Urcite ano, ved inteligencia teda "IQ" je vysledkom toho, ze clovek sa nieco napisal, nacital. Cize by nemal robit chyby. I ked nejaka ta chibicka sa vloudi...
IQ . nie je o tom čo sa človek naučil . ale o vedomostiach . je to o schopnosti premýšľať a tá nemá s vedomosťami zo slovenského pravopisu nič spoločné ..
ja si zas myslim, ze inteligentny clovek moze mat kludne problem s pisanim i/y (i ked obcas to vtipne vyznieva) alebo dokonca trebars aj dysgrafiu...dokonca zopar takych poznam a su velmi inteligentni...takze, gramatika nie je ukazovatel inteligencie
ako uz bolo povedane IQ oznacuje schopnost jedinca ucit sa nove veci a pouzivat veci uz naucene na riesenie novych problemov... nevidim tam ziadnu spojitost s gramatikou
ludia ktory pisu do diskusii prispevok typu "najprv sa nauc gramatiku a potom sa pytaj" maju podla mna nejaky psychycky problem, mozno problem s menejcennostou alebo co aj ked uznavam ze extremne pripady ako "AhoYqy aQo sa maSh?" su necitatelne
@Roborossen to by dotycny musel mat naucene vsetky gramaticke pravidla naspamet a ucenie sa naspamet s inteligenciou nema tiez moc spolocneho okrem toho inteligentny clovek sa uci len uzitocne vedomosti
@8 Na to potrebuješ mať vedomosť, že v nominatíve plurálu sa píše iota (napríklad pri vzore chlap). Ak ju nemáš, neznamená to, že nedokážeš rozmýšlať, len že si sa to nenaučila, a to je o vedomosti, nie inteligencii
ale samotnú inteligenciu môžeme rozdeliť na veľmi veľa druhov, ktoré dokopy dávajú ten celok - čiže IQ pokial máš na mysli inteligenciu písania/čítania, čo je vlastne tzv.,,talent na jazyky", tak v tomto smere ten človek inteligentný nebude,alebo bude menej.Zato môže mať ale rozvinutú matematicko-logickú inteligenciu.
@Udy1 , takze pisanie, povazujes vedomost zo slovenskeho pravopisu?? Ved pisat musi vediet vedec, lekar, matematik, filozof... Tak ako vedomosti, ziskali vo svojom odbore skusenostami. Tak aj spravne gramaticky pisat sa museli naucit skusenostami. Podla mna medzi tym je priama umera.
To nie je o poznani gramatiky, ale o osvojeni si skusenosti dlhorocneho pisania. Proste automaticky pisem gramaticky spravne. Samozrejme su aj vynimky ako napr. disgrafia...
@Roborossen no z mojho pohladu je ucenie sa gramatiky slovenskeho jazyka az uplne kdesi dole na rebricku priorit formalny styk v slovencine nemam ziadny a priatelia a rodina mi rozumeju aj takto, nemam absolutne ziadny dovod sa to ucit... alebo ano?
@xennus nie, ale tak základy treba vediet, už len keď chceš napísať obyčajný životopis do zamestnania (aj keď stále vlastne existuje automatická oprava gramatiky ).
Ale nezdá sa mi, že ty máš s ňou nejaky extrémny problém
podľa mňa to súvisí skôr s vyspelosťou človeka než s inteligenciou, hlavne čo sa týka kníh a čítania. Niektorí ľudia, možno aj prirodezene múdri, jednoducho nemajú radi čítanie.
Ale vo všeobecnosti inteligentný človek "Vydieť" nenapíše.
čo sa týka i/í/y/ý určite to je aj o IQ veď keď mám napríklad slovo kýbel tak keď viem že k je tvrdá spoluhláska tak to asi dá logiku že tma nenapíšem iotu...iné je keď človek má nejakú tú poruchu....
ja neviem, ono je to aj o prístupe. keď sa zhrozím pri niekom, že prečo tam preboha trtol tvrdé y, jemu je to úplne jedno, jednoducho to nepovažuje za dôležité, vôbec ho to neštve. a ja by som sa napríklad dosť hanbila, lebo mi to nie je jedno a považujem to za dôležité.
inteligencia je schopnosť príjmať, kategorizovať a spracovávať informácie a pracovať s nimi správnym spôsobom.
gramatika je len súbor informácií.
takže áno, schopnosť písať gramaticky správne do určitej miery s inteligenciou súvisí, ale nie je to vzťah úplne obojsmerný.
vysoká inteligencia obvykle znamená že by človek mal vedieť používať gramatiku - ak ju pozná.
každopádne inteligencia je na 90% vrodená, alebo sa vyvíja v pomerne skorom veku, čiže s čítaním a písaním nie je až tak prepojená, ako si väčšina ľudí myslí, takže môže existovať inteligentný človek ktorý až tak veľa nečíta/nepíše, napríklad sa možno zaoberá len matematikou a je geniálny matematik, ale literatúra mu nič nehovorí...
a v tom prípade proste tú gramatiku nemal odkiaľ vstrebať (lebo, priznajme si, v škole je to o hovne).
čiže súvisí, ale nie zákonite vždy, a nie do takej miery ako si ľudia myslia.
niečo medzi prvou a druhou možnosťou. aj inteligentný človek môže spraviť preklep ale tak aby niekto násťročný robil pravidelne hrúbky vo svojom rodnom jazyku, no génius to nebude. samozrejme poruchy písania sú o niečom inom
IQ a vedomosti sú dve diametrálne odlišné veci..ale väčšinou ľudia ktorý majú vysoké IQ tak sa uvedomia a zistia, že gramatické chyby hovoria o vzdelaní a ineligentní ľudiai chcú byť vzdelaný..teda väčšinou
Je zaujímavé že keby toto bola diskusia o inom tak sa to bude len tak hemžiť hrubými chybami ale keď je reč o inteligencii tak tu žiadne chyby nevidím.To samé už dokazuje priamu súvislosť medzi IQ a znalosťou gramatiky.
nie, ved to s tym nic nema... kolko inteligentnych ludi sa myli v pravopise.. a ano, IQ je o schopnosti rozmyslat.. aha, toto som si vytiahla z wikipedie:
Inteligencia je súbor rozumových schopností; schopnosť riešiť problémy za okolností sprevádzaných neurčitosťou; Pod slovom inteligencia sa tiež rozumie schopnosť vyťažiť dôležité informácie z daného množstva pozorovaní, ktoré nám zabezpečia prežitie. Inteligenciu môžeme získavať po celý náš život, pričom zásadný vplyv má prostredie a spoločnosť v ktorej jedinec žije.
nechapem, aky by toto malo mat suvis s gramatickymi chybami
No... nie je to len o našom písaní "i" a "y"... každý jazyk má svoje pravidlá... angličtina má 250 nepravidelných slovies, pravidlá pre zdvojovanie spoluhlások pri pridávaní -ing a -ed, pravidlá pri tvorení množného čísla a tretej osoby jednotného čísla, Angličania majú dokonca štandard pri výslovnosti, takzvaný RP - Received Pronunciation ktorý sa považuje za znak vzdelanosti - všetko toto formuje obraz o človeku, jeho vzdelaní a osobnosti (aj keď si myslím, že nie pravdivý)... ale nikto tomu nezabráni, proste ľudia sa navzájom hodnotia a gramatika je jedna z vecí, ktorá vie byť dosť viditeľná.
kazdy sa gramatiku svojho materinskeho jazyka nauci/pochopi na taku uroven, na aku chce, resp na taku uroven, aby mu nevadilo, ze sa nanho ludia pozerali ako na k0k0ta..tolko moj nazor..
patri to k vseobecnym vedomostiam kazdeho cloveka, ci uz sprosteho alebo rozumneho...ak niekomu nevadi, ze neovlada gramatiku, tak je to jeho vec, ale toboz si ho neviem predstavit v akejkolvek ulohe cloveka, ktory riesi aspon minimalne tvorenie viet ako posudok, alebo ako zachovavanie informacie, kde by skutocne nanho pozerali ako na kkta a tomu sa nevyhnes.. ak sa niekto nedokaze naucit par pravidiel pisania uz zmieneneho i/y v slovencine, tak je to odraz hlavne jeho natury, bud je totalne lenivy ( podla mna zaroven aj sprosty ) alebo ma nejaku poruchu pamate, pretoze za tie roky co to do nas tlkli si to musi osvojit aj debil. ( nikoho nechcem urazit )
ak zacnu vsetci hovorit, ze gramatika a podobne nie je dolezita, tak skoncime ako amerika kde 20% obyvatelov nevie na dostatocne urovni pisat ani citat. ( a nad tym sa uz rozum pozastavuje )
Moderný "globál" považuje inteligenciu národa v znalosti jazyka. Už naši najväčší Slováci zo štúrovskej generácie si to mysleli. A keď sa pozriete na naše myslenie: nerozvinuté krajiny s malou gramotnosťou, domorodé národy, samotárnych bačov z hôr a iných podobných považujeme za neinteligentných a to preto, že neznajú jazyk.
Ja si ale nemyslím, že v znalosti jazyka je inteligencia. Pretože obyčajný bačo z hôr môže vedieť o chove oviec viac, ako celá industriálno-poľnohospodárska spoločnosť dokopy. A rovnako preto, že domorodý "primitív" je dospelý vtedy, keď dokáže prežiť za akýchkoľvek podmienok a za akejkoľvek situácie. A v tom je vlastne aj pôvodný život (po odchode z Raja).
ja si myslim že nie....lebo sama neovladam slovensku gramatiku a každú chvílu ma každý opravuje....čítam vela, sprostá až tak nie som...
proste je to na mna prilis zlozite a v tych zakonoch slovenskej gramatiky nie je ziadna spojitost...keby vyrasta m v anglicku naucim sa pritomny, buduci, minuly , predminuly a predpritomny cas + tie niektoer priebehove a moja gramatika je uzastna...
lebo to je nieco ako napr. ze ked sa niekto vyzna o fyzke, chemii, matike tak napr. zemák a deják je prenho spanielska dedina....a nikto mu to nezazlieva....takze aj zo slovenskym jazykom by to tak malo byt si myslim...lebo to ako rozprava o nom javy kus z neho ale nie az takou velkou častou jeho inteligenciu. To slová a nie gramatické chyby(hlavne v pisani), slang, narečie...
Takáto porucha môže byť spôsobená tým že mozgová aktivita je orientovaná v iných častiach mozgu mnoho takýchto ľudí má na vysokej úrovní logické, matematické, priestorové, umelecké a neviem aké možné schopnosti. Veď koľko géniov si nevie ani šnúrky zaviazať sa obliesť a pod. Takže keď nad tým uvažujem myslím že to na inteligenciu môže mať vplyv...alebo možno lepšie povedané nadpriemerná inteligencia na to môže vplývať negatívne.
Ty si to ale myslel opačne takže som hlasoval za nie a sám som toho živým príkladom že to nieje spôsobené nízkou inteligenciou(dúfam že si teraz moc nefandím .
@Torpedo08 neviem, co ti prijde az take zle na IQ testoch ( skutocnych ale )
@James144 ano tieto poruchy byvaju semtam presentne ( moj brat je fakt fantasticky z fyziky, matiky a logiky ( diskretnej,vyrokovej ) prave konci inziniera ( snad na same A ) a teda diktaty mu nikdy nesli, ale nepise ako absolutny debil a chybu spravi iba semtam ( skutocnost, ze jazyky mu moc nejdu vyvracia zase tym, ze ma certifikat z cambridgeu ) takze by som povedal, ze ak na to niekto totalne sere a netrapi ho jeho uroven, tak nikdy nebude ovladat gramatiku, ci uz v cudzom alebo v materinskom jazyku.
podla mna nie.. lebo napriklad; clovek nemusi byt mrte inteligent na to aby cital knihy, ale ked ich cita tak sa mu gramatika zafixuje podvedome a ked napise nieco chybne tak si uvedomi ze mu to icko tam nesedi..
takto je to u mna nehovorim ze aj s tou inteligenciou ale pisat viem lebo som vela citala.
ked neberiem do uvahu ze slovencinu sa ucim len prvy rok, tak len poviem ze je rozhodne rozdiel ako clovek pise v skole, alebo niekde inde kde su oficialne uradne veci, ako pisat na nejakom teenagerskom portaly komentare. lebo na webe clovek v komentoch zvetsa na nejaku gramatiku a spravny slovosled kasle. ono aj koli tomu ze na takich weboch nejde oto napisat gramaticki spravne ako na pisomke, ale o vyjadrenie nazoru alebo myslienky.
Môj veľmi dobrý kamarát neovláda gramatiku. A keď hovorím "neovláda," myslím to doslova. A aby som povedala pravdu: považujem ho za človeka, ktorý žije na báze zdravého sedliackeho rozumu a citu, ale čo sa týka všeobecného prehľadu...bohužiaľ, tam to trošku kríva.
Nepoznám žiadneho inteligentného človeka, ktorý by neovládal gramatiku... Podľa gramatiky súdim ľudí. Keď napíše niekto "Ja bi som ty nieco povedal" dám ruku do ohňa za to, že jeho IQ nepresahuje 100!!!
Myslím že je rozdiel hovoriť o vzdelanosti a o inteligencii. Inteligentný vzdelaný človek nikdy nenapíše napr. v slove KNIHA ypsilon. To na základke sme mali takých exotov čo ešte v deviatke písali v slove žiak ypsilon, takže, áno, svedčí o tom aj inteligencia. Takže porovnávať inteligentného vzdelaného človeka a inteligentného nevzdelanca je rozdiel.
Zoberme si to tak. Píšete svoj životopis alebo motivačný list do zamestnania a je plný gramatických chýb. Či chcete alebo nie, zamestnávateľa to upúta ako prvé a nie je to najlepšia vizitka.
Nehovorím, že človek čo neovláda všetky možné vtipnosti, ktoré kodifikátori a jazykovedci napáchali, nemôže byť inteligentný, no písať ako hotentóti by sme už len z úcty k jazyku nemali.
neviem ale asi aj áno...myslím, že sa ráta s tým, že normálne inteligentný človek by mal ovládať aspoň nejaký základ gramatiky....teda pokiaľ nemá nejaké poruchy, ktoré s tým súvisia....
Mne osobne príde strašne divná separácia ľudí, ktorí majú problém s pravopisom kvôli dysgrafii a ľudí, ktorí s ním majú problém ktovieprečo ...
Jedným to tolerovať a druhých nútiť sa to naučiť, kým chcú niečo povedať? ... Prečo? Na základe čoho?
Podľa mňa by na základe číreho pravopisu ľudia nemali byť braní ako menejcenní a ich názor ako nehodnotný ... Ak to niekomu pichá do očí, nech to radšej neprečíta, ako keď má napísať "najprv sa nauč, aké i/y sa tam píše a až potom môžeš začať vôbec písať" ... Lebo potom vznikajú všelijaké globálne tendencie totálneho dehonestovania ľudí, ktorým pravopis nejde ...
A to chápanie priepastného rozdielu medzi dysgrafikmi a nedysgrafikmi, ktorým písanie nejde mi pripadá analogicky k "Ja som Fero Taraba a mám dvoch synov ... Jano je sprostý, lebo má túto konkrétnu poruchu, chudáčik maličký ... Jožo je sprostý, ktovieprečo, hajzel špinavý" ...
Ja osobne by som človeka, čo neovláda gramatiku prijal na akékoľvek miesto, na ktoré bude vhodný a veruže sa mi to zdá o dosť logickejšie ako obmedziť možnú aplikáciu ľudí, ktorí nevedia správne písať na murárov ...
Nebude to skôr tým, že človek, ktorý neovláda gramatiku asi necíti zrovna silné nutkanie vliezť do témy, kde sa pár elitárov naparuje, lebo vedia, kde a aké i/y majú napísať? ...
Obávam sa, že to, že je v nadpise spomenuté slovo "inteligencia" nebude znamenať, že prispievajúci budú automaticki inteligentní ...
@tunidlo Lenže pokiaľ niekto tú gramatiku neovláda len preto, že je ignorant a netrápi ho to, o jeho charaktere to niečo hovorí.
A asi pred týždňom bola založená diskusia s názvom Gramatika - kde sa riešili aj spomínaní dysgrafici a podobní - tie poruchy s tým nič nemajú, ľudia s takými poruchami akurát potrebujú viac času na písanie, čítanie... Konkrétne ti sem nakopírujem čo bolo napísané tam:
dysortografia - "zámena krátkych a dlhých samohlások, vynechávanie, pridávanie a zamieňanie slov, slabík alebo hlások, nedodržiavanie diakritiky; nedodržiavanie hraníc slov (napíše slovo spolu s predložkou)"
dysgrafia - "chyby v interpunkcii, vynechávanie písmen, rukopis býva značne neúhľadný, písmo pomalé"
dyslexia - "porucha schopnosti správne čítať"
Takže tie poruchy môžu byť problém keď si človek zapisuje poznámky, učí sa a píše diktáty, ale na internetovom fóre, kde si môže zapnúť aj kontrolu pravopisu... A určite to nespôsobuje problémy s písaním i/y
A pokiaľ ide o prijímanie do práce - záleží od toho, na aké miesto. Niekam kde bude nútený písať maily a listy alebo ako učiteľa by som ho vzala až keď by mi dokázal že ovláda gramatiku a pravopis.
@Galinka pred pár dňami mi docentka ktorá ma učí matematiku odpísala na mail a nepoužívala interpunkciu. Svedčí to o jej inteligencii a preto sa nehodí na svoju pozíciu? Myslíš že je to preto že nevie gramatiku? O tom aká je učiteľka alebo schopná matematička to nehovorí nič a je určite vzdelanejšia ako ja alebo ty Inteligencia sa nedá posudzovať z toho ako človek píše to je proste fakt či to akceptuješ alebo nie .
dnes som dospelý mám 20r ale ako myslíš že som písal keď som mal 13? Keby že vtedy tu napíšem tak ma zvozíte pod zem a ešte ma pokladáte za ignoranta v horšom prípade za "idiota" .
A určite to spôsobuje aj problémy z i/y a rovnako sa to prejavuje aj pri písaní na PC tu je len ten rozdiel že je ľahšie si to opraviť ale to neznamená že tu chyby nerobím
A nakoniec ak separujeme tých ktorý tieto poruchy majú a zostanú tí ktorý sú podľa teba "ignoranti" lebo sa gramatiku ani nechcú naučiť. Stále to nehovorí nič o inteligencii. Inteligencia je trošku komplexnejšia ako len to ako sa človek vyjadruje aké ma schopnosti vedomosti zručnosti alebo ako ovláda gramatiku.
Wikipédia
"Inteligencia je súbor rozumových schopností; schopnosť riešiť problémy za okolností sprevádzaných neurčitosťou; Pod slovom inteligencia sa tiež rozumie schopnosť vyťažiť dôležité informácie z daného množstva pozorovaní, ktoré nám zabezpečia prežitie. Inteligenciu môžeme získavať po celý náš život, pričom zásadný vplyv má prostredie a spoločnosť v ktorej jedinec žije."
Inteligencia je schopnosť vybrať si z veľkého množstva ponúkaných informácii tie ktoré budú pre nás dôležité to znamená že človek ktorý je inteligentný sa učí to čo potrebuje pre prežitie. Človek inteligentný môže považovať za dôležité rozumieť kvantovej fyzike a pravopis môže považovať za zbytočnosť.
Rovnako by som ja napríklad mohol väčšinu považovať za "idiotov" pretože sa nerozumejú do jazyka C. Presne tak k životu to nepotrebujete...rovnako ako špičkový programátor nepotrebuje vedieť kedy sa píše i a kedy y. Myslíš že bude lepší programátor keď to bude vedieť?
ocom je vlastne diskusia?! o gramatike v komentaroch vo fore?! ved je to doneba volajuca pi****** riesit take k****. to riesia jedine ludia, co v temach nemaju co napisat, lebo nevedia, tak zacnu z gramatikou. to potom mozme rovno riesit kto ma nadvahu, ake ma vlasy, ako sa oblieka a podobne p********. a ked niekto je blbii ze okrem gramatiki vlastne nic ine nevie, tak myslim ze to je ukazka skutocnej pseudointeligencie. a nie kto ake i ,y alebo co napise.
@Tunidlo slvo kýbel napíšem automaticky už s tvrdým ý ale myslela som to tak, že keď v nejakom slove neviem aké i/y napísať tak si asi rozmyslím aká spoluhláska je pred i/y nie? či dám len tak ako sa mi hodÝ?
Že mu nezáleží na forme, pokiaľ mu každý aj tak dobre rozumie? ... (hoci je pravda, že kvôli chybe môže občas vzniknúť nedorozumenie, áno, ale to je skôr rarita)
Naozaj to až tak vadí?
Treba ho kvôli tomu hodiť do vreca ľudí, o ktorých charaktere už "vieme svoje"?
Ja osobne som rád, že sa pravopisom nemusím moc zaoberať a nemám s ním nejaký problém, aj keď určite robím kopu chýb, o ktorých ani neviem ...
Ale keď sa mám vžiť do človeka, ktorému to problém naozaj robí a nie je preňho také jednoduché naučiť sa, kde má dať aké i/y ... Naozaj sa musí nasilu snažiť, aby to nevypovedalo niečo o jeho charaktere?
( Ja osobne by som ako napr. riaditeľ školy určite mal na každom poste človeka, ktorý pravopis ovláda dobre, ale ak sa predo mňa postaví najlepší učiteľ matematiky v okolí, ktorému až tak nejde, mal by som ho poslať preč? ...
No uznávam, že je to pomerne nepravdepodobná situácia, lebo svojím spôsobom je aj pravopis určite prepojený s inteligenciou a teda takéto veci asi nie sú zrovna obvyklé )
Zdá sa mi, že galinka nepresadzovala názor, že je pri tej inteligencii nejaká nutná priama úmera a že človek, ktorý nevie dobre písať nemôže byť inteligentný ...
@Tunidlo neviem co si chcel tou vetou mojim smerom dokazat, grganie pri jedle nie je tolerovane..tak to ma byt, alebo snad nie ? ak niekto grga pri jedle tak je nevychovany, nie je to znak neinteligencie, ale cloveku to postaci na to, aby si vytvoril aky-taky obraz, a vacsinou ak je to este v spolocnosti tak to byva obraz spravny.
Tou vetou som chcel naznačiť to, že ak chceš trvať na tom, že ten, kto nevie gramatiku je sprostý, tak by si mala ukázať prečo a nie povedať, že je to netolerované a spýtať sa "prečo asi?" a namýšľať si, že z toho vyplýva to, čo tvrdíš ... Nevyplýva ...
A ešte jednu peknú otázku pridám
Pred pár rokmi boli Židia v spoločnosti netolerovaní ... Prečo asi? ...
@Tunidlo pleties sem absolutne nezmysly, ak v pisomnom styku v spolocnosti zadelis perlicku v style : "v pracy" "nije" "kamzyk" a podobne, tak je to rozhodne netolerovane..to dufam ako priznas..preco sem ale tahas veci, ktore hranicia nielen, ze s intoleranciou..ale az diskriminaciou..neplet to sem, myslim, ze to nema s tymto "problemom" fakt nic spolocne...
na tom, ze kto nevie gramatiku je sprosty netrvam, ale vo vacsine pripadov to tak je.. mna nepresvedcis o tom, ze moj pohlad je chybovy, alebo ze by som to nemal brat az takto hranicne, ale ja to inak brat nebudem.
Veď ja sem predsa dávam rovnako intolerantné veci ako ty, nie? ... Intolerancia je predsa opak tolerancie ... Zlý pravopis je často netolerovaný ... A niekedy sú ľudia so zlým pravopisom doslova diskriminovaní
Ale o to ani tak nejde, ja som sa tým len snažil ukázať, že povedať "Je to netolerované ... Prečo asi?" a očakávať, že z toho automaticky vyplýva, že odpoveď na otázku "prečo asi?" je "preto, lebo je to jasným znakom neinteligencie a úplnej sprostosti človeka" je hlúposť ...
A myslím, že to je z toho jasne pochopiteľné ...
Z netolerancie voči niečomu nemôžeš vyvodiť, že to niečo je zlé, alebo, že je to synonymom neinteligencie
Vidíš, to máš blbé ...
Asi ďalší človek, čo o sebe nemá príliš vysokú mienku ...
to preco asi tam je koli tejto vete co som tu uz pisal : "na tom, ze kto nevie gramatiku je sprosty netrvam, ale vo vacsine pripadov to tak je.. " mam ti to este inak napisat, alebo co z toho este treba posunut? Pises tu stale to iste, ja tu nic nevyvodzujem, generalizovane je to tak.. tym sa riadim ja
inac uplne pompezne, ze si si kriticky precital moj prispevok a bol si skutocne priam az entuziasticky badavy ked si mi tam nasiel dokonca chybne pouzitu spojku ale..gratulujem ti
citujem : "Zlý pravopis je často netolerovaný ... A niekedy sú ľudia so zlým pravopisom doslova diskriminovaní (smajlík) " to, ze su diskriminovani, je celkom normalne nie ? ak clovek chce vystupovat na verejnosti a chyba mu nejaka pomyslena hranica unosnosti a uroven toho ako vystupuje, tak by diskriminovany aj mal byt.. jasne, chybka sa semtam stane a ruky sa za to stinat nebudu, ale ak sa to moze naucit jeden, tak preco nie druhy.. pisanie je jedna z najrozsirenejsej formy komunikacie, chcu ludia az tak vela, ak vyzaduju od druheho nejaku urcitu uroven resp apson taku aku ma druhy diskuter ? Ak to nevadi tebe, tak mi tu nemusis pisat nejake veci o netolerancii a podobne.. mne to jednoducho vadi a vzdy mi to aj bude vadit.. smitec
a este k tej tvojej krasnej vete : Z netolerancie voči niečomu nemôžeš vyvodiť, že to niečo je zlé, alebo, že je to synonymom neinteligencie (smajlík) -> v tomto pripade to nie je nic dobre..tak naco to riesit ?! Ak tu mam generalizovat uplne a k diskusii pristupovat s tak sirokym zaberom, tak to som ochotny radsej skoncit uz teraz..lebo som ani necakal, ze k tejto tematike tu budem pisat este nieco dlhsie, pre mna je to jasne a uzavrete.
@Tunidlo pre teba extrem mozno, ale ako teoreticky zamestnavatel si vyberam sam koho zamestnat chcem a koho nie a je myslim si normalne, ze zamestnavatel chce ako zamestnanca len elitu...
Ja si myslím, že je logické, že zamestnávateľ chce ako zamestnanca niekoho, kto je čo najschopnejší v oblasti, v ktorej pracuje ... A nie v oblasti, ktorá sa jeho práce vôbec nemusí týkať, ako napríklad pravopis
Presne tak, píšem stále to isté, neviem si pomôcť, keď stále nevieš pochopiť to, čo som napísal hneď ako reakciu na otázku "prečo asi?" ... Takáto otázka, čakajúca jasné vyvodenie z faktu, že je niečo netolerované je hlúposť ... Áno, zasa píšem to isté ... Mám snáď inú možnosť?
Tak teraz citujem ja ...
"preco sem ale tahas veci, ktore hranicia nielen, ze s intoleranciou..ale az diskriminaciou"
"to, ze su diskriminovani, je celkom normalne nie"
Nejak sa strácam ...
Ďalšia mimoriadne zlá otázka ...
Ak sa to môže naučiť jeden, prečo nie druhý? ... Núka sa jednoduchá detská odpoveď - pre staré vreco ...
Asi preto, lebo sa to niekto jednoducho prirodzene naučí a niekto nie, má s tým problém, tak by sme ho radšej mohli nechať na pokoji ako šikanovať ...
Osobne pochybujem, že ak by ti písanie moc nešlo, tak by so po nociach študoval knihy zaoberajúce
sa pravopisom a gramatikou, keď ti aj tak každý dobre rozumie ...
Keby mal každý prístup podobný tvojmu "Viem to ja, vedz to aj ty!", či podobný parafrázovanému "Ak to môže vedieť jeden, prečo nie druhý?", tak tu máme neprestajnú vojnu kvôli odlišnostiam medzi ľuďmi a kvôli tomu, že každý má talent na niečo iné ...
No tak ti to bude vadiť, ja veru nemôžem za to, že si až tak zaujatý povrchnými okolnosťami ...
Ale keď ti vadí, že niekto nevie písať, nie je na mieste to prijať, že ti to vadí a následne to nečítať, aby ti to nepôsobilo škodu, miesto práve tej diskriminácie?
Je človek, ktorý nevie dobre písať povinný snažiť sa to zmeniť, lebo to tebe vadí?
Keď uvidíš na ulici človeka, ktorý kríva, nazveš ho debilom, ktorý nevie chodiť a budeš od neho očakávať zmenu?
Áno, nie je to nič dobré, chybný pravopis a gramatiku nemožno označiť dobrým ...
Ale mne sa zdá, že si sa k "tej krásnej vete", ku ktorej si sa chcel vyjadriť, vôbec nevyjadril a ani len si sa neobšmietol o jej podstatu ...
@Tunidlo v maloktorej robote netreba nic pisat, nenecham si negramotnym zamestnancom kazit meno firmy resp. nebudem po nom kontrolovat ako ucitelka diktaty..
Ale tým sa teraz môžeš darmo oháňať, že "v máloktorej robote treba" ...
Ty to evidentne berieš príliš do úvahy pri každom povolaní okrem murára(apod.), bez ohľadu na to, či je pri vykonávaní tej práce potrebné vedieť pravopis, alebo nie, to je kravina
Vidíš, pritom možno po takom zamestnancovi nebude čo kontrolovať, lebo pero nikdy nechytí do ruky ... A možno bude taký dobrý, že by bolo pre firmu výhodné nechať ho niečo napísať a potom to dať inému zamestnancovi skontrolovať ...
Ale to ty nikdy nezistíš, lebo sa predpojato apriórne rozhoduješ vopred bez toho, aby si mal na adekvátne rozhodnutie dostatočné množstvo vstupných údajov
KAždý by mal podľa mňa vedieť písať ako tak gramaticky správne...aspon tie základné veci i-y-s-z atď,,,,keď mi niekto napise som s Kosic tak mi je zle , chápem, že nie každý je nejako extrémne inteligentný ale aspoň tie základy...
@udy "Vedomosť sú osvojené, t. j. pochopené a zapamätané fakty a vzťahy medzi nimi (v podobe pojmov, pravidiel, poučiek, zákonov, vzorcov, značiek a i.)"
Roleta je špeciálny inkognito mód, ktorým skryješ obsah obrazovky pred samým sebou, alebo inou osobou v tvojej izbe (napr. mama). Roletu odroluješ tak, že na ňu klikneš.
208 komentov
ludia ktory pisu do diskusii prispevok typu "najprv sa nauc gramatiku a potom sa pytaj" maju podla mna nejaky psychycky problem, mozno problem s menejcennostou alebo co aj ked uznavam ze extremne pripady ako "AhoYqy aQo sa maSh?" su necitatelne
a gramatika je teda neužitočna vec? Fakt ma to z tvojho pohľadu zaujíma
To nie je o poznani gramatiky, ale o osvojeni si skusenosti dlhorocneho pisania. Proste automaticky pisem gramaticky spravne. Samozrejme su aj vynimky ako napr. disgrafia...
Ale nezdá sa mi, že ty máš s ňou nejaky extrémny problém
..osobne by som cloveka co neovlada zaklady gramatiky prijal akurat tak za murara..
v mojich očiach automaticky klesá
Ale vo všeobecnosti inteligentný človek "Vydieť" nenapíše.
Ale aj mne prvácke hrúbky trhaju oči, to tu len tak z nudy filozofujem
gramatika je len súbor informácií.
takže áno, schopnosť písať gramaticky správne do určitej miery s inteligenciou súvisí, ale nie je to vzťah úplne obojsmerný.
vysoká inteligencia obvykle znamená že by človek mal vedieť používať gramatiku - ak ju pozná.
každopádne inteligencia je na 90% vrodená, alebo sa vyvíja v pomerne skorom veku, čiže s čítaním a písaním nie je až tak prepojená, ako si väčšina ľudí myslí, takže môže existovať inteligentný človek ktorý až tak veľa nečíta/nepíše, napríklad sa možno zaoberá len matematikou a je geniálny matematik, ale literatúra mu nič nehovorí...
a v tom prípade proste tú gramatiku nemal odkiaľ vstrebať (lebo, priznajme si, v škole je to o hovne).
čiže súvisí, ale nie zákonite vždy, a nie do takej miery ako si ľudia myslia.
Podľa mňa ovládať základy gramatiky by mal mať za povinnosť každý...
ale ak je clovek inteligentny, tak si tych par pravidiel predsa dokaze zapamatat, a uplatnit ich
a disgrafik&dislektik viem bIť aj ja, stačia mi k tomu peniaze...
Inteligencia je súbor rozumových schopností; schopnosť riešiť problémy za okolností sprevádzaných neurčitosťou; Pod slovom inteligencia sa tiež rozumie schopnosť vyťažiť dôležité informácie z daného množstva pozorovaní, ktoré nám zabezpečia prežitie. Inteligenciu môžeme získavať po celý náš život, pričom zásadný vplyv má prostredie a spoločnosť v ktorej jedinec žije.
nechapem, aky by toto malo mat suvis s gramatickymi chybami
patri to k vseobecnym vedomostiam kazdeho cloveka, ci uz sprosteho alebo rozumneho...ak niekomu nevadi, ze neovlada gramatiku, tak je to jeho vec, ale toboz si ho neviem predstavit v akejkolvek ulohe cloveka, ktory riesi aspon minimalne tvorenie viet ako posudok, alebo ako zachovavanie informacie, kde by skutocne nanho pozerali ako na kkta a tomu sa nevyhnes.. ak sa niekto nedokaze naucit par pravidiel pisania uz zmieneneho i/y v slovencine, tak je to odraz hlavne jeho natury, bud je totalne lenivy ( podla mna zaroven aj sprosty ) alebo ma nejaku poruchu pamate, pretoze za tie roky co to do nas tlkli si to musi osvojit aj debil. ( nikoho nechcem urazit )
ak zacnu vsetci hovorit, ze gramatika a podobne nie je dolezita, tak skoncime ako amerika kde 20% obyvatelov nevie na dostatocne urovni pisat ani citat. ( a nad tym sa uz rozum pozastavuje )
Ja si ale nemyslím, že v znalosti jazyka je inteligencia. Pretože obyčajný bačo z hôr môže vedieť o chove oviec viac, ako celá industriálno-poľnohospodárska spoločnosť dokopy. A rovnako preto, že domorodý "primitív" je dospelý vtedy, keď dokáže prežiť za akýchkoľvek podmienok a za akejkoľvek situácie. A v tom je vlastne aj pôvodný život (po odchode z Raja).
proste je to na mna prilis zlozite a v tych zakonoch slovenskej gramatiky nie je ziadna spojitost...keby vyrasta m v anglicku naucim sa pritomny, buduci, minuly , predminuly a predpritomny cas + tie niektoer priebehove a moja gramatika je uzastna...
lebo to je nieco ako napr. ze ked sa niekto vyzna o fyzke, chemii, matike tak napr. zemák a deják je prenho spanielska dedina....a nikto mu to nezazlieva....takze aj zo slovenskym jazykom by to tak malo byt si myslim...lebo to ako rozprava o nom javy kus z neho ale nie az takou velkou častou jeho inteligenciu. To slová a nie gramatické chyby(hlavne v pisani), slang, narečie...
Ty si to ale myslel opačne takže som hlasoval za nie a sám som toho živým príkladom že to nieje spôsobené nízkou inteligenciou(dúfam že si teraz moc nefandím .
@James144 ano tieto poruchy byvaju semtam presentne ( moj brat je fakt fantasticky z fyziky, matiky a logiky ( diskretnej,vyrokovej ) prave konci inziniera ( snad na same A ) a teda diktaty mu nikdy nesli, ale nepise ako absolutny debil a chybu spravi iba semtam ( skutocnost, ze jazyky mu moc nejdu vyvracia zase tym, ze ma certifikat z cambridgeu ) takze by som povedal, ze ak na to niekto totalne sere a netrapi ho jeho uroven, tak nikdy nebude ovladat gramatiku, ci uz v cudzom alebo v materinskom jazyku.
takto je to u mna nehovorim ze aj s tou inteligenciou ale pisat viem lebo som vela citala.
Nehovorím, že človek čo neovláda všetky možné vtipnosti, ktoré kodifikátori a jazykovedci napáchali, nemôže byť inteligentný, no písať ako hotentóti by sme už len z úcty k jazyku nemali.
Niekedy keď čítam príspevky na nete, tak mi idú oči vypadnúť...
veď to je jedno.
len nás chcú nasrať. ; )
oni gramatiku ovládajú...
Jedným to tolerovať a druhých nútiť sa to naučiť, kým chcú niečo povedať? ... Prečo? Na základe čoho?
Podľa mňa by na základe číreho pravopisu ľudia nemali byť braní ako menejcenní a ich názor ako nehodnotný ... Ak to niekomu pichá do očí, nech to radšej neprečíta, ako keď má napísať "najprv sa nauč, aké i/y sa tam píše a až potom môžeš začať vôbec písať" ... Lebo potom vznikajú všelijaké globálne tendencie totálneho dehonestovania ľudí, ktorým pravopis nejde ...
A to chápanie priepastného rozdielu medzi dysgrafikmi a nedysgrafikmi, ktorým písanie nejde mi pripadá analogicky k "Ja som Fero Taraba a mám dvoch synov ... Jano je sprostý, lebo má túto konkrétnu poruchu, chudáčik maličký ... Jožo je sprostý, ktovieprečo, hajzel špinavý" ...
Zasa aby sa to ťahalo do extrému ...
Ja osobne by som človeka, čo neovláda gramatiku prijal na akékoľvek miesto, na ktoré bude vhodný a veruže sa mi to zdá o dosť logickejšie ako obmedziť možnú aplikáciu ľudí, ktorí nevedia správne písať na murárov ...
@Murcatko
A napísal si "Vydieť", to asi nemáš o sebe vysokú mienku
@adka279
A ty si myslíš, že vždy keď píšeš slovo "kýbel", tak rozmýšľaš nad tým, že "k" je tvrdá spoluhláska?
@Ubosko
Nebude to skôr tým, že človek, ktorý neovláda gramatiku asi necíti zrovna silné nutkanie vliezť do témy, kde sa pár elitárov naparuje, lebo vedia, kde a aké i/y majú napísať? ...
Obávam sa, že to, že je v nadpise spomenuté slovo "inteligencia" nebude znamenať, že prispievajúci budú automaticki inteligentní ...
@49 @N0win0u
V spoločnosti je netolerované aj grganie pri jedle, aj to je znakom úbohej inteligencie?
Ehm, chybička sa vloudila ...
A asi pred týždňom bola založená diskusia s názvom Gramatika - kde sa riešili aj spomínaní dysgrafici a podobní - tie poruchy s tým nič nemajú, ľudia s takými poruchami akurát potrebujú viac času na písanie, čítanie... Konkrétne ti sem nakopírujem čo bolo napísané tam:
dysortografia - "zámena krátkych a dlhých samohlások, vynechávanie, pridávanie a zamieňanie slov, slabík alebo hlások, nedodržiavanie diakritiky; nedodržiavanie hraníc slov (napíše slovo spolu s predložkou)"
dysgrafia - "chyby v interpunkcii, vynechávanie písmen, rukopis býva značne neúhľadný, písmo pomalé"
dyslexia - "porucha schopnosti správne čítať"
Takže tie poruchy môžu byť problém keď si človek zapisuje poznámky, učí sa a píše diktáty, ale na internetovom fóre, kde si môže zapnúť aj kontrolu pravopisu... A určite to nespôsobuje problémy s písaním i/y
A pokiaľ ide o prijímanie do práce - záleží od toho, na aké miesto. Niekam kde bude nútený písať maily a listy alebo ako učiteľa by som ho vzala až keď by mi dokázal že ovláda gramatiku a pravopis.
dnes som dospelý mám 20r ale ako myslíš že som písal keď som mal 13? Keby že vtedy tu napíšem tak ma zvozíte pod zem a ešte ma pokladáte za ignoranta v horšom prípade za "idiota" .
A určite to spôsobuje aj problémy z i/y a rovnako sa to prejavuje aj pri písaní na PC tu je len ten rozdiel že je ľahšie si to opraviť ale to neznamená že tu chyby nerobím
A nakoniec ak separujeme tých ktorý tieto poruchy majú a zostanú tí ktorý sú podľa teba "ignoranti" lebo sa gramatiku ani nechcú naučiť. Stále to nehovorí nič o inteligencii. Inteligencia je trošku komplexnejšia ako len to ako sa človek vyjadruje aké ma schopnosti vedomosti zručnosti alebo ako ovláda gramatiku.
Wikipédia
"Inteligencia je súbor rozumových schopností; schopnosť riešiť problémy za okolností sprevádzaných neurčitosťou; Pod slovom inteligencia sa tiež rozumie schopnosť vyťažiť dôležité informácie z daného množstva pozorovaní, ktoré nám zabezpečia prežitie. Inteligenciu môžeme získavať po celý náš život, pričom zásadný vplyv má prostredie a spoločnosť v ktorej jedinec žije."
Inteligencia je schopnosť vybrať si z veľkého množstva ponúkaných informácii tie ktoré budú pre nás dôležité to znamená že človek ktorý je inteligentný sa učí to čo potrebuje pre prežitie. Človek inteligentný môže považovať za dôležité rozumieť kvantovej fyzike a pravopis môže považovať za zbytočnosť.
Rovnako by som ja napríklad mohol väčšinu považovať za "idiotov" pretože sa nerozumejú do jazyka C. Presne tak k životu to nepotrebujete...rovnako ako špičkový programátor nepotrebuje vedieť kedy sa píše i a kedy y. Myslíš že bude lepší programátor keď to bude vedieť?
Ale čo to vypovie o charaktere človeka? ...
Že je v istej oblasti lenivý?
Že mu nezáleží na forme, pokiaľ mu každý aj tak dobre rozumie? ... (hoci je pravda, že kvôli chybe môže občas vzniknúť nedorozumenie, áno, ale to je skôr rarita)
Naozaj to až tak vadí?
Treba ho kvôli tomu hodiť do vreca ľudí, o ktorých charaktere už "vieme svoje"?
Ja osobne som rád, že sa pravopisom nemusím moc zaoberať a nemám s ním nejaký problém, aj keď určite robím kopu chýb, o ktorých ani neviem ...
Ale keď sa mám vžiť do človeka, ktorému to problém naozaj robí a nie je preňho také jednoduché naučiť sa, kde má dať aké i/y ... Naozaj sa musí nasilu snažiť, aby to nevypovedalo niečo o jeho charaktere?
( Ja osobne by som ako napr. riaditeľ školy určite mal na každom poste človeka, ktorý pravopis ovláda dobre, ale ak sa predo mňa postaví najlepší učiteľ matematiky v okolí, ktorému až tak nejde, mal by som ho poslať preč? ...
No uznávam, že je to pomerne nepravdepodobná situácia, lebo svojím spôsobom je aj pravopis určite prepojený s inteligenciou a teda takéto veci asi nie sú zrovna obvyklé )
@james144
Zdá sa mi, že galinka nepresadzovala názor, že je pri tej inteligencii nejaká nutná priama úmera a že človek, ktorý nevie dobre písať nemôže byť inteligentný ...
Tou vetou som chcel naznačiť to, že ak chceš trvať na tom, že ten, kto nevie gramatiku je sprostý, tak by si mala ukázať prečo a nie povedať, že je to netolerované a spýtať sa "prečo asi?" a namýšľať si, že z toho vyplýva to, čo tvrdíš ... Nevyplýva ...
A ešte jednu peknú otázku pridám
Pred pár rokmi boli Židia v spoločnosti netolerovaní ... Prečo asi? ...
na tom, ze kto nevie gramatiku je sprosty netrvam, ale vo vacsine pripadov to tak je.. mna nepresvedcis o tom, ze moj pohlad je chybovy, alebo ze by som to nemal brat az takto hranicne, ale ja to inak brat nebudem.
Hej, samozrejme sú často netolerované ...
Veď ja sem predsa dávam rovnako intolerantné veci ako ty, nie? ... Intolerancia je predsa opak tolerancie ... Zlý pravopis je často netolerovaný ... A niekedy sú ľudia so zlým pravopisom doslova diskriminovaní
Ale o to ani tak nejde, ja som sa tým len snažil ukázať, že povedať "Je to netolerované ... Prečo asi?" a očakávať, že z toho automaticky vyplýva, že odpoveď na otázku "prečo asi?" je "preto, lebo je to jasným znakom neinteligencie a úplnej sprostosti človeka" je hlúposť ...
A myslím, že to je z toho jasne pochopiteľné ...
Z netolerancie voči niečomu nemôžeš vyvodiť, že to niečo je zlé, alebo, že je to synonymom neinteligencie
Vidíš, to máš blbé ...
Asi ďalší človek, čo o sebe nemá príliš vysokú mienku ...
V poslednej vete máš zle použitú spojku "ale"
to preco asi tam je koli tejto vete co som tu uz pisal : "na tom, ze kto nevie gramatiku je sprosty netrvam, ale vo vacsine pripadov to tak je.. " mam ti to este inak napisat, alebo co z toho este treba posunut? Pises tu stale to iste, ja tu nic nevyvodzujem, generalizovane je to tak.. tym sa riadim ja
inac uplne pompezne, ze si si kriticky precital moj prispevok a bol si skutocne priam az entuziasticky badavy ked si mi tam nasiel dokonca chybne pouzitu spojku ale..gratulujem ti
citujem : "Zlý pravopis je často netolerovaný ... A niekedy sú ľudia so zlým pravopisom doslova diskriminovaní (smajlík) " to, ze su diskriminovani, je celkom normalne nie ? ak clovek chce vystupovat na verejnosti a chyba mu nejaka pomyslena hranica unosnosti a uroven toho ako vystupuje, tak by diskriminovany aj mal byt.. jasne, chybka sa semtam stane a ruky sa za to stinat nebudu, ale ak sa to moze naucit jeden, tak preco nie druhy.. pisanie je jedna z najrozsirenejsej formy komunikacie, chcu ludia az tak vela, ak vyzaduju od druheho nejaku urcitu uroven resp apson taku aku ma druhy diskuter ? Ak to nevadi tebe, tak mi tu nemusis pisat nejake veci o netolerancii a podobne.. mne to jednoducho vadi a vzdy mi to aj bude vadit.. smitec
a este k tej tvojej krasnej vete : Z netolerancie voči niečomu nemôžeš vyvodiť, že to niečo je zlé, alebo, že je to synonymom neinteligencie (smajlík) -> v tomto pripade to nie je nic dobre..tak naco to riesit ?! Ak tu mam generalizovat uplne a k diskusii pristupovat s tak sirokym zaberom, tak to som ochotny radsej skoncit uz teraz..lebo som ani necakal, ze k tejto tematike tu budem pisat este nieco dlhsie, pre mna je to jasne a uzavrete.
A nejde iba o i/y ale aj o iné veci ohľadom toho,ako viem písať a rozprávať v rodnom jazyku...
A tie "chyby" ako dislexia mi pripadajú ako poriadna debilina,teda aspoň z mojej skúsenosti:
Najviac chýb z diktátu normálneho žiaka z našej triedy : 12-13 chýb
A dislektik?s dopĺňacím diktátom ich má nad 20
ja to nechápem..
Ja si myslím, že je logické, že zamestnávateľ chce ako zamestnanca niekoho, kto je čo najschopnejší v oblasti, v ktorej pracuje ... A nie v oblasti, ktorá sa jeho práce vôbec nemusí týkať, ako napríklad pravopis
Smiech - mimoriadne pádny argument, zrejme ...
Presne tak, píšem stále to isté, neviem si pomôcť, keď stále nevieš pochopiť to, čo som napísal hneď ako reakciu na otázku "prečo asi?" ... Takáto otázka, čakajúca jasné vyvodenie z faktu, že je niečo netolerované je hlúposť ... Áno, zasa píšem to isté ... Mám snáď inú možnosť?
Tak teraz citujem ja ...
"preco sem ale tahas veci, ktore hranicia nielen, ze s intoleranciou..ale az diskriminaciou"
"to, ze su diskriminovani, je celkom normalne nie"
Nejak sa strácam ...
Ďalšia mimoriadne zlá otázka ...
Ak sa to môže naučiť jeden, prečo nie druhý? ... Núka sa jednoduchá detská odpoveď - pre staré vreco ...
Asi preto, lebo sa to niekto jednoducho prirodzene naučí a niekto nie, má s tým problém, tak by sme ho radšej mohli nechať na pokoji ako šikanovať ...
Osobne pochybujem, že ak by ti písanie moc nešlo, tak by so po nociach študoval knihy zaoberajúce
sa pravopisom a gramatikou, keď ti aj tak každý dobre rozumie ...
Keby mal každý prístup podobný tvojmu "Viem to ja, vedz to aj ty!", či podobný parafrázovanému "Ak to môže vedieť jeden, prečo nie druhý?", tak tu máme neprestajnú vojnu kvôli odlišnostiam medzi ľuďmi a kvôli tomu, že každý má talent na niečo iné ...
No tak ti to bude vadiť, ja veru nemôžem za to, že si až tak zaujatý povrchnými okolnosťami ...
Ale keď ti vadí, že niekto nevie písať, nie je na mieste to prijať, že ti to vadí a následne to nečítať, aby ti to nepôsobilo škodu, miesto práve tej diskriminácie?
Je človek, ktorý nevie dobre písať povinný snažiť sa to zmeniť, lebo to tebe vadí?
Keď uvidíš na ulici človeka, ktorý kríva, nazveš ho debilom, ktorý nevie chodiť a budeš od neho očakávať zmenu?
Áno, nie je to nič dobré, chybný pravopis a gramatiku nemožno označiť dobrým ...
Ale mne sa zdá, že si sa k "tej krásnej vete", ku ktorej si sa chcel vyjadriť, vôbec nevyjadril a ani len si sa neobšmietol o jej podstatu ...
Ale tým sa teraz môžeš darmo oháňať, že "v máloktorej robote treba" ...
Ty to evidentne berieš príliš do úvahy pri každom povolaní okrem murára(apod.), bez ohľadu na to, či je pri vykonávaní tej práce potrebné vedieť pravopis, alebo nie, to je kravina
Vidíš, pritom možno po takom zamestnancovi nebude čo kontrolovať, lebo pero nikdy nechytí do ruky ... A možno bude taký dobrý, že by bolo pre firmu výhodné nechať ho niečo napísať a potom to dať inému zamestnancovi skontrolovať ...
Ale to ty nikdy nezistíš, lebo sa predpojato apriórne rozhoduješ vopred bez toho, aby si mal na adekvátne rozhodnutie dostatočné množstvo vstupných údajov
myslel som to tak že ja za inteligenciu považujem iba samotnú schotmosť aktu premýšľania ..
niečo ako "premýšľací potenciál"
ale preklem a gramatika je trošku aj rozdiel .. či nie ? .
a nie, neupaľuje sa za to