Čaute Už dlhší čas si všímam, že moje telo reaguje na mäso zvláštne..Skoro nikdy síce nejem iné mäso ako kuracie, alebo ryby, no aj tak, keď si občas dám, mi je tak divne..No zle mi je z toho. Dva krát som sa už aj dorigala...tak teraz som už niekolko
A neviem mám pocit, že už bolo o takýchto veciach toho napísaného toľko, že stačí použiť google a dopátraš sa.
+ Na FB, kde máš možno účet je veľa veg skupín kde sa pridávajú aj rôzne recepty, riešia sa jedálničky, etc.
alebo ako pise @5 , i ked ja tofu a podobne jem velmi malo tempeh som este ani nejedol a seitan zatial len raz ale nevidim ze by som to volako extra potreboval a som zdravy a nic mi nechyba a to uz som takto niekolko rokou...
treba aj orechy(vsetky druhy) tj aj mandle, pistacie nezabudat jest aspon raz za cas.
ze dorigala , to mi pride este horsie k nejakemu dievcatu jak nadavky .. ja tiez mam zly pocit z bravcoveho napriklad ... vyhybam sa celkovo masu , ale nie tak ze ho 2 mesiace nejem , parkrat za tyzden..
ja ti rozumiem, tiež nie som veľmi mäsová, je pre mňa ťažké... ale napr. žiada sa mi, keď mám viac denného pohybu, resp. cvičím a tak... ak si telo mäso nepýta, veľmi by som neriešila, čím ho nahrádzať, možno proste ješ dostatok mliečnych výrobkov a zeleniny... ak ho ale chceš nahradiť, tak hlavne syry, brokolica, špenát...
dosť veľa zeleniny, oveľa viac ako predtým, ďalej som sa naučila jesť viacej fazule, šošovice a podobne, potom si rada robievam aj sójové mäso - a napríklad z drveného sójového mäsa a cíceru sú aj dobré fašírky
ospravedlňujem sa za výraz dorigala ..a čo robievate zo sóje? čiže nikto žiadne zdravotné problémy? ..a pohybu mám dosť, každý deň chodím behávať+ každý deň posilka okrem soboty a pondelka. A kludne sa vyjadrite, nikto nebude ukameňovaný aa facebook nemám .
@cynickazenska keď máš také myslenie, aké máš; tak keď vylúčiš živočíšne produkty, tvoje bytie získa úplne nové kvality.
no a čo sa sóje a iných bôbov týka - myslím, že je to strava nadizajnovaná skôr pre vtákov než ľudí, takže neviem, prečo by mal do toho jeden bežný človek ďobať.
JA SOM VEGETARIÁNKA Z PRESVEDČENIA 4 ROKY. JA SOM AJ VEGÁNKA , PRESVEDČENIE A ZDRAVOTNÉ DVOVODY . NA NEJDENIE MÁSA A INÝCH VÝROBKOV SA DA ZVYKNUŤ RÝCHLO . KEĎ SI ZVYKNEŠ TAK TEBE ANI TVOJMU TELU NEBUDU CHYBAŤ . SKÚS TOFU - SÓJOVÝ SYR , JE CHUTNÉ - HLAVNE TO UDENÉ . VEGETARIJÁNSTVO JE ZDRAVÉ . V DNEŠTNEJ DOBE SA DÁ MESO NAHRADIŤ ÚPLNE , RÔZNE VÝROBKY ZO SÓJE. ( SOJOVY SYR , SOJOVE PARKY ,SOJOVA OMÁČKA. DO ŠALÁTOU , DÁ SA KÚPIŤ AJ PRIAMO SÓJA A DAŤ SI JU NA CESTOVINY - TÚ TREBA OCHUCOVAŤ ), STRUKOVINY , CVIKLA ALEBO NIAKÉ VÝŽIVVOVÉ DOPLNKY - VYTAMÍNY .
@cynickazenska tak ono podľa mňa nie je veľký rozdiel medzi mäsom a mliekom a týmito vecami, stále je to tá istá podivnosť, ale keď ti to nepríde podivné, tak všetko poriadku.
@alpynus vzhľadom na to, že si vegán a presadzuješ to tu ako SUPER a NAJLEPŠÍ životný štýl, no na druhú stranu si bral drogy, tak áno, ukameňovali by ťa a vyšľahali bičom s háčikom na konci. Takže toľko.
@lydia44 ak si vegánka, tak určite nenosíš bavlnené oblečenie, kožené kabelky, nedávaš do čaju med, nepoužívaš kozmetiku testovanú na zvieratách takisto zubné pasty, ktoré neobsahujú glycerín...
@cynickazenska prečo by si z toho mala mať zdravotné problémy? počúvaj svoje telo, čo si ono pýta, to je najlepšie... keď nemáš chuť na mäso, tak ho proste nejedz a jedz to, čo ti chutí viac... ak sa ti nežiada ani keď toľko športuješ, tak to nerieš. ozaj, nikto tu nespomínal vajíčka, tie sú tiež plné bielkovín a vitamínov B. neviem, či sa chceš vzdať aj tých, alebo s nimi nemáš problém... jediné, čo mi napadá, že často takýmto ľuďom môže chýbať je železo...
@cynickazenska
Ja odporúčam knihu Návod na prežitie pre ženu - ja vlastním jednu takúto knihu ale verziu pre mužov tak ak je to podobné tak máš tam podstate všetko čo potrebuješ vedieť o svojom tele jednoducho - nie odborne takže to je fajn
@sturmer nó, nesleduješ evolúciu mojich myšlienok až tak poriadne. už dosť dlho sa nepovažujem za vegána a už dosť dlho to nepresadzujem ako super vec a už tobôž nie ako najlepšiu vec. ak sa mýlim, tak ma oprav, vďaka.
@james98 Drahá Monika Flašíková-Beňová robila za mladých čias štetku mafiánom, cez posteľ, ale hlavne cez Flašíka, sa dostala do vysokej politiky a do Brusselu, kde za celé svoje pôsobenie povedala dokopy 5 súvislých viet.
@sturmer inak k @22 aspoň vegetariánstvo malo byť zavedené v rámci tretej ríše ako presadzovaný ideál - keďže podľa tradície boli starý árijci vegetariáni... bol návrat k tomuto životnému štýlu symbolom príslušnosti k rase... Inak k dobytku sa správali omnoho lepšie ako ľudom...
@sturmer hitler nebol vegetarian. hitler mal problemy so zazivanim a nemohol jest maso, preto musel prijimat vela rastlinnej stravy. mal rad klobasy, maso, dokonca si ho potajomky doprial.
Milí vegáni a vegetariáni,
ani si neuvedomujete, ako napriek svojmu presvedčeniu ubližujete niektorým jednoduchším organizmom.
Napríklad tým v tomto fóre, ktorým spôsobuje ťažké kŕče to, že niekto sa snaží žiť čo najlepšie podľa svojho svedomia, či iné hrozné neprístojnosti.
@etelnair pokiaľ by som mohol jednoducho odpovedať a hľadieť na ľudí ako na štandardné živočíchy a teda biologicky ich priradiť k primátom, tak by to bola zrejme taká strava, ktorú jedia primáty vo voľnej prírode - čiže predovšetkým plody ovocia.
@ricko85 , áno ,nenosím kožené kabelky , používam kozmetiku netestovanú na zvieratách, nedávam si do čaju med ... @sturmer , som vegetariánka z predsvedčenia , ktorá je alergiická na laktózu , takže vegánka , keďže nejem nič živočíšne .
@sturmer do debaty s ľuďmi tvojho razenia sa zapájam tak raz ročne, ale keď už som sa zapojil, nedá mi nespýtať sa, prečo sa vlastne angažuješ v takýchto fórach? napríklad tuná sa slečna zaujíma o vegetatiánstvo, tak sa spýtala iných vegetatiánov na ich rady a skúsenosti. nikto sa tu všežravcov na nič nepýtal a nikto ti nebral klobásu a nikto ti ani nevravel, že nemáš jesť klobásu. tak kde je problém?
a ďalšia vec - píšeš o tolerancii a o tom, že ti prekáža, že niektorí vegáni hlásajú vegánstvo za najlepší možný diétny smer, pričom napríklad ty mi vravíš a radíš, že mám jesť radšej všetko (a absolútne ani trochu som sa nepýtal na tvoj názor ani radu). a ešte sa dosť nepríjemne navážaš do mojej výšky/váhy, z čoho mám tak trochu pocit, akoby si chcel presadzovať, že iná váha by bola pre mňa optimálnejšia, čím mi tlačíš do hlavy svoju pravdu.
@alypnus keď som ťa tu zbadal, musel som sa zapojiť lebo ty si to tu, na Birdzi, totálne presadzoval a navážal si sa do ľudí, ktorí jedia mäso a mal si blbé poznámky. Nazývať takých ľudí, ktorí jedia tým pádom všetko, obmedzencami a pod. je trocha moc. Ďalej mi úplne stačilo, čo si napísal pod jedným receptom na varecha.sk. Ty máš nejakú traumu z mäsožravých, alebo čo? Tebe z tvojho jedálnička už nadobro drbe. Už si dneska mal 1 hrušku, ako si to minule spomenul? Banda podobná tebe ten vás smer, ktorý už podľa riadkov vyššie nepresadzuješ, údajne, to hlása vlastne ako niečo nadradené. Čím je nejaký vegán, alebo vegetarián, alebo vitarián, niečo viac, než človek, ktorý sa stravuje bežne ako väčšina iných ľudí?
@sturmer zhruba pred pol rokom som mal takú interpretáciu sveta, na základe ktorej mi vychádzalo, že mám morálnu povinnosť byť vegánskym aktivistom. lenže svet sa mení, moje poznanie sveta sa mení a teda aj moja interpretácia sveta sa mení a aj moje morálne povinnosti sa menia. prehodnotil som svoje postoje a už sa neangažujem takým spôsobom, akým som sa angažoval. (niečo o mojich súčasných názoroch na vegánstvo a vegánsky aktivizmus je tu » www.birdz.sk/forum/aky-mate-... )
(k tej vareche - išlo tam predovšetkým o lingvistickú záležitosť, že pani nazvala nejaké živočíšne jedlo názvom gándhiho placka.)
"Čím je nejaký vegán, alebo vegetarián, alebo vitarián, niečo viac, než človek, ktorý sa stravuje bežne ako väčšina iných ľudí?" - ničím.
ak ti je zle z používania mäsa, mala by si v prvom rade navštíviť lekára, niečo nie je v poriadku s tvojim organizmom, zrejme máš zlý metabolizmus, ak si myslíš, že stravovaním bez mäsa svoj zdravotný problém vyriešiš si na omyle...
treba najskôr vyriešiť tento problém, až bude všetko zo zdravotného hladiska ok môžeš pristúpiť k vegetarianskej strave...
môžu sa totižto časom pridružiť aj ine "neduhy" a mäso nemusi byť vôbec na príčine...
@zajkousko prečo by to malo byť na lekára? je normálne, že sme na niektoré potraviny citlivejší... navyše, mäso je vo všeobecnosti dosť ťažké na žalúdok, takže nie každý ho môže jesť každý deň... nič zvláštne.
ja by som išiel k tomu lekárovi, ak trpíš tým ako píšeš pri požívaní mäsa, tak to nie je v poriadku...
pamätaj, že budeš staršia a tvoj organizmus nemusí vždy tak reagovať na prudkú zmenu ako teraz...
jednoznačne treba nájsť pôvodcu tvojho problému a potom sa naplno oddať vegetariánstvu....
samozrejme, že niektorí ľudia majú aj negatívne skúsenosti, keďže si mysleli, že stačí z jedálnička len vylúčiť mäso..nestačí. je dôležité nahradiť vitamíny, ktoré sú v mäse, hlavne B12, ktorý sa nachádza napríklad vo vajíčkach alebo mliečnych výrobkoch. a tak ako spomínali aj ostatní, je fajn jesť zelenú zeleninu, ryby, strukoviny, rôzne orechy...
@zajkousko ale prosím ťa, čo to trepeš? telo vie najlepšie, čo potrebuje a čo mu robí dobre, ak niekto ťažšie trávi mäso a najmä, ak je vyprážané a mastné, tak je to úplne v poriadku. kde si počul takú kravinu vôbec kopec ľudí zas nemusí veľmi mlieko a mliečne výrobky, nevedia to plnohodnotne stráviť, majú jednoducho inak nastavené telo. rovnako, niekomu robí sója dobre a chutí mu a niekto to zas nemusí. keby s týmto idem za obvodnou lekárkou, tak ma asi pošle na psychiatriu a nie na gastro...
ďakujem za rady ..no, teraz sa mi zase vysmejete, keď poviem, že od 4. rokov asi, nepijem mlieko...ale jogurty a syry niektoré mi nevadia, akože mliečne výrobky. Akože také kakao, to by som nevypila zase, ale ide o to, že mi vadí už len to, že to mlieko cítim, už len z toho mi je zle. No a ohľadom zdravotných problémov som sa pýtala, lebo už teraz mám dosť nízku hladinu železa a toto tomu teda neprilepší, tak som chcela zistiť, že v čom je ešte železa dostatok
@alpynus moje telo zároveň s prerušením dodávky mäsa pochopilo, že sa nemienim množiť a moje sexuálne správanie neobnáša možnosť tehotenstva.
Objasnil si mi to
taká doktorka nech vráti diplom, ona jasne píše že z mäsa aj občas "dorigala"....
tak to sa ho buď toľko najedla, že ho vyvrátila, ale to pochybujem, určite vie kedy má dosť...
tak ostáva iba možnosť, že ma niečo s trávením, na príčine môže byť aj pečeň, žlčník a už nehovorim o metabolizme...
nech je vegetariánka koľko chce, ale najskôr nech zisti príčinu jej potiaži, je to asi logické, či?....
@zajkousko ináč niekedy mám pocit že kdesi v stredoveku sa objavil stroj času a ty bol zvedavý že čo je to za búdu a vstúpil si tam a voľajaké gombíky pomadžgal a tak si sa ocitol v tomto storočí.
@alpynus je tebe hádam jasné že primáty žerú aj seba navzájom, takže si krásne protirečíš?
a @zajkousko proste wtf? ísť za doktorom lebo jej nechutí mäso? to nemyslíš vážne!
@zajkousko tebe keď niečo nechutí, tak sa z toho asi tiež dorigáš, nie? každý má potraviny, ktoré mu nechutia. čo ty snáď zješ všetko? nie každý je ako šrotovník.
@narazuvzdornaa počula som o tom, že sa to stáva. (počula som dokonca o tom, že je to vraj v poriadku, lebo telo vlastne sa nepotrebuje zbaviť odpadových látok, keď nekonzumuje mäso. musím však podotknúť, že gynekológ sa musí pri takom prehlásení trhať za vlasy - fungujúci menštruačný cyklus je neskutočne dôležitý!). logicky však sa menštruačný cyklus stratí z nedostatku živín (podobne sa stráca cyklus pri diétach), takže, jediné, čo mi napadá je naozaj skúsiť čo najplnohodnotnejšie nahradiť mäso inými živočíšnymi zdrojmi, ako sú syry či vajíčka napríklad.
@candy36@75 dufam, ze toto bol tiez len pokus o vtip, kedze kanibalizmus u primatov je ojedinely a nastava v takmer uplnej vacsine len pri zisteni matky, ze jej mlada nebude schopne prezit a je prilis slabe. Aj to ho zabije a skonzumuje len tie nutricne najdolezitejsie veci, ako je mozog.
podľa mňa môže mať helicobaktera, vredy, alebo nejaký druh rakoviny...
ak sa na to vyflákne, choroba ju dobehne, ja by som to tak nenechal...
ale ako píšem jej vec....
@zajkousko že ty bežíš k doktorovi už len keď zakašleš? ako ja chápem, že podceňovať netreba, ale keby mala dačo z toho, čo spomínaš, tak má problém s hociktorým jedlom, nielen mäsom... proste jej nechutí... neni čo riešiť.
@alpynus na margo @45 : Človek nie je štandardný živočích a ani štandardný primát, nakoľko jeho mozog obsahuje 3x viac neurónov ako priemerný primát. A keďže veľkosť mozgu je priamo úmerná počtu neurónov, náš mozog pracuje spotrebuje viac energie ako mozog ostatných primátov.
Neurovedci najnovšie našli evidenciu, ktorá hovorí, že keďže sme vynašli varenie (alebo požiar ho vynašiel za nás) , tým sme zefektívnili prísun kalórií oproti živej strave (ktorú by sme kedysi museli konzumovať priemerne 9h denne na dostatočný energetický prísun mozgu), na rozdiel od opíc sa náš mozog mal možnosť vyvinúť tam, kde sme. viva la živá strava z fylogenetického hľadiska
@alpynus pravda je najsubjektívnejšia záležitosť myslenia človeka. skôr to hodnotím ako možnú pravdepodobnosť, a samozrejme ako výskum, ktorý sa mi páči. jednoducho mi (a nielen mne) dáva zmysel, že varenie pomohlo extrémne eliminovať čas na trávenie a zber potravy, zaoberať sa viac sociálno-kognitívnymi úlohami a v prvom rade umožnilo prijímať dostatočný počet kalórií umožňujúci expandovať počet neurónov nášho mozgu do jeho dnešnej podoby.
k tým neurónom: podľa interpretácie sveta, ktorá sa mi v súčasnosti najviac pozdáva, materiálna štruktúra zloženia mozgu (a mozog ako taký) nie je určovateľom živočíšnosti. nech má ktokoľvek akýkoľvek mozog s koľkokoľvek neurónmi, pokiaľ bude mať určité vlastnícke nároky - či už na "svoje" teritórium alebo veci; pokiaľ bude mať niekto potrebu obývať a navracať sa k tomu istému miestu a považovať ho za čosi "svoje" - či už hniezdo, brlohu alebo dom či byt, pokiaľ bude mať niekto pocit, že bez rastlinnej alebo živočíšnej (alebo všeobecne zmyslami vnímateľnej) stravy neprežije - tak sa jedná o štandardného živočícha. (spústu ďalších živočíšnych vlastností som kvôli šetreniu miesta a času nespomenul.)
ale isteže, pokiaľ považuješ kvantitu neurónov za nejakú extrašpecifickú vlastnosť, ktorou sa líšia štandardné živočíchy/primáty od tých neštandardných, tak tvoja pripomienka o počte neurónov je zmysluplná.
k varenej strave: áno, vo vedeckých kruhoch sa tušímže od osemdesiatych rokov začínali objavovať teórie, že mäso a varená strava nejak všeobecne zvlášť prospela ľudskému druhu.
(teda, neviem, na akú štúdiu akých vedcov odkazuješ tým "neurovedci najnovšie našli evidenciu" - možno mi čosi ušlo, rád sa nechám poučiť.)
samozrejme akákoľvek teória nebude populárna večne (vedecké aj spoločenské paradigmy sa neustále menia), ani táto. pomaly sa začínajú objavovať teórie, ktoré na tróne popularity túto teóriu vystriedajú.
napríklad nedávno som natrafil na štúdiu ( » www.nature.com/nature/journal/... ), ktorej výsledky sú zhruba takéto: vďaka efektivite dvojnožného pohybu alebo chôdze alebo ako to nazvať (ktorý sa vyvinul predovšetkým u ľudí) nemuseli ľudia na presun svojho tela vynakladať toľko energie ako iné živočíchy (napr. tie štvornohé), vďaka čomu sa ich zásoby tukov až tak nemíňali na pohyb, ale aj na s mozgom súvisiace činnosti, čím ich mozgy získali možnosť intenzívnejšieho vývoja.
som to zrekapituloval určite laicky a neporiadne, nejaký tróšku odbornejší výcuc tej teórie som našiel napr. tu » greenaction.cz/teorie/konec-je...
ináč, úplne len zo zvedavosti by som sa rád spýtal, ako ti môže dávať toto "jednoducho mi (a nielen mne) dáva zmysel, že varenie pomohlo extrémne eliminovať čas na trávenie a zber potravy" zmysel.
rád by som si prečítal tvoje vlastné vysvetlenie tohto úkazu. a keď už nie tvoje, tak ma aspoň môžeš linknúť na nejakú vedeckú štúdiu.
pretože som si prežil napríklad prechod z varenej rastlinnej stravy na nevarenú rastlinnú stravu a moje vlastné skúsenosti (netvrdím, že všetci musia mať také skúsenosti, aké mám ja) sú skôr úplne opačné - surové rastliny sa mi strávili a vylúčili omnoho rýchlejšie než varené, v podstate nikdy som po zjedení aj veľkého množstva nevarenej stravy nemal pocit únavy, aký sa objavuje po konzumácii varenej stravy, začal som spávať nie 8-9 hodín denne, ale 6-7 a celkovo som sa celodenne cítil oveľa viac živší a vitálnejší. a samozrejme vďaka tomu, že som stravu nemusel variť, ale som si ju upravoval len krájaním/mixovaním alebo neupravoval, som oproti vareniu získal množstvo času. (o zdravotných benefitoch nehovoriac.)
no a tieto skúsenosti som nezískal len ja, ale v podstate skoro každý vitarián+, tak preto sa len divím a divím, že o čom tie teórie o varenej strave vlastne točia.
no a keďže je zaujímavé, že ako môžu mať nejakí dvaja s približne takým istým telom tak odlišné skúsenosti, tak sa len pýtam, že na základe čoho si myslíš to, čo si myslíš. a či si už skúsila (2 mesiace a dlhšie) stravovať sa surovou stravou, aby tvoje poznatky o surovej strave neboli len teoretické.
jáj, a ešte aby som nezabudol: na vedeckých teóriách je sympatické, že sa snažia byť férové a objektívne a všeličo, ale v konečnom dôsledku sú to aj tak len ľudské produkty.
keď sa nejaký vedec-všežravec bude zaoberať ľudskou stravou, tak isteže sa mu budú pozdávať(či už vedome alebo nevedome) také dáta, ktoré budú obhajovať jeho diétu. vedec-vegán zasa jeho, vedec-vitarián zasa jeho. a je takmer isté, že onedlho sa budú objavovať vedci-fruitariáni alebo vedci-liquidariáni alebo vedci-breathariáni, ktorí si pekne zdôvodnia a obhája tie ich teórie.
v @90 som ešte zabudol dodať, že po asi dvoch až troch mesiacoch na nevarenej rastlinnej strave sa mi podarilo zoptimalizovať fungovanie tak, že mi stačilo jedno väčšie jedlo denne (nevážil som ho, ale neobsahovalo príliš veľa rastlín a plodov a semien, malo hmotnosť zhruba bežného obedu v bežnej jedálni, možno trochu viac), ktoré som príležitostne doplnil nejakým ovocím, takže oproti bežnej strave mi klesli nároky aj na kvantitu jedla, čím sa opäť ušetril čas a energia potrebná na získavanie jedla.
ak by som to mal zhrnúť (z môjho pohľadu ofc) - nemyslím si, že sa mozog ľudí vyvinul vďaka varenej strave, ale napriek varenej strave.
@alpynus ostatné živočíchy nemajú rozvinutú šedú kôru, rozhodovacie procesy, teóriu mysle a symbolickú reč, preto ja nepovažujem človeka za štandardného primáta, ako bolo spomenuté vyššie. inak hej, máme veľa spoločných rysov, ako píšeš...
štúdia je tu, neviem či ti otvorí aj jej celú verziu, nie len abstrakt, nakoľko mám prístup do vedeckých databáz cez školu. ak nie a zaujme ťa, môžem poslať stiahnutú verziu. » www.pnas.org/content/109/45/...
ako mi dáva zmysel eliminácia času varením pre trávenie a zber potravy ?
keďže by homo erectus v priemere trávil 9 hodín dňa zbieraním potravy a kŕmením sa aby jeho mozog mal dostatočné množstvo energie, nakoľko nevynašiel mixér, nemal po ruke rôzne potravinové extrakty v tabletkách, nechodil do bioochodov a ani na trhy, bohužiaľ nemal čas na veľa iných aktivít vo svojom veselom živote. akonáhle pochopil, že varením zvýši svoj kalorický príjem za eliminácie množstva, strávil nad "potravou" menej času, čo malo za následok spomínané benefity rozvoja mozgu.
+ odborné podrobnosti máš v tej štúdii.
ja nehovorím vôbec, že dnešné vitariánstvo, ako ho vnímajú jeho príslušníci a aj ty, nemá tvoje spomínané pozitíva - práve naopak. len hovorím, že dnes je takto sa stravovať oveľa jednoduchšie, a dokonca je možné, že práve tá vitariánmi prekliata varená strava nás pomohla dostať sa sem a písať tieto riadky
a jednoduché je btw z vitariánstva skĺznuť aj do anorexie, ktorá začína nebadane a jednoducho človeka baví. btw, dostali ju aj ľudia, ktorí nechceli vedome schudnúť, len napr. príjímali istý čas diétnu stravu v nemocnici a potom sa jednoducho ich telo (vďaka zvýšenému príjmu endorfínov uvoľnujúcich sa pri hladovke) rozhodlo, že obmedzenie prijímania potravy je pecka a odôvodnili si to všelijakými racionalizáciami... btw, neviem, či jedno jedlo denne človek dokáže prijímať dlhodobo bez toho, aby to nemalo následky... ak si na tom s kalorickým prijímom stále takto, som zvedavá čo bude s tvojím telom o rok.
neskúsila som živú stravu, mám príliš rada diverzitu rôznych chutí, ale starký sa tak stravoval istý čas, a myslí si, že to jeho zdraviu veľmi pomohlo. aj ja verím, že hej. prijímal však min 1200 kcal/denne.
jj, vedecké teórie sú vždy zaujaté na základe predpokladov výskumníka, ale zrovna tento výskum, čo som postla nevykonštruovali žiadni "dietológovia" ale neurológovia, ktorých primárny cieľ je mozog, takže nepredpokladám, že budú zaujatí "tátovýživajenaj" smerom. a samozrejme, môže byť prekonaný. nechajme sa prekvapiť.
takže, z môjho pohľadu neodsudzujem dnešné pokusy o zdravé stravovanie, ale nemám rada ani prehnaný fanatizmus a pripomienku som dala ako náčrt potenciálneho divergentného rozširovania poznatkov o tom, že človek nie je typický primát a prečo ním nie je, je fajn vziať do úvahy.
ak sa niekto obáva toho, že z vysadenie mäsa by mal mať nejaké problémy, tak tu je link » www.vegspol.cz/showpage.php?na... je tam toho skutočne veľa, tak si môžte vybrať, čo je pre Vás ešte únosné, pohodlné, čo si dovoliť môžte a čo nie...
@phantasia nó, prv, než budeme pokračovať v diskusii, by sme si mali ujasniť svoje metafyzické pozície - zdá sa mi, že si nejaký druh materialistu, možno až krajného materialistu alebo vedeckého materialistu, kvôli čomu sa pravdepodobne domnievaš, že existuje niečo ako objektívna spoznateľná realita - ale to sú len moje domnienky, kľudne ma môžeš poopraviť.
každopádne, materializmu možno trochu rozumiem, ale nedáva mi zmysel a nedokážem sa s ním stotožniť, takže neviem, či nás naša diskusia môže obohatiť a preto ak sa ti nebude chcieť odpovedať/pokračovať, je to úplne legitímne rozhodnutie.
abstrakt tej štúdie vyzerá zaujímavo, azda by som sa do toho počas dlhých chladných večerov aj pozrel, alpyn at me com, vďaka.
"varením zvýši svoj kalorický príjem za eliminácie množstva" - počkááááť. akože varenie je nejaká zázračná procedúra, ktorá nejak energeticky obohatí to jedlo? a čiže to nie je ani tak, že varenie znehodnocuje vitamíny a enzýmy a živiny a minerály a všetky tieto zaujímavé veci? (len sa pýtam.)
lebo akože fakt nemám ani trochu pocit, že sušená/varená rajčina/čokoľvek je nejakým spôsobom hodnotnejšia než rajčina v surovom stave a rád by som si nechal vysvetliť, že prečo to tak podľa teba je.
btw, mixér ani extrakty ani bioobchody nie sú potrebné k vitariánstvu. proste tí vtedajší ľudia mohli jesť tie veci surové tak, ako ich jedli doposiaľ.
podľa mňa ide skôr o to, že tým, že objavili oheň a varenie, sa dostali k novým potravinám, ktoré dovtedy pre ne neboli ľahko stráviteľné - napríklad mäso alebo bôby alebo hľuzy alebo nejaké zeleniny. no a domestifikovať a pestovať zvieratá/bôby/hľuzy/zeleninu je zrejme pohodlnejšie než domestifikovať/zbierať ovocie, takže mali pohodlnejší prístup k potrave. nemyslím si, že varenie/nevarenie má na to nejaký zásadný vplyv.
"vitariánmi prekliata varená strava nás pomohla dostať sa sem a písať tieto riadky" - možné to je. ale rovnako je možné, že aj ak by tí vtedajší ľudia skrátka normálne pokračovali v jedení a zberaní ovocia, tak by sa ľudia dostali presne tam, kde sú. možno rýchlejšie, možno pomalšie, možno inde. nik nevie. a nik nezistí, pretože je to principiálne nezistiteľné.
k tej anorexii: neviem, ako ponímaš ten pojem, ale ja som kvôli tomu pojmu a hystérii okolo toho už čosi nie až tak príjemné zažil a som rád, že momentálne mám slobodu a nikto sa do mňa agresívne nestará. rozumiem tomu, že pre väčšinu materialistov je ťažké prelúsknuť, že niektorí sa cítia úplne skvele, keď jedia veľmi málo alebo nejedia vôbec. ale poprosil by som o toleranciu a o nemontovanie sa do záležitostí, ktoré sú komusi cudzie a ktorým nerozumie a s ktorými nemá skúsenosti.
ku kalóriám: schválne, vieš definovať tú jednotku? keď som zistil, že čo to vlastne tie kalórie sú a ako sú definované a ako sa počítajú, tak som sa schuti sám na sebe zasmial, že na takú blbôstku som kedysi bral zreteľ.
a áno, ďakujem za vysvetlenie tvojho pohľadu, že prečo nie je človek typický primát - v podstate je to štandardný pohľad na vec. áno, isteže, sú veci, ktorými sa človek od ostatných primátov líši, no z môjho pohľadu sú to marginálnosti a kým má ľubovoľný človek minimálne nejaké vlastnícke ambície a teritoriálne sklony a túžbu mať domov a životne dôležitú potrebu stravovať sa rastlinnou alebo živočíšnou stravou, tak nevidím veľký rozdiel medzi ním a ostatnými živočíchmi.
@zajkousko ja umrem z teba, fakt by si už mal vedieť rozlíšiť, kedy k lekárovi ísť a kedy neísť, keď si sa tam toľko nachodil ja som strávila pol detstva u starej mamy, ktorá je lekárka, takže ti na rovinu viem povedať, že kočke nič neni len preto, že je nechutí mäso... neviem, čo furt ešte šaškuješ okolo toho...
@kitty7
tak potom na jej problém je najlepším lekárom, HLAD...
ale tým nechcem dotyčnú osobu uraziť, môže to byť hocikto...
v mieri a s láskou končím našu debatu..... :-S :-S :-S :-S
@candy36@99 fí. nevedela by si ma linknúť na ňáký artikel alebo tak? lebo tuším, že štandardné znalosti čo sa tohto týka sú také, že primátysú plodožravce a občas si tráviaci trakt čistia listami a veľmi príležitostne jedávajú hmyz a že nedávno sa objavil jeden druh takých menších primátov (nechce sa mi gúgliť), ktorý je, podobne ako ľudia, všežravý. ale o tom, že by štandardne jedli menšia a slabšie druhy, som fakt nepočul.
@alpynus Verím, že existuje realita, ktorá môže byť aj objektívne spoznateľná, čo sa však nevylučuje s tým, že veda nemá a zrejme ani nebude mať odpovede na všetky javy, ktoré vnímame-
Oki pošlem rada, ak budeš mať chuť, enjoy.
...ale no tak. Toto tu nebudem vysvetľovať – obaja vieme, že sú potraviny, ktoré sú ľahšie stráviteľné, keď prejdú procesom varu. Niektoré typy potravy sú stráviteľné LEN keď ním prejdú – a tým, že sa u niektorých druhov potravy naruší bunková štruktúra povrchu, zlepší sa vstrebávanie živín a zvýši sa energetická hodnota... A nie každá zelenina týmto procesom stráca všetky živiny, niektoré druhy ich dokonca LEN vtedy uvoľnia, napr. betakarotén sa uvoľňuje z varenej mrkvy, nie zo surovej.
O sušenej/varenej rajčine neviem nič, a opäť, nikde netvrdím, že varením sa neničia hodnotné živiny, samozrejme sa ničia (a niektoré – samozrejme menšie percento, neničia), nevkladať mi do úst nepravdivé tvrdenia, ďakujem.
Áno, ako hovoríš, varením začala doba mäsa. Mäsa ako zdroja proteínov, ktoré sú dôležité pre vznik neurónov a vývin väčšieho mozgu, čiže homo sapiens. Preto si myslím, že by to mohol byť kruciálny mílnik vo fylogenéze. Ty si to nemyslíš, v poriadku.
Len tak pomimo, sú štúdie, ktoré jasne hovoria o zastavení menštruačného cyklu žien, ktoré začali s vitariánstvom. čekla som to, a je to napr. 23% žien, korých strava tvorí 70% živej zložky, a 50% žien, ktorých cyklus sa rozhodol dať si stopku pri 100% vitariánstve. Zaujímavé zistenia, interpretácie o potenciálnom rozmnožovaní pri tomto životnom štýle nech si urobí každý sám.
Anorexia –len som túto tému dala do tvojej pozornosti v súvislosti s neuvedomenovanými procesmi, nič viac nebol môj úmysel. A viem o nej viac, ako si myslíš, ale na tomto fóre sa o mojich kompetenciách rozpisovať nebudem.
Nevidíš veľký rozdiel medzi človekom a živočíchmi. Fajn, ak máš nejaké dotazy, kľudne, ja nemám, všetko vyjasnené...
@candy36 tiez by som ta poprosil o zdroj alebo vyskum, pretoze tot opocujem prvykrat a nikde na googli som sa pri hladani spojitosti primatov s kanibalizmom o tom nedocital
@trdelniiiq@alpynus pozerala som o tom dokument asi pred 2 rokmi a fakt sa mi ho nechce hľadať
ale možno keď budem na pc tak skúsim nájsť aspoň nejaký článok
@candy36 úhm, okej, poriadku. ale poprosil by som, aby si nabudúce na kohokoľvek nevyskakovala, že si protirečí a neviem čo, keď mu nevieš ukázať, že si protirečí.
"Toto tu nebudem vysvetľovať – obaja vieme, že sú potraviny, ktoré sú ľahšie stráviteľné, keď prejdú procesom varu." - ták, ja naozaj vôbec nie som odborník na jedlo a stravu. ak by som o tom vedel, tak by som sa ťa nepýtal.
isteže, niektoré druhy rastlín (napr. zemiaky alebo sója), sú pre bežného človeka oveľa pohodlnejšie stráviteľnejšie, keď prejdú varom, lebo sa mimo iného zneškodnia akési látky, ktoré boli toxické a zmení sa štruktúra látok a z zdanlivo nesprospešných sa stanú zdanlivo prospešné.
ja osobne som akúkoľvek varenú stravu vylúčil predovšetkým z toho dôvodu, že mi skrátka benefity toho, že niečo sa stane tepelnou úpravou stráviteľnejším, nevykompenzovali riziká a hrozby takej stravy - také zemiaky alebo ryža aj po varení budú mať napr. škrob. a tak isto za dosť veľké mínus pre varenú stravu považujem fakt, že varením sa zničia alebo znehodnotia enzýmy, ktoré výrazným spôsobom napomáhajú tráveniu.
("nevkladať mi do úst nepravdivé tvrdenia, ďakujem" - mrzí ma, že si nadobudla pocit, že som ti niekde vkladal do úst čokoľvek. nemyslel som to tak. ach, tá nejednoznačnosť interpretácie textu.)
"Len tak pomimo, sú štúdie, ktoré jasne hovoria o zastavení menštruačného cyklu žien" - zaujímavé, s týmto som sa vôbec nestretol a ani na vitariánskych fórach som o tom nič nečítal. ale tak neviem, nemám ženské telo, tak proste fakt neviem, ako funguje tamtá vec a tak. no mimo iného mi napadá také vysvetlenie, že prechod na iný druh stravy je pre telo dosť zásadná vec, tak mení nejaké procesy a vlastnosti a aby tá zmena a adaptácia bola efektívna, tak dočasne šetrí látkami. skúmali sa tie ženy napríklad aj po dvoch mesiacoch alebo šiestich mesiacoch alebo deviatich?
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
111 komentov
mne maso nejako smrdi ale inak ani nemam problem.
ale soja,tofu,tempeh,seitan ,rozne strukoviny su skvele nahrady
» dewiibatwoman.blogspot.cz/2013/01/cim-nah...
A neviem mám pocit, že už bolo o takýchto veciach toho napísaného toľko, že stačí použiť google a dopátraš sa.
+ Na FB, kde máš možno účet je veľa veg skupín kde sa pridávajú aj rôzne recepty, riešia sa jedálničky, etc.
alebo ako pise @5 , i ked ja tofu a podobne jem velmi malo tempeh som este ani nejedol a seitan zatial len raz ale nevidim ze by som to volako extra potreboval a som zdravy a nic mi nechyba a to uz som takto niekolko rokou...
treba aj orechy(vsetky druhy) tj aj mandle, pistacie nezabudat jest aspon raz za cas.
no a čo sa sóje a iných bôbov týka - myslím, že je to strava nadizajnovaná skôr pre vtákov než ľudí, takže neviem, prečo by mal do toho jeden bežný človek ďobať.
sója je čisté zlo
Hess bol vegán
Himmler bol makrobiotik
A nikomu to nevnucovali tak, ako podaktoré hovná TU NA TEJTO POJEBANEJ AKOŽE ŠTUDENTSKEJ STRÁNKE!
Ja odporúčam knihu Návod na prežitie pre ženu - ja vlastním jednu takúto knihu ale verziu pre mužov tak ak je to podobné tak máš tam podstate všetko čo potrebuješ vedieť o svojom tele jednoducho - nie odborne takže to je fajn
» www.martinus.sk/?uItem=156233...
ani si neuvedomujete, ako napriek svojmu presvedčeniu ubližujete niektorým jednoduchším organizmom.
Napríklad tým v tomto fóre, ktorým spôsobuje ťažké kŕče to, že niekto sa snaží žiť čo najlepšie podľa svojho svedomia, či iné hrozné neprístojnosti.
@sturmer , som vegetariánka z predsvedčenia , ktorá je alergiická na laktózu , takže vegánka , keďže nejem nič živočíšne .
a ďalšia vec - píšeš o tolerancii a o tom, že ti prekáža, že niektorí vegáni hlásajú vegánstvo za najlepší možný diétny smer, pričom napríklad ty mi vravíš a radíš, že mám jesť radšej všetko (a absolútne ani trochu som sa nepýtal na tvoj názor ani radu). a ešte sa dosť nepríjemne navážaš do mojej výšky/váhy, z čoho mám tak trochu pocit, akoby si chcel presadzovať, že iná váha by bola pre mňa optimálnejšia, čím mi tlačíš do hlavy svoju pravdu.
čudné, nie?
)
(k tej vareche - išlo tam predovšetkým o lingvistickú záležitosť, že pani nazvala nejaké živočíšne jedlo názvom gándhiho placka.)
"Čím je nejaký vegán, alebo vegetarián, alebo vitarián, niečo viac, než človek, ktorý sa stravuje bežne ako väčšina iných ľudí?" - ničím.
treba najskôr vyriešiť tento problém, až bude všetko zo zdravotného hladiska ok môžeš pristúpiť k vegetarianskej strave...
môžu sa totižto časom pridružiť aj ine "neduhy" a mäso nemusi byť vôbec na príčine...
ja by som išiel k tomu lekárovi, ak trpíš tým ako píšeš pri požívaní mäsa, tak to nie je v poriadku...
pamätaj, že budeš staršia a tvoj organizmus nemusí vždy tak reagovať na prudkú zmenu ako teraz...
jednoznačne treba nájsť pôvodcu tvojho problému a potom sa naplno oddať vegetariánstvu....
Pričom krvné testy mám ukážkové a iných rastlinných i živočíšnych bielkovín konzumujem určite dostatok :/
Anyone niečo..?
Objasnil si mi to
taká doktorka nech vráti diplom, ona jasne píše že z mäsa aj občas "dorigala"....
tak to sa ho buď toľko najedla, že ho vyvrátila, ale to pochybujem, určite vie kedy má dosť...
tak ostáva iba možnosť, že ma niečo s trávením, na príčine môže byť aj pečeň, žlčník a už nehovorim o metabolizme...
nech je vegetariánka koľko chce, ale najskôr nech zisti príčinu jej potiaži, je to asi logické, či?....
a @zajkousko proste wtf? ísť za doktorom lebo jej nechutí mäso? to nemyslíš vážne!
a, o čo kráči....
ja mám po doktoroch viac odchodené, ako ty si času strávil v krčmách pri pive
nech si urobí čo chce, je to na nej....
podľa mňa môže mať helicobaktera, vredy, alebo nejaký druh rakoviny...
ak sa na to vyflákne, choroba ju dobehne, ja by som to tak nenechal...
ale ako píšem jej vec....
jasne najlepšie je sa na to vyfláknuť....
uvidíme , ak teda napíše po mesiaci ako sa veci maju, kto mal pravdu..... :-S
Neurovedci najnovšie našli evidenciu, ktorá hovorí, že keďže sme vynašli varenie (alebo požiar ho vynašiel za nás) , tým sme zefektívnili prísun kalórií oproti živej strave (ktorú by sme kedysi museli konzumovať priemerne 9h denne na dostatočný energetický prísun mozgu), na rozdiel od opíc sa náš mozog mal možnosť vyvinúť tam, kde sme. viva la živá strava z fylogenetického hľadiska
k tým neurónom: podľa interpretácie sveta, ktorá sa mi v súčasnosti najviac pozdáva, materiálna štruktúra zloženia mozgu (a mozog ako taký) nie je určovateľom živočíšnosti. nech má ktokoľvek akýkoľvek mozog s koľkokoľvek neurónmi, pokiaľ bude mať určité vlastnícke nároky - či už na "svoje" teritórium alebo veci; pokiaľ bude mať niekto potrebu obývať a navracať sa k tomu istému miestu a považovať ho za čosi "svoje" - či už hniezdo, brlohu alebo dom či byt, pokiaľ bude mať niekto pocit, že bez rastlinnej alebo živočíšnej (alebo všeobecne zmyslami vnímateľnej) stravy neprežije - tak sa jedná o štandardného živočícha. (spústu ďalších živočíšnych vlastností som kvôli šetreniu miesta a času nespomenul.)
ale isteže, pokiaľ považuješ kvantitu neurónov za nejakú extrašpecifickú vlastnosť, ktorou sa líšia štandardné živočíchy/primáty od tých neštandardných, tak tvoja pripomienka o počte neurónov je zmysluplná.
k varenej strave: áno, vo vedeckých kruhoch sa tušímže od osemdesiatych rokov začínali objavovať teórie, že mäso a varená strava nejak všeobecne zvlášť prospela ľudskému druhu.
(teda, neviem, na akú štúdiu akých vedcov odkazuješ tým "neurovedci najnovšie našli evidenciu" - možno mi čosi ušlo, rád sa nechám poučiť.)
samozrejme akákoľvek teória nebude populárna večne (vedecké aj spoločenské paradigmy sa neustále menia), ani táto. pomaly sa začínajú objavovať teórie, ktoré na tróne popularity túto teóriu vystriedajú.
napríklad nedávno som natrafil na štúdiu ( » www.nature.com/nature/journal/... ), ktorej výsledky sú zhruba takéto: vďaka efektivite dvojnožného pohybu alebo chôdze alebo ako to nazvať (ktorý sa vyvinul predovšetkým u ľudí) nemuseli ľudia na presun svojho tela vynakladať toľko energie ako iné živočíchy (napr. tie štvornohé), vďaka čomu sa ich zásoby tukov až tak nemíňali na pohyb, ale aj na s mozgom súvisiace činnosti, čím ich mozgy získali možnosť intenzívnejšieho vývoja.
som to zrekapituloval určite laicky a neporiadne, nejaký tróšku odbornejší výcuc tej teórie som našiel napr. tu » greenaction.cz/teorie/konec-je...
ináč, úplne len zo zvedavosti by som sa rád spýtal, ako ti môže dávať toto "jednoducho mi (a nielen mne) dáva zmysel, že varenie pomohlo extrémne eliminovať čas na trávenie a zber potravy" zmysel.
rád by som si prečítal tvoje vlastné vysvetlenie tohto úkazu. a keď už nie tvoje, tak ma aspoň môžeš linknúť na nejakú vedeckú štúdiu.
pretože som si prežil napríklad prechod z varenej rastlinnej stravy na nevarenú rastlinnú stravu a moje vlastné skúsenosti (netvrdím, že všetci musia mať také skúsenosti, aké mám ja) sú skôr úplne opačné - surové rastliny sa mi strávili a vylúčili omnoho rýchlejšie než varené, v podstate nikdy som po zjedení aj veľkého množstva nevarenej stravy nemal pocit únavy, aký sa objavuje po konzumácii varenej stravy, začal som spávať nie 8-9 hodín denne, ale 6-7 a celkovo som sa celodenne cítil oveľa viac živší a vitálnejší. a samozrejme vďaka tomu, že som stravu nemusel variť, ale som si ju upravoval len krájaním/mixovaním alebo neupravoval, som oproti vareniu získal množstvo času. (o zdravotných benefitoch nehovoriac.)
no a tieto skúsenosti som nezískal len ja, ale v podstate skoro každý vitarián+, tak preto sa len divím a divím, že o čom tie teórie o varenej strave vlastne točia.
no a keďže je zaujímavé, že ako môžu mať nejakí dvaja s približne takým istým telom tak odlišné skúsenosti, tak sa len pýtam, že na základe čoho si myslíš to, čo si myslíš. a či si už skúsila (2 mesiace a dlhšie) stravovať sa surovou stravou, aby tvoje poznatky o surovej strave neboli len teoretické.
jáj, a ešte aby som nezabudol: na vedeckých teóriách je sympatické, že sa snažia byť férové a objektívne a všeličo, ale v konečnom dôsledku sú to aj tak len ľudské produkty.
keď sa nejaký vedec-všežravec bude zaoberať ľudskou stravou, tak isteže sa mu budú pozdávať(či už vedome alebo nevedome) také dáta, ktoré budú obhajovať jeho diétu. vedec-vegán zasa jeho, vedec-vitarián zasa jeho. a je takmer isté, že onedlho sa budú objavovať vedci-fruitariáni alebo vedci-liquidariáni alebo vedci-breathariáni, ktorí si pekne zdôvodnia a obhája tie ich teórie.
ak by som to mal zhrnúť (z môjho pohľadu ofc) - nemyslím si, že sa mozog ľudí vyvinul vďaka varenej strave, ale napriek varenej strave.
umrem z teba, to si fakt musí ona sama vyriešiť, my jej v tom akurátne teraz urobíme v hlave mišung....
ak poslúchne mňa, spraví dobre
štúdia je tu, neviem či ti otvorí aj jej celú verziu, nie len abstrakt, nakoľko mám prístup do vedeckých databáz cez školu. ak nie a zaujme ťa, môžem poslať stiahnutú verziu.
» www.pnas.org/content/109/45/...
ako mi dáva zmysel eliminácia času varením pre trávenie a zber potravy ?
keďže by homo erectus v priemere trávil 9 hodín dňa zbieraním potravy a kŕmením sa aby jeho mozog mal dostatočné množstvo energie, nakoľko nevynašiel mixér, nemal po ruke rôzne potravinové extrakty v tabletkách, nechodil do bioochodov a ani na trhy, bohužiaľ nemal čas na veľa iných aktivít vo svojom veselom živote. akonáhle pochopil, že varením zvýši svoj kalorický príjem za eliminácie množstva, strávil nad "potravou" menej času, čo malo za následok spomínané benefity rozvoja mozgu.
+ odborné podrobnosti máš v tej štúdii.
ja nehovorím vôbec, že dnešné vitariánstvo, ako ho vnímajú jeho príslušníci a aj ty, nemá tvoje spomínané pozitíva - práve naopak. len hovorím, že dnes je takto sa stravovať oveľa jednoduchšie, a dokonca je možné, že práve tá vitariánmi prekliata varená strava nás pomohla dostať sa sem a písať tieto riadky
a jednoduché je btw z vitariánstva skĺznuť aj do anorexie, ktorá začína nebadane a jednoducho človeka baví. btw, dostali ju aj ľudia, ktorí nechceli vedome schudnúť, len napr. príjímali istý čas diétnu stravu v nemocnici a potom sa jednoducho ich telo (vďaka zvýšenému príjmu endorfínov uvoľnujúcich sa pri hladovke) rozhodlo, že obmedzenie prijímania potravy je pecka a odôvodnili si to všelijakými racionalizáciami... btw, neviem, či jedno jedlo denne človek dokáže prijímať dlhodobo bez toho, aby to nemalo následky... ak si na tom s kalorickým prijímom stále takto, som zvedavá čo bude s tvojím telom o rok.
neskúsila som živú stravu, mám príliš rada diverzitu rôznych chutí, ale starký sa tak stravoval istý čas, a myslí si, že to jeho zdraviu veľmi pomohlo. aj ja verím, že hej. prijímal však min 1200 kcal/denne.
jj, vedecké teórie sú vždy zaujaté na základe predpokladov výskumníka, ale zrovna tento výskum, čo som postla nevykonštruovali žiadni "dietológovia" ale neurológovia, ktorých primárny cieľ je mozog, takže nepredpokladám, že budú zaujatí "tátovýživajenaj" smerom. a samozrejme, môže byť prekonaný. nechajme sa prekvapiť.
takže, z môjho pohľadu neodsudzujem dnešné pokusy o zdravé stravovanie, ale nemám rada ani prehnaný fanatizmus a pripomienku som dala ako náčrt potenciálneho divergentného rozširovania poznatkov o tom, že človek nie je typický primát a prečo ním nie je, je fajn vziať do úvahy.
» www.badatel.sk/kpm/pribeh-soje...
» ulozto.sk/x9AMjn8/soja-pr...
ja by som to nežral
každopádne, materializmu možno trochu rozumiem, ale nedáva mi zmysel a nedokážem sa s ním stotožniť, takže neviem, či nás naša diskusia môže obohatiť a preto ak sa ti nebude chcieť odpovedať/pokračovať, je to úplne legitímne rozhodnutie.
abstrakt tej štúdie vyzerá zaujímavo, azda by som sa do toho počas dlhých chladných večerov aj pozrel, alpyn at me com, vďaka.
"varením zvýši svoj kalorický príjem za eliminácie množstva" - počkááááť. akože varenie je nejaká zázračná procedúra, ktorá nejak energeticky obohatí to jedlo? a čiže to nie je ani tak, že varenie znehodnocuje vitamíny a enzýmy a živiny a minerály a všetky tieto zaujímavé veci? (len sa pýtam.)
lebo akože fakt nemám ani trochu pocit, že sušená/varená rajčina/čokoľvek je nejakým spôsobom hodnotnejšia než rajčina v surovom stave a rád by som si nechal vysvetliť, že prečo to tak podľa teba je.
btw, mixér ani extrakty ani bioobchody nie sú potrebné k vitariánstvu. proste tí vtedajší ľudia mohli jesť tie veci surové tak, ako ich jedli doposiaľ.
podľa mňa ide skôr o to, že tým, že objavili oheň a varenie, sa dostali k novým potravinám, ktoré dovtedy pre ne neboli ľahko stráviteľné - napríklad mäso alebo bôby alebo hľuzy alebo nejaké zeleniny. no a domestifikovať a pestovať zvieratá/bôby/hľuzy/zeleninu je zrejme pohodlnejšie než domestifikovať/zbierať ovocie, takže mali pohodlnejší prístup k potrave. nemyslím si, že varenie/nevarenie má na to nejaký zásadný vplyv.
"vitariánmi prekliata varená strava nás pomohla dostať sa sem a písať tieto riadky" - možné to je. ale rovnako je možné, že aj ak by tí vtedajší ľudia skrátka normálne pokračovali v jedení a zberaní ovocia, tak by sa ľudia dostali presne tam, kde sú. možno rýchlejšie, možno pomalšie, možno inde. nik nevie. a nik nezistí, pretože je to principiálne nezistiteľné.
k tej anorexii: neviem, ako ponímaš ten pojem, ale ja som kvôli tomu pojmu a hystérii okolo toho už čosi nie až tak príjemné zažil a som rád, že momentálne mám slobodu a nikto sa do mňa agresívne nestará. rozumiem tomu, že pre väčšinu materialistov je ťažké prelúsknuť, že niektorí sa cítia úplne skvele, keď jedia veľmi málo alebo nejedia vôbec. ale poprosil by som o toleranciu a o nemontovanie sa do záležitostí, ktoré sú komusi cudzie a ktorým nerozumie a s ktorými nemá skúsenosti.
ku kalóriám: schválne, vieš definovať tú jednotku? keď som zistil, že čo to vlastne tie kalórie sú a ako sú definované a ako sa počítajú, tak som sa schuti sám na sebe zasmial, že na takú blbôstku som kedysi bral zreteľ.
a áno, ďakujem za vysvetlenie tvojho pohľadu, že prečo nie je človek typický primát - v podstate je to štandardný pohľad na vec. áno, isteže, sú veci, ktorými sa človek od ostatných primátov líši, no z môjho pohľadu sú to marginálnosti a kým má ľubovoľný človek minimálne nejaké vlastnícke ambície a teritoriálne sklony a túžbu mať domov a životne dôležitú potrebu stravovať sa rastlinnou alebo živočíšnou stravou, tak nevidím veľký rozdiel medzi ním a ostatnými živočíchmi.
tak potom na jej problém je najlepším lekárom, HLAD...
ale tým nechcem dotyčnú osobu uraziť, môže to byť hocikto...
v mieri a s láskou končím našu debatu..... :-S :-S :-S :-S
Oki pošlem rada, ak budeš mať chuť, enjoy.
...ale no tak. Toto tu nebudem vysvetľovať – obaja vieme, že sú potraviny, ktoré sú ľahšie stráviteľné, keď prejdú procesom varu. Niektoré typy potravy sú stráviteľné LEN keď ním prejdú – a tým, že sa u niektorých druhov potravy naruší bunková štruktúra povrchu, zlepší sa vstrebávanie živín a zvýši sa energetická hodnota... A nie každá zelenina týmto procesom stráca všetky živiny, niektoré druhy ich dokonca LEN vtedy uvoľnia, napr. betakarotén sa uvoľňuje z varenej mrkvy, nie zo surovej.
O sušenej/varenej rajčine neviem nič, a opäť, nikde netvrdím, že varením sa neničia hodnotné živiny, samozrejme sa ničia (a niektoré – samozrejme menšie percento, neničia), nevkladať mi do úst nepravdivé tvrdenia, ďakujem.
Áno, ako hovoríš, varením začala doba mäsa. Mäsa ako zdroja proteínov, ktoré sú dôležité pre vznik neurónov a vývin väčšieho mozgu, čiže homo sapiens. Preto si myslím, že by to mohol byť kruciálny mílnik vo fylogenéze. Ty si to nemyslíš, v poriadku.
Len tak pomimo, sú štúdie, ktoré jasne hovoria o zastavení menštruačného cyklu žien, ktoré začali s vitariánstvom. čekla som to, a je to napr. 23% žien, korých strava tvorí 70% živej zložky, a 50% žien, ktorých cyklus sa rozhodol dať si stopku pri 100% vitariánstve. Zaujímavé zistenia, interpretácie o potenciálnom rozmnožovaní pri tomto životnom štýle nech si urobí každý sám.
Anorexia –len som túto tému dala do tvojej pozornosti v súvislosti s neuvedomenovanými procesmi, nič viac nebol môj úmysel. A viem o nej viac, ako si myslíš, ale na tomto fóre sa o mojich kompetenciách rozpisovať nebudem.
Nevidíš veľký rozdiel medzi človekom a živočíchmi. Fajn, ak máš nejaké dotazy, kľudne, ja nemám, všetko vyjasnené...
ale možno keď budem na pc tak skúsim nájsť aspoň nejaký článok
"Toto tu nebudem vysvetľovať – obaja vieme, že sú potraviny, ktoré sú ľahšie stráviteľné, keď prejdú procesom varu." - ták, ja naozaj vôbec nie som odborník na jedlo a stravu. ak by som o tom vedel, tak by som sa ťa nepýtal.
isteže, niektoré druhy rastlín (napr. zemiaky alebo sója), sú pre bežného človeka oveľa pohodlnejšie stráviteľnejšie, keď prejdú varom, lebo sa mimo iného zneškodnia akési látky, ktoré boli toxické a zmení sa štruktúra látok a z zdanlivo nesprospešných sa stanú zdanlivo prospešné.
ja osobne som akúkoľvek varenú stravu vylúčil predovšetkým z toho dôvodu, že mi skrátka benefity toho, že niečo sa stane tepelnou úpravou stráviteľnejším, nevykompenzovali riziká a hrozby takej stravy - také zemiaky alebo ryža aj po varení budú mať napr. škrob. a tak isto za dosť veľké mínus pre varenú stravu považujem fakt, že varením sa zničia alebo znehodnotia enzýmy, ktoré výrazným spôsobom napomáhajú tráveniu.
("nevkladať mi do úst nepravdivé tvrdenia, ďakujem" - mrzí ma, že si nadobudla pocit, že som ti niekde vkladal do úst čokoľvek. nemyslel som to tak. ach, tá nejednoznačnosť interpretácie textu.)
"Len tak pomimo, sú štúdie, ktoré jasne hovoria o zastavení menštruačného cyklu žien" - zaujímavé, s týmto som sa vôbec nestretol a ani na vitariánskych fórach som o tom nič nečítal. ale tak neviem, nemám ženské telo, tak proste fakt neviem, ako funguje tamtá vec a tak. no mimo iného mi napadá také vysvetlenie, že prechod na iný druh stravy je pre telo dosť zásadná vec, tak mení nejaké procesy a vlastnosti a aby tá zmena a adaptácia bola efektívna, tak dočasne šetrí látkami. skúmali sa tie ženy napríklad aj po dvoch mesiacoch alebo šiestich mesiacoch alebo deviatich?