Shelia
38-ročná žena, na chlapcov
najnedávnejšie lognutie
10. 7.júla 2017 12:28
5825 dní na BIRDZi
regnutá od 26. januára 2009
Čas a priestor v literatúre
Túto otázku som vytiahla na štátniciach :D Čas a priestor sa vymedzuje pojmom chronotop „časopriestor“. Termín sa odvodzuje od Einsteinovej teórie relativity a v lit. teórii vyjadruje spojitosť medzi priestorom a časom. Čas sa v literatúre zhusťuje, umelecky zviditeľňuje... Ďalej »
Myslela som, že na tú chatu ani nedôjdeme,,.
Minulý rok v lete sme sa vybrali ja a ešte 3 kamošky na chatu. Šoférovala som svoje služobné auto Ford Ka..Auto bolo naložené, šli sme ešte nakúpiť jedlo do obchodu a tak keď sme vyrazili som srandovala, že keby nás zastavili policajti, ... Ďalej »
Ten sen som pochopila pár dní po tom,,.
Stalo sa to pred viac ako piatimi rokmi. Stránku pokec som vtedy navštevovala už viac ako 3 roky. Už si nepamätám ako, no zoznámila som sa s jedným veľmi milým a príjemným chalanom. Nazvime ho Peter. Naše rozhovory boli veľmi dôverné,... Ďalej »
Kompozícia literárneho textu. Kompozičné dominanty. Typy kompozície. Rozprávač a kompozícia.
Kompozícia (lat. compositio [kompozício] - skladba, zostava) je usporiadanie tematických a jazykovo-štylistických prostriedkov do jednotného systému. V epickom texte je primárnou tematickou kategóriou rozprávač, v lyrickom lyrický subjekt, pričom epický text vykazuje podobnosť s dramatickým textom. Dramatický text sa však... Ďalej »
Česká poézia po roku 1945
Po porážke nacizmu sa na krátke 3 roky ukázala možnosť nadviazať na slobodný rozvoj literatúry. Prejavilo sa to širokou pluralizáciou umeleckých smerov a skupín. Udalosti z roku 1948 však rozhodli o smerovaní literatúry na ďalších 42 rokov. V kultúre bol nátlak zameraný hlavne... Ďalej »
Vetné členy
Jazykový systém tvorí niekoľko rovín a to: zvuková (fónická) tvarová (morfologická), skladobná (syntaktická) lexikálna + popri nich i štylistická Syntaktická rovina stojí medzi jazykovými rovinami najvyššie a spolu s morfologickou rovinou tvorí gramatický... Ďalej »
Symbolizmus v slovenskej literatúre
Začiatok 20. storočia V tomto období prenikli aj do slovenskej literatúry nové umelecké a myšlienkové prúdy. Nastupujúce mladé pokolenie zatracovalo predchodcov, odmietalo konzervativizmus a chcelo zmobilizovať vlastné sily na zlepšenie domácich hospodárskych a sociálnych pomerov. Presadili sa netradičné umelecké... Ďalej »
Preberanie lexém z cudzích jazykov. Príčiny preberania, pojem východiskového a preberajúceho jazyka. Internacionalizácia. Skraco
Interlingválna motivácia Interlingválne motivované sú lexikálne jednotky prevzaté z iných jazykov. Nijaký jazyk nie je voči preberaniu slov imúnny. Preberanie je typ obohacovania jazyka a jeden zo spôsobov neologizácie predovšetkým v lexikálnej zásobe. Jadro lexiky národného jazyka tvoria lexémy zdedené... Ďalej »
Moderné smery v českej literatúre do r. 1945 (symbolizmus, poetizmus, a surrealizmus)
Na konci 19. storočia vstupuje česká literatúra do nového štádia, vytvárajú sa predpoklady pre vznik modernej českej literatúry 20. storočia. Tento proces je vyrábaný premenami v spoločenskom postavení spisovateľa (spis. – nie aristokrat, ale pochádzajúci zo stredných vrstiev) a v odlišnom chápaní... Ďalej »
Premeny slovenskej drámy v 19. a 20. storočí ( do roku 1945)
dráma – z gréckeho dro = činiť, konať literárny druh popri lyrike a epike základným znakom drámy je zväčša neprítomnosť rozprávača, pretože text je hlavne určený na divadelnú realizáciu, dej sa má odohrať pred očami divákov. V dráme počíta... Ďalej »
Návod, 25. 6. 2009 12:46
Denazalizácia a kontrakcia. Priebeh, podmienky, príčiny, výsledky a ich vzájomný vzťah.
V priebehu 10. storočia sa v praslovanskom základe slovenčiny vykonali veľmi dôležité zmeny. Jedným z najzávažnejších dôsledkov týchto zmien bol rozpad stavby praslovanskej slabiky a odstránenie osobitností v systéme foném a v ich realizácii. Tieto zmeny zasiahli aj praslovanskú stavbu slov a tvarov... Ďalej »
Návod, 25. 6. 2009 12:45
Premeny slovenského románu v 19. a 20. storočí (do r. 1945)
Prvý slovenský román: J. I. Bajza – René mládenca príhody a skúsenosti Ďalšie pokusy: J. M. Hurban – Gottšalk Fantasticko-satirický román Faustiáda – Jonáš Záborský Nedokončený historický román Valgatha – Ľudovít Kubáni Svetozár Hurban-Vajanský (1847 -... Ďalej »
Návod, 24. 6. 2009 16:43
BALADA V SLOVENSKEJ A ČESKEJ POÉZII
Balada - je to epický žáner so smutným, až pochmúrnym dejom, ktorý má obyčajne tragický záver. Jej zaradenosť k epickým žánrom nie je jednoznačná, lebo obsahuje prvky aj lyrické a dramatické. Niekedy sa charakterizuje ako tragédia vyrozprávaná básňou, čím sa... Ďalej »
Môj stý blog- poďakovanie
Tento môj blog je vlastne len takým mojim skromným poďakovaním za to, že ma čítate, že mám pre koho tvoriť, a že vlastne mám pre koho a pre čo písať a tým pádom som už napísala toľko blogov. Písanie blogov ma posúva... Ďalej »
Na svadbe,,.
Takto sa tancuje na svadbe tanec so sviečkami aj s nevestou... Ďalej »
Videoblog, 21. 6. 2009 13:28
Myšlienka dnešného dňa - 19. 06. 2009
Dávajte si veľký pozor na to, čo urobíte. Lebo niekedy len malé nepatrné omyly vedú k tomu omylu väčšiemu, ktorý sa už vrátiť nedá. Milujte a vážte si svoju lásku, lebo to je to najdôležitejšie v živote. Jednoducho milujte. Ďalej »