Nie, lebo si myslím, že to nemá zmysel.
Zväčša jediné stránky, ktoré o meditovaní píšu sú rôzne pochybné stránky, ktoré majú v lepšom prípade dôveryhodnosť ako stránka "hlavnespravy".
Knihy spravidla píšu ľudia, ktorých najväčší životný aj profesijný úspech je práve tá kniha o meditácii (niečo ako ľudia čo píšu motivačnú literatúru), čiže ani tým knihám či článkom v časopisoch veľmi neverím.
Potom ešte o meditácii píšu rôzne knihy, ktoré možno označiť za náboženské a čerpať fakty z náboženských kníh, ďakujem, neprosím.
Nemyslím si, že by mi meditácia dala niečo čo mi nemôže dať obyčajný zdravý sedliacky rozum, prípadne akékoľvek iné knihy z oblasti psychológie určené pre bežnú populáciu (ktoré tiež spravidla obsahujú všeobecne známe rady). Keď som rozčúlený, viem ako sa upokojiť, keď sa neviem sústrediť, viem ako sa na to namotivovať atď. to sú veci, ktoré vie každý človek, ktorý pozoruje svoje telo a zapojí rozum.
Tobôž meditácia z človeka určite nerobí z nikoho lepšieho človeka. Ale ak má byť toto spôsob, ako niekto prekonáva svoj strach atď. prečo nie, ja na to meditáciu nepotrebujem
Aby som trošku destigmatizoval to slovo meditácia, tak odkedy to preniklo k nám do západnej kultúry, to už vôbec nemusí byť o nejakom sede alá "lotosový kvet" a o mantrách a neviem o čom.
Myslím, že za meditáciu sa dá dnes považovať aj to, že na polhodinku odložíte všetky technológie a celkovo vonkajšie impulzy a budete si napr. iba užívať západ slnka. Z neurologického hľadiska to tuším v mozgu spôsobuje podobnú aktivitu ako "klasická" meditácia.
Takže tak.. meditáciu vnímam ako spôsob odpojenia sa a akejsi cielenej relaxácie.
@Semhamforas@0 toto bolo najdlhsie rozpisane "cely koncept meditacie je pre spanielska dedina no aj tak mam na nu silny nazor" ktore som kedy cital.
Existuje tolko vedeckych poznatkov a studii o prinose meditacie, ze aj bezny ateisticky neurolog by ta za takyto ignorantsky koment kopol do hlavy.
Ty hlavnespravy.
"Nemyslím si, že by mi meditácia dala niečo čo mi nemôže dať obyčajný zdravý sedliacky rozum".
O to ide, ze nerozumies pointe.
Rozmyslanie a meditacia (praktizovanie mindfullness) su dve uplne rozdielne "kognitivne discipliny", rozdielne nastroje, v podstate su pravym opakom. Nie su to alternativy, nemozes jednym nahradit druhe. Je to tak asbsurdne az ma ani nenapada riadne prirovnanie...
Asi len ze ked sa ignorantsky clovek ktory ziadnym sposobom nemedituje povazuje za rozhladeneho a vnutorne zmapovaneho, je podobne smiesne ako ked sa negramotny asocial povazuje za scitaneho. Darmo, nie.
A sice ide o cyklicky paradox, ale cely obsah @0 je praveze dokonalym protiargumentom voci tomu co tym autor chcel povedat, krasny priklad toho ze nie na vsetko si vies urobit plnohodnotny nazor "sedliackym rozumom", najma ak ma ist o subjektivny prinos niecoho comu nerozumies.
Duchovno bolo v ludoch skor nez rozum. A nemusi mat nutne nic spolocne s nabozenstvom alebo uctievanim cohosi nadprirodzeneho.
@wewo v poriadku, ak ti to pomaha, tak len smelo do toho. O vedeckých poznatkoch okolo meditácie som toho teda skutočne veľa nepočul, teda o takých, kde by sa vedecké poznatky opierali o reálne recenzované vedecké výskumy.
Ale ako som uviedol, nepopieram, že meditácia môže mať nejaké benefity, len by ma následne zaujímalo reálne vedecké porovnanie meditácie s inými psychologickými a dychovým cvičeniami.
Lebo za dokázané nič nepovažujem, väčšinou sa okolo tohto pohybujú rôzny šarlatáni ako pán Wim Hof a podobní ľudia, ktorým ľudia potom skočia na lep.
Duchovno je tak všeobecný pojem, že musím súhlasiť, to bolo v ľuďoch asi aj skôr ako rozum. Ale nič to neznamená. Pozri, ak to tebe vyhovuje, tak si to praktizuj, mne to nevyhovuje, ja to robiť nebudem. Ja ani nepotrebujem byť duchovný, lebo pre mňa je to nič nehovoriaci pojem. Mne stačí, že sa snažím byť čestný, poctivý a celkovo dobrý človek, ale mať okolo seba vybudovanú nejakú "spiritualitu" to vôbec nepotrebujem. Lebo aj ľudia čo poznám, že sa o to pokúšali, boli podľa mňa maximálne divný a liezli mi na nervy.
@semhamforas cenim si tvoju odpoved ze sa kvoli nej nespusti flejm, lebo uznavam ze som sa az moc nasral. Ale aj tak, boli ma citat fakticky nepravdive tvrdenia. Napr. efekty / prinosy Wim Hofovej metody boli neraz testovane a pozorovane v laboratornych podmienkach, bolo vykonanych viacero studii a napisanych vedeckych clankov.
Ak si o vedeckých poznatkoch okolo meditácie vela nepocul, tak to je asi najlepsi dovod na to aby si sa o nich skusil dozvediet a vyvinul trochu aktivity, najma ak chces o tom pisat na net. Nepride to za tebou samo ako svedkovia jehovovi, ale tie informacie ani nie su nijak utajovane
Mne osobne by to asi nepomohlo (zjednodusene nie som ten typ cloveka, nejdem rozpisovat hlboke analyzy), ale netrufla by som si postavit sa proti tomu konceptu ani len v ramci internetovej anonymity, to by som asi bola vsetkym vratane seba na smiech. Preukazatelne v tom uz videlo a vidi zmysel enormne mnozstvo ludi, takze v principe... preco nie? Sama ale vytrvalo ostavam "ochudobnena".
@wewo No práve v tejto metóde toho veľa dokázaného nebolo a veľa vecí tam sú minimálne polopravdy.
Napríkad jeho metóda je dychové cvičenie, čo je prakticky hyperventilácia a to ťa učí prakticky akýkoľvek tréner nejakého kondičnejšieho športu. Čiže funguje to, ale nie je to nič nové, či prevratné, táto metóda sa využíva aj keď je ti zima a máš sa zahriať, čiže je to dosť stará a známa metóda.
Teda v skratke, nejde o to, že by veci v jeho metóde nefungovali, oni často fungujú, no ide o staré poznatky ale hlavne vo veľa veciach preháňa.
Je pravda, že sa necháva testovať vedcom a to je veľké plus. Ale jeho tvrdenia o tom, že vedci boli niečím škodovaný a ako nevedeli, že si vieš vedome ovplyvniť svoje fyzyiologicke funkcie.... ale no táák. Nerobím žiadne meditačné cvičenia, ale to dokážem aj hneď teraz si napríklad zvýšiť tep bez toho, aby som sa pohol a to len tým, že začnem na myslieť na špecifické veci a tiež to dokážem aj naopak, ak mám vysoký tep (napr som rozčúlený, dám sa do 10 min. do kľudu). Bez akýchkoľvek poznatkov. Čiže viem ovplyvniť telesné funkcie. Tiež tvrdí, že ľudia nevedia ovplyvniť imunitný systém tela. A čo je teda placebo efekt, keď nie ovplyvnenie imunitného systému tela?
Tiež jeho reči o Ph krvi atď sú ľahko vyvrátiteľné.
Na záver aby som sa veľmi nerozpisoval, len uvediem, že on je úplne ideálny objekt na skúmanie vedcov, lebo má aj jednovajčené dvojča, čiže vedci majú ideálnu porovnávaciu vzorku a tak sa vie, že jeho metóda nie je až také terno, ako tvrdí. Napríklad, on sám má niektoré genetické zvláštnosti (napr. viac tmevého/hnedého tuku) vďaka ktorým lepšie znáša chlad a jednoducho tieto zvláštnosti majú obaja, hoc Wim Hof tvrdí, že si to vybudoval on svojimi cvičeniami.
Paradoxne akurát toto je jeden prípad, kedy som si o tom čo-to čítal (lebo som sa chcel zlepšiť v otužovaní a najprv som bol do toho až veľmi hrrrr) a po naštudovaní som zistil, že to čo tvrdí, sú v lepšom prípade polopravdy.
Ak máš čas, tak tiež zasielam pár linkov. Bohužiaľ po anglicky, za čo sa vopred ospravedlňujem a sú tam aj odborné termíny, ale tak keď som to ja zvládol pochopiť, tak ty to zvládneš určite tiež.
A ešte video, kde lekár vysvetľuje jeho metódu z lekárskeho hľadiska.
Nedal som tu toľko rozsiahlich zdrovoj preto, aby som ťa cielene zahltil informáciami, ale preto, že to sú jednak vedecké zdroje a ani jeden nezahřňa úplne všetko, ale teda napríklad v tom videu sa dozvieš hádam väčšinu argumentov proti.
@alpynus@20 a prirodzene, nebudem cielene teraz hľadať cielene vedecké články s úmyslom nájsť tie, ktoré by zapadli do mojej predstavy o tom, ako je meditácia svätý grál a odpoveď na všetky problémy života. Poznatky z tých vedeckých článkov obsiahli princípy uvedených vyššie dosť ukazujú na akých princípoch toto celé funguje a aj kde sú limity. Jednoducho vychádzajúc z týchto poznatkov je zrejmé, že meditácia je prospešná ako akékoľvek iné dychové či psychologické cvičenie. Všetko sú to však veci, ktoré človek pochopí aj sám ak je pozorný a citlivý k svojmu telu a cielene pozoruje správanie svojho tela na rôzne podnety, nepotrebujem za to platiť niekomu peniaze na nejaké kurzy, aj keď verím, že skúsená osoba vie dať užitočné rady, ale určite sa to skôr dá zhrnúť do pár bodov a netreba na to celú knihu. Len to v sebe nemá taký ten punc duchovna či spirituality, ako keď niekto povie, že medituje. Ale keďže ja na to, že meditujem, nepotrebujem baliť malé pipky, tak mi to nevadí, keďže nemám sklon k rôznym hipsterským módnym trendom.
Podla mna kazdy medituje istym sposobom, ale nevie o tom. Meditacia nie je sediet v lotos polohe a dosiahnut nirvanu. Pre mna je najlahsie meditovat ked chodim peso v prirode, staram sa o kvety, guided meditacia a skupinova je super tiez. Kazda je ina a kazda mi prinasa ine pocity. Par dni bez toho a citim sa taka nesvoja a potrebujem tri magnezia denne super zazitok bola moja prva skupinova meditacia, ptm som bola aj na skupinovej dychovej.... A cloveku netreba ziadnu teoriu, hlavne ze sa citi lepsie, porozmysla si. Vzdy ked priali novi ludia na meditaciu tak sa pytali, ako viem ze to robim dibre? No vtedy ked sa citis lepsie hihi. Odporucam kazdemu kto zije v kolobehu stresu a uzkosti. Je to tazke a narocne, vutvorit si toho zvyk, ale po case ked prejde den bez meditacie, tak to chyba...
vyskúšala som pár krát skupinovú meditáciu v mindfulness centre v mojom meste a je to super pocit.. doma som sa tiež pokúšala pár krát meditovať, aj keď nie až tak pravidelne..
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
26 komentov
Zväčša jediné stránky, ktoré o meditovaní píšu sú rôzne pochybné stránky, ktoré majú v lepšom prípade dôveryhodnosť ako stránka "hlavnespravy".
Knihy spravidla píšu ľudia, ktorých najväčší životný aj profesijný úspech je práve tá kniha o meditácii (niečo ako ľudia čo píšu motivačnú literatúru), čiže ani tým knihám či článkom v časopisoch veľmi neverím.
Potom ešte o meditácii píšu rôzne knihy, ktoré možno označiť za náboženské a čerpať fakty z náboženských kníh, ďakujem, neprosím.
Nemyslím si, že by mi meditácia dala niečo čo mi nemôže dať obyčajný zdravý sedliacky rozum, prípadne akékoľvek iné knihy z oblasti psychológie určené pre bežnú populáciu (ktoré tiež spravidla obsahujú všeobecne známe rady). Keď som rozčúlený, viem ako sa upokojiť, keď sa neviem sústrediť, viem ako sa na to namotivovať atď. to sú veci, ktoré vie každý človek, ktorý pozoruje svoje telo a zapojí rozum.
Tobôž meditácia z človeka určite nerobí z nikoho lepšieho človeka. Ale ak má byť toto spôsob, ako niekto prekonáva svoj strach atď. prečo nie, ja na to meditáciu nepotrebujem
Račej nech ma rozdrapí od zlosti, to ma aspoň niekam dostane
Myslím, že za meditáciu sa dá dnes považovať aj to, že na polhodinku odložíte všetky technológie a celkovo vonkajšie impulzy a budete si napr. iba užívať západ slnka. Z neurologického hľadiska to tuším v mozgu spôsobuje podobnú aktivitu ako "klasická" meditácia.
Takže tak.. meditáciu vnímam ako spôsob odpojenia sa a akejsi cielenej relaxácie.
Existuje tolko vedeckych poznatkov a studii o prinose meditacie, ze aj bezny ateisticky neurolog by ta za takyto ignorantsky koment kopol do hlavy.
Ty hlavnespravy.
"Nemyslím si, že by mi meditácia dala niečo čo mi nemôže dať obyčajný zdravý sedliacky rozum".
O to ide, ze nerozumies pointe.
Rozmyslanie a meditacia (praktizovanie mindfullness) su dve uplne rozdielne "kognitivne discipliny", rozdielne nastroje, v podstate su pravym opakom. Nie su to alternativy, nemozes jednym nahradit druhe. Je to tak asbsurdne az ma ani nenapada riadne prirovnanie...
Asi len ze ked sa ignorantsky clovek ktory ziadnym sposobom nemedituje povazuje za rozhladeneho a vnutorne zmapovaneho, je podobne smiesne ako ked sa negramotny asocial povazuje za scitaneho. Darmo, nie.
A sice ide o cyklicky paradox, ale cely obsah @0 je praveze dokonalym protiargumentom voci tomu co tym autor chcel povedat, krasny priklad toho ze nie na vsetko si vies urobit plnohodnotny nazor "sedliackym rozumom", najma ak ma ist o subjektivny prinos niecoho comu nerozumies.
Duchovno bolo v ludoch skor nez rozum. A nemusi mat nutne nic spolocne s nabozenstvom alebo uctievanim cohosi nadprirodzeneho.
Ale ako som uviedol, nepopieram, že meditácia môže mať nejaké benefity, len by ma následne zaujímalo reálne vedecké porovnanie meditácie s inými psychologickými a dychovým cvičeniami.
Lebo za dokázané nič nepovažujem, väčšinou sa okolo tohto pohybujú rôzny šarlatáni ako pán Wim Hof a podobní ľudia, ktorým ľudia potom skočia na lep.
Duchovno je tak všeobecný pojem, že musím súhlasiť, to bolo v ľuďoch asi aj skôr ako rozum. Ale nič to neznamená. Pozri, ak to tebe vyhovuje, tak si to praktizuj, mne to nevyhovuje, ja to robiť nebudem. Ja ani nepotrebujem byť duchovný, lebo pre mňa je to nič nehovoriaci pojem. Mne stačí, že sa snažím byť čestný, poctivý a celkovo dobrý človek, ale mať okolo seba vybudovanú nejakú "spiritualitu" to vôbec nepotrebujem. Lebo aj ľudia čo poznám, že sa o to pokúšali, boli podľa mňa maximálne divný a liezli mi na nervy.
» www.wimhofmethod.com/science...
Ak si o vedeckých poznatkoch okolo meditácie vela nepocul, tak to je asi najlepsi dovod na to aby si sa o nich skusil dozvediet a vyvinul trochu aktivity, najma ak chces o tom pisat na net. Nepride to za tebou samo ako svedkovia jehovovi, ale tie informacie ani nie su nijak utajovane
Napríkad jeho metóda je dychové cvičenie, čo je prakticky hyperventilácia a to ťa učí prakticky akýkoľvek tréner nejakého kondičnejšieho športu. Čiže funguje to, ale nie je to nič nové, či prevratné, táto metóda sa využíva aj keď je ti zima a máš sa zahriať, čiže je to dosť stará a známa metóda.
Teda v skratke, nejde o to, že by veci v jeho metóde nefungovali, oni často fungujú, no ide o staré poznatky ale hlavne vo veľa veciach preháňa.
Je pravda, že sa necháva testovať vedcom a to je veľké plus. Ale jeho tvrdenia o tom, že vedci boli niečím škodovaný a ako nevedeli, že si vieš vedome ovplyvniť svoje fyzyiologicke funkcie.... ale no táák. Nerobím žiadne meditačné cvičenia, ale to dokážem aj hneď teraz si napríklad zvýšiť tep bez toho, aby som sa pohol a to len tým, že začnem na myslieť na špecifické veci a tiež to dokážem aj naopak, ak mám vysoký tep (napr som rozčúlený, dám sa do 10 min. do kľudu). Bez akýchkoľvek poznatkov. Čiže viem ovplyvniť telesné funkcie. Tiež tvrdí, že ľudia nevedia ovplyvniť imunitný systém tela. A čo je teda placebo efekt, keď nie ovplyvnenie imunitného systému tela?
Tiež jeho reči o Ph krvi atď sú ľahko vyvrátiteľné.
Na záver aby som sa veľmi nerozpisoval, len uvediem, že on je úplne ideálny objekt na skúmanie vedcov, lebo má aj jednovajčené dvojča, čiže vedci majú ideálnu porovnávaciu vzorku a tak sa vie, že jeho metóda nie je až také terno, ako tvrdí. Napríklad, on sám má niektoré genetické zvláštnosti (napr. viac tmevého/hnedého tuku) vďaka ktorým lepšie znáša chlad a jednoducho tieto zvláštnosti majú obaja, hoc Wim Hof tvrdí, že si to vybudoval on svojimi cvičeniami.
Paradoxne akurát toto je jeden prípad, kedy som si o tom čo-to čítal (lebo som sa chcel zlepšiť v otužovaní a najprv som bol do toho až veľmi hrrrr) a po naštudovaní som zistil, že to čo tvrdí, sú v lepšom prípade polopravdy.
Ak máš čas, tak tiež zasielam pár linkov. Bohužiaľ po anglicky, za čo sa vopred ospravedlňujem a sú tam aj odborné termíny, ale tak keď som to ja zvládol pochopiť, tak ty to zvládneš určite tiež.
» www.pnas.org/content/111/20/...
» www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PM...
» www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PM...
A ešte video, kde lekár vysvetľuje jeho metódu z lekárskeho hľadiska.
Nedal som tu toľko rozsiahlich zdrovoj preto, aby som ťa cielene zahltil informáciami, ale preto, že to sú jednak vedecké zdroje a ani jeden nezahřňa úplne všetko, ale teda napríklad v tom videu sa dozvieš hádam väčšinu argumentov proti.