ale nie vsade.
No ale to som odbocil spat k teme. Nevyriesi to nic akurat zase na to doplatia normalny ludia ktory maju rodiny pracuju staraju sa o deti a vdaka ktorym mozu dennisti studovat. Pretoze bez pracujucich by sa rano nenajedli neodviezli do skoly atd atd. A este ked si chce taky clovek spravit skolu tak mu to stazia ale nie ucivom alebo narocnostou na ucenie ale len po financnej a casovej stranke.
Je jasne vidiet ze ten co tento navrh spracoval videl externe studium maximalne tak na reklamnom letaciku.
neviem prečo si proti externým, myslím si, že práve oni často urobia pre tento štát väčší prospech ako denný, lebo väčšinou študujú oblasť v ktorej aj pracujú, takže majú isté zamestnanie a nie ako veľa denných, ktorí idú študovať najľahší odbor po ktorom nemajú žiadne uplatnenie a ani ich nebaví, študujú len aby si užívali študentský život a neskôr skončia na úrade práce, kde pár rokov pobudnú a nakoniec aj tak odídu robiť do zahraničia alebo robia prácu, kde im vysoká vôbec netreba, zarobia málo peňazí a štátu sa peniaze investované do nich nikdy nevrátia...
A prečo myslíš že som proti externým? nič také som nepovedal a ani neobhajujem to 7 ročné štúdium, len tvrdím že udelovanie titulov by malo byť regulované a to už od základov, pretože takýmto spôsobom ideme sami proti sebe.. zamestnávatelia sa automaticky prispôsobujú ponuke na trhu práce a keďže počet titulou u nás narastá geometrickým rádom, tak automaticky aj zamestnávatelia zvyšujú požiadavky a hlavne si môžu s ľuďmi zametať viac ako doteraz.. Preto obhajujem napr. systém v UK kde štúdium študentovi štát síce zaplatí ale potom ho musí postupne splácať z každej výplaty a tým pádom je to aj v záujme štátu aby bol ten človek zamestnaný a funguje to hneď lepšie..
Keď ti dá zamestnávatel podmienku že na povýšenie príp. udržanie sa si budeš musieť dorobiť titul (čo je dnes už bežná vec, viac ľudí čo poznám tak sa presne s týmto stretli) tak si skoro každý vyberie lacnú školu typu sociálna práca, čo je aj pochopitelné.. náročné technické odbory sa externe často študovať ani nedajú, takže veľký výber nieje.. ale o čom to potom vlastne je ?
ale niekto kto študuje tú sociálnu prácu preto, lebo inde ho nezobrali a vôbec ho to ani nezaujíma a študuje len kvôli tomu, aby si užil študentský život, tak ten tie peniaze čo doňho vloží štát nikdy nevráti, lebo nebude robiť nič alebo bude robiť prácu na ktorú by mu stačilo aj základné vzdelanie a taká bude aj jeho odmena za tú prácu.
samozrejme česť výnimkám, ktoré chcú ten odbor naozaj študovať, tam je šanca, že ak sa budú veľmi snažiť, uplatnenie si nájdu.
podľa mňa by bolo hlavne treba znížiť počty študentov aj na dennom aj na externom štúdiu a dokonca aj na stredných školách-na maturitných odboroch, lebo niekto musí robiť aj manuálne, nie je možné napríklad aby z každého ročníka napríklad jedno percento skončilo s vyučným listom alebo bez neho, 10 percent skončilo s maturitou a zvyšný mali ukončený druhý stupeň vysokej školy.
lebo dopyt je skôr opačný, vysokoškolsky vzdelaných je dosť, ale niet ľudí na profesie, kde treba byť vyučený...
lebo potom to bude pokračovať v tomto trende aký je doteraz, že štát platí mladému človeku zbytočne napríklad 9 rokov štúdia po základnej škole, pričom neskôr robí prácu, kde by mu stačilo študovať 2-3 roky a mať výučný list...
To máš pravdu, ale začať treba od základov, školy by mali byť rozdelené na učňovky, SOŠky a gymnázia nielen kvoli názvu ale hlavne kvoli dosiahnutému stupňu vzdelania, dnešná situácia je katastrofálna v tomto, vlastne ľudia z gymnázia sú na tom najhoršie, pritom kedysi to bolo úplne naopak.. A hlavne by sa mali sprísniť kritéria a napríklad stanoviť limity pre vysoké školy.. Mne sa "páčili" slová bývalého ministra školstva keď sa ho pýtali ohľadom tohto problému že čo si o tom myslí a on povedal že ..myslím si že je všetko vporiadku tak ako má byť.. kopanec do hlavy v momente mal odísť z tejto krajiny za také slová.. a potom sa divíme že je to tak ako to je..
Ja vidím problém skôr v tom že keď bude mať vysokú školu každý, tak sa budú všetci cítiť ukrivdene pri pomyslení na nejakú "podradnejšiu" či horšie ohodnotenú prácu ktorá nieje podľa ich predstáv.. a radšej budú behať po úradoch a vymýšlať blbosti, príp. sa zašívať ako sa len dá..
skončia na úrade práce, časť z nich po mesiacoch zoberie aj prácu, kde by im nebola treba ani maturita, lebo nechcú sedieť doma, napríklad nejakú čašníčku, pokladníčku alebo prácu za pásom, časť ostane doma aj roky ak ich má kto živiť a niektorí chodia do zahraničia na pár mesiacov a robia tam tie najpodradnejšie práce...
určite by bolo treba začať od stredných škôl, však dnes ti nepôjde na "učňovku" ani človek, ktorý niekoľkokrát prepadol a jeho priemer bol počas celej základnej nad 4,0-aj toho zoberú na nejakú odbornú školu s maturitou...
najhoršie na tom je že často na tento systém, že dnes vyštuduje napríklad aj vysokú skoro každý doplácajú aj šikovný študenti, lebo aj tak skončia medzi nezamestnanými aj so študentami z rovnakých alebo príbuzných odborov a nemajú ako dokázať to, že práve oni majú vedomosti a schopnosti a nevyštudovali s odretými ušami alebo len preto, že študovali na nejakej predraženej súkromnej škole s nízkou kvalitou.
malo by platiť, že napríklad vysokú školu by mali mať len tí najlepší, nie aby skončil s titulom skoro každý...
Presne ako píšeš, tiež to vidím tak isto.. tento systém robí z ľudí z pohľadu zamestnávatelov momentálne len akoby rovnaké klony s rovnakými možnosťami, pritom každý má svoje schopnosti, nie každý má vôbec na tú výšku príp. prácu "rozumom", ale spraviť si ju už dokáže každý a to je tá chyba.. kto si ju aj spraví tak nechce zrazu klesnúť pod istú úroveň.. A dosť sa bojím že tento problém môže priniesť certifikátové obdobie, kde sa budú ľudia vyberať a triediť podľa papierov, viď napr. vodičský preukaz na počítače, ktorý majú väčšinou zrovna tí čo vedia o počítačoch veľké ... ale.. majú to na papier
Ja len dúfam že s týmto problémom sa začne niečo robiť, lebo pomaličky to narastá a raz budú mať ľudia kvoli tomu obrovské problémy..
To uz aj teraz maju problemy ty co nevedia. K nam do firmy sme mali vyberove konanie na IT oddelenie pozicia informatik pre absolventa idealna uplne zakladna. Prislo asi 160 ziadosti 20 ludi bolo na pohovore s toho 16 bolo vysokoskolsky vzdelanych a 4 mali uplne stredoskolske odborne vzdelanie.
Vybrali sme nakoniec 2 stredoskolakov na zaklade toho ze ich platova ziadost pri nastupe koncila tam kde vysokoskolak zacinal pre presnost 23 rocny chalanisko s maturitou si dal 580 v hrubom vysokoskolak absolvent nesiel pod 650 ani jeden pri nastupnom plate.
Navyse ked prislo na preverenie odbornych praktickych znalosti ty stredoskolaci proste vedeli viac jednak pre to ze mali omnoho viacej praxe a skusenosti ale za tych 5 rokov co neboli v skole sa aktivne venovali svojej profesii v inom zamestnani.
Takze ako hovoris doba kedy zamestnavatelia presvataju hladiet na titul (v istych odboroch samozrejme) uz tu je akurat si ju vysokoskolaci nechcu pripustit. Sestra mi robi na urade prace a stale hovori to iste. Vysokoskolaci su moc narocny maju problem sa zamestnat. .
Cele to speje k velmi nepeknej pravde ze bud sa radikalne zmenia udelovania titulov alebo clovek co bude mat "len" jeden bude v podstate normalny pracovnik.
Samozrejme ze su odobry kde proste to bez titulu nejde ale prax je prax. Samozrejme ide o pohlad na absolventov a ich uplatnenie.
Ďalšia vec je že ten problém o ktorom tu píšeš spôsobuje z väčšej časti denné štúdium lebo ho študuje o omnoho viacej študentov a ktoré nieje dobré spravené. Mám to priamo od jedného profesora že jeho denný študenti chodia do školy tak 2x do týždňa lebo vraj nemajú viac čas. Majú školu u prdele... Jednoducho povedané, je jedno či to je denné či externé, je to len na študentovy ako sa škole bude venovať.
Reálny dopad predĺženia externého štúdia na otvorenom trhu programov sa dá tušiť už dnes. Slovenský externista sadne v sobotu do auta a cez hraničný priechod Makov alebo Horné Sŕnie hybaj do Zlína, Ostravy, Kunovíc či Brna na niektorú z vysokých škôl. Za 3 roky času a peňazí absolvuje to isté, čo doma za roky 4. Okrem toho finančne podporí české vysoké školy, miestne reštaurácie, hospody a hotely nehovoriac o tom, že možno sa mu v Čechách zapáči natrvalo. A my potom budeme hútať, “kde soudruzi z NDR udělali chybu” a kde sa nám tí mladí strácajú a budeme špekulovať nad tým, aké imigračné nástroje použijeme na prilákanie kvalifikovaných imigrantov z kultúrne príbuzných krajín.